Ztraceni (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Tvůrci:

Jeffrey Lieber

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams

Co říct k Lostům? Když se mi asi před půl rokem dostala do ruky kompletní první série bylo to neuvěřitelné. Totální euforie. Celou první sérii sem dal za sebou. Jeden díl za druhým. Byl jsem doslova přikovaný k obrazovce a žil jen sledováním Lostu. Tak svěží, napínavý a propracovaný seriál mi v té době v televizi velmi chyběl. Totéž u mě zavládlo i u druhé série, která nám opět poodhalila charaktery našich hrdinů. Třetí série už na mě ale dělá dojem zbytečného natahování. Samozřejmě, že nechci aby už seriál skončil ale prostě z vody se vařit nedá. Uvidíme tedy jak si tvůrci poradí s dalšími díly. Když opomenu zmiňovanou třetí sérii musím seriál dát po zásluze pět hvězdiček. Seriál si to určitě zaslouží.(28.1.2007)

• Dudek

Začalo to vlastně zajímavě. Jeden velký ostrov, skupina lidí, kteří se navzájem neznají a spousta otázek. Tvůrci měli jeden velký nápad. Klasické charaktery vsunuli do modernějších rolí, drobně je pozměnili a umně skombinovali, jenže jak dlouho může trvat fascinace prostředím a nápadem? Již po několika dílech se Ztracení zvrtávají do starých známých kolejí, teď budeme několik dílů hledat odpověď, což se stává jakýmsi dlouho trvajícím způsobem, jak diváka udržet v napětí. Dalším problémem jsou flashbacky, které splňují účel jakéhosi rozmělňovače stopáže a fungují prostě jako taková berlička, která ovšem velmi ovlivňuje výslednou kvalitu dílu. Zatímco zpočátku bylo zajímavé sledovat úsek ze života každého ostrovana, postupem času již flashbacky poztrádají punc originality a navíc se zmítají v mírné křeči, když vyrahují OBROVSKÉ ŠOKY typu: "Sakra, tihle dva se už viděli." což se bohužel stává neustále vytahovaným esem z rukávu. Příchod třetí řady je pro mnohé zklamáním a není se čemu divit. Nabízí sice vděčnější prostředí a mnohem vyšší potenciál, ale přichází tím o svou jedinečnost. Do seriálu vstupují nové motivy a otázky, které nevrcholí pěkným rozuzlením a zmatkem. Navíc děj se zdá být zbytečně natahovaným, a zatímco předtím seriál dávkoval v každém díle alespoň jeden problém, třetí řada problamtiku roztahuje do více dílů. Navíc krom klasického lákalda z předchozích řad - rozluštění určitého tajemství - přichází na řadu zbytečné napínáky, kdy se na konci stane něco velmi dramatického. Už mě ani nezajímá, co ta partička bude dělat já, ale na finální pointu se i docela těším.(25.9.2007)

Žádný jiný seriál mě neuchvátil tolik, jako právě Lost. Ovšem myslím si, že nabízet něco takového českému většinovému divákovi je jak "házet perly sviním". Typická česká rodinka u televize: maminka plete a napomíná děti, které chroupají brambůrky a zlobí, tatínek dříme v křesle, popřípadě spolu všichni konverzují a smějí se. A to pak má u seriálu, který vyžaduje pozornost a skrývá množství důležitých detailů, za následek odsouzení jakožto "naprostá blbost". Já vidět třeba epizodu 3x20 bez podrobných znalostí předchozího děje, tak si taky řeknu, na jakou že to koukám kravinu. 1. série: 5* - Skvělá atmosféra, seznamování se s postavami a neokoukané flashbacky. Sledováno na Nově s českým dabingem. Nej díly: Exodus II, Deus Ex Machina, Solitary. 2. série: 4-5* - Výborný začátek a konec, prostřední část druhé sezóny je ale hrozná vata. Sledováno na vypůjčeném DVD během jednoho víkendu (dabing AXN). Nej díly: Live Together Die Alone, Man of Science Man of Faith, Lockdown 3. série: 5* - K této sezóně nemám nejmenší výhrady, zajímavé zvraty, příchod dvou skvělých nových hlavních postav (Ben, Juliet) a vynikající finále. Sledováno v původním znění. Nej díly: Through the Looking Glass, The Man Behind the Curtain, A Tale of Two Cities. 4. série: 4* - Nejspíš nejslabší sezóna, která sice má některé výborné epizody, ale jako celek moc nezapůsobila. Děj na ostrově je poměrně nezáživný, postavy pořád někam cestují a málo důležitého řeší, mimo ostrov je to o poznání lepší, ale pravý Lost by měl být prostě Ostrov. Nej díly: The Constant, There's No Place Like Home II, The Shape of Things to Come. 5. série: 5* - Pro mne osobně vrchol celého seriálu. Spousta lidí to, co se hned v prvním díle páté série začne dít, asi nepřekousne, ale ti, kteří se s tím smíří, budou bohatě odměněni. Průběžně dostáváme odpovědi na množství otázek (nejčastěji ale pouze v náznacích), děj je nevypočitatelný a finále naprosto odzbrojující. Konečně víme, co se to na Ostrově vlastně děje - a předchozí sezóny se najednou zdají být ničím. Nej díly: The Incident, The Variable, Dead is Dead. 6. série: 4* - Jedna velká rozlučka s celým seriálem. Pokud z ní nechcete být příliš zklamaní, srovnejte se s tím, že odpovědi na hlavní otázky poskytla sezóna předchozí - a ačkoli neposkytla zdaleka všechny, o mnoho víc už jich seriál nenabídne. V šesté sérii se loučíme s postavami, sledujeme, jak celý příběh skončí. Pro někoho velice uspokojivě, pro někoho méně. Já si nestěžuju, na seriál budu mít jen pěkné vzpomínky. Nej díly: The End, The Candidate, Everybody Loves Hugo. Krátký celkový pohled na seriál: Nic už nezmění to, že jsem s tímto seriálem prožil dost možná nejhezčí léta života. Jenom proto musím Lost mít rád. Bezvadně to funguje, pokud Losty bereme jako příběh Jacka, který začíná ztroskotáním na ostrově. Seriál často překvapí, vyvolá tajemno, víme jen to, co vědí samotné ztroskotané postavy - a nevadí to. Problém nastane, pokud se na ty události chceme dívat chronologicky, tak jak se staly. Tedy začít kdesi ve starověku a končit epizodkou o pádu letadla. Potom spousta věcí vůbec nedává smysl - a to bohužel nejen nějaké drobnosti, ale i ten základní spor, o kterém by celý seriál měl vlastně být.(5.4.2007)

Existuje-li v dnešní "přeseriálované" době možnost, že by vás nějaký televizní seriál uchvátil tak, že se na každý díl budete "těšit jako na výplatu", pak jste na správné adrese ! J.J. Abrams dostal výborný (jednoduchý) nápad. Vsadit katastrofou letadla partu naprosto cizích lidí do míst, kde jsou odkázáni jen na sebe a vzájemnou spolupráci.... To už tu bylo několikrát, řeknete si, ale takovýhle kabát tomu ještě nikdo "neušil". To mi věřte ! .... Skvělé scénáristické hraní si s tajemnem, flash backy do minulosti všech postav a jejich vývoj, výborní neokoukaní herci, skvělá režijní práce - to vše mě doslova přikovalo k televizi. Skoro jsem nevěřil, že sleduju "jenom" TV seriál.... Proto jsem hltal jeden díl za druhým, až jsem dospěl do bodu, ve kterém teď (11/2005) trčí spousta lidí po celém světě. Je to týdenní netrpělivé čekání na nový díl. To už jsem dlouho nezažil .... :) P.S. už mě napadlo při jednom velkém Jack-potu vsadit jednu číselnou kombinaci - raději jsem to zavrnhul .... :)(15.11.2005)

Nahlodá a už nepustí...bloody hell! Po season finale : Tak jsem šel o 2 hvězdičky dolů... Lost je klasický případ "Sliby chyby". Scénáristi slibovali, že všechno půjde LOGICKY vysvětlit.... HAHAHAHA.. nevysvětlili toho ani polovinu a navíc poslední díl je výsměch mířený ke všem fanouškům seriálu, kteří marně doufali, že poslední dvě hodiny všechno zachrání. Pokud stále nemáte nakoukáno a koumáte nad všema věcma, co se na ostrově a mimo něj odehrávají.... nedělejte, všechno se děje proto, že ostrov je magický... to je vysvětlení všeho, co se odehrává... pardon za spoiler. Autoři zjevně netušili, jak celou sérii ukončit a konečnou verzi sepsali 5minut, před deadlinem. Odpad nedávám jenom proto, že na seriál se jinak divá hodně pěkně a člověk se u něj nenudí... čili, pokud budete od začátku brát seriál jako sci-fi (totální sci-fi, ne že má jenom sci-fi prvky) na biblických houbách, určitě budete nadšeni!(20.12.2006)

• - Postava Benjamina Linuse (Michael Emerson) je podle televizního studia ABC nejvíce bitou postavou v historii TV. (NormanBates)

• - Když Sawyer (Josh Holloway) v 16. epizodě 1. série sleduje stopy kance, před příchodem Kate (Evangeline Lilly) je vidět stín kamery na listech. (karlik4801)

• - V 16. epizodě 2. série (37:19) říká česky Jin (Daniel Dae Kim) Sun (Yun-jin Kim), že jestli to bude kluk, tak použije znak ze jména otce Sun, v titulcích ale mluví o svém otci. (necisty)