Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004–2010

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams, Dariush Kashani, George Gerdes, Casey Adams, Charles Henry Wyson, Dann Seki, Eric Nemoto, Teresa Huang, Rebecca Tilney, Jeannetta Arnette

Všem těm, kdo si nenechali tento seriálový fenomén posledních dvou let televizí Nova zkazit příšerným dabingem a neúměrným množstvím předlouhých reklamních bloků a dostali se k němu již dříve třeba prostřednictvím výměnných sítí na internetu, netřeba vyjmenovávat přednosti tohoto novodobého seriálového kultu. Brilantně scenáristicky zpracované vyznění jednotlivých epizod, atraktivní prostředí plné tajemna, náznaků a nezbytného filmového napětí, dějová pestrost, ale navíc i propletenost a nutnost věci si domýšlet a kombinovat, sympatičtí hrdinové, s kterými není skutečně zatěžko se ztotožnit (přílišná ,,hollywoodskost" hrdinů ale někdy trochu kazí dobrý dojem z tohoto díla), áčková, doslova filmová produkce dělá z pouhého seriálu prvotřídní (byť veskrze spotřební) zboží... A jestliže nám samotní tvůrci nezkazí tenhle seriál jeho neúměrným natahováním, jeho hodnocení lze provádět pouze v superlativech. (Rozhodně ale musím konstatovat, že na skutečně objektivní hodnocení si je třeba ještě počkat...) PS: Psáno po třetí řadě: Tak nám ho bohužel zkazili. Ztratil jsem se ve Ztracených... :-( Podobné seriály: Fringe, Útěk z vězení(23.11.2006)

Vypěstovala jsem si alergii na to jejich baťůžkářství a solidní antipatii ke spoustě postav - hysterickou Claire, slušňáckého "já všechno vím, všemu nejlíp rozumím" Jacka, Locka, kterej sype z pusy kraviny typu "Dostojevský byl nejlepší autor", ženský v mužkým těle (Kate + Ana-Lucia)... nicméně intrikánství, zejména Sawyerovo ("Proč mi to říkáš?" - "Protože tím naseru Jacka...") dělá tento seriál ještě pořád přitažlivým 8-)(15.5.2007)

Creator: J.J. Abrams, Damon Lindelof, Jeffrey Lieber .. LOST JE CHAMELEÓN, který ani po dvou sezónách (kdy udávám současné hodnocení a nechápu, jak mnozí nasází hodnocení, aniž by viděli minimálně jednu sezónu, protože tohle je seriál, kde to prostě jinak nejde a navíc jedna bez druhé /až ?páté?/ nemají smysl!) nebyl schopen ukázat svoji skutečnou barvu a není ani jisté, zda ji někdy ukáže.. Jak pravil Paldini: "buď to bude naprosto geniální závěr nebo úpadek do nejklišoidnějších sraček" a zatím si myslím, že vše směřuje spíše k tomu druhému pólu, protože klišé už je tam už tolik, jako vody kolem ostrova. Fate or discredit? Ale popořadě (!zbytek komentáře může obsahovat nevyžádané spoilery!!). Seriál je to rozhodně zajímavý, formální stránka je notně načichlá velkými financemi a scénář je propracován zejména na úrovni charakterů postav a zajímavé dějové linie. Jenže kdyby dostal větši prostor střihač nebo střídmější přístup tvůrců, moc by se nestalo ba naopak. Mnoho dílů je totiž opravdu slabých a až zbytečných (Ana-Lucia Cortez a vše kolem ní jako příklad velké nudy a nezájmu). Často jsem musel nudný děj popohánět tlačítkem FFW, protože příběhová vata, klišé a zbytečné flashbacky (o jejich věrohodnosti lze také pochybovat, protože v nich se postupně setkají vlastně všichni se všemi), jsou hlavně v prvních dvou třetinách jak první série (méně) tak druhé série (mnohem více) ubíjející, protože nejrůznější zvraty a cliffhangery na konci nemají tu sílu co poslední třetiny sérii či piloty sezón. Co se týká linky dějové, naplněné tajemnými událostmi na ostrově, lhal bych, kdybych řekl, že mne nezajímá, jak to bude dál, ale ten elektromagnetismus, tajné výzkumy těhotenství, paralelní psychologické testy .. no nevím nevím, jak to smysluplně skloubí dohromady. Jako racionálně myslící člověk (který se pro tento seriál zrovna moc nehodí:o)), ale často kroutím hlavou, jak se k odkrývání těchto až pseudo tajemství dostávají přeživší postavy. Je to mnohdy plné nelogičností (na ostrov spadlo tolik mladých, krásných, chytrých lidi, dále léků, zbraní apod. ale nikoho nikdy nenapadla ta nejzásadnějši věc .. co takhle ten ostrov obejit!? Jak vůbec vědí, že je to opuštěný ostrov? Co když by na druhé straně byla soukromá vila s jachtou, málo známá turistika oblast, tajná laboratoř či šel vidět další ostrov či tábor druhých?), které nepotěší o to víc, když vidím jak je seriál v jiných směrech vypiplaný. Zkrátka pomyslné obsahové vaty je zde víc než je zdrávo a vrcholem vseho jsou pasaze, kdy do sladkych az kycovitych zaberu hraje hudba - to si vzdy vybavim Baywatch:/ Zamrzi take prilisna snaha serial komercne n a t a h o v a t, a mnohdy divaka celkem fadne n a p i n a t, bez jistoty, ze se neceho jako je smysluplny konec vubec dockame. Za haldou udalosti je jen pretvarka, lzi a konska porce mystifikace, kdy jedno nezodpovezene tajemstvi vytlaci radeji dve nova, rozmelnena do zbytecne rozvlacneho vypravecskeho tempa. Diky tomu sice serial celkem drzi pohromade i po onech dvou seriich, jenze jejichz napln by s klidem sla vecpat jen do jedne a serial by tim jen ziskal a mel skutecny smrnc, spad a napeti, za nez by mohl dostat vyssi hodnoceni. Takhle jde jen o dobre zakamuflovany serialovy vice mene prumer. Byt se na treti sezonu tesim (kdo by taky ne po takovém cliffhangeru ve finale druhe sezony), obavam se, ze to bude zase ze dvou tretin ona prumerna sed s nejistou klisovitou naplni cucanou z prstu... __ úprava s přihlédnutím k třetí a čtvrté sérii bude brzy (podrobněji kriticky v diskuzi). _____ Průměrný a neupřímný sci-fi seriál s degradujícím fantasy závěrem. 50%.(1.10.2006)

"Seš vzhůru chlape? Héééj! Je tu záchranný letadlo, jsme zachránění. Héééj!... Jo, je mimo." Spadlo letadlo a já jsem jenom zíral, jaký se z toho dá vymyslet příběh. Já jsem se při něm bavil, nejednou jsem se v ději ztratil, několikrát jsem se zamiloval do Kate a snad jen dvakrát jsem vykřikl, že s tím ostrovem končím. Ale neskončil jsem a užil jsem si to s těmi druhými i s těmi prvními.(17.6.2018)

Trosky letadla, které havarovalo kdesi „uprostřed ničeho“, zmatení a zranění lidé a pomoc nepřichází, protože 6 hodin před havárií letadlo ztratilo spojení a otáčelo se.“ byli jsme tisíc mil mimo kurz “, takže pokud je někdo hledá. „Hledají nás na špatném místě.“ Navíc na ostrově zřejmě nejsou sami. Banální zápletka, klasické schéma podprůměrných filmů, ale „Lost“ obojí použil jen, aby uvěznil různorodou skupinku lidí (každý z nich má svá tajemství) na jednom ostrově. „Je jedno, kdo jsme byli. Co jsme předtím dělali. Před pádem. Před 3 dny jsme všichni umřeli. Měli bychom začít znovu“ a k tomu přidal strach z neznámého. A zatím (viděla jsem jenom 18 dílů-zatím) to funguje víc než dobře...... „Najděte způsob jak přispět, protože každý za sebe nebude fungovat. Ale jestli spolu nemůžeme žít, zemřeme sami.“(12.11.2005)

• - Před odplutím voru ve 23. epizodě 1. série je vidět v záběru kameraman. (karlik4801)

• - Spoiler: Původně se uvažovalo, že Ilana (Zuleikha Robinson) bude Jacobovou (Mark Pellegrino) dcerou. Scenáristům však došel čas na rozvíjení této zápletky, a proto nechali postavu Ilany zemřít a zaměřili se hlavně na velké finále. (SidneyP)

• - Části letadla byly použity jako bicí nástroje při výrobě soundtracku. (SidneyP)