Pozdní léto (TV film)

Drama / Psychologický

Československo, 1974, 84 min

Hubač asi nikdy nic špatného nenapsal. Moskalyk byl již v té době zkušený televizní režisér, katastrofu, v niž se Petru Kostkovi proměnila Konvalinková v Hegerlíkovou, teprve připravoval. A tak sáhl pro kvalitní dospělé herce, které doplnil tehdy výborným Michalem Suchánkem. V téhle inscenaci je zkrátka všechno dobře.(23.12.2012)

Jiří Hubač - Antonín Moskalyk - Luboš Fišer. O civilní a lidský zážitek je postaráno. Do toho naprosto přirozené herecké tváře Věry Galatíkové a Jiřího Valy jako manželské dvojice, které si chtějí adoptovat malého chlapce z dětského domova (výborně a přirozeně zahraného mladičkým Michalem Suchánkem) a otce a matky Věry v podání Ladislava Peška a Dany Medřické jsou ukázkou charakterního a uvěřitelného herectví, které zmíněným hercům prostě věříte a zobete z ruky. Tohle jsou televizní filmy, které nikdy nezestárnou. Jiří Hubač byl mistr ve vyprávění a jeho interpretace jsou nesmrtelné. Moc mě dostala třeba věta Ladislava Peška, když se vrátí domů ve veselé náladě a povídá : " Když Tě potká štěstí, musí radost ven a když musí ven, něco musí dovnitř. " Geniální.(4.10.2015)

Minimalistický příběh z vynikajícími herci, z nichž za zmínku stojí především Jiří Vala, který dostal jasně nejvíce prostoru ke svému umění. Citlivé téma, zajímavá myšlenka a to vše dobře zabalené v Hubačově scénáři. Dnešní diváky jistě zaujme i sedmiletý Michal Suchánek, připomínající v té době českého Haley Joela Osmenta :).(18.8.2008)

Dojímavý lidský příběh, který má co říci i dnes. Velice pěkné, ač vlastně i hodně smutné, když si někdy člověk svou lásku k dítěti uvědomí a najde až při hraniční situaci. V životě totiž nemusí vždycky přijít ten šťastný konec narozdíl od těchto filmů /velice podobní snímek: Kapitán Korda (1970)/. Při takových filmech si často uvědomuju, jaké jsem měl krásné štěstí, že jsem vyrůstal v plné rodině a byl vychovávan především láskou. Jinak k filmu: narozdíl od mnoha různých současných "dílek" s podobnou tematikou nabízí Pozdní léto i kvalitní obsazení se skvělými hereckými výkony. Vedle dam Galatíkové a Medřické zde vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí Jiří Vala, postavu věčně utrápeného vnitřním bojem a strachem z nezvládnutí stát se nevlastním tátou. A pak Pozdní léto je možná jediná věc, kde se mohu bez potíží dívat i na Michala Suchánka - je vidět, že ve svých devíti letech měl ještě potenciál stát se dobrým hercem, bohužel, nestalo se tak a skončil jako trapnej šedivej šašek vedle jistýho Genzera.(14.4.2017)

"Na co čekáme? Nebude ani lepší, ani horší. Musíme se rozhodnout." Televizní film o lidech, kteří dostali druhou šanci k tomu, aby mohli společně naplnit smysl svých životů. Věra Galatíková si podobnou roli zopakovala, v rovněž televizním filmu "Počítání oveček", z roku 1981 režisera Karla Kachyni. A to, že tu v některých uživatelích vzbuzuje herecký projev Jiřího Valy, tak rozporuplné reakce je jedině dobře, když je jeho postava, tak rozporuplná. Vezmeme li v úvahu, že zde představuje člověka bez otcovských pudů a zkušeností, který možná ani nemá rád malé děti, ale který ví, že když někdo něco udělat může, tak musí.(1.10.2015)

• - Poprvé před kamerou Michal Suchánek. (M.B)