Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois

Svatá prostoto... "Kde to vlastně jsme..." dí jeden z hrdinů správňáckou novodabingovou intonací na závěr pilotního dílu a tož to já se ptám - na co to tady sakryš koukám? Tady všichni (oprava: spousta lidí - naštěstí ne všichni... :-) blázní nad tou hromadou scénáristických klišé, rádoby akční kamerou a vpravdě televizními hereckými výkony, jako by už v téhle post-pop-fiskulturácké době (vyznačující se potřebou sdílené stádnosti) >ZTRATILI< svůj snad kdysi zdravý rozum a úsudek, podpořený (v lepším případě) snad nějakou vlastní kulturní zkušeností, nejen ovlivněnou tupým sledováním televizních serriálů... Je to průměrné, s vypnutým mozkem snad zábavné, umělecky nikterak objevné, další tuctové televizní řemeslo, ideální pro doplnění reklamami, oblbujícími popkornového pokorného uživatele komerčních televizí... Ideální pro stádní adoranty, hledající berličky na podepření své kulturní marnosti... - - - P.S. Moje (tímto opravené) hodnocení vychází z bedlivého sledování pilotního dílu a dostupných informací o následném seriálu. Zajímavé je, že na celosvětové IMDb percentuelně vysoké hodnocení jednotlivých dílů pochází od překvapivě malého množství hodnotitelů. A tak si tak říkám, kolik z těch hodně přes tisícovku hlasujících zde na ČSFD je skutečných reálných hodnotících a kolik jsou (pseudofanouškovští) pubertální mulťáci, dodávající si tímto smysl svým zakomplexovaným marným pisskulturním existencím. Howgh... - - - P.P.S. Přátelům filmového umění - pokud by jste chtěli vidět nějaké vskutku silné a emotivní, filmařsky hodnotné a lidsky pravdivé dílo na téma blízké provařeným klišé tohoto gumového komerčního seriálu - doporučuji film "PŘEŽÍT" (ALIVE) viz: http://www.csfd.cz/film.php?13214... Uvidíte OPRAVDU POUTAVÉ DRAMA o věcech osudových a ušetříte hodně času na sledování spousty dalších dobrých a skvělých filmů... :-) - - - P.P.P.S. Koukám, koukám a ať koukám jak koukám - po osmém dílu ze svého hodnocení nezměním ani Ň!(3.9.2006)

Tak po první sezoně, která končí nepřekvapivě překvapivým cliffhangerem, můžu s čistým svědomím říct, že jsem tomuhle seriálu propadl, jsem Ztracený. Geniálně vrstvená atmosféra, tajemno a výborně zvládnuté vyprávění jsou hlavní klady. Herecké výkony jsou víc než výborné, hlavně Terry O'Quinn a Josh Holloway na mě zapůsobili nejvíce (nejméně pak paradoxně hlavní hvězda Matthew Fox, ale ten se naštěstí postupně spravuje takže uvidíme :-). Abrams opravdu narazil na zlatou žílu. Zase. Přidám ještě jednu hanlivou nadávku vůči TV Nova, která seriál vysílala jednou za týden (opravdu vražedné tempo) a teď ho ještě geniálním tahem posunula o hodinu později. Opravdu dobrá práce. Můžete se pak divit z úbytku diváku. No co dodat? Netrpělivě čekám na druhou sezónu... V druhé sezoně dostáváme to co v sezóně první s tím rozdílem, že seriál ztratil moment překvapení. I když. Ztratil? Jak se to vezme. Překvapení je to poslední co by LOST postrádal. Jen řekněme, že už jsme se sžili s postavami. Už neříkáme "ten doktor", ale Jack (mimochodem opravdu se spravil a přestal být oním průhledným Mirkem Dušínem), už neříkáme "ta holka", ale Kate. Prostě a jednoduše co by se dalo na těch známých postavách objevovat? Ha, v tom to právě je! Je toho totiž ještě spousta co nevíme a co netušíme (nebo spíše tušme, ale jako obvykle se mýlíme ;). Nové charaktery, které se objevují na scéně jako například Pan Eko nebo Anna Lucia (z Michelle Rodriguez jsem měl opravdu radost) celkovou už tak napjatou atmosféru ještě zhušťují (hlavně v závěru). Poslední díl mi pak vyrazil dech (nepřekvapivě) a mozek mi pomalu začínají rozežírat otázky z různých diskuzí, kterým jsem se kdysi "před tím" smál. Na třetí řadu se těším jako malý kluk... Třetí sezóna nezačíná moc dobře a spíše než sci-fi/drama/horor připomíná utahanou telenovelu. Jedná se v rámci konkurence pořád o solidní průměr, ale "průměr" u LOSTu už nestačí. Jedna z mála pozitivních věcí na začátku jsou citace nebo odkazy na Stephena Kinga, který jak se ukázalo je obrovským fanouškem seriálu (tvůrci LOSTu jsou zase pro změnu fanoušci Kinga :). U nějákého sedmého, možná osmého dílu se však třetí řada jakoby půlí a od dílu s Desmondem nám nabízí to nejlepší co jsme dosud mohli vidět. Poslední cca 3-4 díly pak považuji za absolutní špičku a uznale pokyvuji hlavou nad odvahou tvůrců jít v posledních minutách posledního dílu až TAK daleko. Vždyť bez jisté "věci" by se série dala krásně zakončit (sice se spoustou nezodpovězených otázek, ale dala). Řeknu to takhle. Po třetí sérii se mi ty předcházející dvě, zdají skoro až ubohé. Nemůžu se dočkat čtvrté řady... Ztracené kousky, které byli speciálně vydávány jen pro mobilní telefony neurazí, ale rozhodně nic závratného nepřinesou. KROMĚ jedné důležité věci, chytře uvedené až v posledním díle. A přiznám se, že ta mi na tváři vykouzlila spokojený úsměv a očekávání na čtvrtou řadu postričila zpět k maximu... Tak čtvrtá řada hodně hnula s celým vyprávěcím konceptem a lehce změnila tón celého seriálu. Děje se toho tady víc, než kdy před tím. Noví lidé z lodi, náhledy do budoucnosti, odhalování minulosti. To všechno mělo na ZTRACENÉ blahodárný vliv. Jednoznačně nejlepší díl (možná dokonce i za celý seriál) si pro sebe ukradl Desmond (Konstanta) a i když finále nebylo tak úderné jako ty předchozí, bylo rozhodně velice důležité. I když jsme se v tom čase moc daleko neposunuli. Už teď si lámu hlavou nad tím, jak vůbec bude vypadat pátá sezóna... Pátá řada dokonale naplnila má očekávání a tlačí na pilu jako snad ještě nikdy. Náhledy do minulosti poodhalují spoustu odpovědí a zároveň kladou další a další otázky. Trošičku mě mrzelo, že Desmond dostával méně prostoru, ale popravdě řečeno jsem si ani nevšiml, že by někde výrazněji chyběl. Všechny hlavní postavy procházejí vývojem, který bych nikdy předtím nepředvídal. Jack, Locke, Sawyer, Ben všichni ti týpci, jen Faradaye bylo trochu málo. V závěrečném díle pak tvůrci dodržují slib o tom, že všechno to bylo zase trochu jinak než jsme mysleli. A Jacob měl na to hodně velký vliv, víc raději nepovím. Ten poslední rok bude zatraceně dlouhý... V šesté a poslední řadě všechno začíná nabírat na osudovosti a finální zůčtování proběhne zatraceně efektně. Hodně věcí se vyplnilo tak jak jsem předpokládal, ale spousta mě jich překvapila tak jak to mám u Ztracených rád. Mám moc velkou radost, že můj oblíbený Desmond získal sice malou, ale zatraceně podstatnou roli v událostech posledních dílů a urval si pro sebe jednu z nejlepších scén seriálu. Kate ve finále odhalila jaká byla její úloha a Jack konec ustál se ctí a jak mi v první sérii moc nesedl, tak jsem v závěru uznale pokyvoval hlavou jaký je to týpek. V celém seriálu snadno rozpoznávám Stephena Kinga a chvílemi mou oblíbenou ságu TEMNÁ VĚŽ a proto jsem spokojený, podobnou cestou jsem už šel a jsem rád, že jsem mohl jít znovu, ale trochu jinak. V jiném formátu dalo by se říct. A zavěrem? Dobro a zlo se znovu utkávají v nikdy nekončícím zápase a pro každého člověka, ve kterém dříme alespoň kousek dítěte, nebo se jeho fantazie nezhroutila pod přívalem životních poviností je tahle show splněný sen. Uvidíme se v příštím životě, bratře.(29.10.2006)

• gudaulin

Seriál Ztraceni předcházela pověst něčeho, co tu ještě nebylo, velkolepého seriálu pro 21. století, fenomenálního komerčního hitu a skvělé podívané. Nevěděl jsem přesně, o co jde, ale navnaděný ohlasy jsem čekal jakéhosi křížence Městečka Twin Peaks s Dekalogem. Po shlédnutí pilotního filmu se jen valil oči a říkal jsem si, jaký jsem s prominutím blbec. Už mám něco nakoukáno a dobře vím, jak funguje popkultura, abych mohl nadšené ovace brát s rezervou. Ze všech seriálových hitů posledních let mě Ztraceni oslovili nejméně. Vynikající autor sci-fi F. Pohl hlásal, že autor si může vymýšlet, až se mu práší od pusy, ale musí dbát na základní logiku a vnitřní vazby světa, který vytvořil. Svět Ztracených mi přišel nesmírně překombinovaný a nevěrohodný. Letadlo se zřítí z výšky 10 000 m, rozlomí na tři kusy a v jeho troskách přežije padesát cestujících s odřeninami a lehčími zraněními - a jedním těžším zraněním u postavy, kde to scénárista evidentně potřeboval. Přeživší pronášejí moudra, která možná scénárista považuje za adekvátní, ale mě nenapadla dokonce ani v situaci, kdy jsem v šedesátikilometrové rychlosti vylétl ze silnice a přistál na zdi domu. Byl jsem ve větším šoku než hrdinové seriálu. Už jen výběr herců - jejich věková struktura a typizace mi přišla jako umělý konstrukt scénáristů. Chápu, že schéma, se kterým autoři a štáb přišel, umožňuje prakticky nekonečné dějové hrátky a neuvěřitelnou spoustu "šokujících" dějových zvratů a hra na záhadologii může diváky bavit stejně jako umělý svět reality show, ale mě to jednoduše minulo. Ještě třikrát jsem se podíval na některý z dílů, ale výsledný dojem byl vždycky totožný. Nadšení fandové seriálu mi pochopitelně můžou vysvětlit, že jsem jen seriál nepochopil, protože v 85. nebo 385. díle se vše logicky a přímo geniálně vysvětlí, když já bych ale těch předchozích 84 nebo 384 dílů cítil jako ztrátu času. Ztraceni mě žánrově nijak neobohatili. Celkový dojem: 40 %.(24.1.2008)

Nahlodá a už nepustí...bloody hell! Po season finale : Tak jsem šel o 2 hvězdičky dolů... Lost je klasický případ "Sliby chyby". Scénáristi slibovali, že všechno půjde LOGICKY vysvětlit.... HAHAHAHA.. nevysvětlili toho ani polovinu a navíc poslední díl je výsměch mířený ke všem fanouškům seriálu, kteří marně doufali, že poslední dvě hodiny všechno zachrání. Pokud stále nemáte nakoukáno a koumáte nad všema věcma, co se na ostrově a mimo něj odehrávají.... nedělejte, všechno se děje proto, že ostrov je magický... to je vysvětlení všeho, co se odehrává... pardon za spoiler. Autoři zjevně netušili, jak celou sérii ukončit a konečnou verzi sepsali 5minut, před deadlinem. Odpad nedávám jenom proto, že na seriál se jinak divá hodně pěkně a člověk se u něj nenudí... čili, pokud budete od začátku brát seriál jako sci-fi (totální sci-fi, ne že má jenom sci-fi prvky) na biblických houbách, určitě budete nadšeni!(20.12.2006)

Vypěstovala jsem si alergii na to jejich baťůžkářství a solidní antipatii ke spoustě postav - hysterickou Claire, slušňáckého "já všechno vím, všemu nejlíp rozumím" Jacka, Locka, kterej sype z pusy kraviny typu "Dostojevský byl nejlepší autor", ženský v mužkým těle (Kate + Ana-Lucia)... nicméně intrikánství, zejména Sawyerovo ("Proč mi to říkáš?" - "Protože tím naseru Jacka...") dělá tento seriál ještě pořád přitažlivým 8-)(15.5.2007)

• - Ve 23. epizodě 2. série je možné v pozadí na molu, kam odvedli druzí Sawyera (Josh Holloway), Jacka (Matthew Fox) a Kate (Evangeline Lilly), vidět ostrov Chinaman’s Hat, který se ve skutečnosti nachází na Havaji a připomíná čínský klobouk. Ten stejný ostrov lze spatřit i v Jinově (Daniel Dae Kim) flashbacku v 17. epizodě 1. série.  (karlik4801)

• - Exposé je nejen název 14. epizody 3. série, ale také fiktivně vytvořený seriál, tedy seriál v seriálu, který mohou postavy sledovat. Objevuje se například ve 13. díle 3. epizody "Muž z Tallahassee", když John Lock (Terry O'Quinn) sleduje televizi, nebo ve 2. díle 5. série "Lež", ve kterém se Hurleyho (Jorge Garcia) otec chystá dívat na televizi. V tomto seriálu hraje postava Nikki Fernandez (Kiele Sanchez), která je odhalena v následující epizodě "Exposé". (liquidia)

• - 5. epizoda 5. série: Jin (Daniel Dae Kim) prochází džunglí s Roseuovou (Mira Furlan) a její expedicí. Takhle se v roce 1988 oblékali ve Francii (05:28)? (necisty)