Rivalové pod rudým sluncem

Rivali pod červeným slnkom

Red Sun

Western / Dobrodružný

Francie / Itálie / Španělsko, 1971, 110 min

Čo si budeme hovoriť. Terence Young nijakým majstrom spaghetti westernu rozhodne nebol. Jeho žánrový príspevok je nanajvýš priemerný, kultúrne rozdiely vo filme povrchné a z nich ťažiaci humor plytký, postavy na báze klišé archetypov ploché a zápletka snáď ani nemôže byť obohranejšia, pokiaľ neberieme v úvahu prítomnosť samuraja na Divokom západe.. Kamera ani hudba neoslnia a skutočným klasikám nesiahajú ani po špičky jazdeckých čižiem. Je to ale problém? Ani v najmenšom. Celé to totiž stojí a padá na vzájomnom prechcávaní sa troch westernových karikatúr, ktoré charizmatická trojica Charles Bronson, Toširó Mifune a Alain Delon posúvajú na vyššiu úroveň. Popri nich sa dá preniesť sa so zdvihnutým obočím ponad logické kiksy a chyby ako náhodné zhmotnenie sa zbraní či jedla, ktoré so sebou predtým postavy zjavne nemali. Čiže áno, skutočne mi tentoraz stačí trocha streľby, sekania mečom a pohľad na odhalené prsia Ursuly Andress. Na nejakú objektivitu sa môžem vykašľať :-) Guilty pleasure ako hrom. 75%(6.10.2014)

Film má tři české názvy (já ho viděl na ČT pod názvem Rudé slunce, dále Krvavé slunce a Rivalové pod rudým sluncem), ale ani jeden z názvů nevystihuje děj ani poslání filmu (slunce zde prostě jen svítí a párkrát si ho všimla z důvodu názvu kamera). Navrhoval bych spíše něco jako Bandita a samuraj nebo Meč a peníze:)) Zaujal mne Kurosawův dvorní herec Mifune v roli samuraje na Divokém západě. Western mi jinak přišel filmově veskrze průměrný, jen právě s výjimkou výkonu hereckých es (Charles Bronson, Toshirô Mifune, Alain Delon). Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x96afb_soleil-rouge-bande-annonce-fr_shortfilms(24.10.2010)

Reziser Terence Young /Thunderball, Tripple Cross/ natocil dost nudny western, ktory ma az prilis hviezdne osadenstvo. Ono totizto najlepsie klasicke westerny su stale tie americke s Johnom Wayneom /Red River, Fort Apache, Brio Bravo, El Dorado/ a s Gary Cooperom /High Noon/. Alebo potom som velkym fundom spaghetti westernov talianskej produkcie /dolarova trilogia Sergia Leoneho, Suda a Licha/. Tento francuzsko/spanielsko/taliansky film a zevraj "western" je len ubohou napodobeninou klasickych americkych westernov alebo kultovych spaghetti westernov uz spominanej produkcie. Filmu nepomaha ani hviezdne osadenstvo ako Alain Delon /Sicilsky Klan/, Charles Bronson /Death Wish/ alebo kultovy Toshiro Mifune /Bitva o Midway, Peklo v pacifiku/. V 70. rokoch totiz uz klasicke westerny dodychavali a nic na tom nezmenil ani Strelec s Johnom Wayneom, ani Zastaveni na Missouri s Brandom. Plus pribehovo je to strasne jednoduche, da sa povedat az primitivne, nelogicnosti az prilis caste a dost vela priestoru dostala nuda. Terence Youngovi proste westerny nejdu. 52 %(7.10.2014)

"Jak dlouho zůstaneme?" - "To záleží jen na tom, kdy to Gotche začne svědět." - "Mě to svědí už teď." - "Trpělivost, já tě pošimrám." Charles Bronson a Alain Delon znovu spolu. Tentokrát však ne na stejné straně (Sbohem příteli 1968). Potěšila první Bondgirl Ursula Andress, ta zde ukáže ňadro a dostane pořádnou facku od Bronsona. Prostitutku Kristinu ztvárnila perfektně, ostatatně jako Toširó Mifune svého samuraje. Skvělá netradiční westernovka nabitá humorem. - 80%.(14.4.2017)

Okamžite po prečítaní obsahu ma napadlo, že sa bude jednať o dobrú vtákovinu, dokonca aj keď som zistil, aké tu má film slušné hodnotenie, ešte dlho mi trvalo, kým som sa ho odhodlal pozrieť. Hneď od začiatku však pôsobí dojmom príjemného dobrodružstva, ktorým po celu dobu aj ostane, navyše v rámci svojich možností ponúka nevšedný, ba až originálny príbeh. Z hviezdneho odsadenia je rozhodne najlepším ,,večný samuraj" Toshiro Mifune, za ktorým zvyšok osadenstva výrazne zaostáva. Charles Bronson je tak tradične drsný, zároveň však plný úlohu akéhosi pohodára s naoko vtipným charakterom. Delona som nikdy zvlášť nemusel (asi tým, že som chlap), no a Ursula Andress neostáva nič dlžná svojej povesti a opäť tu najmä pre potechu mužského oka ukáže čosi zo svojich predností. Filmu trochu uberá aj niekoľko menej logických scén, najviac ma prekvapili Japonci plynule ovládajúci angličtinu (aspoň že v originálnom znení je efekt o niečo lepší). Finále ponúka slušnú akciu, prekvapil ma však smutný koniec, aký je z dovtedajšieho vývoja nečakaným. No a tá železničná stanica sa myslím naozaj pár rokov dozadu objavila v jednom kultovom westerne nemenej kultového talianskeho režiséra. Veľmi rád by som si pozrel prípadný remake.(26.6.2008)

• - Obsazení Mifuneho a Bronsona znamenalo, že se na plátně objevili bok po boku představitelé jednoho ze Sedmi samurajů a jednoho ze Sedmi statečných. (Rosalinda)

• - Hlavní role ztvárnili představitelé 4 různých národností, a to Američan Charles Bronson, Japonec Toshiro Mifune, francouzský herec Alain Delon a Ursula Andress, která je ze Švýcarska. (Terva)

• - Japonský velvyslanec zmiňuje císaře jménem Mikado. Toto slovo ale v japonštině existovalo až od roku 1880, zatímco děj filmu je zasazen do doby o deset let dřívější. (Hans.)