Nie je pastier ako pastier, a nie je ovečka ako ovečka. Mladý učiteľ Ryba s pokrokovými názormi nie je obyčajná ovečka, má svoju hrdosť, názory, a nezvykne ustúpiť ani o piaď. Konflikt je nevyhnutný, Abrhámovi s Veškrnovou aj ostatným to v inscenácii ide, radosť pozerať. –––– Krásná hudba. Vás je tu škoda. Utečte odtud! –––– Vy máte, pane učiteli, zvláštní schopnost dělat si nepřítele. –––– Kdo necvičí, ten to nezazpívá.(26.12.2016)

Pro mě skvělý film o J. J. Rybovi, o jeho talentu a vzniku slavné České mše vánoční, která je nejznámější u nás. "Hej mistře vstaň bystře! Shlédni na jasnost..." Hraje J.Abrhám jako J.Ryba a D. Havlová jako jeho žena. Na tento film se můžu dívat pořád, aspoň tedy na závěr, kdy zazní jednou o vánocích v rožmitálském kostele nejznámější část Gloria.("Sláva budiž Bohu velikému! Pokoj lidu všemu pokornému! Dnes se narodil spasitel, všeho světa vykupitel!")(21.10.2006)

V "předrevoluční" tvorbě mě František Filip snad nikdy nezklamal. Náměty, které si vybíral na konci století už nebyly v mnoha případech úplně to "pravé ořechové", ale v tomhle pohledu na život J.J.Ryby potvrzuje, že pozici nejlepšího "televizního" a "seriálového" režiséra drží stále pevně v rukách. ... V záplavě vánočního veselí mě tenle lidský příběh příjemně pohladil po duši.(5.1.2005)

Hej mistře, vstaň bystře. Shlédni na jasnost, nebes na švarnost. Krásu uhlídáš v tento noční čas. 1) Výborně napsaná (téměř bez hluchých míst) výpověď o době a mravech, které se nijak nelišily od mravů současných. Špičkové herecké obsazení i menších rolí a řemesla znalá režie Františka Filipa se příjemně snoubí s krásnou Rybovou hudbou a dává vzniknout opravdu neobyčejnému diváckému zážitku. 2) Mám malou poznámku k závěrečným titulkům. Ryba přišel do Rožmitálu ve věku 23 let, Vánoční mši napsal ve věku 31 (1796) a zemřel v 50 letech. Jeho sebevražda tedy nenásleduje vzápětí po změně na postu zámeckého správce, jak se snaží film implikovat.(25.12.2010)

Režisér František Filip velmi hezky uchopil a historicky věrně ztvárnil část osudu Jakuba Ryby. Je to přesně ten typ osudu, který člověk prožívá s hlavním hrdinou jedním dechem. Podstatnou měrou se na kvalitě díla podíleli skvělí herci Josef Abrhám a Radovan Lukavský, herečka Dagmar Havlová – Veškrnová. Noc pastýřů je bezesporu film, který stojí za to vidět a je jedním z těch filmů, které mohu vidět ve vánočním čase i vícekrát.(30.12.2010)

• - Film se odehrává v roce 1796. (M.B)

• - Film byl natočen v místech, kde Jakub Jan Ryba skutečně pobýval - v Rožmítale pod Třemšínem. Mimo jiné i v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, ale i na zámku v Rožmitále. (Kulihrášek)