Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.)
  • choze

Na televizi koukám jen minimálně a dost si vybírám. Po čtyřech prvních dílech nevím, proč bych se na tenhle seriál měl dívat dál. Není to špatné, ale dějově mě to nijak zvlášť nezaujalo a některé hlavní postavy mě přímo iritují (ty nejkladnější).(15.10.2006)

Nemůžu si pomoct, ale jediný, kdo mi tady přijde Lost, jsou scénáristé, jenž pohánění dopředu komerčním úspěchem podobně jako veslaři pod rytmy bubeníka na galéře ztrácejí dech a vaří z čím dál tím víc kalné vody. Pokud ukončení seriálu přinese uspokojivé vysvětlení všech dosavadních událostí, osobně se jim omluvím před rozvinutou zástavou televize ABC..(1.9.2008)

Když se mi toto epické mistrovské dílo dostalo pod ruku a před oko byl jsem ohromen od první sekundy až po samotný nápis "Lost" uzavírající každou episodu. Měl jsem nashromážděny 2 série a živě si pamatuji, jak jsem přišel domů, okamžitě zapnul Lost a žil si ve svém vlastním světě tropického ostrova až do noci, dokud mě nepřemohla ospalost... Lost byl můj fenomén, který mě každým dílem doslova hypnotizoval, ohromil, uhranul a snad i inspiroval - do prvních 3 sérií se v mé mysli zkrátka honosil označením nejlepší seriál vůbec... To se však během 4. až 6. série začalo pomalinku otáčet, neboť Lost opustil civilní prožitost a tak trochu se utápěl v rádoby velkolepé překombinovanosti, z níž plynula řada drobných logických nedostátku, či absurdit. Přesto i dnes, po úplném, skončení, na Lost vzpomínám příliš rád, než abych se k mému, kdysi nejoblíbenějšímu seriálu, otáčel zády. 9/10(19.12.2007)

Pro mě jsou víc než cokoli jiného Ztraceni především velká směs mělkých šablonovitých postav (prakticky jediná, která se téhle klasifikaci nakonec vyhne, je překvapivě (nakonec moje nejoblíbenější figura) Shannon, pže i když na první pohled vypadá jako horrorgirl na odstřel (heh), v celkovém kontextu jako jediná vyznívá reálně (narozdíl od absurdních postav absolutně nudného Jacka, absolutně prvoplánovitého Sawyera, a (sic zábavné) asi vůbec nejabsurdnější Kate)) a bezvýchodných samozvaných záhad (člověk musí svojí logice tu uzdu opravdu upouštět, jinak by si asi musel opravdu hodně zoufat...). Status kultu chápu, lidem občas stačí málo, aneb dokonalá ukázka vítězství formy nad obsahem. Protože forma je dokonalá. Nádherné ženy a nádherní muži, skvělé herecké výkony, atmosférická hudba, bezchybná kamera a cliffhangery s drápkem, to se líbí i mně. Co se mi nelíbí, je fakt, že to je ve svojí podstatě to jediné, na čem doposavad Lost stojí. Původně skvělý nápad (představoval jsem si něco ve stylu Goldingova Pána much, případně něco jako Survivor, jen bez kmenových rad) byl jen falešným dojmem, skutečností je jen divná kaše. Hustá možná, vypadá hezky, a chutná docela dobře. Jen je mi z ní po několika letech už dost těžko od žaludku.(17.5.2007)

Šest dlouhých let, držel jsem s tím seriálem šest dlouhých let. To už je pár pátků, který jsem mu obětoval. A jsem za to všecko nesmírně rád, radši už ani být nemůžu. Ve Ztracených se totiž sešlo taková řada sympatických herců, že mě mrzel každý zářez herce, který s tím seriálem seknul. Je pravda, že bylo období, někdy mezi třetí a čtvrtou sérií, kdy jsem bojoval, abych to všecko vůbec dokoukal, ale nakonec jsem se přemohl a užil si ten úžasný závěr, který ale většina tak strašně zkritizovala. Přičemž já absolutně nechápu proč. Možná čekali víc odpovědí, než dostali, ale pokud do toho seriálu jsou opravdu zabraní, tak si na ně dokážou odpovědět sami a vyhledat si potřebné indície na internetu. Vždyť ten seriál měl tak silnou fanouškovskou základnu, že se pro ně vyráběli různé podpůrné věci, jako stránky plné informací kolem samotného ostrovu. Divák si pak opravdu mohl najít co chtěl a pokud mu samotný seriál nestačil, vyplnil si tak mezery v otázkách, které celou dobu nabývali na čísle enormním způsobem. Tenhle seriál je taky prvním seriálem, se kterým jsem se od začátku do konce sžil. Pamatuju si, když jsem zjistil, že jsou v Americe z něj celý paf a tak jsem se ho rozhodl sehnat. Do dvou týdnů jsem pak zkouknul celé dvě série a měl pak problémy s čekáním na další sérii. Hledal informace, bádal, užíval si celý tajuplný příběh, který se z dobrodružství často měnil na sci-fi, fantasy a zpátky zase na dobrodružství ztroskotaných. Bylo období, kdy jsem myslel, že mi ze seriálu sice houkne, ale nakonec se to všecko dalo zvládnout. Ztraceni jsou tak jedním z největších příběhů, kterým jsem byl svědkem. Jedním z příběhů, který byl tak komplexní, že se do toho kolikrát zamotal, ale také jedním z příběhů, na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu ty chvíle, kdy jsem čekal na každý díl, abych věděl jak to bude dál, dlouhých šest let. Nikdy se mi to nestalo a pochybuji, že toho budu někdy svědkem. Setkalo se tu více faktorů dohromady a málokdy to tak bude ještě fungovat. Ono originální chtivý nápad spolu s prakticky celým sympatickým štábem jen tak neseženete. Ztraceni jsou tak jediným seriálem, který mě na sto procent pohltil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Kéžby se na scéně objevilo něco podobného, ale pochybuju, že se někdy setkám s nějakým podobným šílenstvím, jako bylo právě kolem Ztracených.(12.10.2010)

• - V 7. epizodě 2. série slyší druzí ztracení ve vysílačce hlas, který říká, že jsou přeživší z letu 815. To je hlas Boona (Ian Somerhalder), ale v české dabingu je namluven nějakým mnohem starším hlasem (36:30). (necisty)

• - 5. epizoda 5. série: Jin (Daniel Dae Kim) prochází džunglí s Roseuovou (Mira Furlan) a její expedicí. Takhle se v roce 1988 oblékali ve Francii (05:28)? (necisty)

• - Seriál sa natáčal na tých istých ostrovoch ako film Jurský park (1993). (marciano)