Ztraceni (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Tvůrci:

Jeffrey Lieber

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams

Chtělo by se napsat, že LOST JE DROGA S OPAČNÝMI ÚČINKY - ČÍM VÍC SI JÍ ŠLEHÁTE, TÍM MÍŇ VÁM CHUTNÁ. Chytlavost 1.série a její perfektně vygradovaný závěr (ukázkový cliffhanger v poslední části) vystřídala rozbředlá kaše 1.poloviny 2.série, kterou si užijete pouze v případě, že máte jistou míru tolerance k herectví chlapa v sukni Michelle Rodriguez a jste schopni akceptovat, že středobodem všeho dění je mačkání tlačítka. Rozhodně kvalita jednotlivých dílů je také přímo úměrná zajímavosti flashbacků, nejlepší má jednoznačně Sawyer a do svého omílaného "ledvinového problému" i John Locke, na opačném pólu stojí Boone se Shannon a Charlie se svými zoufalci DriveShaft. V aktuální 3.sérii nastupuje tzv. "žvýkačkový efekt" (tj.co by se dalo odvyprávět za půl hodiny, natáhneme na 6 dílů, 3.epizoda "Further Instructions" je ukázka naprosté scenáristické křeče), s velice efektními, ale poněkud hloupými berličkami pro zdramatizování děje (Sawyerův "implantát"). Navíc tím, jak tvůrci rozvětvili děj do netušené šíře a přinesly spoustu dalších velkých otázek (a žádnou dosud neobjasnili), mám tak trochu pocit, že se chytili do vlastní pasti. Jsem upřímně zvědav na rozřešení celé záhady, buď nás za pár let čeká jedna z největších "haluzí" v historii televizní tvorby, nebo naopak zjištění, že Abramsův tým stvořil jeden z nejzajímavějších seriálů poslední dekády. Horečné upravování scenáře přes poslední zimu zatím moc důvěru nebudí. Důvody, proč dávám OPATRNÉ a velmi slabé 4* jsou následující: jednak si LOST přes všechny mé výčitky pořád zachovává jakési poutavé TAJEMSTVÍ a dokáže PŘEKVAPIT. Druhým důvodem jsou zajímavé postavy oproštěné od černobílého pojetí - zejména nesmírně charismatický John Locke, nejednoznačný grázl Sawyer, nebo tajemný "Henry". Zatím nezbývá než říct "uvidíme, uvidíme", na rezolutni hodnocení je ještě spousta času.(2.2.2007)

Kompletní 4. série Nevím jak u sledování frekvencí díl za týden, ale když máte k dispozici 54 dílů najednou, mění se každý díl v ampuli hodně návykové drogy, která je - jak napsala Mmartina: chutná, neokoukaná, perfektně připravená... Mnozí tady spílají scénáristům, za to, že vyplňují jednotlivé díly "vatou flashbacků", které sice vskutku vatou jsou, ale mnohdy pěkně sladkou, která může chutnat líp, než hlavní chod, navíc postupně pěkně vykreslujou psychologii oněch (zpočátku) čtrnácti vyvolených (v pořadí důležitosti : Jack, Locke, Kate, Sawyer, Saiyd, Hurley, Mike a Walt, Charlie, Jin a Sun, Shannon a Boon a Claire) a koneckonců tím pádem tvůrci nevystřílí všechny trumfy příběhu tak rychle (ok, tohle je poněkud kontroverzní argument, uznávám :-) )... Jiní si zase stěžují na logické paradoxy příběhu - například proč na začátku někdo neobešel celý ostrov? Přiznávám, taky mě to napadlo, ale rozhodně jsem se tím nějak déle nezabýval a raději jsem se nechal strhnout rychle akcelerujícím dějem. Pro mě jsou to právě tito zatracovaní scénáristé, kteří LOST vynesli tam, kde dnes je - na kvalitativní špičce současné seriálové tvorby. Daří se jim udržovat neustálé napětí, vzbuzovat pocit hrůzy z neznáma, plynule přecházet do komornějších, intimnějších pasáží (jiskření mezi Jackem a Kate, Hurleyho vtípky, Charlieho problémy se závislostí atd.), umí velice často šokovat, balancovat na hraně realismu a magického realismu a především bravurně zvládají dialogy - tzn. že se postavy vyjadřují a jednají tak, jak bychom to od nich čekali, neplácají o blbostech a když už, tak v situaci, kdy je to pochopitelné atd. Pokud se na Losty někdy dáte, slibuju vám moc dobrou zábavu a hodně silnou (ale milou) závislot... Poslední zážitek z posledního dílu třetí série je těžko popsatelný. Takové pocity ve vás těžko vyvolají jen ty nejsilnější filmy. P.S.: Tenhle komentář měním asi popáté... čtvrtá série jde zase do ... Jako na houpačce. 80%(17.12.2006)

Vypěstovala jsem si alergii na to jejich baťůžkářství a solidní antipatii ke spoustě postav - hysterickou Claire, slušňáckého "já všechno vím, všemu nejlíp rozumím" Jacka, Locka, kterej sype z pusy kraviny typu "Dostojevský byl nejlepší autor", ženský v mužkým těle (Kate + Ana-Lucia)... nicméně intrikánství, zejména Sawyerovo ("Proč mi to říkáš?" - "Protože tím naseru Jacka...") dělá tento seriál ještě pořád přitažlivým 8-)(15.5.2007)

Uběhly první dvě série a jsem zcela ztracený. Ovšem ztracený v tom smyslu, že se nemůžu dočkat pokračování. Sledovat to na Nově, to už jsem zavrhl, hlavně z toho důvodu, že čekat týden na další díl pro mě bylo přímo týrání diváka (stejně mě to týdenní čekání neminulo - akorát, že teď čekám na US premiéru...). Jinak musím uznat, že tvůrci odvedli výbornou prácičku - skupinka přeživších je natolik různorodá, že si v ní najde snad každý někoho, s kým se více či méně ztotožní. Na mě tedy poněkud kýčovitě zatím působí dr.Jack v podání Matthewa Foxe, ale kdo ví, třeba se to změní. Výborné výkony předvádějí dle mého názoru hlavně Terry O'Quinn (Locke) a Dominic Monaghan (Charlie). seriál má v sobě takové zvláštní kouzlo, drží diváka v napětí takřka neustále a naprosto zaslouženě si přivlastnil přídomek "kultovní".(13.10.2006)

Na rovinu, pokud bych to měl sledovat šest let, tak si jsem naprosto jistý, že několikrát neudržím nervy a napálím tomu odpad. Hlavně první dvě série občas vyřadí rychlost a jedou si na neutrál klidně několik epizod. Obě série by se tak daly shrnout do jedné věty "Párkrát přešli ostrov a zjistili, že tam nejsou sami". Otázky sice přichází v pravidelných intervalech, ale na odpovědi se čeká klidně i několik sérií a to je podle mě jeden z nejodpornějších kalkulů, který jsem v seriálech zažil. Tak jsem si zanadával a teď k těm mnoha pozitivům. Jelikož jsem seriál nesledoval v době, kdy letěly hlášky typu "To jsou ti druzí!" nebo "Musím mačkat tlačítko!", tak mě minulo to nechutné čekání na další díl a mohl jsem jet jediné možné tempo, které Lost sluší a to je série za týden. Kroucení hlavou nad dávkováním informací jsem si sice neodpustil, avšak nemusel jsem na ně čekat tak dlouho. Vyprávění pomocí flasbacků divákovi skvěle přiblíží hlavní postavy. Ihned mě fascionavala práce s tolika charaktery. Když byl díl věnovám postavě, kterou jsem moc nemusel, bylo to znát, ale zase má člověk u Lost zaručeno, že si nějakého oblíbence vybere, a protože se jich za tu dobu objevilo snad padesát, tak jsem si jich i já oblíbil opravdu mnoho. V Sawyerovi jsem se viděl hned od začátku, Ben byl nejlepší postavou v druhé a třetí sérii. Dál mě bavili i Hugo, Locke a Pan Eko se svým velkým klackem. U holek to bylo snad ještě lepší. Shannon si mě úplně omotala kolem prstu, potom i Libby a Juliet. Na Lost je úplně nejzajímavější to, že každá epizoda má scénu, u které jsem se rozplýval dojetím, jásal nebo nedýchal a zároveň každá má několik pasáží, které mě neskutečné vytáčely a brzdily moje nadšení. Lost bych každému doporučil s tím, že je potřeba trošku trpělivosti. Od konce třetí série se z toho totiž stane neskutečný hlavolam, který stojí za to prožít. 1. - 3. série: 80%, 4. série: 85%, 5. série: 85%, 6. série: 75%.(13.2.2013)

• - Za celou dobu není řečeno jméno Jacobova (Mark Pellegrino) bratra. Je nazýván pouze jako černě oděný muž, černý kouř nebo po většinu času John Locke. (necisty)

• - Ve 2. epizodě 3. série je v záběru z bytu Sun (Yunjin Kim) a Jina (Daniel Dae Kim) vidět v odrazu skříně člena štábu.  (karlik4801)

• - Představitel Davea, Hurleyho (Jorge Garcia) imaginárního kamaráda, Evan Handler se podílel na tvorbě seriálu též jako jeden z producentů. (NormanBates)