Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004–2010

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams, Dariush Kashani, George Gerdes, Casey Adams, Charles Henry Wyson, Dann Seki, Eric Nemoto, Teresa Huang, Rebecca Tilney, Jeannetta Arnette, Dayo Ade, Allan Cole, Jean Tree, Gerard Elmore

Rozhodně nejsem seriálový typ diváka a musel bych ve svých vzpomínkách zaplout hodně hluboko, abych si vzpomněl, který seriál / nepočítaje miniserie na HBO / jsem viděl naposledy celý. O Ztracených jsem nevěděl zhola nic, ale těsně před začátkem prvního dílu o nich básnila Květula s takovým nadšením, že jsem si řekl, fajn zkusím první díl a pak se jí vysměju. Místo výsměchu však následovalo totální nadšení a bylo jasný, že neděli co neděli budu trávit před obrazovkou. Jak strašně se mi seriál zaryl pod kůži mi dochází až teď, kdy skončil poslední díl třetí série a já chodím každou neděli večer bloumat před televizi, protože mi hrozně chybí to odkrývání tajemství ostrova, ty překvapující zvraty, vývoj každé hlavní postavy, chybí mi adrenalin, napětí, překvapení, soucit, nenávist, porozumění, lítost, strach, zkrátka celá paleta emocí, kterou ve mě tento seriál vyvolával. Nejvíce se mi však stýská po Sayidovi, Sawyerovi, Charliemu, Lockovi, těch druhých, Kate, Jin a Sun, Hugovi a samozřejmě Jackovi. Opravdu ten pocit je skoro stejný, jako kdyby mě opustilo najednou několik kámošů, které jsme měl rád. Originálně dělaný seriál způsobil, že jsem se každou neděli těšil až ztratím z reálného světa do světa ztracených.(13.2.2008)

Výborný mysteriózní seriál, který se stal doslova fenoménem. Výborné herecké obsazení, skvělý nápad, dobrý scénář a to vše zasazené do velmi přesvědčivého prostředí. Co mi začíná vadit je, že tvůrci chtějí seriál natáhnout až do roku 2010 (takže nás čekají ještě tři série po 16 dílech), což považuji za zbytečné natahování.(23.10.2007)

"Seš vzhůru chlape? Héééj! Je tu záchranný letadlo, jsme zachránění. Héééj!... Jo, je mimo." Spadlo letadlo a já jsem jenom zíral, jaký se z toho dá vymyslet příběh. Já jsem se při něm bavil, nejednou jsem se v ději ztratil, několikrát jsem se zamiloval do Kate a snad jen dvakrát jsem vykřikl, že s tím ostrovem končím. Ale neskončil jsem a užil jsem si to s těmi druhými i s těmi prvními.(17.6.2018)

1. sezóna: prvních šest dílu mi přišlo rozvláčných, ale pak jsem se nechal chytit a dojel sérii na jeden tah, za což tvůrci vděčí především trefnému castingu, který docela dobře maskuje občasné zbytečnější odbočky do minulosti. 2. sezóna - pro mě osobně jasný vrchol seriálu, našlapané od začátku do konce, nejsilnější momenty a zdaleka nejvyváženější děj. Jen mi tak trošičku vadila likvidace dvou charakterů, ale je fakt, že ten nečekaný twist stál i za cenu mé oblíbené postavy. 3. sezóna - prozatím mám za sebou šest dílů a jsem DOST zklamán. Táhne se to, málokdy se něco vyloženě děje, hrozně se natahuje, přičemž se však jenom mlží, žádné skutečné otázky a odpovědi, jen hra o čas. Kdyby do třetí sezóny nevstoupila Elizabeth Mitchell, asi bych se ukousal nudou…(1.1.2007)

Šest dlouhých let, držel jsem s tím seriálem šest dlouhých let. To už je pár pátků, který jsem mu obětoval. A jsem za to všecko nesmírně rád, radši už ani být nemůžu. Ve Ztracených se totiž sešlo taková řada sympatických herců, že mě mrzel každý zářez herce, který s tím seriálem seknul. Je pravda, že bylo období, někdy mezi třetí a čtvrtou sérií, kdy jsem bojoval, abych to všecko vůbec dokoukal, ale nakonec jsem se přemohl a užil si ten úžasný závěr, který ale většina tak strašně zkritizovala. Přičemž já absolutně nechápu proč. Možná čekali víc odpovědí, než dostali, ale pokud do toho seriálu jsou opravdu zabraní, tak si na ně dokážou odpovědět sami a vyhledat si potřebné indície na internetu. Vždyť ten seriál měl tak silnou fanouškovskou základnu, že se pro ně vyráběli různé podpůrné věci, jako stránky plné informací kolem samotného ostrovu. Divák si pak opravdu mohl najít co chtěl a pokud mu samotný seriál nestačil, vyplnil si tak mezery v otázkách, které celou dobu nabývali na čísle enormním způsobem. Tenhle seriál je taky prvním seriálem, se kterým jsem se od začátku do konce sžil. Pamatuju si, když jsem zjistil, že jsou v Americe z něj celý paf a tak jsem se ho rozhodl sehnat. Do dvou týdnů jsem pak zkouknul celé dvě série a měl pak problémy s čekáním na další sérii. Hledal informace, bádal, užíval si celý tajuplný příběh, který se z dobrodružství často měnil na sci-fi, fantasy a zpátky zase na dobrodružství ztroskotaných. Bylo období, kdy jsem myslel, že mi ze seriálu sice houkne, ale nakonec se to všecko dalo zvládnout. Ztraceni jsou tak jedním z největších příběhů, kterým jsem byl svědkem. Jedním z příběhů, který byl tak komplexní, že se do toho kolikrát zamotal, ale také jedním z příběhů, na který nikdy nezapomenu. Nezapomenu ty chvíle, kdy jsem čekal na každý díl, abych věděl jak to bude dál, dlouhých šest let. Nikdy se mi to nestalo a pochybuji, že toho budu někdy svědkem. Setkalo se tu více faktorů dohromady a málokdy to tak bude ještě fungovat. Ono originální chtivý nápad spolu s prakticky celým sympatickým štábem jen tak neseženete. Ztraceni jsou tak jediným seriálem, který mě na sto procent pohltil a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Kéžby se na scéně objevilo něco podobného, ale pochybuju, že se někdy setkám s nějakým podobným šílenstvím, jako bylo právě kolem Ztracených.(12.10.2010)

• - Ve 3. epizodě 4. série zavírá Sayid (Naveen Andrews) mrtvé ženě oči, ta je má v předešlém záběru již zavřené (01:37). (necisty)

• - Spoiler: V českém dabingu se liší hlášky při předání ochrany nad světlem ostrova. Matka Jacobovi (Mark Pellegrino) řekne 'Teď jsme oba stejní'. Jacob Jackovi (Matthew Fox) 'Teď jsi jako já' a Jack Hugovi (Jorge Garcia) 'Teď jsme stejní'. (necisty)

• - Ve 23. epizodě 2. série je možné v pozadí na molu, kam odvedli druzí Sawyera (Josh Holloway), Jacka (Matthew Fox) a Kate (Evangeline Lilly), vidět ostrov Chinaman’s Hat, který se ve skutečnosti nachází na Havaji a připomíná čínský klobouk. Ten stejný ostrov lze spatřit i v Jinově (Daniel Dae Kim) flashbacku v 17. epizodě 1. série.  (karlik4801)