Tenký led (TV film)

Rodinný

Československo, 1985, 57 min

Jana Semschová

Dramatizace televizní hry poukazuje na stále velmi přehlížený životní fakt a to, že ten, kdo nejvíce v rodině vnímá změny a těžko se s tím smiřuje jsou především děti. Málokterý rodič s nimi dokáže o všem na rovinu pohovořit a připravit je na danou skutečnost. V tomto příběhu je to ještě ztíženo tím, že do toho svým odmítavým a svérázným stereotypním názorem zasahuje i babička. Třináctileté děvče už ve svém věku má na danou věc svůj názor a není pro ní problém to naplno vyjádřit. A tak ke konfliktům není nikdy daleko. A to jde jenom o to, že se její ovdovělá maminka zamilovala a rozhodla se znovu vdát. Příběh je napsaný věrně a velmi příkladně. V určitých ohledech co se týče chování protagonistů v některých situacích je sice velmi diskutabilní a omšelé, ale na to, že je to pouhý televizní film, to možná v takovém zpracování jen podivně vypadá.(1.2.2016)

Jaromíra Kolárová byla velká soudružka, ale také velká spisovatelka, její knihy se člou dobře i po letech. Sfilmovým zpracování je to tak všelijak, některé kousky jsou hodně podařené, asi nejznámější jsou Holky z porcelánu a Léto s kovbojem. U televizního provedení jde o hodně velké zkácení.(1.3.2019)

Dětská herečka předvedla zajímavý výkon, ostatně nebyl její první. Tomáše Töpfera by jako otce chtěl doma skoro každý a Dana Syslová byla takové kvalitní. Tohle téma bylo už mnohokrát zpracované a ještě bude. Otec či matka si najdou někoho nového a dítě se s tím neumí srovnat. Během necelé hodinky jsem se nenudil a tvůrci použili snad všechny motivy, které by puberťák mohl na matku s novým přítelem vymyslet. Tady je to znásobeno ještě Věrou Kubánkovou. Jako krátká zábava to nebylo špatné. Snad se mě to nikdy nebude týkat a rada na tohle je asi jediná: musíte to přežít. Ale rodinného filmečku se to netýká.(25.2.2019)

Pomerne plochý pohľad na problémy jednej pubišky, nového ocina a zatrpklej babičky. Očakávala by som omnoho lepšie a "farebnejšie" spracovanie, než toto, ktoré najviac asi pripomínalo obdobie rozkvitajúceho socializmu.(31.1.2006)

Nový tatínek, miminko a jedna možná trochu sobecky zhrzená 13ka, která si umí docela dobře zahrávat s okolím. Stále aktuální téma rozehrává velmi slušné rodinné drámo i happy end s inscenační, domovskou atmosférou. I když Tomáš Töpfer hraje v podstatě všude stejně, sem se jeho styl výborně hodil. O Lucii "zhrzené" Matouškové napsala Snorlax a o Daně Syslové tu jen dodám, že drží hereckou laťku hodně vysoko.(9.6.2013)