Pozdní léto (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1974, 84 min

Pozdní léto je názvem a zároveň synonymem. Jiří Hubač opět nahlédl do obyčejnosti lidské duše a vytáhl z ní skvělý dramatický příběh dvou stárnoucích partnerů, kteří svůj dosavadní život zasvětili naplněním svých snů. Teď, v pozdním létě jejich života, zjišťují, že neuspěli a hledají jeho nový smysl. Oním impulsem je malý chlapec z dětského domova, který má přinést novou radost a nové výzvy, spojené s výchovou dítěte. Jiří Vala v roli Karla svádí vnitřní boj se svou novou rolí náhradního otce. Různě mu radí lidé z jeho okolí, jak se s tím vším vyrovnat. Výtečně zde zahrál Vladimír Krška a neméně důležitá postava Karlova otce v podání Josefa Hlinomaze, která ukazuje, jak je Karel jen nástrojem pro plnění jeho snů. Cítil jsem ten tlak a tíseň některých momentů, kdy je někdo do něčeho tlačen proti své vůli a také zjištění, že každý z nás si ke všemu musí najít cestu sám. Pozdní léto si snad ani nezaslouží tak vysoké hodnocení, ale já rád malinko přidám. Už jen za Michala Suchánka, který byl jako prcek naprosto k sežrání. 90%(25.4.2017)

Poctivý český film z dob, kdy se to ještě umělo. Velmi emotivní záležitost, na které by si leckdo vylámal zuby, ne tak Antonín Moskalyk. Obsazením spolehlivých herců dosáhl vynikající realističnosti, zkrátka jsem mu to zobal z ruky. Nic nám divákům není podsouváno, závěr si každý musíme udělat sami. A tak to mám rád...90%(17.6.2012)

Velice hluboký snímek o 7 letém klukovi ,kterého si chtějí vzít bezdětný rodiče,ale majího na víkend a pak ho vrátí ,protože jim to nák neklape. Babička s dědou jsou proti ,ale přesto ho tam děda zpátky odváží. Nakonec chlapec ,krerému všichni říkají ,že ho vrátili a už ho nechtějí ,přesto uteče zpátky za náhradní rodinou a ty konečně pochopí ,že k nim patří a už si ho nechají. Je to hodně dojemný snímek o lidské lásce a pochopení. Za zmínku stojí výkon Dany Medřické a Ladislava Peška.(17.8.2008)

(2x) Dojímavý lidský příběh, který má co říci i dnes. Velice pěkné, ač vlastně i hodně smutné, když si někdy člověk svou lásku k dítěti uvědomí a najde až při hraniční situaci. V životě totiž nemusí vždycky přijít ten šťastný konec narozdíl od těchto filmů /velice podobní snímek: Kapitán Korda (1970)/. Při takových filmech si často uvědomuju, jaké jsem měl krásné štěstí, že jsem vyrůstal v plné rodině a byl vychovávan především láskou. Jinak k filmu: narozdíl od mnoha různých současných "dílek" s podobnou tematikou nabízí Pozdní léto i kvalitní obsazení se skvělými hereckými výkony. Vedle dam Galatíkové a Medřické zde vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí Jiří Vala, postavu věčně utrápeného vnitřním bojem a strachem z nezvládnutí stát se nevlastním tátou. A pak Pozdní léto je možná jediná věc, kde se mohu bez potíží dívat i na Michala Suchánka - je vidět, že ve svých devíti letech měl ještě potenciál stát se dobrým hercem, bohužel, nestalo se tak a skončil jako trapnej šedivej šašek vedle jistýho Genzera.(14.4.2017)

Příběh o človíčkovi s kufříkem, který převážně čeká na rozhodnutí druhých. Opuštěn a zavalen různými názory se nakonec rozhodne jednat sám. Velmi silný závěr byl celých 84 minut na spadnutí a i když je scénář možná až moc rodinný, kombinace lehkého humoru a silného dráma s vynikajícím hereckým obsazením funguje dokonale. Nenápadná TV inscenace ze sedmdesátých let strká do kapsy většinu současných pokusy diváka dojmout.(27.10.2013)

• - Poprvé před kamerou Michal Suchánek. (M.B)