Baladicky ladený príbeh s vianočným motívom starej oravskej rozprávky o chlapcovi Jankovi, ktorý krásne vyrezáva z dreva a vylieči svojho chorého otca. Celej rodine prinesie na Vianoce šťastie i radosť. (oficiální text distributora)

duddek

Tuto pohádku shazují především hrozné herecké výkony, až to v některých scénách vypadá jako úmyslný amatérismus. I na samém konci to bije do očí, jak se nikdo vůbec nediví, co se to děje. Jinak jde o ponurý příběh rodiny, kterou ochromí ochoření otce. Malý Janek pak musí shánět práci, ale nikde ho nechtějí (to v českých pohádkách vždycky někde čeledína potřebují). A tak se snaží vydělat prodejem vyřezaných hraček... Nejmenší z dětí si přeje medovník, ale nejde o ten dort, co známe my, nýbrž o slovenskou variantu perníku, v níž se místo cukru užije med. ()

Astaroth12

Krásny jednoduchý a hlavne tradičný príbeh,bez zložitých dejových zápletok a hlavne bez záporných postav.Pre mňa najkrajšia slovenská rozprávka,ktorá ma silný príbeh a ešte zo silnejším rozuzlením.Tie tri dary ktoré dostal chlapec boli krásne využité aj traja veteráni by závideli. ()

Puerdraco

Jedna z najkrásnejších a najpoetickejších slovenských rozprávok a jedno z najlepších diel režiséra Radima Cvrčeka. Je pozoruhodné, že táto rozprávka napriek množstvu klišé, pátosu a sentimentu, ktoré obsahuje a taktiež napriek tomu, že dej a záverečná pointa je veľmi ľahko predvídateľná, človeka vždy chytí za srdce a dokáže vyčarovať krásnu vianočnú atmosféru. Snímku vôbec neprekáža malá výprava, ani strohé dialógy či jednoduchá dejová línia. Súhlasím s užívateľ(om|kou) Rhed, že je to neprávom zabudnutý film, ktorý by si svoje miesto počas Vianoc na obrazovkách televízií zaslúžil omnoho viac ako tie ‚trháky‘, ktorými nám ‚spríjemňujú‘ spomínané sviatky. ()

GAVIN17

Pohádkový příběh plný půvabu, citu a krásy, jeden z nejhezčích, jaký jsem kdy v tomto žánru viděl, a tu bych chtěl poděkovat Puerdracovi, který mne na něj upozornil a já si ihned pak stáhl do své filmotéky. Křehký příběh zasazený do čisté přírody s hlavním hrdinou s dobrým srdéčkem a šikovnýma rukama. Nepamatuju si, že by v posledních 20 letech tento film uváděla někdy Česká televize. Nadchl mne i několikrát dojal k slzám, i k závěrečnému pocitu prostého štěstí, který vyrůstá z harmonie člověka s přírodou, takové, která ještě leckde se nachází a kterou ještě lidská hamižnost nedokázala zničit pro mrzký zisk. A v prostotě a přirozenosti přírody i lidských citů je ta nejvyšší krása a láska. Jednoznačně plný počet bodů. ()

Autogram

Slovenské rozprávky vedia byť pekne tragické. A tiež riadne zdĺhavé. V tomto prípade jedno aj druhé, a ťažko to ešte označiť ako rozprávku. Skôr za drámu o ťažkom živote na slovenskej dedine s drobným rozprávkovým prvkom, nemyslím, že by deti boli schopné sa na to dnes pozerať. Mne to šlo veľmi ťažko a až na konci som si spomenul, že som to už niekedy veľmi dávno videl. ()

• Film je natočený podľa rovnomennej rozprávky, ktorá vyšla v knihe Antona Habovštiaka "Poklad nad všetky poklady". (Šuplík)