Reklama

Reklama

Hop nebo trop

(seriál)
všechny plakáty
TV spot 2
Komedie / Rodinný / Dobrodružný
Česko, (2004–2008), 10 h 3 min (Minutáž: 72–79 min)

Hudba:

Jan Kolář

Hrají:

Ivana Chýlková, Martha Issová, Pavel Řezníček, Roman Zach, Marek Taclík, Adrian Jastraban, Ladislav Ondřej, Klára Oltová, Václav Knop, Jitka Sedláčková (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(8)

Obsahy(1)

Komediální seriál začíná jednoho všedního rána v sychravé zimní Praze. Rozvedené Báře Duškové se nechce do práce a jejím dětem do školy. Určitě netuší, že zanedlouho je čeká poněkud dobrodružný zájezd na hory s kolegou z podniku a s partou jeho povedených přátel. Večer na horské chalupě ovšem vezme nečekaný obrat. Ale co hlavně, jedním výletem to všechno neskončí. Směšným držkopádem při přeskoku kozy prostě začal celé rodině nový život. Je to hop nebo trop: vždycky se dá přece začít znovu a na lásku není nikdy pozdě... Celá minisérie chce být především diváckou podívanou. Těží z obliby komedií, jako byl například triptych režisérky Poledňákové, autorova komedie Sněženky a machři, v klasické literatuře "Tři muži ve člunu" anebo ze současného čtení jmenujeme oblíbenou vodáckou knížku "Jak utopit Ofélii." Lyže, kola, voda či koně, to jsou všechno buď milé vzpomínky anebo aspoň hezké nerealizované sny, a proto věříme, že divák tudy s námi půjde rád. Realizace podobného záměru v podmínkách České televize byla ovšem tvrdým oříškem. Sledovat dialogy kamarádů, jejich slovní duely při jízdě na kánoích, na kolech nebo v sedle koní a zachytit přitom atmosféru hor, řeky nebo třeba noční bouřky - to vše bylo produkčně i režijně velmi náročné. Naděje vložili proto tvůrci v technologii DV, která právě umožňuje sledovat herce v mezních situacích. Jenom tak bylo například dostupné natáčení na dvě i více kamer a přizpůsobení se mimořádným situacím, jako byly například povodně, které zastihly štáb při natáčení na Horní Vltavě. K realizačním lahůdkám patřily scény jako slaňování Vyšehradské skály, utonutí na nočním splavu, kroupy nebo seskok padákem.

Seznam jednotlivých epizod:

I. řada  1. Na lyžích
2. Na vodě
3. Na kolech
4. Na koních

II. řada  1. Memoriál
2. Pelech
3. Ženy do větru
4. Tři vdovy (oficiální text distributora)

(více)

Videa (7)

TV spot 2

Recenze (100)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pamatuju si, že jako dítě jsme na to doma koukali každé léto, a právě s letní pohodovou atmosférou si tento seriál spojuji. Hlavně první řadu, která má vynikající kvalitu, a první dva díly by se určitě uživili i jako samostatné filmy. Druhá řada už bohužel takovou kvalitou nedisponuje, a výlety mnohdy ustupují do pozadí. Pochválit lze určitě velmi zajímavé obsazení a také hlavní znělku, která se prolíná napříč celým seriálem. V podstatě je to taková reklama na naši krásnou krajiny a památky, snad abychom nezapomněli také někdy vyjít ven, a nesedět jen doma. ()

Odpadlik 

všechny recenze uživatele

Sice jsem měl od třetího dílu pocit že tempo poněkud vázne, jakoby tvůrci najednou nevěděli co se zbylým časem (možná se zde projevilo i to, že původně měl být seriál jen třídílný), ale rozhodně bych se přimlouval za pokračování. Díky tomuto seriálu jsem strávil 4 příjemné večery a partou, se kterou bych i já docela rád někam jel - nejsou to žádní géniové ani supermani, prostě jen skupinka lidí, která se ráda dobře baví, mají své chyby a jsou dost skuteční. Kromě toho si myslím že tenhle seriál je přímo "reklamou" na naší krásnou českou přírodu a že nejden člověk po shlédnutí bude uvažovat o tom, jeslti přece jenom nepojede v létě na vodu nebo nevytáhne kolo ze sklepa o něco dřív ... ()

Reklama

Brtniik 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem v TV, část „Na vodě“, 10 let po vzniku díla. Trochu ve mně hrklo, když se objevil pan Marek Taclík, protože jsem ho v prvním momentě zaměnil za pana Jiřího Ployhara ml. a vybavil se mi jiný otřesný TV seriál Proč bychom se netopili (námět podle dokonalé knížečky pana Zdeňka Šmída), kde druhý jmenovaný „ztvárnil“ postavu Otouše. Ano, je těžké natočit Život, zvlášť mezi spřízněnci jakéhokoli zaměření. Nepomůže ani když (jak jsem se dočetl) „tvůrci vsadili na technologii DV (natáčení na dvě i více kamer), která umožňuje sledovat herce v mezních situacích“... dle hesla, něco dělejte (bavte se!), my pak z toho něco sestříháme. Každý (dobrý) komik potvrdí, že dělat humor není zrovna sranda. Dobře napsaný (a před diváky odladěný) scénář se musí naprosto dokonale nazkoušet, jen tak vznikne výsledný dojem, že účinkující sypou vtípky z rukávu, jakoby si je právě vymysleli. Nyní se, na rozdíl od snahy o dokonalost, spíš nosí naturalismus a sází se na celebrity, kterým se promine cokoli – i trapnosti. Myslím, že tento díl (a nepochybně i další) si vzal velké sousto. Řešit problémy rozvedené ženy, pubertální dívky či horolezce a modelky atd. – to by vydalo na několik filmů. A „utratit“ přiožralého vodáka, co tím chtěl básník říci?! Dojal mne komentář k filmu: „Během natáčení totiž vznikla bezvadná parta, herci i štáb drželi všichni při sobě a trávili často společně i volné chvíle během natáčení. Troufám si říci, že se tato pohoda přenesla i do výsledné podoby seriálu a byla jednou z mnoha příčin jeho úspěchu.“ Myslím, že i třeba zedníci či autobusáci „drží při sobě“ a staví až do „padla“ či řídí až na konečnou či do cíle zájezdu. Že by ukočírovat umělce byl takový husarský kousek? Velice jsem ocenil, že: - tvůrci nenechali vodáky cestovat na módním raftu (pravda, jistě jen proto, že mnoho vtípků a scén by odpadlo) a - televizáci dílko překvapivě neinzerovali jako „kultovní“ seriál, jak se u mnoha jiných propadáků zhusta děje. Velká slabota! Dvě hvězdy z milosti (za udržení zaměstnanosti profesí okolo filmu). ()

cubiculla 

všechny recenze uživatele

První série 4*, druhá série 2*. (4+2)/2 = 6/2 = 3*. Škoda těch pokračování, mohl to být povedený český rodinný seriál, takhle si dá za pár let možná ještě jednu reprízu a pak bude pomalu umírat... I když abych zas jen nehanil, vzhledem k dnešní české seriálové tvorbě, rozhodně ten povedenější příspěvek. ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že se jedná o českou tvorbu natočenou po roce 2000, která z 95% nestojí absolutně za nic se na tento seriál dá koukat. Tehdy ještě Kavárenská televize byla schopna alespoň občas natočit i nějaký apolitický seriál. Za první čtyři díly, které jsou o něco zábavnější, nápaditější a dobrodružnější ve stylu tradičních čundráckých výletů dávám 2,5 *. Ovšem o pár let později natočené poslední čtyři díly mi naopak připadají méně vtipné, nudnější, vyčpělé až depresivní a na víc jak 1,5 * nemají. Takže jako celek to zprůměruji na lepší 2 *. 40% ()

Galerie (159)

Zajímavosti (36)

  • Závěr dílu se odehrává na Příbramském letišti, kde Radek absolvuje svůj vysněný skok padákem. (ČSFD)
  • Druhý díl se převážně točil v době povodní. Scéna jak Ivan Lence vyloví z vody na usmířenou škebli se točila na stejném místě, ale až další rok! (ČSFD)
  • Interiérové scény ve stanech se točily uvnitř stodoly ve vesnici Hruštice poblíž Lipna. Rekvizitáři kvůli počasí postavili stany zkrátka pod střechu. (Elisebah)

Reklama

Reklama