Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré

Šest dlouhých let, držel jsem s tím seriálem šest dlouhých let. To už je pár pátků, který jsem mu obětoval. A jsem za to všecko nesmírně rád, radši už ani být nemůžu. Ve Ztracených se totiž sešlo taková řada sympatických herců, že mě mrzel každý zářez herce, který s tím seriálem seknul. Je pravda, že bylo období, někdy mezi třetí a čtvrtou sérií, kdy jsem bojoval, abych to všecko vůbec dokoukal, ale nakonec jsem se přemohl a užil si ten úžasný závěr, který ale většina tak strašně zkritizovala. Přičemž já absolutně nechápu proč. Možná čekali víc odpovědí, než dostali, ale pokud do toho seriálu jsou opravdu zabraní, tak si na ně dokážou odpovědět sami a vyhledat si potřebné indície na internetu. Vždyť ten seriál měl tak silnou fanouškovskou základnu, že se pro ně vyráběli různé podpůrné věci, jako stránky plné informací kolem samotného ostrovu. Divák si pak opravdu mohl najít co chtěl a pokud mu samotný seriál nestačil, vyplnil si tak mezery v otázkách, které celou dobu nabývali na čísle enormním způsobem. Tenhle seriál je taky prvním seriálem, se kterým jsem se od začátku do konce sžil. Pamatuju si, když jsem zjistil, že jsou v Americe z něj celý paf a tak jsem se ho rozhodl sehnat. Do dvou týdnů jsem pak zkouknul celé dvě série a měl pak problémy s čekáním na další sérii. Hledal informace, bádal, užíval si celý tajuplný příběh, který se z dobrodružství často měnil na sci-fi, fantasy a zpátky zase na dobrodružství ztroskotaných. Bylo období, kdy jsem myslel, že mi ze seriálu sice houkne, ale nakonec se to všecko dalo zvládnout. Ztraceni jsou tak jedním z největších příběhů, kterým jsem byl svědkem. Jedním z příběhů, který byl tak komplexní, že se do toho kolikrát zamotal, ale také jedním z příběhů, na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu ty chvíle, kdy jsem čekal na každý díl, abych věděl jak to bude dál, dlouhých šest let. Nikdy se mi to nestalo a pochybuji, že toho budu někdy svědkem. Setkalo se tu více faktorů dohromady a málokdy to tak bude ještě fungovat. Ono originální chtivý nápad spolu s prakticky celým sympatickým štábem jen tak neseženete. Ztraceni jsou tak jediným seriálem, který mě na sto procent pohltil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Kéžby se na scéně objevilo něco podobného, ale pochybuju, že se někdy setkám s nějakým podobným šílenstvím, jako bylo právě kolem Ztracených.(12.10.2010)

Výborný mysteriózní seriál, který se stal doslova fenoménem. Výborné herecké obsazení, skvělý nápad, dobrý scénář a to vše zasazené do velmi přesvědčivého prostředí. Co mi začíná vadit je, že tvůrci chtějí seriál natáhnout až do roku 2010 (takže nás čekají ještě tři série po 16 dílech), což považuji za zbytečné natahování.(23.10.2007)

Svatá prostoto... "Kde to vlastně jsme..." dí jeden z hrdinů správňáckou novodabingovou intonací na závěr pilotního dílu a tož to já se ptám - na co to tady sakryš koukám? Tady všichni (oprava: spousta lidí - naštěstí ne všichni... :-) blázní nad tou hromadou scénáristických klišé, rádoby akční kamerou a vpravdě televizními hereckými výkony, jako by už v téhle post-pop-fiskulturácké době (vyznačující se potřebou sdílené stádnosti) >ZTRATILI< svůj snad kdysi zdravý rozum a úsudek, podpořený (v lepším případě) snad nějakou vlastní kulturní zkušeností, nejen ovlivněnou tupým sledováním televizních serriálů... Je to průměrné, s vypnutým mozkem snad zábavné, umělecky nikterak objevné, další tuctové televizní řemeslo, ideální pro doplnění reklamami, oblbujícími popkornového pokorného uživatele komerčních televizí... Ideální pro stádní adoranty, hledající berličky na podepření své kulturní marnosti... - - - P.S. Moje (tímto opravené) hodnocení vychází z bedlivého sledování pilotního dílu a dostupných informací o následném seriálu. Zajímavé je, že na celosvětové IMDb percentuelně vysoké hodnocení jednotlivých dílů pochází od překvapivě malého množství hodnotitelů. A tak si tak říkám, kolik z těch hodně přes tisícovku hlasujících zde na ČSFD je skutečných reálných hodnotících a kolik jsou (pseudofanouškovští) pubertální mulťáci, dodávající si tímto smysl svým zakomplexovaným marným pisskulturním existencím. Howgh... - - - P.P.S. Přátelům filmového umění - pokud by jste chtěli vidět nějaké vskutku silné a emotivní, filmařsky hodnotné a lidsky pravdivé dílo na téma blízké provařeným klišé tohoto gumového komerčního seriálu - doporučuji film "PŘEŽÍT" (ALIVE) viz: http://www.csfd.cz/film.php?13214... Uvidíte OPRAVDU POUTAVÉ DRAMA o věcech osudových a ušetříte hodně času na sledování spousty dalších dobrých a skvělých filmů... :-) - - - P.P.P.S. Koukám, koukám a ať koukám jak koukám - po osmém dílu ze svého hodnocení nezměním ani Ň!(3.9.2006)

Ďalší zo série "najlepších seriálov na svete." Abrams uspel už s Aliasom, no až Lostom zaznamenal totálnu trefu do čierneho. Jeho počin pritom ťaží z jednoduchého hoc geniálneho námetu o skupine ludí, ktorí sa po páde lietadla ocitla na viac než záhadnom ostrove a snaží sa prežiť. Surival mód v kombinácii s atraktívnym prostredím exotického ostrova by pre úspech stačili aj sam o sebe ale až komponovanie mysterióznych a neskôr aj sci-fi prvkov pomohlo dokonať senzáciu a neskutočný úspech. Momentáne ma vlastne nenapadá iný seriál, ktorý dokáže vyvolávať toľko špekulácií a teórií a to som si pôvodne nevedel predstaviť, čo sa v ňom bude riešiť niekoľko sezón. Nedivím sa však, že s pribúdajúcimi sériami čoraz komplikovanejśiu mytológiu zachádzajúcu až do nečakaných rozmerov prerastajúcu prvotný dojem niektorí zákonite stráviť nemohli. A ten rozporuplný záver už vôbec nie. Ja som však aj napriek menším výhradám spokojný.(17.2.2007)

1. Série: Jednoduše geniální. Nejdříve se řeší hlavně otázky typu „Kdy nás najdou? Co budeme jíst a pít?“, poté, když je o to postaráno se příběh posouvá dále. Vzájemné oťukávání, a hlavně flashbacky všech, kteří zůstali naživu, jsou vážně povedené. Začíná i tajemno ostrova ale v přijatelné míře. Jasných 100 %. 2. Série: Tady se spíše jedná o ty, kteří byli vzadu v letadle. Ale přesto prolínání jejich dějových linek s našimi hrdiny je dobře pojato a flashbacky nám někdy ukazují, kolik toho měli společného lidi, kteří se vlastně neznali. (Spojitosti všech postav…) Už vzniká slavný efekt "natahování" ale dá se ještě snést. Čistých 90 % 3. Série: No tak to je něco. Některé díly vznikly jen proto, abyste se něco zajímavého dozvěděli na konci a navnadilo vás to na další díly. Jinak nic. Ale chvála že jen některé. I přesto že "natahování" zde dosahuje hodnot maximálních, není ani tato řada tak špatná. Hlavně tedy poslední díly fakt stojí za to. Solidních 80 % 4. Série: (První dva díly): Upps!! Tak to je celkem průser. Na konci třetí a (zatím) prvním díle 4. série se nám představují flashforwardy (pohledy do budoucna). Navnazují nás abychom se dívali na všechny díly, protože toho slibují hodně (jak jinak, že :-)) ale příběh nám nějak začíná drhnout. Zatím celkově nic moc pocity ale po druhém dílu se to zase začíná zostřovat… zatím 60 %. Uvidíme jak dál. Zase EDIT :-) Nemýlil jsem se. Zatímco do čtvrtého dílu 4. série jsou Lost celkem o ničem, nastupuje díl PÁTÝ "The Constant". Jeden z nejlepších dílů vůbec. A po tomhle přelomovém díle to jde zase nahoru! Momentálně jsem u sedmého dílu a ten mne taky uzemnil (odhalením špiona na lodi WOW). Už mám důvod se znovu těšit na každý díl Ztracených! Že by EDIT? :-) Tak po celé 4. sérii mohu říct: Začíná mě to trošičku štvát. Kupí se jen otázky, závěrečný díl taky nebyl zrovna nejlepší (ale držel si vysokou úroveň), a pořád tolik neobjasněných věcí kolem všeho!!! Doporučení po všech 4 sériích?? Kdo je fanda sci-fi a trochu té zamotanosti, smí vstoupit a být Lost. Ostatní mají vstup zakázán. Po celé 5. sérii: (budou se vyskytovat SPOILERY!!!) Pátá série je skutečný paradox. Jednak všem těm, kterým se na tomto seriálu nelíbila ta nereálnost, si přijdou na své a opět mají čím argumentovat. Ale opravdovým fanouškům konečně něco vysvětlí (kdo je Jacob, jak Rousseau připlula na ostrov a co se stalo, dozvíme se i něco málo o čtyřprsté soše a monstru). Ale hlavně se dozvíme hodně o lidech z Dharmy. Neřeknu vám jak je to možné, ale věřte, že je. Lost si uvědomil svůj potencionál, protože se do této sci-fi roviny, (ve které v 5. sérii rozhodně je), musel dostat, aby právě mnoho věcí vysvětlil. A nakonec je tu finále, které řadím mezi nejlepší!!! Když řeknu, že ještě hodinu potom jsem přemýšlel a jedinou otázkou, která se mi honila, hlavou byla "No a co bude teď?", tak rozhodně nebudu lhát. Takže pro všechny, kteří uvažují, že by Ztraceným dali šanci a pustili si 5. sérii, tak vás musím varovat, že je mnohem více sci-fi, než všechny předešlé. Ale je to možná dobře, protože kde by si jiné seriály namlátili držku, tak tam Lost vyšel se ctí. Takže mě nezbývá než čekat 8 měsíců a přemýšlet, jak to asi uzavřou. A že se na to hodně těším… 6. série: Po celé poslední sérii mi nezbývá než napsat: "Dokázali to!" A ne, nemyslím tím, že by tvůrci odpověděli na všechny záhady, které byly v seriálu. Protože touhle sérií bylo dokázáno, že Ztraceni jsou něco víc - je to seriál, který dává neskutečný prostor svým fanouškům. Právě těm, kteří tak rádi vymýšlejí různé teorie "mohlo to být takhle". Konec nedává žádnou definitivní odpověď, ale zároveň nám dává všechny náznaky. Kombinuje v sobě všechna náboženství a mnoho dalších aspektů. Jedno vím jistě - určitě si dám celý seriál minimálně ještě jednou. A tohle jsem myslel tím "dokázali to!", protože např. u Heroes nebo u Prison Breaku jsem byl extrémně zklamaný z konce. Oba jsem měl jistou dobu v TOPce seriálů, jenže potom, co PB mělo otřesnou druhou půlku 4. série a Heroes šli hodně dolů už od 3. série, jsem se bál, ať nezkazí Ztracené. A přání se vyplnilo. Je mi jasné, že na ten konec si hodně "fandů" bude stěžovat, ale na druhou stranu právě proto si tento seriál dám ještě jednou, což se o dvou výše zmíněných seriálech nedá říct. P. S. Je zvláštní, jak Ztraceni připomínají Městečko Twin Peaks. Věřím, že když skončil Twin Peaks, fandové se ptali, co to mělo znamenat, a podívejme se, je z toho kult. Věřím, že stejně budou jednou doceněni i Ztracení. Jsem rád, že tento seriál nemusím odstraňovat z TOP 10.(30.12.2006)

• - Ve 3. epizodě 4. série zavírá Sayid (Naveen Andrews) mrtvé ženě oči, ta je má v předešlém záběru již zavřené (01:37). (necisty)

• - Obsah seriálu se objevil jako easter egg, neboli skrytá funkce programu, v několika hrách. Méně známou hrou je "Just Cause 2", kde existoval ostrov, na který když hráč letěl letadlem, letadlo zavibrovalo, bouchlo. Je zde i poklop se známými čísly a počasí se vždy promění v bouři. No a konečně, když se hráč pohybuje na severní části toho ostrova, někdo si ho najde. (Clitorysnik)

• - V 1. epizodě 3. série je v záběru na Juliet (Elizabeth Mitchell) a Bena (Michael Emerson) vidět v pozadí auto. (karlik4801)