Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004 - 2010, 121x42 min

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Julian Barnes, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.)

1. sezóna: prvních šest dílu mi přišlo rozvláčných, ale pak jsem se nechal chytit a dojel sérii na jeden tah, za což tvůrci vděčí především trefnému castingu, který docela dobře maskuje občasné zbytečnější odbočky do minulosti. 2. sezóna - pro mě osobně jasný vrchol seriálu, našlapané od začátku do konce, nejsilnější momenty a zdaleka nejvyváženější děj. Jen mi tak trošičku vadila likvidace dvou charakterů, ale je fakt, že ten nečekaný twist stál i za cenu mé oblíbené postavy. 3. sezóna - prozatím mám za sebou šest dílů a jsem DOST zklamán. Táhne se to, málokdy se něco vyloženě děje, hrozně se natahuje, přičemž se však jenom mlží, žádné skutečné otázky a odpovědi, jen hra o čas. Kdyby do třetí sezóny nevstoupila Elizabeth Mitchell, asi bych se ukousal nudou…(1.1.2007)

Asi spoustu "pětihvězdičkových" naštvu, ale když dám hvězdičky 3, není to výraz zhnusení, seriál je to velmi povedený, ALE: nápad dát do jednoho omezeného prostoru lidi s jejich "třináctými komnatami" a "kostlivci ve skříni" není nový, ale co je, že. Kamera jako reklamní video cestovní kanceláře bezkonkurenční, zrovna tak casting - leckterá modelingová agentura by nad krásnými mladými lidmi zaplesala (já plesám nad Sawyerem a Sayidem), námět a minulost každého ztraceného, která se nějakým způsobem na ostrově "zeefektivní" je taky fajn, ale vlastní scénář mi přijde poměrně plochý a zkrátka na 4 to nevidim, i když přiznám, že ta podprahová masáž v podobě 93%, která jsou mi skutečně záhadou, funguje silně. Takže shrnuto, podtrženo 3,5 - příjemná podívaná, ale jako filmový třesk? To ne. PS: .... ještě ale není všem dnům (a dílům) konec :-)(18.5.2006)

Na rovinu, pokud bych to měl sledovat šest let, tak si jsem naprosto jistý, že několikrát neudržím nervy a napálím tomu odpad. Hlavně první dvě série občas vyřadí rychlost a jedou si na neutrál klidně několik epizod. Obě série by se tak daly shrnout do jedné věty "Párkrát přešli ostrov a zjistili, že tam nejsou sami". Otázky sice přichází v pravidelných intervalech, ale na odpovědi se čeká klidně i několik sérií a to je podle mě jeden z nejodpornějších kalkulů, který jsem v seriálech zažil. Tak jsem si zanadával a teď k těm mnoha pozitivům. Jelikož jsem seriál nesledoval v době, kdy letěly hlášky typu "To jsou ti druzí!" nebo "Musím mačkat tlačítko!", tak mě minulo to nechutné čekání na další díl a mohl jsem jet jediné možné tempo, které Lost sluší a to je série za týden. Kroucení hlavou nad dávkováním informací jsem si sice neodpustil, avšak nemusel jsem na ně čekat tak dlouho. Vyprávění pomocí flasbacků divákovi skvěle přiblíží hlavní postavy. Ihned mě fascionavala práce s tolika charaktery. Když byl díl věnovám postavě, kterou jsem moc nemusel, bylo to znát, ale zase má člověk u Lost zaručeno, že si nějakého oblíbence vybere, a protože se jich za tu dobu objevilo snad padesát, tak jsem si jich i já oblíbil opravdu mnoho. V Sawyerovi jsem se viděl hned od začátku, Ben byl nejlepší postavou v druhé a třetí sérii. Dál mě bavili i Hugo, Locke a Pan Eko se svým velkým klackem. U holek to bylo snad ještě lepší. Shannon si mě úplně omotala kolem prstu, potom i Libby a Juliet. Na Lost je úplně nejzajímavější to, že každá epizoda má scénu, u které jsem se rozplýval dojetím, jásal nebo nedýchal a zároveň každá má několik pasáží, které mě neskutečné vytáčely a brzdily moje nadšení. Lost bych každému doporučil s tím, že je potřeba trošku trpělivosti. Od konce třetí série se z toho totiž stane neskutečný hlavolam, který stojí za to prožít. 1. - 3. série: 80%, 4. série: 85%, 5. série: 85%, 6. série: 75%.(13.2.2013)

• gudaulin

Seriál Ztraceni předcházela pověst něčeho, co tu ještě nebylo, velkolepého seriálu pro 21. století, fenomenálního komerčního hitu a skvělé podívané. Nevěděl jsem přesně, o co jde, ale navnaděný ohlasy jsem čekal jakéhosi křížence Městečka Twin Peaks s Dekalogem. Po shlédnutí pilotního filmu se jen valil oči a říkal jsem si, jaký jsem s prominutím blbec. Už mám něco nakoukáno a dobře vím, jak funguje popkultura, abych mohl nadšené ovace brát s rezervou. Ze všech seriálových hitů posledních let mě Ztraceni oslovili nejméně. Vynikající autor sci-fi F. Pohl hlásal, že autor si může vymýšlet, až se mu práší od pusy, ale musí dbát na základní logiku a vnitřní vazby světa, který vytvořil. Svět Ztracených mi přišel nesmírně překombinovaný a nevěrohodný. Letadlo se zřítí z výšky 10 000 m, rozlomí na tři kusy a v jeho troskách přežije padesát cestujících s odřeninami a lehčími zraněními - a jedním těžším zraněním u postavy, kde to scénárista evidentně potřeboval. Přeživší pronášejí moudra, která možná scénárista považuje za adekvátní, ale mě nenapadla dokonce ani v situaci, kdy jsem v šedesátikilometrové rychlosti vylétl ze silnice a přistál na zdi domu. Byl jsem ve větším šoku než hrdinové seriálu. Už jen výběr herců - jejich věková struktura a typizace mi přišla jako umělý konstrukt scénáristů. Chápu, že schéma, se kterým autoři a štáb přišel, umožňuje prakticky nekonečné dějové hrátky a neuvěřitelnou spoustu "šokujících" dějových zvratů a hra na záhadologii může diváky bavit stejně jako umělý svět reality show, ale mě to jednoduše minulo. Ještě třikrát jsem se podíval na některý z dílů, ale výsledný dojem byl vždycky totožný. Nadšení fandové seriálu mi pochopitelně můžou vysvětlit, že jsem jen seriál nepochopil, protože v 85. nebo 385. díle se vše logicky a přímo geniálně vysvětlí, když já bych ale těch předchozích 84 nebo 384 dílů cítil jako ztrátu času. Ztraceni mě žánrově nijak neobohatili. Celkový dojem: 40 %.(24.1.2008)

Ztraceni se mohou chlubit výborným castingem, krásným prostředím, zajímavým scénářem, který při pilotním dílu nenechá člověka chladným. Postupem času už takové nadšení ze ztracených nezdílím. Je to dobrý seriál a každý díl má co nabídnout, ale necítím už hlad po nových a nových dílech a tím strhávám hodnocení na 4 hvězdičky...(11.11.2007)

• - Při flash backu Rose (L. Scott Caldwell) si v letadle povídá s Jackem (Matthew Fox) a říká, že její manžel Bernard šel na záchod a vzápětí se letadlo zřítí. V druhé sérii v díle "Těch druhých 48 dní" se Rosin (L. Scott Caldwell) manžel našel připoutaný v sedadle z letadla na stromě. (ELBobes)

• - Michelle Rodriguez dala seriálu přednost před nabídkou účinkovat v seriálu Zoufalé manželky (od r. 2004). (Chipsonator)

• - V 17. dílů 3. série v čase 38:03 ve chvíli, kdy Desmond (Henry Ian Cusick) odevzdává hábit, je na stole fotografie opata s Eloise Hawking (Fionnula Flanagan). Jde o další provázání postav, které je v celém seriálu velmi časté. (akolmacka)