Ženský zákon (TV film)

Komedie

Československo, 1967, 85 min

Pavol Haspra

Jozef Gregor Tajovský (divadelní hra)

Scénografie:

Vladimír Suchánek

Kostýmy:

Jana Krivošová

Tak niečo tak neskutočne krásne som skutočne nečakala ... Ak Tajovský je jedným z najväčších slovenských dramatkov, tak za to môžu na poli drámy najmä jeho Statky-zmätky (tiež zinscenované) a na poli komédie práve Ženský zákon. Zatiaľ čo v prvom spomínanom zahviezdila Magda Vášáryová, v tomto prípade hviezdi jej sestra Emília, a po jej boku počarovný Jozef Adamovič. Ešte k tomu prirátajte zvyšok výborne dopasovaného osadenstva - najmä Betu Poničanovú a Máriu Markovičovú - a vlastne sa ani nemožno diviť, že som tejto veselohre absolútne podľahla. Ktovie, možno ešte pár pozretí, a s čistým svedomím ju zaradím k svojim najobľúbenejším... A zatiaľ Vám ju vrelo odporúčam(3.4.2012)

ANI PODOBROTKY, ANI POZLOTKY! TO JE ŽENSKÝ ZÁKON! - ČOŽE MI JE Z TAKEJ LÁSKY VYČAROVANEJ? AK NEMÁ BYŤ SRDEČNÁ, NESTOJIM O ŇU! - ANI BY MU S DRUHOU NEPRISTALO! (A Jozefu Adamovičovi to s Emílií Vášáryovou opravdu "pristane"!)... Sice jsem určitě nebyla schopná vychutnat si všechny drobné jazykové nuance, ale přesto jsem si to opravdu užívala! A měla jsem příjemný pocit, že i herci si to užívají! S jakou vervou všichni hráli! A ta tetka Dorka, vždyť to byl hotový Jago z Othela! (Že by baba Jaga?) Ale ne, ona se polepšila a všechno nakonec dobře dopadlo! - ZAUZLENO! DRUHÝ RAZ TI VOLAČO DÁM! - Ale u mně není "zauzleno" a já dávám plných 5 *!(1.10.2013)

Celý život mi vŕtalo hlavou, čo to znamená ten ženský zákon.....Ani po dobrotky, ani po zlotky....Pravda je. Teda minimálne pri tých starších ročníkoch. Tak si predstavte, že trávite čas s takouto skupinkou osôb, vedúcich medzi sebou nezmyselné spory. Mne bohate stačila necelá hodinka a pol. Situácie v inscenácii sa stále opakujú, niekto príde do jedného domu, tam sa poháda a odíde, potom ten druhý príde do druhého domu a zase sa poháda a odíde. Spojovacím článkom je tu jeden manžel, ktorý sa snaží tieto hádky urovnať a nasmerovať veci správnym smerom. Tento antifeministický prístup sa mi páčil. Monotónnosť filmu už menej.(28.12.2014)

Ženské hádky, pletky, ohováračky, alebo až ženské násilie, to je ženský zákon. Doporiadku to všetko môže dať len rozvážny chlap, aby mladým nič v ceste nestálo, keď na začiatku sú proti nim skoro všetci. Krásna Emília presne v takej roli, v akej si ju predstavujem. –––– Ty, ty, ty, ty, plemä hadie! –––– No ľaľa tieto. A za dvanásť týždňov som nemohol ich zákon prelomiť.(26.12.2015)

Kedysi som tie prekáračky ženských postáv nemal rád. Možno to bolo aj v nadbytku podobných inscenácií na jedinom televíznom kanáli. Ale dnes mi celé to dielko pripadá ako balzam na duši po všetkých tých amerických "lepidlách", čo sa v TV vysielajú. Človek konečne vie zhodnotiť aj vynikajúce herecké výkony.(27.12.2009)

• - Jedná sa o jeden z najstarších zachovaných videozáznamov niekdajšej Československej televízie. Práve v roku 1967 doviezli do Bratislavy prvý videomagnetofón Ampex. (BlueNeon81)