Ztraceni (TV seriál)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Tvůrci:

Jeffrey Lieber

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams

Ztraceni se mohou chlubit výborným castingem, krásným prostředím, zajímavým scénářem, který při pilotním dílu nenechá člověka chladným. Postupem času už takové nadšení ze ztracených nezdílím. Je to dobrý seriál a každý díl má co nabídnout, ale necítím už hlad po nových a nových dílech a tím strhávám hodnocení na 4 hvězdičky...(11.11.2007)

Koukal jsem na bonus, kde tvůrci vyprávěli, jak od nich ABC koupilo jako seriál už nahozený nápad, nikoli scénář. A to je asi tak v kostce hlavní slabina: scénáristická patlanina. Byly vytvořeny postavy, jejich vzájemnými interakcemi se vytváří děj za pochodu. Dá se použít úplně cokoli, co koho napadne, jediné kritérium je, aby to bylo ne moc předvídatelné. Postavy jsou to dost často kvalitní, a v rámci nepředvídatelnosti se s nimi zachází dost libovolně. Někdy drsně, někdy hloupě, to když už mají tvůrci pocit, že po několika sezónách začne jejich konzistentní charakter nudit, tak z nich najednou udělají úplně jiného člověka -- nikoli ovšem vnitřním vývojem, ale bohužel zase jen nahodile kvůli zápletce. V prvních dvou sezónách (a to je bolestně dlouho) nikdo netušil, co hraje / režíruje, posléze nějaká koncepce vykrystalizovala. Pro mě seriál začal být zajímavý zhruba ke konci třetí sezóny, do té doby jsem naštvaně pyskoval nad debilitou konání většiny postav, které se chovají (jak jsem psal, aby byly nepředvídatelné) v příkrém rozporu s pudem sebezáchovy tak, aby úmyslně přišly k úhoně ony samy nebo jejich blízcí. Jo, bral bych to, kdyby v tom byla pointa -- ale nebyla, samoúčelně vyšuměla stejně jako řada postav, zápletek a nápadů. Díky za: John, Hurley, Ben, Mr. Eko, Desmond. A za tu a tam velmi dobrý vtípek a několik skvělých použití postav v absurdních souvislostech.(31.12.2013)

Zhruba od rok si dávám maraton Lost, jde pro mě opravdu o neskutečnou srdcovku, která je navíc velmi nedoceněná. Stalo se jakousi módou si ze Ztracených dělat legraci. Řeči o přeplácaném ději a neuspokojivém finále ale chápu pokaždé, když celý seriál vidím, míň a míň. Jediné vysvětlení je, že lidé se (a není to úplně nepochopitelné) soustředí na záhady a odpovědi na ně. - Oproti tradičnímu mýtu, že Ztraceni nechali většinu velkých otázek otevřených, jich je ve skutečnosti zodpovězena drtivá většina, ale tyto odpovědi vždy přišly jakoby mimoděk, jakoby o ně nešlo - a to proto, že o ně opravdu nejde. Klíč k docenění preciznosti tohohle seriálu jsou totiž charaktery a jejich vývoj. Každá postava má svou propracovanou dějovou linii, která se kontinuálně sune až k emocionálně strhujícímu finále. Zápletky a překážky, kterým čelí, jsou jen zastávky na cestě, nejsou jádrem. Možná to zní jako výmluva fanouška, ale stačí se podívat na strukturu epizod, kdy je vždy polovina stopáže vyčleněna flashbackům (a později flashforwardům) konkrétní postavy, ne rozvíjení mytologie (to až ke konci a jen výjimečně) ani tvoření dokonalého fikčního světa, ale postavám a jejich osobnímu příběhu. - Mám určité výhrady vůči souboji Jacob X Muž v černém, kdy musím víc a víc chápat "záporáka", který se odmítl podřídit "osudu", ale jinak je seriál především o velmi niterných konkrétních střetech osud/sebeurčení věda/víra a vykoupení/propadnutí. A aniž by se to proměnilo v okázalou midcultovou filozofickou onanii, což by se skoro určitě stalo dnes, to tyhle motivy velmi precizně rozvíjelo šest let. Navíc oceňuju odvahu tvůrců dát každé sérii odlišný nádech.(9.9.2008)

Kompletní 4. série Nevím jak u sledování frekvencí díl za týden, ale když máte k dispozici 54 dílů najednou, mění se každý díl v ampuli hodně návykové drogy, která je - jak napsala Mmartina: chutná, neokoukaná, perfektně připravená... Mnozí tady spílají scénáristům, za to, že vyplňují jednotlivé díly "vatou flashbacků", které sice vskutku vatou jsou, ale mnohdy pěkně sladkou, která může chutnat líp, než hlavní chod, navíc postupně pěkně vykreslujou psychologii oněch (zpočátku) čtrnácti vyvolených (v pořadí důležitosti : Jack, Locke, Kate, Sawyer, Saiyd, Hurley, Mike a Walt, Charlie, Jin a Sun, Shannon a Boon a Claire) a koneckonců tím pádem tvůrci nevystřílí všechny trumfy příběhu tak rychle (ok, tohle je poněkud kontroverzní argument, uznávám :-) )... Jiní si zase stěžují na logické paradoxy příběhu - například proč na začátku někdo neobešel celý ostrov? Přiznávám, taky mě to napadlo, ale rozhodně jsem se tím nějak déle nezabýval a raději jsem se nechal strhnout rychle akcelerujícím dějem. Pro mě jsou to právě tito zatracovaní scénáristé, kteří LOST vynesli tam, kde dnes je - na kvalitativní špičce současné seriálové tvorby. Daří se jim udržovat neustálé napětí, vzbuzovat pocit hrůzy z neznáma, plynule přecházet do komornějších, intimnějších pasáží (jiskření mezi Jackem a Kate, Hurleyho vtípky, Charlieho problémy se závislostí atd.), umí velice často šokovat, balancovat na hraně realismu a magického realismu a především bravurně zvládají dialogy - tzn. že se postavy vyjadřují a jednají tak, jak bychom to od nich čekali, neplácají o blbostech a když už, tak v situaci, kdy je to pochopitelné atd. Pokud se na Losty někdy dáte, slibuju vám moc dobrou zábavu a hodně silnou (ale milou) závislot... Poslední zážitek z posledního dílu třetí série je těžko popsatelný. Takové pocity ve vás těžko vyvolají jen ty nejsilnější filmy. P.S.: Tenhle komentář měním asi popáté... čtvrtá série jde zase do ... Jako na houpačce. 80%(17.12.2006)

1. sezóna: prvních šest dílu mi přišlo rozvláčných, ale pak jsem se nechal chytit a dojel sérii na jeden tah, za což tvůrci vděčí především trefnému castingu, který docela dobře maskuje občasné zbytečnější odbočky do minulosti. 2. sezóna - pro mě osobně jasný vrchol seriálu, našlapané od začátku do konce, nejsilnější momenty a zdaleka nejvyváženější děj. Jen mi tak trošičku vadila likvidace dvou charakterů, ale je fakt, že ten nečekaný twist stál i za cenu mé oblíbené postavy. 3. sezóna - prozatím mám za sebou šest dílů a jsem DOST zklamán. Táhne se to, málokdy se něco vyloženě děje, hrozně se natahuje, přičemž se však jenom mlží, žádné skutečné otázky a odpovědi, jen hra o čas. Kdyby do třetí sezóny nevstoupila Elizabeth Mitchell, asi bych se ukousal nudou…(1.1.2007)

• - V 7. epizodě 2. série slyší druzí ztracení ve vysílačce hlas, který říká, že jsou přeživší z letu 815. To je hlas Boona (Ian Somerhalder), ale v české dabingu je namluven nějakým mnohem starším hlasem (36:30). (necisty)

• - Ve 23. epizodě 2. série je při bitce Desmonda (Henry Ian Cusick) s Kelvinem (Clancy Brown) vidět v záběru se skalami člen štábu.  (karlik4801)

• - Hugo v seriáli často spomína sériu Star Wars. V 17. epizóde 6. série povie vetu: „I got a bad feeling about this“, čo je narážka na túto legendárnu vetu zo Star Wars.
    (kacer4)