Tom v kozí kůži (TV film)

Pohádka

Česko, 1999, 55 min

• ostravak30

V Irských pověstech je tolik možností, s kterými si lze pohrát. A je zajímavé, že zrovna Dušan Klein si vzal na paškál pohádku. Otázkou tak už pouze zůstává, proč hlavním hercem není herec. Při vší úctě k Radku Mihokovi - nehrál vyloženě špatně, ale také nepředvedl nic navíc. Ani další herecké výkony nejsou nic moc. Jako by se pod vlivem počasí herci už ukládali ke spánku. Pouze Boris Rösner stojí za komentář. Na druhou stranu se ale irské počasí a prostředí podařilo vykreslit docela věrně. Jenže chybí nějaké drama. Něco, co by nutilo hlavního hrdinu se vydat ze všech sil na boj proti zlu. Zatímco o poražení dánských vojsk se dozvídáme, zrzavý Radek Holub raději utíká sám. A tak se dá jen těžko konstatovat, že všechno dobře dopadlo, když to ani jinak nešlo. Otec - bůh vše zařídil a Tom se ani moc nenadřel, aby princezninu ruku získal. Tím spíše, když se kolem ní do té chvíli motali jen budiž k ničemové a lajdáci.(29.3.2020)

Tom najde na půdě píšťalku (v dospělosti, taky vám připadá divné, že se v dětství ve věcech na půdě neštrachal?) a umí na ni hrát, zjevně bez toho, že by se kdy hrát učil. Ten talent má od boha Cernuna, svého roztomilého otce. Ne, že by jeho otec byl bůh přes muziku, takový spíš přes drsné vtípky a bílé psy. Přes určitou zkratkovitost a chvílemi i to, že hlavní hrdina recitoval jako na školní besídce, to vůbec nebylo špatné.(27.11.2011)

Proti této pohádkové TV inscenaci fakt nic nemám. Ano, jde vidět, že jde o televizní film s omezenými prostředky. Ovšem má krásnou hudbu, poutavý příběh v němž zlo není zase až tak mocné. A kupodivu zajímavé herecké výkony vedené kvalitní režií. Za mě tedy rozhodně palec nahoru. 65%(24.8.2014)

Což o to, obyčejná průměrná pohádka - viděla jsem jich plno daleko horších. Ale co mě naprosto odbouralo, je hlavní hrdina Tom! Nikdy jsem totiž netušila, že Radek z kapely Jaksi Taksi kdysi hrál v pohádce :D Už jen proto musím pohádku hodnotit tak, jak ji hodnotím. Bylo vtipné koukat se na punkera v pohádce.(20.3.2013)

• Zevon

Já jen čekám, kdy konečně vystoupí česká televize ze stínu a naváže na pohádkovou tradici z předrevoluční doby. Sem zvědav, jak to dopadne, když chybí chechtáky, výrazné herecké postavy, výstižný a přímočarý scénář a režisér pohádkář. Už teď je mi šoufl, co zase za hrůzu pustí ČT1 na vánoce večer v osm.(20.11.2008)

• - V roli Toma se představil Radoslav Mihok - zpěvák skupiny Jaksi Taksi. (prasklinka)