Štědrý den bratří Mánesů (TV film)

Hudební

Československo, 1981, 43 min

Jaromír Vašta

Předloha:

Jakub Arbes (kniha)

Jaroslav Dietl

Jiří Lebeda
  • otík

Podivný projekt. Herci a zpěváci se sejdou ve studiu jakoby k přátelské debatě, ale Martin Růžek je vyzve, aby si zahráli povídku o bratřích Mánesech a vánocích. Povídka sama o sobě je naprosto o ničem - Mánesové si koupí kapra, dají ho do škopku, pak čekají, až se jim probudí, přičemž ho pak hodí zpět do Vltavy. Do toho zpívají vánoční písničky a koledy Karel Gott, Hana Zagorová, Helena Vondráčková, Jiří Korn, Kühnův dětský sbor a další účinkující, hudbou doprovází orchestr Václava Hybše. Vánoční atmosféru to má, ale je to divný koncept v kreslených kulisách Ivy Hüttnerové.(11.2.2017)

"Neuvěřitelné se stalo skutkem, Quido přemluvil Josefa, aby šli koupit kapra!" Co si budeme nalhávat - rozjezd byl lehce rozpačitý. Moje úzkostné čekání naplnil nadějí božský Karel, který to rozjel a pak už se to vezlo. Třesoucí se papundeklové kulisy, Hanička Zagorová v pravém norku a falešném sněhu zpívající Rolničky... Do toho vstupy trojice Quido - Josef - kapr, která na samotný závěr zajistila kulervoucí finále s disciplínou "hod živým kaprem do nakreslené díry v nakresleném ledu". No, ono to vypadá, že si z toho dělám legraci a já si jí taky dělám, přesto jde o pořad, který se dá bez úhony vidět.(26.12.2016)

Bratři Mánesové se probudí, zjistí, že je Štědrý den a že nemají kapra, tak si ho jdou koupit, pak je jim ho líto a tak jej hodí do Vltavy. To je celý příběh, I shit you not! A přece se na to dá v pohodě koukat, a to díky vánoční atmosféře, hercům, zpěvákům a hlavně songům, v čele s Ave Maria za doprovodu Josefa Suka.(25.12.2016)

• bohemia_regent

Kdyby v tomhle "stylu" někdo natočil adaptaci Čapkovy předlohy o tom, jak pejsek a kočička pekli dort, pochválil bych ho za to, že se snaží naplnit poučku o jednotě obsahu a formy. Ale v případě Arbesovy povídky se musím ptát: Proč takhle?, abysme se nějak dopachtili třičtvrtihodinové stopáže? Nebylo by lepší natočit poctivou dvacetiminutovou televizní miniaturu a obejít se bez všech těch zlatých slavíků, Hybšů, Růžků, Suků, Vondráčkových, Kornů atd.? - Jedna hvězdička je za výtvarný přínos Ivy Hüttnerové.(28.12.2014)