Zimní víla (TV film)

Pohádka

Česko, 1999, 52 min

• Adiemus

To už si scénárista nemůže ověřit, že titul knížete v době pozdní gotiky (anebo rané renesance, odhaduju podle kostýmů) patřil jen vládci a že si lidé nevykali? Titul "kníže" se rozšířil až po třicetileté válce. Text písní je mi odkudsi povědomý, ale nedokážu určit zdroj. Anebo jde o velice těsnou inspiraci jinými písněmi? Navíc používání současných slov "zfalšovala list" se do historizující pohádky nehodí. Ale když se podívám na seznam režisérových počinů, mám dojem, že by se měl věnovat jiné činnosti. Hvězdičku zaslouží kostyméři a výtvarníci - včetně volby exteriérů.(26.12.2009)

Tato podceňovaná TV pohádka má určité parametry pohádky filmové, vyjma své krátké stopáže. Tvůrci v čele s Kryštofem Hanzlíkem vyrazilii točit ven do koukatelných exteriérů,.(Křivoklátsko,Jizerské hory). Obsazení Hanky Ševčíkové do hlavní záporné role bylo šťastnou volbou, její totální ztělesnění zla dává příběhu šťávu. Chytlavá titulní píseň, kterou si její autor- pan režisér tak trochu přihřál polívčičku, je v závěru okořeněna pohodovým v ČR doposud málo vídaným titulkovým doprovodem. Pod stromek tuto pohádku rozhodně doporučuji. Nebylo by ovšem fér, srovnávat jí s tradičními a všemi očekávanými staršími peckami, které každoročně vyplňují vánoční program. V své kategorii pohádek 90. let však boduje s přehledem.(22.8.2011)

Herci zajímaví/netuctoví. Pohádka má i velmi příjemnou "dobovou" atmosféru a je hudebně krásně podbarvena. Mně se naopak ty přirozené/nepřehnané herecké výkony zdály mnohem příjemnější, než například výkony herců z Troškových princezen ze mlejna, o kterých si myslím, že jsou výrazně horší než tato pohádka, která má z pro mně nepochopitelných důvodů nižši hodnocení. Několik nepovedených okamžiků tam bylo, ale rozhodně nepůsobily rušivě.(10.10.2010)

Jak může mít tato pohádka pouhých 49%? Krásné poetické momenty, dobře vybraní herci, jimž by se dal občas pouze lehce vytknout hlasový projev a slušná výprava, která dokáže vytvořit i s málem uvěřitelnou atmosféru. Vše doplněno krásně stylizovanou hudbou, která dotváří komorní kouzelnou atmosféru celé pohádky. Pro mě jedna z nejlepších porevolučních pohádek. *** Ve zkratce: A komu vděčím za takové krásné probuzení? Chichi. Jsi lesní víla? Ne.(3.1.2011)

Hezky natočeno i zahráno. Opravdu jsem byl překvapen kvalitními hereckými výkony v této pohádce. Taclík, kterého jinak moc nemusím, zde svého prince zahrál skvěle. Rovněž i jeho ségra (Geislerová) i budoucí manželka (Votočková) se snaží co to jde. Dokonce ani Menzel se zde nepitvoří, jak bývá v pohádkách jeho blbým zvykem. I hlavní záporačka tvrdí skvěle muziku a v závěru jsem jí přál tu nejhorší možnou smrt. Co mě ale iritovalo byl zcela nelogický vývoj děje v některých okamžicích. Především zhovadilej posel, kterej vykecá královské listovní tajemství a to dokonce opakovaně a také neschopní královští vojáci, kterým záporačka několikrát nepochopitelně proklouzne mezi prsty.(29.12.2013)

• - V pohádce se při natáčení na hradě Křivoklátě používala místo sněhu umělá pěna. (Karlos80)

• - Natáčelo se také v Jizerských horách. (Karlos80)

• - Natáčelo se na hradě Křivoklát. (M.B)