Chraň si svůj život

Defending Your Life

Obhájiť svoj život

Komedie / Drama / Romantický / Fantasy

USA, 1991, 112 min

Takhle nějak by (americký) svět vypadal, kdyby lidé využívali svůj mozek na 48% nebo i více. 1) 44letý scénárista, režisér a kapku jalový představitel hlavní role Albert Brooks zplodil docela pěkný snímek. 2) Bohužel však zřejmě nikdy nebyl trapped near the inner circle of thought, čemuž odpovídá i poněkud vlažné provedení nesporně zajímavého námětu.(28.7.2014)

Inteligentní romantická komedie se zajímavou zápletkou a nesmírně sympatickými postavami. Málokdy jsem hlavnímu hrdinovi tolik fandil a tak s ním soucítil jako v tomto případě, stejně jako mě dokonale okouzlil žoviální advokát Ripa Torna. Pokud jde o romantické komedie, nenapadá mě mnoho příjemnějších, chytřejších ani vtipnějších.(7.11.2010)

Inteligentní romantická komedie, kde jsou všichni po smrti... Judgment City je ale zařízené perfektně - můžete jíst, co chcete, a nepřiberete ani gram. Chvílemi komedie ustupuje před vážnými filosofickými otázkami. Do toho vložky s využíváním naší mozkové kapacity, Meryl Streep jako třešnička na dortu.(1.8.2014)

Film o posmrtnym životě zcela oproštěnej od náboženství. Žádnej ráj, žádný peklo, žádnej bůh, ale Judgement city. Tohle se mi docela zamlouvá. Pokud si odmyslíte, že hlavní postavy jsou po smrti, tak je to v podstatě romantická komedie. Já romantický filmy moc nemusim, ale tohle patří rozhodně k tomu lepšímu. Docela přijemnej film, na kterej se rád podívám, když náhodou běží v televizi. 65%(26.7.2010)

Při troše vynalézavosti mohl snímek konkurovat kupříkladu "Křídlům slávy" Otakara Votočka z roku 1990, jenomže jeho nemalý potenciál byl s mírnými rozpaky rozebrán na součástky, čistě pro jistotu ještě rozmělněn, naředěn a teprve poté opatrně přetvořen v komedii, která je přece jenom maličko přízemní - navzdory vyšším sférám, ve kterých se odehrává. Nelze jí upřít inteligentní humor ani neotřelé nápady - ale zároveň nelze ignorovat, že se zbytečně drží při zdi, bojí se trochu víc odvázat a jít do rizika. Přitom se sama vysmívá jakýmkoli projevům strachu, což je v některých případech roztomile nekorektní a zavádějící - a svým způsobem i škodolibé vůči vyvoleným z Judgment City, kteří soudí právě ukončené životy jiných a jsou (ne)patřičně hrdí na vysoké procento využití kapacity svých elitních mozků... ;-) ... A tak si myslím, že si docela dobře vystačím s vlastní zanedbatelnou mozkovou činností - a zrovna tak se spokojím i s nedokonalým pozemským životem.(11.4.2012)

• - Tramvaje použité ve filmu jsou původní vozy, které byly používány v Universal Studios Hollywood. (jezurka42)

• - Postava Daniel Millera (Albert Brooks) zemřela v den svých vlastních narozenin. (jezurka42)

• - Scéna, kdy se Daniel (Albert Brooks) ptá Julie (Meryl Streep), jak zemřela, odpoví mu, že zakopla, udeřila se do hlavy, spadla do bazénu a utopila se, a to i přesto, že plave dobře a ráda. Meryl Streep, která Julii hraje, opravdu dobře plave, na střední škole dokonce byla jednou z nejlepších a dodnes se plavání vášnivě věnuje. (jezurka42)