Ztraceni (TV seriál)

Lost

Nezvestní

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2004–2010

Matthew Fox, Evangeline Lilly, Josh Holloway, Jorge Garcia, Terry O'Quinn, Naveen Andrews, Yoon-jin Kim, Daniel Dae Kim, Michael Emerson, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Henry Ian Cusick, Ian Somerhalder, Maggie Grace, Harold Perrineau, Malcolm David Kelley, Jeff Fahey, Ken Leung, Jeremy Davies, Elizabeth Mitchell, L. Scott Caldwell, Michelle Rodriguez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Sam Anderson, Cynthia Watros, Nestor Carbonell, Tania Raymonde, M.C. Gainey, Michael Bowen, Rebecca Mader, John Terry, William Mapother, Mira Furlan, Alan Dale, François Chau, Rodrigo Santoro, Kiele Sanchez, Zuleikha Robinson, Clancy Brown, Julie Bowen, Kevin Durand, Doug Hutchison, Fionnula Flanagan, Alexandra Krosney, Christian Bowman, Dustin Watchman, Kimberley Joseph, Lance Reddick, Brian Goodman, Bill Duke, Robert Patrick, Saul Rubinek, Daniel Roebuck, Rachel Ticotin, Nathan Fillion, Tamara Taylor, Kim Dickens, Zack Ward, April Grace, Beth Broderick, Željko Ivanek, Greg Grunberg, Cheech Marin, Andrew Divoff, Kevin Dunn, Billy Dee Williams, Andrew Connolly, Marsha Thomason, Sonya Walger, Evan Handler, Billy Mayo, DJ Qualls, Katey Sagal, James Lesure, Bruce Davison, Samantha Mathis, Adetokumboh M'Cormack, Thekla Reuten, Shawn Doyle, Graham McTavish, Fisher Stevens, Andrea Roth, Gabrielle Fitzpatrick, Stephen Semel, Zoë Bell, Grant Bowler, Lanny Joon, Simon Rhee, Anson Mount, Bai Ling, Marguerite Moreau, Madeline Carroll, Theo Rossi, Susse Budde, Michelle Forbes, Marlene Forte, Alexis Rhee, Michael Cudlitz, Monica Barladeanu, Shaun Toub, Ronald Guttman, Swoosie Kurtz, Brett Cullen, Reiko Aylesworth, Mackenzie Astin, Matthew Alan, Emerson Brooks, Sean Whalen, Robin Weigert, Keir O'Donnell, Alice Evans, Saïd Taghmaoui, Devon Gearhart, Carrie Preston, John Hawkes, Hirojuki Sanada, Mark Pellegrino, Eyal Podell, Vanessa Branch, Bodhi Elfman, Dean Norris, Titus Welliver, Hakeem Kae-Kazim, John Walcutt, Patrick J. Adams, Michael DeLuise, Carter Jenkins, Joseph Sikora, Yetide Badaki, William Atherton, Blake Bashoff, William Blanchette, Josh Randall, Melissa Farman, Patrick Fischler, Eric Lange, Maya Henssens, Fredric Lehne, David H. Lawrence XVII, Allison Janney, Sheila Kelley, Charles Mesure, Kevin Tighe, David S. Lee, Kate Connor, Neil Hopkins, Andrea Gabriel, Chad Donella, Brad William Henke, Izzy Diaz, Julie Adams, Jodi Lyn O'Keefe, Colby French, Raymond J. Barry, William Sanderson, Mirelly Taylor, Diana Scarwid, John Pyper-Ferguson, Tom Irwin, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Jon Gries, Wayne Pygram, Tracy Middendorf, Aramis Knight, Susan Duerden, Marc Menard, Rebecca Hazlewood, Cleo King, Sung-hi Lee, Kathleen M. Darcy, Kevin Rankin, Paula Malcomson, Sammi Davis, Anthony Azizi, Sundra Oakley, Jeff Kober, Skyler Stone, George Cheung, Stephanie Niznik, Lela Loren, Holland Roden, David Starzyk, Victor Browne, Patricia Hastie, Ron Bottitta, Jacob Witkin, Chard Hayward, Jordan Lawson, Bruno Bruni Jr., Jonathan Dixon, Dan Gauthier, Jeff Perry, Adam Leadbeater, Kenton Duty, Susan Gibney, Cas Anvar, Necar Zadegan, Navid Negahban, Dylan Minnette, Kimberly Estrada, Roxie Sarhangi, Nick Jameson, Donnie Keshawarz, Christopher Amitrano, Kristin Richardson, Jayne Taini, Raymond Ma, Tim DeZarn, James Huang, Sammy Sheik, Stephen Bishop, Emily Evan Rae, Mandy June Turpin, Michelle Arthur, Juan Carlos Cantu, Suzanne Krull, Mary Mara, Steven Elder, Muna Otaru, Melissa Barker, Geoffrey Rivas, Zack Shada, Josiah D. Lee, Lawrence Mandley, Dan Hildebrand, Lindsey Ginter, William Francesco Allen, Larry Joshua, Jim Piddock, François Guétary, Lobo Sebastian, Chris Jaymes, Anne Bedian, David Cordell, George O'Hanlon Jr., Len Cordova, Oliver Muirhead, Michael Dempsey, Galyn Görg, Jeremy Shada, John Simon Jones, Veronica Hamel, Scott Paulin, Jenny Gago, Madison, Lindsay Frost, Nick Tate, Rick Overton, James Horan, Sterling Beaumon, Chris Mulkey, Justin Chatwin, Ian Gomez, Rob McElhenney, Rhett Giles, Kevin Chapman, Frederick Koehler, Savannah Lathem, Jose Yenque, Samm Levine, François Chau (a.z.), Ian Somerhalder (vyp.), Skye McCole Bartusiak (vyp.), Carter Jenkins (vyp.), Malcolm David Kelley (a.z.), Harold Perrineau (a.z.), Julie Adams (a.z.), Stephen Semel (a.z.), Fisher Stevens (vyp.), Zoë Bell (vyp.), Faran Tahir, Daniel Dae Kim (a.z.), Emilie de Ravin (a.z.), John Terry (a.z.), Susan Hogan, Naveen Andrews (a.z.), Yoon-jin Kim (a.z.), Kevin Durand (a.z.), Greg Grunberg (vyp.), Fredric Lehne (a.z.), Mark Pellegrino (a.z.), Matthew Fox (a.z.), Melissa Gilbert (a.z.), Michael Landon (a.z.), Evangeline Lilly (a.z.), Ivo Nandi, Jenni Blong, Starletta DuPois, India Dupré, Peter Stray, Stewart Finlay-McLennan, June Kyoto Lu, Victoria Goring, Lillian Hurst, Christina M. Kim, Roxanne Day, Benjamin J. Cain Jr., Ned Van Zandt, April Parker-Jones, Phil Abrams, Dariush Kashani, George Gerdes, Casey Adams, Charles Henry Wyson, Dann Seki, Eric Nemoto, Teresa Huang, Rebecca Tilney, Jeannetta Arnette, Dayo Ade, Allan Cole, Jean Tree

Žádný jiný seriál mě neuchvátil tolik, jako právě Lost. Ovšem myslím si, že nabízet něco takového českému většinovému divákovi je jak "házet perly sviním". Typická česká rodinka u televize: maminka plete a napomíná děti, které chroupají brambůrky a zlobí, tatínek dříme v křesle, popřípadě spolu všichni konverzují a smějí se. A to pak má u seriálu, který vyžaduje pozornost a skrývá množství důležitých detailů, za následek odsouzení jakožto "naprostá blbost". Já vidět třeba epizodu 3x20 bez podrobných znalostí předchozího děje, tak si taky řeknu, na jakou že to koukám kravinu. 1. série: 5* - Skvělá atmosféra, seznamování se s postavami a neokoukané flashbacky. Sledováno na Nově s českým dabingem. Nej díly: Exodus II, Deus Ex Machina, Solitary. 2. série: 4-5* - Výborný začátek a konec, prostřední část druhé sezóny je ale hrozná vata. Sledováno na vypůjčeném DVD během jednoho víkendu (dabing AXN). Nej díly: Live Together Die Alone, Man of Science Man of Faith, Lockdown 3. série: 5* - K této sezóně nemám nejmenší výhrady, zajímavé zvraty, příchod dvou skvělých nových hlavních postav (Ben, Juliet) a vynikající finále. Sledováno v původním znění. Nej díly: Through the Looking Glass, The Man Behind the Curtain, A Tale of Two Cities. 4. série: 4* - Nejspíš nejslabší sezóna, která sice má některé výborné epizody, ale jako celek moc nezapůsobila. Děj na ostrově je poměrně nezáživný, postavy pořád někam cestují a málo důležitého řeší, mimo ostrov je to o poznání lepší, ale pravý Lost by měl být prostě Ostrov. Nej díly: The Constant, There's No Place Like Home II, The Shape of Things to Come. 5. série: 5* - Pro mne osobně vrchol celého seriálu. Spousta lidí to, co se hned v prvním díle páté série začne dít, asi nepřekousne, ale ti, kteří se s tím smíří, budou bohatě odměněni. Průběžně dostáváme odpovědi na množství otázek (nejčastěji ale pouze v náznacích), děj je nevypočitatelný a finále naprosto odzbrojující. Konečně víme, co se to na Ostrově vlastně děje - a předchozí sezóny se najednou zdají být ničím. Nej díly: The Incident, The Variable, Dead is Dead. 6. série: 4* - Jedna velká rozlučka s celým seriálem. Pokud z ní nechcete být příliš zklamaní, srovnejte se s tím, že odpovědi na hlavní otázky poskytla sezóna předchozí - a ačkoli neposkytla zdaleka všechny, o mnoho víc už jich seriál nenabídne. V šesté sérii se loučíme s postavami, sledujeme, jak celý příběh skončí. Pro někoho velice uspokojivě, pro někoho méně. Já si nestěžuju, na seriál budu mít jen pěkné vzpomínky. Nej díly: The End, The Candidate, Everybody Loves Hugo. Krátký celkový pohled na seriál: Nic už nezmění to, že jsem s tímto seriálem prožil dost možná nejhezčí léta života. Jenom proto musím Lost mít rád. Bezvadně to funguje, pokud Losty bereme jako příběh Jacka, který začíná ztroskotáním na ostrově. Seriál často překvapí, vyvolá tajemno, víme jen to, co vědí samotné ztroskotané postavy - a nevadí to. Problém nastane, pokud se na ty události chceme dívat chronologicky, tak jak se staly. Tedy začít kdesi ve starověku a končit epizodkou o pádu letadla. Potom spousta věcí vůbec nedává smysl - a to bohužel nejen nějaké drobnosti, ale i ten základní spor, o kterém by celý seriál měl vlastně být.(5.4.2007)

Nahlodá a už nepustí...bloody hell! Po season finale : Tak jsem šel o 2 hvězdičky dolů... Lost je klasický případ "Sliby chyby". Scénáristi slibovali, že všechno půjde LOGICKY vysvětlit.... HAHAHAHA.. nevysvětlili toho ani polovinu a navíc poslední díl je výsměch mířený ke všem fanouškům seriálu, kteří marně doufali, že poslední dvě hodiny všechno zachrání. Pokud stále nemáte nakoukáno a koumáte nad všema věcma, co se na ostrově a mimo něj odehrávají.... nedělejte, všechno se děje proto, že ostrov je magický... to je vysvětlení všeho, co se odehrává... pardon za spoiler. Autoři zjevně netušili, jak celou sérii ukončit a konečnou verzi sepsali 5minut, před deadlinem. Odpad nedávám jenom proto, že na seriál se jinak divá hodně pěkně a člověk se u něj nenudí... čili, pokud budete od začátku brát seriál jako sci-fi (totální sci-fi, ne že má jenom sci-fi prvky) na biblických houbách, určitě budete nadšeni!(20.12.2006)

Creator: J.J. Abrams, Damon Lindelof, Jeffrey Lieber .. LOST JE CHAMELEÓN, který ani po dvou sezónách (kdy udávám současné hodnocení a nechápu, jak mnozí nasází hodnocení, aniž by viděli minimálně jednu sezónu, protože tohle je seriál, kde to prostě jinak nejde a navíc jedna bez druhé /až ?páté?/ nemají smysl!) nebyl schopen ukázat svoji skutečnou barvu a není ani jisté, zda ji někdy ukáže.. Jak pravil Paldini: "buď to bude naprosto geniální závěr nebo úpadek do nejklišoidnějších sraček" a zatím si myslím, že vše směřuje spíše k tomu druhému pólu, protože klišé už je tam už tolik, jako vody kolem ostrova. Fate or discredit? Ale popořadě (!zbytek komentáře může obsahovat nevyžádané spoilery!!). Seriál je to rozhodně zajímavý, formální stránka je notně načichlá velkými financemi a scénář je propracován zejména na úrovni charakterů postav a zajímavé dějové linie. Jenže kdyby dostal větši prostor střihač nebo střídmější přístup tvůrců, moc by se nestalo ba naopak. Mnoho dílů je totiž opravdu slabých a až zbytečných (Ana-Lucia Cortez a vše kolem ní jako příklad velké nudy a nezájmu). Často jsem musel nudný děj popohánět tlačítkem FFW, protože příběhová vata, klišé a zbytečné flashbacky (o jejich věrohodnosti lze také pochybovat, protože v nich se postupně setkají vlastně všichni se všemi), jsou hlavně v prvních dvou třetinách jak první série (méně) tak druhé série (mnohem více) ubíjející, protože nejrůznější zvraty a cliffhangery na konci nemají tu sílu co poslední třetiny sérii či piloty sezón. Co se týká linky dějové, naplněné tajemnými událostmi na ostrově, lhal bych, kdybych řekl, že mne nezajímá, jak to bude dál, ale ten elektromagnetismus, tajné výzkumy těhotenství, paralelní psychologické testy .. no nevím nevím, jak to smysluplně skloubí dohromady. Jako racionálně myslící člověk (který se pro tento seriál zrovna moc nehodí:o)), ale často kroutím hlavou, jak se k odkrývání těchto až pseudo tajemství dostávají přeživší postavy. Je to mnohdy plné nelogičností (na ostrov spadlo tolik mladých, krásných, chytrých lidi, dále léků, zbraní apod. ale nikoho nikdy nenapadla ta nejzásadnějši věc .. co takhle ten ostrov obejit!? Jak vůbec vědí, že je to opuštěný ostrov? Co když by na druhé straně byla soukromá vila s jachtou, málo známá turistika oblast, tajná laboratoř či šel vidět další ostrov či tábor druhých?), které nepotěší o to víc, když vidím jak je seriál v jiných směrech vypiplaný. Zkrátka pomyslné obsahové vaty je zde víc než je zdrávo a vrcholem vseho jsou pasaze, kdy do sladkych az kycovitych zaberu hraje hudba - to si vzdy vybavim Baywatch:/ Zamrzi take prilisna snaha serial komercne n a t a h o v a t, a mnohdy divaka celkem fadne n a p i n a t, bez jistoty, ze se neceho jako je smysluplny konec vubec dockame. Za haldou udalosti je jen pretvarka, lzi a konska porce mystifikace, kdy jedno nezodpovezene tajemstvi vytlaci radeji dve nova, rozmelnena do zbytecne rozvlacneho vypravecskeho tempa. Diky tomu sice serial celkem drzi pohromade i po onech dvou seriich, jenze jejichz napln by s klidem sla vecpat jen do jedne a serial by tim jen ziskal a mel skutecny smrnc, spad a napeti, za nez by mohl dostat vyssi hodnoceni. Takhle jde jen o dobre zakamuflovany serialovy vice mene prumer. Byt se na treti sezonu tesim (kdo by taky ne po takovém cliffhangeru ve finale druhe sezony), obavam se, ze to bude zase ze dvou tretin ona prumerna sed s nejistou klisovitou naplni cucanou z prstu... __ úprava s přihlédnutím k třetí a čtvrté sérii bude brzy (podrobněji kriticky v diskuzi). _____ Průměrný a neupřímný sci-fi seriál s degradujícím fantasy závěrem. 50%.(1.10.2006)

1. série – 90% - U seriálů, které mají status nezlomitelného kultu hned v úvodu, bývám většinou skeptický, jenže zkuste si nevěřit, když vás každá druhá postava neskutečně fascinuje (kralují Sawyer, Charlie a Pan záhada John Locke) a prostředí, jakým je Ostrov, tu ještě nikdy nebylo. Na robinsonovský začátek nás totiž nechá zapomenout už na konci prvního dílu a ustoupí osobním dramatům, snaze o vzájemnou důvěru a strachu z neznámého. Od epizody The Moth ze mě byl fanoušek, od legendárních Numbers pak Ztracenec. A teď už po žebříku dolů do nové králičí nory... 2. série – 85% - Mysteriózní struna zase zahrála správný tón, napověděla nám hluboké možnosti mytologie a ukázala, kdo všechno se může v útrobách džungle skrývat. Scénáře navíc pořádně přitvrdily muziku. Znovu se dočkáme šokujícího odchodu důležitého charakteru, ale i běžné vztahy mezi postavami se pořádně ostří, hlavně kvůli motivu sžití se s novými příchozími. Proti čemu mám výhrady, to je snad jen lehká rozvleklost. Zatímco v první sérii šel Sayid podél pláže doslova pár minut, druhá skupina putuje džunglí na pláž snad tři epizody. Poznáme sice blíže nováčky, ale silně tím trpí napětí a atmosféra, kterou jsme znali, když jsme poznávali o sezonu nazpět Jacka nebo Sawyera. Přesto bych ale druhou sérii neoznačil za výrazně slabou. Ve druhé polovině totiž atmosféra natolik zhoustne, že je každý díl pravým dramatickým klenotem a finále pak gradací doslova bezchybnou. Jen tu zůstal drobný rest vůči tempu úvodní sezóny. 3. série – 100% - S definitivní platností ustupuje mytologie a na prvním místě jsou vztahy a postavy. U mě tedy změna pozitivní a nejlepším důkazem je hned první šestice epizod. Zatímco nemalé množství diváckých názorů označuje toto období za vůbec nejslabší část seriálu, já nevydechl ani na minutu. A protože mě uchvátil i zbytek třetího roku vysílání, nezbylo mi než tleskat. V Desmondovi totiž získal seriál jeden z nových ústředních motivů, nová poloha Johna Locka se stává nejatraktivnější linkou vůbec a geniální finále nám dává tolik překvapení, že to chce skoro ještě jednu projekci. V době zhlédnutí jsem si myslel, že je epizoda Through the Looking Glass dokonce klíčem k samotnému konci seriálu, ale tvůrci měli plány ještě mnohem troufalejší. 4. série – 100% - Flashbacky + flashforwardy, loď s novými postavami a dosud nejlepší série. Hrátky s časovými rovinami a způsobem vyprávění se dostávají na novou úroveň a já můžu jen žasnout. Linou se nám první zásadní odpovědi, ale informace, které by nám daly rozhodující klíč ke komplexní pointě, jsou zatím stále v nedohlednu. Ale copak se můžu na tvůrce zlobit, když mytologii rozšiřují do takových rozměrů, že bez občasného soukromého zrekapitulování by hrozilo, že se v ději lehce zamotám? Epický a komplexní seriálový milník touhle sérií definitivně vstoupil do historie. A ukázal nám, že jakkoli jsou záhady Ostrova neodolatelné, vždy půjde hlavně o postavy. Dokazuje to i fakt, že tři série nevyzpytatelný a nemálo proklínaný Jack najednou patří k mým oblíbencům. 5. série – 100% - Když jsem u čtvrté série myslel, že jsou hrátky s časem a vyprávěním na nejvyšším možném stupni, netušil jsem, že mě tvůrci vezmou za slovo a dají mi – hrátky s časem. Vzpomínky hlavních postav se najednou zdají být schématem úplně jiného seriálu a jakkoli už dříve nešlo tušit, co se stane v příštích minutách, teď už nejde odhadnout, co a kdy na nás vykoukne v příští vteřině. A samozřejmě jsem udělal zase tu samou chybu. Na samém konci finálového dílu jsem měl pocit, že tuším, jak celý seriál skončí. Nemohl jsem být od pravdy dál. 6. série – 100% - Nastal Konec. Nedal nám odpovědi na to, kdo postavil čtyřprstou sochu, neprozradil nám, jak fungují mořské proudy kolem Ostrova, neprozradil nám i daleko důležitější věci. Ale byl to konec, jak má být. Absolutní, uzemňující, zakončující všechny milované postavy, kterým jsem šest sezón fandil. Dokážu pochopit všechny výtky: málo informací o Jacobovi a jeho souputníkovi, málo odpovědí na otázky o samotné podstatě ostrova a jeho nitru, konec měnící tvář celému seriálu. Já ale zůstávám nadšený. Nevědoucí, protože nevím o moc více než postavy, ale tak to snad mělo být. Víme jenom to, co hlavním postavám řekly postavy vedlejší a ti zase vědí jen to, co sami zažili. Nic navíc, žádná odpověď shůry, žádné vodítko, které by nás posunulo dál než osazenstvo Oceanic 815 a všechny, kteří se k nim časem přidali. A za to díky. Jen takhle totiž mohl být The End tak dechberoucím, osobním a dojemným zážitkem. See you in another life.(19.6.2010)

• gudaulin

Seriál Ztraceni předcházela pověst něčeho, co tu ještě nebylo, velkolepého seriálu pro 21. století, fenomenálního komerčního hitu a skvělé podívané. Nevěděl jsem přesně, o co jde, ale navnaděný ohlasy jsem čekal jakéhosi křížence Městečka Twin Peaks s Dekalogem. Po shlédnutí pilotního filmu se jen valil oči a říkal jsem si, jaký jsem s prominutím blbec. Už mám něco nakoukáno a dobře vím, jak funguje popkultura, abych mohl nadšené ovace brát s rezervou. Ze všech seriálových hitů posledních let mě Ztraceni oslovili nejméně. Vynikající autor sci-fi F. Pohl hlásal, že autor si může vymýšlet, až se mu práší od pusy, ale musí dbát na základní logiku a vnitřní vazby světa, který vytvořil. Svět Ztracených mi přišel nesmírně překombinovaný a nevěrohodný. Letadlo se zřítí z výšky 10 000 m, rozlomí na tři kusy a v jeho troskách přežije padesát cestujících s odřeninami a lehčími zraněními - a jedním těžším zraněním u postavy, kde to scénárista evidentně potřeboval. Přeživší pronášejí moudra, která možná scénárista považuje za adekvátní, ale mě nenapadla dokonce ani v situaci, kdy jsem v šedesátikilometrové rychlosti vylétl ze silnice a přistál na zdi domu. Byl jsem ve větším šoku než hrdinové seriálu. Už jen výběr herců - jejich věková struktura a typizace mi přišla jako umělý konstrukt scénáristů. Chápu, že schéma, se kterým autoři a štáb přišel, umožňuje prakticky nekonečné dějové hrátky a neuvěřitelnou spoustu "šokujících" dějových zvratů a hra na záhadologii může diváky bavit stejně jako umělý svět reality show, ale mě to jednoduše minulo. Ještě třikrát jsem se podíval na některý z dílů, ale výsledný dojem byl vždycky totožný. Nadšení fandové seriálu mi pochopitelně můžou vysvětlit, že jsem jen seriál nepochopil, protože v 85. nebo 385. díle se vše logicky a přímo geniálně vysvětlí, když já bych ale těch předchozích 84 nebo 384 dílů cítil jako ztrátu času. Ztraceni mě žánrově nijak neobohatili. Celkový dojem: 40 %.(24.1.2008)

• - Za celou dobu není řečeno jméno Jacobova (Mark Pellegrino) bratra. Je nazýván pouze jako černě oděný muž, černý kouř nebo po většinu času John Locke. (necisty)

• - Spoiler: Když se Michael (Matthew Fox) snaží na lodi zabránit výbuchu bomby tím, že na ni stříká tekutý dusík, když mu dojde nádrž, objeví se tam Christian Shephard (John Terry) a řekne mu: „Už můžeš jít.“ Později se dozvíme, že Christian Shephard je vlastně Muž v černém, který se za něj pouze „převlékal“. V poslední řadě, když jako John Locke se plaví se Sawyerem na menší ostrov, se jej Sawyer ptá, proč se prostě nepromění v černý kouř a vodu nepřeletí a Muž v černém mu odpoví, že nemůže. Z toho je tedy jasné, že by se na loď k Michaelovi neměl jak dostat. (Andy.222)

• - Před odplutím voru ve 23. epizodě 1. série je vidět v záběru kameraman. (karlik4801)