Ztraceni (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Tvůrci:

Jeffrey Lieber

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams

Koukal jsem na bonus, kde tvůrci vyprávěli, jak od nich ABC koupilo jako seriál už nahozený nápad, nikoli scénář. A to je asi tak v kostce hlavní slabina: scénáristická patlanina. Byly vytvořeny postavy, jejich vzájemnými interakcemi se vytváří děj za pochodu. Dá se použít úplně cokoli, co koho napadne, jediné kritérium je, aby to bylo ne moc předvídatelné. Postavy jsou to dost často kvalitní, a v rámci nepředvídatelnosti se s nimi zachází dost libovolně. Někdy drsně, někdy hloupě, to když už mají tvůrci pocit, že po několika sezónách začne jejich konzistentní charakter nudit, tak z nich najednou udělají úplně jiného člověka -- nikoli ovšem vnitřním vývojem, ale bohužel zase jen nahodile kvůli zápletce. V prvních dvou sezónách (a to je bolestně dlouho) nikdo netušil, co hraje / režíruje, posléze nějaká koncepce vykrystalizovala. Pro mě seriál začal být zajímavý zhruba ke konci třetí sezóny, do té doby jsem naštvaně pyskoval nad debilitou konání většiny postav, které se chovají (jak jsem psal, aby byly nepředvídatelné) v příkrém rozporu s pudem sebezáchovy tak, aby úmyslně přišly k úhoně ony samy nebo jejich blízcí. Jo, bral bych to, kdyby v tom byla pointa -- ale nebyla, samoúčelně vyšuměla stejně jako řada postav, zápletek a nápadů. Díky za: John, Hurley, Ben, Mr. Eko, Desmond. A za tu a tam velmi dobrý vtípek a několik skvělých použití postav v absurdních souvislostech.(31.12.2013)

Svatá prostoto... "Kde to vlastně jsme..." dí jeden z hrdinů správňáckou novodabingovou intonací na závěr pilotního dílu a tož to já se ptám - na co to tady sakryš koukám? Tady všichni (oprava: spousta lidí - naštěstí ne všichni... :-) blázní nad tou hromadou scénáristických klišé, rádoby akční kamerou a vpravdě televizními hereckými výkony, jako by už v téhle post-pop-fiskulturácké době (vyznačující se potřebou sdílené stádnosti) >ZTRATILI< svůj snad kdysi zdravý rozum a úsudek, podpořený (v lepším případě) snad nějakou vlastní kulturní zkušeností, nejen ovlivněnou tupým sledováním televizních serriálů... Je to průměrné, s vypnutým mozkem snad zábavné, umělecky nikterak objevné, další tuctové televizní řemeslo, ideální pro doplnění reklamami, oblbujícími popkornového pokorného uživatele komerčních televizí... Ideální pro stádní adoranty, hledající berličky na podepření své kulturní marnosti... - - - P.S. Moje (tímto opravené) hodnocení vychází z bedlivého sledování pilotního dílu a dostupných informací o následném seriálu. Zajímavé je, že na celosvětové IMDb percentuelně vysoké hodnocení jednotlivých dílů pochází od překvapivě malého množství hodnotitelů. A tak si tak říkám, kolik z těch hodně přes tisícovku hlasujících zde na ČSFD je skutečných reálných hodnotících a kolik jsou (pseudofanouškovští) pubertální mulťáci, dodávající si tímto smysl svým zakomplexovaným marným pisskulturním existencím. Howgh... - - - P.P.S. Přátelům filmového umění - pokud by jste chtěli vidět nějaké vskutku silné a emotivní, filmařsky hodnotné a lidsky pravdivé dílo na téma blízké provařeným klišé tohoto gumového komerčního seriálu - doporučuji film "PŘEŽÍT" (ALIVE) viz: http://www.csfd.cz/film.php?13214... Uvidíte OPRAVDU POUTAVÉ DRAMA o věcech osudových a ušetříte hodně času na sledování spousty dalších dobrých a skvělých filmů... :-) - - - P.P.P.S. Koukám, koukám a ať koukám jak koukám - po osmém dílu ze svého hodnocení nezměním ani Ň!(3.9.2006)

1. Série: Jednoduše geniální. Nejdříve se řeší hlavně otázky typu „Kdy nás najdou? Co budeme jíst a pít?“, poté, když je o to postaráno se příběh posouvá dále. Vzájemné oťukávání, a hlavně flashbacky všech, kteří zůstali naživu, jsou vážně povedené. Začíná i tajemno ostrova ale v přijatelné míře. Jasných 100 %. 2. Série: Tady se spíše jedná o ty, kteří byli vzadu v letadle. Ale přesto prolínání jejich dějových linek s našimi hrdiny je dobře pojato a flashbacky nám někdy ukazují, kolik toho měli společného lidi, kteří se vlastně neznali. (Spojitosti všech postav…) Už vzniká slavný efekt "natahování" ale dá se ještě snést. Čistých 90 % 3. Série: No tak to je něco. Některé díly vznikly jen proto, abyste se něco zajímavého dozvěděli na konci a navnadilo vás to na další díly. Jinak nic. Ale chvála že jen některé. I přesto že "natahování" zde dosahuje hodnot maximálních, není ani tato řada tak špatná. Hlavně tedy poslední díly fakt stojí za to. Solidních 80 % 4. Série: (První dva díly): Upps!! Tak to je celkem průser. Na konci třetí a (zatím) prvním díle 4. série se nám představují flashforwardy (pohledy do budoucna). Navnazují nás abychom se dívali na všechny díly, protože toho slibují hodně (jak jinak, že :-)) ale příběh nám nějak začíná drhnout. Zatím celkově nic moc pocity ale po druhém dílu se to zase začíná zostřovat… zatím 60 %. Uvidíme jak dál. Zase EDIT :-) Nemýlil jsem se. Zatímco do čtvrtého dílu 4. série jsou Lost celkem o ničem, nastupuje díl PÁTÝ "The Constant". Jeden z nejlepších dílů vůbec. A po tomhle přelomovém díle to jde zase nahoru! Momentálně jsem u sedmého dílu a ten mne taky uzemnil (odhalením špiona na lodi WOW). Už mám důvod se znovu těšit na každý díl Ztracených! Že by EDIT? :-) Tak po celé 4. sérii mohu říct: Začíná mě to trošičku štvát. Kupí se jen otázky, závěrečný díl taky nebyl zrovna nejlepší (ale držel si vysokou úroveň), a pořád tolik neobjasněných věcí kolem všeho!!! Doporučení po všech 4 sériích?? Kdo je fanda sci-fi a trochu té zamotanosti, smí vstoupit a být Lost. Ostatní mají vstup zakázán. Po celé 5. sérii: (budou se vyskytovat SPOILERY!!!) Pátá série je skutečný paradox. Jednak všem těm, kterým se na tomto seriálu nelíbila ta nereálnost, si přijdou na své a opět mají čím argumentovat. Ale opravdovým fanouškům konečně něco vysvětlí (kdo je Jacob, jak Rousseau připlula na ostrov a co se stalo, dozvíme se i něco málo o čtyřprsté soše a monstru). Ale hlavně se dozvíme hodně o lidech z Dharmy. Neřeknu vám jak je to možné, ale věřte, že je. Lost si uvědomil svůj potencionál, protože se do této sci-fi roviny, (ve které v 5. sérii rozhodně je), musel dostat, aby právě mnoho věcí vysvětlil. A nakonec je tu finále, které řadím mezi nejlepší!!! Když řeknu, že ještě hodinu potom jsem přemýšlel a jedinou otázkou, která se mi honila, hlavou byla "No a co bude teď?", tak rozhodně nebudu lhát. Takže pro všechny, kteří uvažují, že by Ztraceným dali šanci a pustili si 5. sérii, tak vás musím varovat, že je mnohem více sci-fi, než všechny předešlé. Ale je to možná dobře, protože kde by si jiné seriály namlátili držku, tak tam Lost vyšel se ctí. Takže mě nezbývá než čekat 8 měsíců a přemýšlet, jak to asi uzavřou. A že se na to hodně těším… 6. série: Po celé poslední sérii mi nezbývá než napsat: "Dokázali to!" A ne, nemyslím tím, že by tvůrci odpověděli na všechny záhady, které byly v seriálu. Protože touhle sérií bylo dokázáno, že Ztraceni jsou něco víc - je to seriál, který dává neskutečný prostor svým fanouškům. Právě těm, kteří tak rádi vymýšlejí různé teorie "mohlo to být takhle". Konec nedává žádnou definitivní odpověď, ale zároveň nám dává všechny náznaky. Kombinuje v sobě všechna náboženství a mnoho dalších aspektů. Jedno vím jistě - určitě si dám celý seriál minimálně ještě jednou. A tohle jsem myslel tím "dokázali to!", protože např. u Heroes nebo u Prison Breaku jsem byl extrémně zklamaný z konce. Oba jsem měl jistou dobu v TOPce seriálů, jenže potom, co PB mělo otřesnou druhou půlku 4. série a Heroes šli hodně dolů už od 3. série, jsem se bál, ať nezkazí Ztracené. A přání se vyplnilo. Je mi jasné, že na ten konec si hodně "fandů" bude stěžovat, ale na druhou stranu právě proto si tento seriál dám ještě jednou, což se o dvou výše zmíněných seriálech nedá říct. P. S. Je zvláštní, jak Ztraceni připomínají Městečko Twin Peaks. Věřím, že když skončil Twin Peaks, fandové se ptali, co to mělo znamenat, a podívejme se, je z toho kult. Věřím, že stejně budou jednou doceněni i Ztracení. Jsem rád, že tento seriál nemusím odstraňovat z TOP 10.(30.12.2006)

Rozhodně nejsem seriálový typ diváka a musel bych ve svých vzpomínkách zaplout hodně hluboko, abych si vzpomněl, který seriál / nepočítaje miniserie na HBO / jsem viděl naposledy celý. O Ztracených jsem nevěděl zhola nic, ale těsně před začátkem prvního dílu o nich básnila Květula s takovým nadšením, že jsem si řekl, fajn zkusím první díl a pak se jí vysměju. Místo výsměchu však následovalo totální nadšení a bylo jasný, že neděli co neděli budu trávit před obrazovkou. Jak strašně se mi seriál zaryl pod kůži mi dochází až teď, kdy skončil poslední díl třetí série a já chodím každou neděli večer bloumat před televizi, protože mi hrozně chybí to odkrývání tajemství ostrova, ty překvapující zvraty, vývoj každé hlavní postavy, chybí mi adrenalin, napětí, překvapení, soucit, nenávist, porozumění, lítost, strach, zkrátka celá paleta emocí, kterou ve mě tento seriál vyvolával. Nejvíce se mi však stýská po Sayidovi, Sawyerovi, Charliemu, Lockovi, těch druhých, Kate, Jin a Sun, Hugovi a samozřejmě Jackovi. Opravdu ten pocit je skoro stejný, jako kdyby mě opustilo najednou několik kámošů, které jsme měl rád. Originálně dělaný seriál způsobil, že jsem se každou neděli těšil až ztratím z reálného světa do světa ztracených.(13.2.2008)

Když se mi toto epické mistrovské dílo dostalo pod ruku a před oko byl jsem ohromen od první sekundy až po samotný nápis "Lost" uzavírající každou episodu. Měl jsem nashromážděny 2 série a živě si pamatuji, jak jsem přišel domů, okamžitě zapnul Lost a žil si ve svém vlastním světě tropického ostrova až do noci, dokud mě nepřemohla ospalost... Lost byl můj fenomén, který mě každým dílem doslova hypnotizoval, ohromil, uhranul a snad i inspiroval - do prvních 3 sérií se v mé mysli zkrátka honosil označením nejlepší seriál vůbec... To se však během 4. až 6. série začalo pomalinku otáčet, neboť Lost opustil civilní prožitost a tak trochu se utápěl v rádoby velkolepé překombinovanosti, z níž plynula řada drobných logických nedostátku, či absurdit. Přesto i dnes, po úplném, skončení, na Lost vzpomínám příliš rád, než abych se k mému, kdysi nejoblíbenějšímu seriálu, otáčel zády. 9/10(19.12.2007)

• - V 24. epizóde 1. série je počas toho, ako Michael (Harold Perrineau) vyťahuje Sawyera (Josh Holloway), keď zachraňoval kormidlo, vidno v pozadí loď. (Tbudko)

• - Exposé je nejen název 14. epizody 3. série, ale také fiktivně vytvořený seriál, tedy seriál v seriálu, který mohou postavy sledovat. Objevuje se například ve 13. díle 3. epizody "Muž z Tallahassee", když John Lock (Terry O'Quinn) sleduje televizi, nebo ve 2. díle 5. série "Lež", ve kterém se Hurleyho (Jorge Garcia) otec chystá dívat na televizi. V tomto seriálu hraje postava Nikki Fernandez (Kiele Sanchez), která je odhalena v následující epizodě "Exposé". (liquidia)

• - Spoiler: V českém dabingu se liší hlášky při předání ochrany nad světlem ostrova. Matka Jacobovi (Mark Pellegrino) řekne 'Teď jsme oba stejní'. Jacob Jackovi (Matthew Fox) 'Teď jsi jako já' a Jack Hugovi (Jorge Garcia) 'Teď jsme stejní'. (necisty)