• Francie

Drama / Rodinný

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie, 2005, 130 min

Roman Polanski se pokusil zachovat charakteristické znaky Dickensových románů vycházejících na pokračování, takže i jeho film se nejdříve věnuje několika pro samotnou zápletku podružným epizodám, které končí de facto otevřeně (přesunem hlavního hrdiny někam jinam) a postupně konstruují obraz nevinného hrdiny zmítaného osudem. Komplexně rozvíjený narativ tak začíná až kolem čtyřicáté minuty s příchodem do Londýna, kdy se film dostává na nový začátek a divák se může konečně začít orientovat v prostoru, v čase a v postavách. Na jejich spletitých vztazích je film postaven a všechny jsou ve skutečnosti mnohem důležitější než sám hrdina, který svůj osud není schopen ovlivňovat, ale je jím sám zmítán. Vzhledem k předchozím Polanského hrdinům, kteří se vždycky snažili změnit svůj osud, Oliver Twist je zajímavým popřením hlavní postavy ve vztahu ke zdánlivě vedlejším persónám kolem, jejichž spletitými vztahy je Oliver vlastně průvodcem. Nedokáže ovlivnit svůj osud (když se o to pokusí, je postřelen), ale radikálně ovlivňuje osudy všech ostatních a nutí je dělat fatalická rozhodnutí, která s sebou většinou nesou tragické důsledky (vražda, šílenství, oběšení), ačkoliv dosud žili v poměrně klidném stavu bez konfliktů. Oliver Twist představuje především katalyzátor událostí, hitchcockovského „McGuffina“. Přes všechnu pasivitu a naivitu budí malý Oliver Twist diváckou spoluúčast, především skrze bezmocnost a nespravedlnost: neustálé křivdy, kterých se Oliverovi pořád dostává, když do jeho nevinné (chtělo by se říci prázdné) mysli padouchové vkládají vlastní uvažování. Křivdy, bezmoc a nesmyslné přívaly násilí jsou tu prezentovány jako nedílná součást života, před níž nelze utéct. Nádherně natočený film navíc vsugerovává podobně intenzivní pocit identifikace s prostorem, jaký Polanski vytvořil v Pianistovi. Evidentními digitálními triky nezploštělý Londýn (postavený v Praze) podobně jako v Pianistovi žije se svými postavami a kopíruje jejich momentální rozpoložení.(30.6.2010)

• Matty

Na IMDb jsem nalezl celkem patnáct filmů nazvaných Oliver Twist. Po zhlédnutí toho nejnovějšího se nabízí otázka, jestli by čtrnáct nestačilo. Dickensův román je velice kvalitním materiálem, ne příliš obtížným ke zfilmování a divácky stále atraktivním. Roman Polanski je jistě velice talentovaným režisérem, člověkem, který toho v životě hodně prožil a mnohokrát to jistě nebyly zážitky kdovíjak veselé, což je na některých scénách znát. Na druhou stranu příliš často přivírá před krutou realitou oči a v okamžicích, kdy jde nejvíc „do tuhého“ rychle přehodí výhybku a působivost celé scény rázem pohřbí únikem ke grotesce (např. prosba o přídavek jídla, co si pamatuji na knihu, velice drsný okamžik, zde se záhy změní ve „srandovní“ honičku). Vzhledem k závažnosti tématu a přesvědčivostí Dickensem zvolených slov hraničí pojetí tohoto Twista místy až s parodií. Je to kýčovité, prázdné a povrchní. Chybí „zlidšťující“ hloubka a v podstatě jakékoliv emoce. (České) kulisy jsou věrohodné, digitální panorama Londýna zahaleného do mlhy nikoliv. Závěr vyznívá přehnaně optimisticky a dává vědět, co jsme to vlastně celou dobu sledovali – obyčejnou pohádku pro malé caparty. I nějaká ta baba jaga by se našla. Než naběhly závěrečné titulky, čekal jsem, že zpoza stromu vyskočí nějaký kretén v růžové kombinéze a své následné zamávání doprovodí třikrát zopakovaným „je čas udělat dětem pá, pá“. Abych Polanskému tolik nekřivdil, pár scén má slušnou atmosféru a skoro se přibližuje duchu románové předlohy, jedná se však o „nárazovky“ patřící svým pojetím spíše do nějakého hororu (Twist v zrcadle, smrt Nancy a následný střih na krkavce). Za velké fiasko bych označil casting pro hlavní roli; Barney Clark nejenže nemá dostatečně výraznou tvář (během prvních minut jsem měl problém jej najít mezi tlupou ostatních sirotků), ale vlastně jakoby ani nebyl. Tak zoufale nudné dítě filmové plátno dlouho nepamatuje. 50% Zajímavé komentáře: Faye, PALINO, Indy(26.9.2007)

Obrazově velmi hezké a už od prvního záběru je patrné, že Roman Polanski snad poprvé ve své režijní kariéře dá hodně na exteriéry a atmosféru filmu založenou na místě, kde se odehrává. Opravdu mě překvapilo, jak jsou ulice "Londýna" skvělé a herci pana režiséra poslouchají snad jenom v dobrém, protože tu nikdo nehraje špatně ani průměrně. Všichni jsou tu výborná, hudba potěší a skoro si není na co stěžovat. Možná jedině na můj pocit jisté prázdnoty tohoto díla, které na mě dýchalo každou minutu. Jako by nám bylo pouze vyprávěno, bez duše a nebo snahy, aby jsme porozuměli. Chybí mi tam ten pocit, kdy se divák nechá pohltit a vcucnout a sám se prochází uličkami, kde se oddávají prostitutky své práci a malý caparti strkají své špinavé pracky do cizích kapes...(6.11.2007)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $2,080,321Tržby Celosvetovo $42,580,321/40%/(7.6.2007)

Scénář: Ronald Harwood .. Roman Polanski .. už mnohokrát dokázal jak výtečný je to režisér a jeho nejnovější počin vše jen utvrzuje. Veškeré rozdíly oproti knižní předloze Oliwer Twist jdou na vrub režisérově představě. Dějových zvratů je několik a pořád se něco děje. Začíná v sirotčinci někde na venkově, ale převážná část příběhu se odehrává v Londýně. Řemeslně špičkově zvládnutý film, od bezchybné výpravy (skutečně oceňuji práci filmařů, kdy pomocí kulis a kostýmů reálně vytvoří něco, co už dávno není), přes slušnou kameru a velice příjemný hudební doprovod. Stejně bezchybné jsou herecké výkony, zejména hlavní přestavitel je "sladká tvářička“ ovšem herecky to plně zvládl. Dále lze pochválit Ben Kingsley za roli Fagina nebo postavu Lišáka. Přesto jde o film bez nějakých extra výtečných scén či momentů! Což je trochu škoda, stejně tak je pomálu vtipných či lehce odlehčujících scén. Ale jak jsem už v úvodu uvedl, Roman Polanski se režijně opět předvedl v tom nejlepším možném světle a jeho nejnovější počin téměř určitě sklidí minimálně nějaké Oscar nominace!(3.10.2005)

Podivně komplikované příbuzenské svazky v ponurých příbězích Ch.Dickense jsem nikdy neměla ráda a i když jsem Olivera Twista (dávno tomu), navíc se značným přemáháním, přečetla. Nijak zvlášť se mi to nelíbilo. A přestože si Roman Polanski poradil s nezáživnou klasikou víc než dobře, tenhle film si s největší pravděpodobností už nikdy nepustím, a že bych si znovu otevřela nějakou knihu od autora předlohy .... .nesmysl.(20.1.2006)

Literární klasika ve sterilním podání "na jistotu." Polanski je zručný režisér a nedovolil mi se nudit, ani na vteřinu. Hlavní hrdina vlastně za celý film nic neovlivnil a ten malej kluk byl taky docela nevýraznej. Zato Ben Kingsley mi udělal hroznou radost, jelikož poslední dobou hrál divné role v divných filmech a jeho Fagin byl excelentní. Taktéž tam byla velmi líbivá hudba.(22.4.2007)

rozpočet : $60 million tržby celosvetovo : $42,580,321(13.4.2007)

• Fr

Děsná doba. Tehdy by mě drželo při životě snad jen ... vlastně nevím. Jedno Polanskému upřít nemůžu a to, že dokázal přenést temnotu a ponurost na filmové plátno mistrně. Poměr mezi nedobrými a dobrými lidmi je zhruba jedna ku desíti ve prospěch – schválně jestli uhádnete. Vše je zabaleno do působivého barevného filtru, ale opravdu ne pro děti. Vlastně nevím, jestli to měl Polanski vůbec v úmyslu. Bohužel i pro mě to postupně začala být nuda. Beru to tak, že mi asi nikdy pan Polanski k srdci nepřiroste. P.S. Snad jen soudní systém té doby by mohl najít uplatnění i dnes. Ale to už by byl jinej film.(24.8.2006)

• novoten

Oliverův příběh mě nikdy nelákal a Polanskiho vize ho v mých očích poslala ještě o něco níže. Nic proti smutným příhodám nešťastných sirotků, ale přehnaný důraz na nezajímavé řadové epizody a přehlídka nesympatických charakterů mě k filmu zkrátka nepřipoutají.(17.12.2005)

Jednim slovem nuda. Ale za to muze predloha, protoze pribeh je prakticky o nicem, silene se tahne, vsichni furt jen kecaj a nic moc se nedeje. A s tim nic nenadela ani tak dobrej reziser jako je Polanski. Co se na filmu povedlo je hudba, ktere by ale mohlo byt vic a hlavne kulisy, skutecne to vypada jak starej Londyn. Co se tyce hercu, Kingsley to zvlad vcelku dobre, ale Oliver v podani Barney Clarka pusobi dojmem neskutecnyho pochcanka, kterej furt jen breci. Skoda, ze to tvurci nepojali jako komedii, sceny na zacatku s pridanim jidla nebo u soudu byli aspon vtipny a kdyby byl takovejhle celej film, mozna bych dal vyssi hodnoceni. Takle to je jen 2 hodiny kecu o nicem.(7.12.2007)

Príkladne ponuro a temno spracovaná Dickensova klasika. Oliver Twist je jednoťahová jazda bez hluchých zastávok, počas ktorej hrá nádherná hudba. Pokiaľ ide o hereckých predstaviteľov boli bez výnimky výborní a Ben Kingsley by mohol pochytať zopár cien. Celkový dojem umocňuje nádherná hmlistá atmosféra Londýna 19. storočia. 9/10(30.1.2006)

Roman Polanski umí dělat dobré filmy, ale tenhle Oliver Twist mi přijde jako odosobněný film natočený z povinnosti.(13.1.2008)

Opravdu milé překvapení. Nenapadlo by mě, že se to natolik povede. Takový příjemný film pro každého, ovšem míněno veskrze v dobrém. To je docela vzácné, zvlášť na film o dětech. Polanski holt věděl, co dělá. Není to nijak významný nebo důležitý film, ale čas u něj strávený je docela příjemný.(12.12.2009)

Po pár shlédnutích musím říct, že tahle adaptace sice není špatná, ale příběh je odvyprávěn tak nějak studeně, bez zájmu o ostatní postavy a celé prostředí a dobu. Když si porovnám Kingsleyho Fagina s Faginem G. C. Scotta v tomto podle mě nejlepším zpracování, druhý u mě vyhrává, a to právě díky mnohem většímu prostoru. Pohled Polanského filmu je velmi úzký, jeho středobodem je Oliverova touha po svobodě, takové té dnešní imaginární, ve které mu pár lidí pomáhá, protože to mají ve scénáři (Nancy). Škoda, čekal jsem víc.(3.7.2006)

Pro mě osobně velké překvapení. Před shlédnutím filmu jsem o Oliveru Twistovi nevěděl nic.(30.10.2005)

Velmi pěkná výprava (kulisy na Barrandově se skutečně povedly), atmosféra staré viktoriánské Anglie na vás dýchá z každého kouta, tomu všemu vévodí úžasný Ben Kingsley. Jen scénář má pár chybek, které s sebou vlastně přináší už sama předloha. Pěkný film, což mě trochu zklamalo, protože od Polanskiho jsem čekala víc než jen "pěkný film".(12.10.2005)

Polanski rozumie deťom i dospelým. Spojiť zmýšľaním a zameraním úplne odlišné skupiny divákov chce odvahu a hlavne schopnosti, ktoré Polanski bezvýhradne má. Moje prvé stretnutie s legendárnou postavou malého Olivera Twista dopadlo nad očakávania. Príbeh, aj keď je vlastne ďalším príbehom z mnohých, prináša hlavne skvelé exteriérne kulisy, skvelú nepokojnú atmosféru a zároveň úsmevný rodinný dojem. Herci dotvárajú dojem ozajstných ľudí toho obdobia. Hlavne Kingsley sa so svojou postavou dokonale stotožnil. Ostatok filmu, Oliverove putovanie a ostatné mini-dobrodružstvá sú pospájané s napätím, i čiastočným odľahčením a pobavením publika, a tie hodné dve hodiny uplynuli veľmi lahodne. 80%.(10.2.2009)

Jímavý příběh podle románu klasického anglického spisovatele si viditelně předsevzal co nejlépe ztvárnit a na filmové plátno převést nesnadno uchopitelné mravoličné líčení, převyšující ovšem minimálně o hlavu dobovou produkci data svého vzniku důrazem na prokreslení základních, ne právě lichotivých charakteristik tehdejší hospodářsky nejrozvinutější a nejmohovitější země světa. Tento Polanského tah-záměr, který dovádí s až neúprosnou, pedanticky pojatou akríbií do krajnosti byť i sebemenších detailů, je ovšem právě tak obdivuhodný jako lehce napadnutelný. Přesto však "totojenřemeslo" naznačuje nespornou tvůrcovu velikost. Projevuje se to jak ve vynikající stavbě kulis, přesvědčivosti i sebemenších závěrů interiérů, a následně kamery, jež se s nimi až mazlí, tak ve vesměs nadprůměrných hereckých výkonech, jimž nesporně vévodí Ben Kingsley jako Fagin, padouch se srdcem, které je alespoň občas na pravém místě, a Barney Clark, kterého si Polanski, když už ho nemohl stvořit, musel alespoň vysnít; tento sen se posléze stal skutečností stříbrného plátna. Vůle po šťavnatých a důsledných charakteristikách opravdu dodává tomuto dílu šťávu. Šťávu, která je nejen pro mne - jak jsem alespoň přesvědčen - nektarem i ambrózií nevšedního diváckého zážitku a prožitku.(10.6.2009)

Krásné exteriéry Londýna, chytlavé vizuální zpracování, zajímavá hudba; to je něco, na co jsem vysazená, takže s radostí překousnu i to, že žádný významnější děj nebo emoce Oliver Twist ve své podstatě nenabízí.(24.12.2008)

Dost možná můj nejoblíbenější dobový film, který jsem viděla už na základce v kině - tenkrát jsem byla snad jediná, která jej uměla docenit. A dnes si ho cením ještě víc. Film je těžkým příběhem chlapce, kterému život neustále házel klacky pod nohy, ale nakonec našel své štěstí. Po shlédnutí si říkám, že ta dnešní doba není zase až tak špatná. Lidé nevisí za každou "hloupost", děti si více hýčkáme, v sirotčincích se neotročí, ulice nejsou tak špinavé, smradlavé, hygiena je také na lepší úrovni. Co mě ale zamrzelo, byl "umělý" Londýn. Daleko lépe by udělali, kdyby točili ve skutečném Londýně, ne studiích v Praze. Taktéž mě ještě jako menší výtka napadá nevýrazný a trochu prkenný hlavní hrdina, ale dá se to přehlédnout. Film snad každého chytne za srdce, navíc je podložený nádhernou hudbou.(22.2.2014)

Rozpočet: 60 000 000 $ Otvárací Víkend: 888 721 $ (v 779 Kinách) Tržby USA: 2 080 321 $ Tržby ČR: 64 842 $ Tržby Celosvetovo: 42 580 321 $(3.4.2012)

Velmi krátce - k čemu je film podle knihy, když mě nedonutí, abych si ji přečetl? Nebýt skvělého Kingsleyho, jdu nemilosrdně na dvě hvězdy.(24.5.2010)

• Kaka

Krásnou výpravu a výtečnou práci se světlem bohužel anuluje tradičně nudná a sterilní režie. Polanski absolutně nezvládá tempo filmu a celek je víceménně plochý, bez jakékoli dynamiky, či zlomového bodu. Ben Kingsley je absolutně k nepoznání a nebýt závěrečných titulků, nevěděl bych o něm. Hlavní chlapecký hrdina je obyčejný a naprosto nevýrazný, stejně jako celý příběh. Postavy jsou vůči divákovi odtažité a nezajímavé. Knihu jsem nečetl, ale horši než film snad být ani nemůže. Čekal jsem, že mě bude Polanski nudit (téměř pravidlo), avšak jisté kvality jsem od filmu očekával. Bohužel zde není téměř nic. Nudná a sterilní vyprávěčka, která absolutně nemá šanci.(18.5.2006)

80% - Po velmi dlouhé době jsem v kině viděl film, který se nesnaží získat respekt diváka pouze nápadnou kamerou, obklopujícím zvukem, dojivou hudbou, drsňáckým herectvím, či tzv. hláškami. Předloha to sice zdánlivě vylučuje, ale dovedu si představit, jak by s tím naložili jiní... Oliver Twist si mě získal svou atmosférou, svou přirozeností, a hereckou přesvědčivostí -za zmínku stojí především všechny dětské role. Roman Polanski převypráví Dickense ve spíše komorním duchu. Film působí syrově a neutěšeně, ale ne tak, aby ho nesnesli mladší diváci. Mě se film líbil moc. Proč tedy ne pět hvězdiček? Nevím... asi díky příliš vysokému režisérově standardu, díky němuž jsem čekal o chloupek víc strhující děj. Nevím ale, do jaké míry za to může předloha, a do jaké míry Polanski.(28.1.2006)

Po svetoznámom románe siahol R.Polanski a jeho prepis na filmové plátno mu celkom vyšiel. Výborne obsadený Ben Kingsley ako Fagin, ale aj milý chlapec hrajúci O.Twista, ktorý je skôr milý a sympatický ako kvalitný herec. Ale čo by som chcel od 9 ročného chlapca, že? Špinavé ulice Londýna plné kriminálnikov a chudoby navodili dobrú atmosféru a režisérovi sa pomerne darilo primeť diváka, aby držal Oliverovi palce a našiel nejakú dobrú dušu, pretože po prvej polhodine to vyzerá akoby dobrý ľudia vymreli. Príbeh pekne hudobne podfarbila R.Portman. 70%.(19.2.2009)

Knížku jsem nečetl, tak nevím jak ta je podrobná, ale z filmu jsem měl neustálý dojem, že se jedná o rychlého stručného průvodce knihou Oliver Twist. Zejména se to projevuje v nepropracovanosti a nepochopitelnosti jednotlivých postav. Jejich motivy jsou neznámé, jejich činy špatně pochopitelné. Zvolnění tempa filmu a větší důraz na psychologii (včetně té hlavní, která žádnou ani nemá) by filmu prospěl. Jinak film vypadá vizuálně dobře, i když i přes vysoký rozpočet vypadá jako by se vše odehrávalo na jediné ulici . Herecké výkony dětí jsou hodně dobré, ale nejvíce to s rolí vyhál Ben Kingsley, který stvořil opravud démonickou postavu a scény s ním jsou to nejlepší, co film nabízí. Až někdy ale budu mít chuť na tuto klasiku, raději dám přednost verzi Davida Leana.(10.4.2013)

Je to Polanski, ale asi už nikdy to nebude autor Rosemary. Zkrátka a dobře, čím je starší, tím míň mě baví. Tenhle film je takový průměr, parádní exteriér, masky i kostýmy, znásobené natáčením v Praze, průměrné výkony herců a tak nějak sám pro sebe napsaný scénář. Je pravda, že Dickens je dost nestravitelný a přesto často adaptovaný. Možná kdyby si RP vybral jako předlohu něco akčnějšího, mohl natočit zajímavý a přínosný film. Takhle, bohužel vyplodil jen dalšího průměrného adepta na pomalou smrt v zapomnění. Škoda.(19.10.2006)

Nebýt té rodinné stránky filmu, tak bych dal i čtyři hvězdy. Jinak celkem zdařilý film s dobrými herci, režií a hudbou Rachel Portman.(8.4.2014)

Nic proti výkonu Bena Kingsleyho, ale kdyby tvůrci do role Fagina obsadili Geoffreyho Rushe, ušetřili by si spoustu práce, neboť silně namaskovaný Kinsley vypadá jako Rush s parukou a bradkou!:-) Polanského Twisp samozřejmě, stejně jako všichni velmi utrpěl smrštěním košatého příběhu do dvou hodin, ale i přes tu dějovou a charakterovou mělkost se na to aspoň fakt hezky kouká.(14.2.2009)

Film je třeba sledovat s vědomím, že jde o zfilmovaného Dieckense a že se mu Polanski, jak jen mohl, snažil podřídit. Stěží pak vyčítat černobílé postavy a romantiku. Kdo nemá rád Dieckense, ať si pustí něco jiného. Tohle je ohromný, velkoryse pojatý spektákl ctící pravidla žánru.(8.10.2014)

Výborné herecké výkony snad všech kromě představitele samotného Olivera. Taktéž skvěle ponurá atmosféra.(25.5.2006)

Nádherné kulisy, zdařile rozpohybovaný život v ulicích, pozlátkový filtr, nádherné barvy, ale ... Příběh byl na mě moc dětsky ustrojený, přitom nebyl ani roztomilý, ani dojímavý.(10.5.2007)

Výborná adaptácia Dickensovho románu. Polanski si dal záležať na svojskom spracovaní príbehu a perfektnej "špinavej" dobovej atmosfére. Oliver Twist tu predstavuje chlapca, ktorý nechce od ľudí okolo nič svetoborné, iba šancu na slušný život. Na svojej púti za svojim osudom stretáva dobrých aj zlých ľudí, od zlých zvyčajne dokáže ujsť a tých dobrých vie zase tak očariť, že sú ochotní kvôli nemu riskovať aj svoj život. Všetko vrcholí v zaujímavom finále, plnom emócií a napätia. Film ako stvorený pre kľudný večer a domácku pohodu. 80/100(28.7.2014)

Spojení Polanského s Dickensem se po shlédnutí tohoto filmu zdá být samozřejmé a zcela logické. Dickensův Oliver Twist je pro Polanského dokonalou látkou k adaptaci (kombinace jisté hravosti s takřka všudypřítomnými temnými podtóny u obou jmenovaných; navíc v historických kulisách mohou naplno vyniknout Polanským toliko milované "Rembrandtovské" barvy) a Polanski je zase tím nejpovolanějším pro transformaci díla Charlese Dickense na filmový pás - oba jsou totiž precizními vypravěči, každý v rámci jiného média.___Samotný film je precizní ve všech ohledech a sympaticky umírněný (věřím, že třeba takový Spielberg by v nemálo momentech sklouzával k silnému patosu...) a jeho postavy jsou ve fikčním světě něčím víc než jen pohyblivými ilustracemi těch z literárního textu. S klidným svědomím mohu prohlásit, že lépe to natočit už nešlo.(2.2.2012)

Pěkně natočený film. Ale proč byl natočený, když předtím už bylo natočených tolik Oliverů?(4.4.2011)

Sice je to klasika, ale tenhle film ve mně nezanechal vůbec nic... Prostě nezajímavé.(27.3.2014)

Tusil som, ze Roman Polanski vdaka svojim rozpravacskym schopnostiam dokaze z Olivera Twista vytvorit putavy film. A tak sa aj stalo. V prvom rade som rad, ze do role Fagina tvorcovia obuli prave Kingsleyho, idealna volba. Pacil sa mi aj maly Oliver v podani Barneyho Clarka, chalan ked bude chciet caka ho prijemna buducnost, uvidime. Celych 130 minut som sa nadmieru dobre bavil. Styri ako vino.(31.12.2007)

Ale jo šlo to ale je to asi nejslabší Polanskiho film v mých očích. První ale co musím hlavně pochválit je atmosféra 19 století a šikovnej představitel Twista. Ostatní už je poněkud slabší, ne ani tak příběh který každý zná ale jako spíše strašně zdlouhavýmy záběry a dost velkou nudou. Kingsley mi snad porpvé v jeho kariéře neuvěřitelně vadil. No aspon soundtrack stojí zato, a první hodina je radost pohledět, ale víc jak 3* opravdu nedám.(24.4.2011)

Temné romantické pojetí Dickense.(25.10.2016)

Üžasné zpracování Dickensova románu bralo dech. Polanskému se dokonale podařilo vystihnout Londýn devatenáctého století. Možná zde si Tim Burton bral inspiraci v Ďábelském holiči co se týče exteriérů.... Londýn páchl zatuchlinou, mlhou, smradem a kouřem z tisíců komínů deroucích se z křivolakých střech mezi věžemi kostelů... Tam níž v opršelých domech chudáků u skrovných ohníčků či krbů se zimomřivě krčilo chudé obyvatelstvo této světové metropole. A ještě níž v zabahněných ulicích plných krys máme možnost sledovat našeho hrdinu, kterému osud nerozdal právě nejlepší karty do začátku. Devatenácté století byla doba plynových lamp, kočárů, gentlemanů ve vysokých cilindrech, dlouhých pláštích s vycházkovými holemi, dam vychovaných anglickým stylem výchovy, sirotků, zlodějíčků, policistů i šibenic... Zástupce Olivera byl vybrán skvěle, stejně tak ostatní herci skvěle hráli své postavy. Už jen ty kostýmy! Všímal jsem si i detailů, kdy např. když Olivera pronásleduje vrah kolem stoky na které je vpovzdálí zakotvena velká plachetnice (soudě dle vykukujících stěžňů) ozve se z paluby lodi Jejího Veličenstva bocmanova píšťalka . Prostě celý film je vypilován do detailu. Příběh je notoricky znýmý takže jej zde nebudu rozebírat. Velmi jsem si film užil. * * * *(30.12.2012)

Celkem standardní podání klasiky, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Žádné experimenty nebo efekty se podle mne k Dickensovi nehodí. Moc pěkně zpodobněný starý Londýn.(12.4.2007)

• Slarque

Nepochopil jsem, co na tom filmu všichni vidí. Režisér se bál natočit nějakou scénu skutečně dramaticky, začátek by díky krásné kameře a hudbě nejspíš vypadal stejně idylicky, i kdyby hlavní hrdina umřel hlady, a k nepoznání namaskovaný Ben Kingsley taky děti nevystraší. Přes vynikající výpravu vzniklo sotva něco víc než jednoduchá náhrada školní četby.(21.11.2005)

Chybí mi tam dějová linka o Oliverově původu, jinak to bylo dobré. Pochmurné a temné, ale jen(?) dobré.(24.4.2006)

Kvalitně zpracovaný román s dobrými herci.(14.6.2007)

Tak v první řadě je tam znát Polanského rukopis, což dělá z filmu nadfilm, ale zase že bych to musel vidět dvakrát... Každopádně jsem se bavil, byl jsem napnutý, měl jsem obavy a to by film měl způsobovat-emoce a vtáhnout do děje.+(14.6.2010)

Žiadnu adaptáciu slávnej knižnej klasiky klasík som ešte nevidel, nepočítajúc akýsi seriál z mladosti, kde som bol platonicky zaľúbený do jednej z postáv. Takže nemám s čím pororvnávať a je to dobre, pretože som v podstate o deji nič nevedel a tak som si ho mohol užívať bez toho, aby som sa zaoberal myšlienkou, čo Polanski vynechal, alebo pozmenil oproti predlohe a iným adaptáciám. Púšťal by som ho deťom na školách v rámci "povinného čítania" namiesto povinného čítania z knižiek.(25.6.2012)

Já čekala od Polanského trochu více. Zejména té autentičnosti. Vizuálně je tento film velice příjemný. Práce s dětskými herci výborná. Asi mi chyběla ta špína, která u Dickense je více.(17.8.2010)

Já, jakožto člověk románem nepolíbený nemám oprávnění hodnotit veškeré odchylky. Co ale hodnotit můžu je naprosto okouzlující prostředí tehdejšího Londýna a hlavně precizní kostýmy všech postav. Film velmi pěkně vykreslil tehdejší dobu. Nicméně tohle podání příběhu mi nepřišlo nijak závratně zajímavé, tudíž jsem se i několik úseků vyloženě nudil. Lepší * * *.(14.2.2011)

Polanskemu sa krásne podarilo vytvoriť atmosféru doby, s ktorou sa vie divák stotožniť aj keď ju nikdy nezažil. Kingsley v značne nedôstojnej úlohe (na svoje pomery) obstál s prehľadom. Chlapec, ktorý stvárnil hlavného hrdinu, bol dostatočne presvedčivý a choval sa prirodzene vydesene v situáciách, ktoré by dieťa nikdy nemalo zažiť. Len škoda sympaticky kyprej redhead Nancy, ktorá sa snažila Olivera Twista zachrániť a sama na to doplatila. Toľko k postavám, resp. tvorcom. Dejom sa nechajte už uniesť sami...(30.11.2011)

Natočeno podle stejnojmenného románu (1837-39) Charlese Dickense. Jedna z nejlepších adaptací.(13.2.2013)

Film byl docela zajímavý knihu sem necetl takže nemohu porovnat , ale samotný děj filmu byl velice zámluvný . Docela pěkně udělané a přesvědčivé scénky a celkově nic nebylo přeplácané.(9.3.2006)

Pokora voči knižnej predlohe priniesla svoje ovocie. Takto majú vyzerať filmové adaptácie literárnej klasiky. Napriek tomu, že film sa volá /celkom logicky/ Oliwer Twist, vďaka Benovi Kingsleymu by sa mohol volať Fagin. Stojí a padá najmä s charizmou tejto postavy. Barney Clark okrem peknej tváričky nedodal filmu ani len gram emócie.(16.8.2006)

Polanského adaptace slavného Dickensova románu má ty největší předpoklady pro to stát se úspěšnou, avšak balancuje na hraně řemeslně precizně zpracovaného filmu a neodbytného pocitu, že mu něco chybí. Kontrastů najdeme ale víc, ať už jde o parádní kulisy, kostýmy (!!!) na straně jedné nebo o ztrácení dechu a tahu na bránu na straně druhé. Nicméně pokud je film odrazem tehdejšího realného světa, jsem si jist, že bych v něm nepřežil ani jeden den! :D Velmi brutální a velmi realistické!(3.10.2012)

Podle mě skvělý režisér , který dostal za svoji práci Oscara za film Pianista. Koukala jsem na ten film od začátku do konce s naprostým nadšením a i když znám knižní předlohu nemohu to jakýmkoliv způsobem očernit, protože to bylo stejně dobré jako Dickensův román. Smekám jeden z mála výborných snímků.(21.7.2011)

Očekávání velké, pocitý smíšené. Od Polanskeho jsem čekal víc. Je to sice zasazeno do "podmanivého" prostření zaplivaných uliček, kterému se nemůže nic vytknout, ale děj je slabinou filmu a já marně čekal na výrazný okamžik, který by mě ve filmu zaujal..(5.2.2006)

6/10 Rozhodně nedoporučuji milovníkům knižní předlohy.(1.5.2007)

Nadprůměrné zpracování známé knihy Oliver Twist. Dobré obsazení, hlavně divný Ben Kingsley, který dobře umocňuje atmosféru. Atmosféra starého Londýna skvěle vytvořená, dobrý. 80%(12.1.2009)

• GodComplex

Tak tohle jsem vazne nepobral. Co to ma Polanski za prapodivne tendence infikovat svou neskutecne bohatou karieru plnou uzasnych filmovych klenotu takovyma kravinama jako je tohle? Natocene to neni vylozene spatne, ale je to proste neuveritelna blbost zalozena na stupidni predloze. Je to desna nuda absolutne o nicem. Herci jsou na odstrel a byl jsem hodne rad kdyz to skoncilo. Tohle Polanski nema zapotrebi, tak doufam ze uz si tech svych uletu uzil dost a tenhle byl definitivne posledni. Casu mu uz moc nezbyva, takze by se podle toho mel zacit chovat, kluk. 3/10(14.3.2008)

Tohle točil Polanski? Průměrná záležitost, kterou alespoň kousíček nad průměr zvedá záverečný výstup Bena Kingsleyho. 65%(8.11.2010)

Pěkně zpracovaný příběh Olivera Twista a kouzelné panorama Londýna 19. století, které mám osobně velmi rád. Film je ale spíše taková jednohubka a více už si ho asi nepustím.(24.12.2011)

• Marek1991

Príbeh o Oliverovi Twistovi nepoznám a neviem do akej miery je toto reálna podoba známeho príbehu, ale môžem vyjadriť svoje pocity k tomuto. Podľa mňa sa jedná o veľmi pokazený film, zničený film s veľkým potenciálom, potešilo ma prostredie, detaily, ale netešia ma zásadné veci. Veci, ktoré sú obtiažne a zásadné, ako uvedenie Olivera do Londýna, uvedenie do života, kde už bude čisto ošatený, vždy najedený, či smrť zlého muža na konci boli proste jednoducho odbité, naopak izbových scén bolo priveľa a pôsobili nudne, nehovoriac o privolaní davov psom, to bol scénarský trapas. Postava Fagina, ktorú hral Ben Kingsley nepôsobila strašidelne, skôr rozpačito. Film sa dosť tiahol a skôr som čakal kedy skončí, akoby som si ho užíval. Počasie zas príliš zvýrazňovalo situácie, bolo predvídateľné. Ak by som mal v krátkosti zhodnotiť tento film, príde mi ako nevýrazný, nudný a premárnený film so zaujímavým motívom ohľadom sirôt v minulosti a v chudobe.(4.1.2013)

Viděla jsem film, který byl natočen r.1948. Nebyl barevný, byl možná více ponurý a strašidelný, ale herecké výkony nebyly tak kvalitní jako v tomto filmu režiséra Polanského. Velmi dobře vybral hlavní představitele, celkově je film úžasně koukatelný ( a to nejen pro děti a mládež). Výborně !!!(16.12.2008)

Romanského prístup k látke ma potešil. Výborná adaptácia románu.(13.5.2006)

Pekny pribeh, scenar. Zajimave natoceno a podano. Film me nijak vyrazne neupoital, abych mu dal 5, ale zaroven me nijak neurazil a v se skolou jsem ho v kine v poklidu dokoukal. Jedna se o pohodovy film.(12.12.2006)

• kobejn

Nechápu, proč si po triumfu s Pianistou vybral Olivera Twista, kterýho stejně nemoch natočit líp jak Dejvid Lín před padesáti lety, fakt nechápu, proč nevyužil toho úspěchu a nenatočil něco úplně jinýho, todle je zaslouženej propadák, na kerej si dneska už nikdo nevzpomene. Jesli se nudil, tak moch natočit rači třeba sekvel k čemukoli, co natočil dřív, stokrát rači bych viděl Rosemarys bejby 2, čajnatauna 2, tenanta 2, frantika 2, devátou bránu 2 než TODLE!(30.9.2019)

K nečemu se přiznám: filmy s nádechem 17. - 19. století zrovna nemusím, až na pár výjimek. Oliver Twist je jednou z nich. Krásně zpracovaný příběh, úžasná vizuální stránka (to světlo, ty barvy!), skvělí herci (Ben Kingsley rules, ten klučík byl taky boží), takže nemám co řešit - 5*(15.5.2006)

Až příliš rutinní zpracování literární klasiky, o kterou se minimálně ve škole otřel snad úplně každý. Režisérovi se podařilo navodit solidní atmosféru a celkem věrně se drží knižní předlohy, zejména první půlhodina byla výborná a divák sdílí s malým hrdinou jeho totální bezmoc. Na druhé straně, nepřináší nic navíc, čím by se tenhle kousek lišil od ostatních X zpracování Olivera Twista. Také mě trochu zklamalo herecké obsazení, hlavně představitelé dětských rolí jsou k uzoufání nevýrazní. Je to spíše taková pohádka na pár podívání.(29.8.2011)

Co se týče kamery, barevnosti a hereckých výkonů, tak je film skvělý. Ovšem pokud se zaměříme na obsahovou stránku a její zpracování, už je to poněkud horší. Nemůžu si pomoct, ale po takové hodině už mě film začínal mírně nudit a měla jsem pocit, že neexistuje žádná jiná barva něž milion odstínů hnědé a šedé. Polanski si rozhodně zaslouží uznání za tento film, protože podobu tehdejšího Londýna-tu nesmírně ponurou náladu a bezpráví-se mu podařilo vypodobnit výborně. Bohužel mě film zas tolik nezaujal, čili 3*.(28.1.2012)

• Toshiro

Naprosto nezáživné zpracování, ještě nezáživnější předlohy. Ben Kingsley na takovouhle roli bylo naprosté plýtvání. Dovolím si jít ještě níž než většina a to na jen jednu pouhou hvězdičku. Ztrátu času.(2.4.2006)

Moc hezký film od Polanskiho a Charlese Dickense. Trochu se stydím, že to vidím až ve svých skoro 19-ti letech, ale je to super. Parádní zpracování, které snad už nikdy nebude potřebovat remake :-)(13.11.2011)

Nečetla jsem literární předlohu, ale pochopitelně o tom něco vím, tudíž jsem se na film hodně těšila a byla na něj dost zvědavá. Navíc jsem četla příznivé názory i recenze, což moje pocity ještě umocňovalo. Oliver Twist mě rozhodně nezklamal a Roman Polanski odvedl dobrou práci. I představitel malého Olivera podal hodně slušný a zajímavý výkon. Příběh, to je tradice, každý ho zná a nemám co dodat. Líbily se mi scenérie, krajiny a obrazy ve filmu a taky jsem ráda, že je to další z filmů, ve kterém hraje naše matička Praha, a je to dobře. Tenhle film vás rozhodně nenechá chladnými, i když víte, jak to dopadne. Mně osobně se celou dobu chtělo skočit do obrazovky a Olivera zachránit.(26.6.2013)

Knihu jsem nečetl. Toto filmové zpracování působí spíš pohádkově. Hodní jsou hodní a zlí jsou zlí, ovšem velmi přesvědčiví a náležitě odporní. Naopak, Oliver je trochu bez života. Ale i tak jsem mu držel palce a jeho příběh mě bavil. Celé mě to (i přes pár nedostatků) bavilo. V budoucnu se určitě kouknu na nějaké další filmové zpracování tohoto románů.(13.12.2018)

90%. Chvílema mi to připomnělo i Tess, moc milý, je radost se koukat v současnej době na normálně dělanej film, za kterým citíte výbornýho režiséra.(10.12.2007)

Kniha mě vůbec nezaujala, nedokázal jsem ji ani dočíst, ale toto filmové zpracování je vážně dost dobré.(16.11.2008)

Oliver Twist je filmem dobrým, ale nikoliv výjimečným. Všechny prvky filmu jsou dobré - od solidních herců, hudby( Rachel Portman ) a nádherné výpravy. Dětští herci jsou dobří, hlavně Lišák, hlavní hvězdou filmu je však Ben Kingsley v roli Fagina, nevím jak je to v knize, ale zde je jeho postava podána dosti nejednoznačně. Ve své roli nikdy nesklouzne ke karikatuře. __Nejsilnější scénou filmu je určitě scéna zabití Nancy.(25.9.2005)

Místama velká nuda, místama docela dost dobré. Knížku jsem nečetl, ale myslím že takhle nudný nebyl hlavní hrdina ani v knížce. Výprava filmu je ovšem parádní a Londýn je zde vylíčen velice dobře. Ben Kingsley taky září a ostatní herci (až na toho Olivera) jsou taky dobří. Takže vcelku nic výjimečného. Polanski měl rozhodně na víc.(22.12.2006)

NAČRTNUTIE OBSAHU: Filmová adaptácia svetoznámeho románu Charlesa Dickensa sa odohráva v 19. storočí, prevažne v Londýne. Oliver Twist je už ako malý chlapec sirotou. Stávame sa svedkami jeho stretov s rôznymi ľuďmi. Sú také, čo mu robia život ešte ťažším, ale aj také, ktoré mu prinášajú novú nádej... KOMENTÁR: Aj v našich životoch ide predovšetkým o vzťahy! ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov.(9.12.2014)

Pro začátek. Proč to je tak tmavé? Je porucha v přijímači? Mám ráda barvičky, jsem snad úchylná? Krom toho, chlapec/ček hrající Olivera Twista mi připadal velmi nafoukaný a ošklivý. Ani trochu roztomilý. Dobře, tohle všechno zřejmě přispívá k vynikající atmosféře, opravdu jsem si připadala v 19. století v šedém, nepřívětivém a hlavně zaneřáděném Londýně. Přiznávám, bylo by lepší, kdybych si bývala byla přečetla knihu, potom bych nebyla nebývávala byla zklamána... Pokud vám to nedává smysl, nebojte se. Mě také ne. Dost bylo plytkých řečí: teď se vraťme zase k filmu. Ke kameře vám toho moc neřeknu, jelikož si na záběry moc nepamatuji, zřejmě jsem při sledování nedávala pozor. Kostýmy jsou jediné, nad čím mi plesá srdce radostí. Sám Oliver Twist je vážně chudák. Ačkoliv nemůže dělat se svým životem co chce a vylepšit ho, alespoň se pokouší vylepšit životy těch ostatních. Vědomky i nevědomky. Řekla bych, že ten hošan měl možná více štěstí, než rozumu. Tím mi je velice sympatický...(29.12.2011)

Myslím, že Oliver Twist v tomto podání se může přidat k ostatním slušně natočeným filmům podle předlohy slavného románu. Občas emotivní, zábavné, smutné i ponuré, ale s dobrým koncem. Mně se to líbilo. 80%(6.1.2012)

Už podruhé mám pocit, že Roman Polanski natočil výborný film. Už podruhé mám pocit, že tomu filmu přece jen něco chybí. Tím prvním filmem, u kterého jsem měl nejistý pocit, byl snímek "Bůh masakru". Polanski ho naprosto mistrně zvládl, režisérsky mu není co vytknout, ale mám pocit, že prostě jenom dobře převedl na plátno to, co skvěle fungovalo na divadelní scéně. Jeho vlastní přínos mi tolik zásadní nepřišel. Podobně je to se snímkem "Oliver Twist", který se mimochodem natáčel i v Praze. O předloze je možné říct, že je světově proslulá a velmi známá. Polanski dokonale zachytil dobu, špínu Londýna, ale přesně takový má člověk pocit i z románu. Opět se mi tedy zdá, že přínos samotného Polanského není tak velký. Jako kdyby se nejednalo o film, který by měl mít autorský rukopis, ale pouze o výborné převedení klasiky do filmového žánru. "Oliveru Twistovi" nic nechybí, ale také mu nic nepřebývá. Hlavní hrdina je přesně takový, jakého očekáváme. Jako špinavý je to lotřík, ale když se dá trochu do pucu, je až roztomilý. Není to kluk, kterého by divák měl nesnášet, ale přesně ten typ, kterého může mít rád. Ben Kingsley zde vůbec není jako hlavní zloduch, ale je smutnou postavičkou, což jen podtrhává závěr celého snímku. Není laskavý, není příjemný, i když zde zůstává naděje, ta není pro všechny. Jenže tohle je prostě něco, co člověku dá i kniha samotná. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/09/jeden-den-jak-porodit-oliver-twist-wall.html(28.2.2013)

Veľmi pekne natočený film v ktorom mi bez urážky v ústrety predlohe vadil najmä dej, ktorý postrádal napätie a schopnosť vtiahnuť ma do deja. Ono prvých 20 minút vyzeralo veľmi snubne no potom sa film snažil držať na tej istej hladine a začalo to byť trošilinku otravné. Takisto by nezaškodilo atmosfére londýna minulosti keby sa viac popracovalo na efektoch, pretože v niektorých momentoch boli až príliš badateľné. Proste priemer , ktorý síce nesklame ale ani neočarí.2,5*(3.9.2006)

Bohuzel nepatrim k fanouskum Romana Polanskiho a Oliver Twist to bohuzel jenom potvrdil. Knizku Charlese Dickense sem cetl a libila se mi moc. Film me bohuzel zklamal. Tri hvezdy jsou jenom kvuli Benu Kingsleymu, ktery film od filmu zbira me sympatie cim dal vic(6.12.2007)

Těžce předvídatelné...zpracování pro mne bylo vyloženě zklamáním, protože nepřichází s ničím novým, originální. Od režiséra Polaského formátu čekám víc. Naprosto zbytečný film (navíc s mimořádně protivným představitelem hl. role), na který si po pár minutách ani nevzpomenete. Slabé 3.(30.12.2008)

Nikdo by mě nepřinutil přečíst nějakýho Dickense, protože to je nudnej patron a jeho socdrámy můžou bavit jen zarytý intoše. Ale Polanski tuhle pranudnou story dokázal podat vcelku přijatelně a dokoukal jsem to, takže to vlastně celkem ušlo.(22.6.2007)

Knížka funguje, ale u filmu to neustálé kecání je jen ke škodě. Takhle je to jedna velká nuda. Navíc jsem zezačátku nevěděla, jestli se dívám na ironický snímek, nebo je to myšleno vážně. Ono totiž všechny ty kostýmy a výkony všech postaviček působí jako z komedie. Problémem je, že tam není čemu se smát. Představitel Olivera hrát neumí a většinu času bych mu nafackovala i já.Pozitivně mě překvapil Kingsley, jeho Fagin byl velice sympatický. Pořád ale platí, že film je skoro na usnutí.(21.1.2010)

Tak tenhle film jsem jako malej zbožnoval a i teď ho zbožnuji :) ..pěknej film , co pěknej nádhernej a že těch nádherných je opravdu málo :((27.6.2010)

Adaptace Dickensova románu potřebovala nutně osekat, jinak by ten film musel být tak na 4 hodiny. Některé zápletky a v závěru knihy objevené a objasněné souvislosti tak musí jít stranou. Polanski vytvořil zjednodušenou verzi příběhu, ale zachoval základní rysy a některé scény si poupravil tak, aby alespoň trochu připomínaly ty knižní (viz vloupání nebo Sikesova smrt).(1.1.2011)

Jako kdybych v tom Londýně opravdu byla, tak moc na mě jeho atmosféra dýchla. Knihu jsem nečetla, z příběhu jsem předem znala pouze základní kostru, takže mě některé dějové zvraty překvapily a Oliverovi jsem samozřejmě fandila. Představitel Olivera byl v podstatě jediným faktorem, který mi na filmu vadil. Chlapec se mi zdál velice nevýrazný a přiznám se, že jsem si ho chvílemi pletla s ostatními dětmi (proč vlastně na konci nevysvětlili, co se s nimi stalo?). Takový Freddie Highmore, to by byla paráda. Jinak se film po všech stránkách povedl (úžasná hudba!).(22.11.2011)

Roman Polanski ztvárnil Dickensův příběh velmi pěkně, možná až příliš. Kvůli jeho snaze o přístupnost pro všechny věkové kategorie se z jeho Olivera Twista stává stereotypní a nudná podívaná, v níž ale vyniká Ben Kingsley netypickou rolí.(30.1.2007)

• mrksik

Nuda, nuda, nuda ... a viete čo? Nuda! S postavami ktoré sa chovali v každej druhej scéne absolútne absurdne, stupídne a nelogicky ... Prečo len sa režisér nezamyslel nad tým, čo to vlastne chce točiť? Či to má byť zobrazenie reality alebo len prázdny blábol pre deti. Realita to nie je ani keby ste sa na ňu pozerali z inej galaxie a deti toto pozerať nebudú. Som veľmi sklamaný ... (dúfam, že je to chyba filmu a nie samotného Dickensa, knihu som nečítal, ale ak je to vinou knihy autor u mňa hlboko klesol)(12.12.2007)

Určitě povedený film o malém chlapci, se kterým se osud nemazlil. Možná už ošuntělé téma, ale skvělé ztvárnění. I s neznámými herci (vyjma Bena Kingsleyho) se dá odvést kvalitní kus práce...(10.2.2008)

Sledováno v rámci školy, jinak bych si podobný film pravděpodobně nepustil. Nadruhou stranu se jedná o velice slušně zfilmované rodinné drama. Dobře zvolená hudba, námět i herci.(2.12.2011)

Polanski si vyhral s exteriery a dal celemu filmu slusnou atmosferu. Zcela urcite byla i trefa do cerneho obsazeni Barneye Clarka do hlavni role, ten byl vyborny. Hezky rodinny film, kteremu bych jen vytknul delsi stopaz a roztahanost deje.(5.10.2012)

Veľmi pekný a dobrý film s perfektným historickým pozadím. Skvelá réžia Romana Polanskeho sa nedá prehliadnuť. Skvelo vybraté natáčacie lokály sú snáť bez chybičky. Herecky kvalitné, chudáka Bena Kingsleyho som poznal až po dlhšej dobe. Pekný vizuál, dobrá kamera a dej takisto ušiel, len škoda že ku koncu strácal na zaujímavosti. Dlhšia stopáž nakoniec aj mierne prekážala, aj keď film oku stále lahodil. 76%(13.3.2009)

• MarekT

K filmu jako takovému nenapíši nic, o tom, jak se mi líbil, vypovídá hodnocení, ale zde mě u celovečerního filmu asi nejvíce bilo do očí, jak čím dál více upadající dabingový průmysl kazí zážitek ze sledování (postavy nehodícími se hlasy a hroznými výkony působí na diváka úplně jinak).(4.4.2009)

• mortak

Film sice titulky odkazuje k rytinám, které doprovázely knihy devatenáctého století, ale točit film o chudobě a špíně tímto stylem mi připadá poněkud nešťastné (Oliver jde vstříc východu slunce apod). Scénář taky není žádná sláva, protože vybírá a krátí knihu stejným způsobem jako ty předešlé včetně muzikálu. Vůbec celé to připomíná divadelní představení, na které bez obav budou brát učitelky českého jazyka své žáky.(24.12.2011)

Po výtečném Pianistovi nám Polanski představuje zfilmované literární dílo z období realismu - Olivera Twista. Nutno dodat, že se tento počin vydařil a to nejen díky působivému vykreslení chudinského života, ale i z pohledu divácké atraktivity, jelikož Polanski zpracoval Dickensův román poutavou formou, s vynikající výpravou, kamerou a hudbou. Herecké výkony mladých (i těch starších) představitelů se mi také velice líbily a myslím si, že zejména z Barneye Clarka (alias Olivera Twista) se klube nový herecký talent.(3.10.2005)

Žádné pořádné gradování konečné akce. Nic kůli čemu by se na to člověk podival znovu. Prostě se na to kouká dvě hodiny a pak to akorát vytáhne z přehrávače.(12.7.2006)

I když filmy pro děti a s dětskými hlavními představiteli nemám zrovna v lásce, tak tohle bude asi výjimka. On to totiž zase až tak moc dětskej film nebyl, protože tam šlo o krádeže i o vraždy. No ale podle happy endu jsem zjistil, že to byl rodinný filmek. Vyzdvihuju Fagina v podání B. Kingsleyho, kterýho jsem poznal až podle závěrečnejch titulků. Londýnská atmo dobře vykreslená, jakož i ponurost kriminálních živlů a míst jejich výskytu.(7.11.2006)

Musím říct, že pro mě poměrně zklamání. Nelíbilo se mi to muzikálové přehrávání, které z filmu dělalo tak trochu nepovedenou komedii. 45%(28.8.2014)

Tak toto je jedna z najslabších verzií akú som kedy videl. Polanski sa ukázal ako totálne neflexibilný režisér a svoj chladný, až dokumentarny štýl použil aj na túto látku. Pôsobí to ako pes na oko... Ďalším problémom je umelo naťahovaný a doplnený dej,následkom čoho film stráca tempo a jednoducho povedané nudí. Casting je taktiež katastrofálny a okrem Kingsleyho a Hardwickeho sa jedná o totálny prušvih. Predovšetkým detský predstavitelia sú neskutočne afektovaní a trápni. Leanova verzia je vskutku majstrovské dielo, a tak si ju radšej idem pozrieť znova a na tento trapas čo najrýchlejšie zabudnem... Nebyť hudby a výkonov Kingsleyho a Hardwickeho by som dal bez mihnutia oka **!(5.4.2006)

Přiznám se, že poté co jsem viděl Pianistu, jsem ani od Olivera Twista nic moc nečekal. V podstatě normální TV film s trochu lepší výpravou. Polanski by se měl spíše než na nákladné produkce soustředit na komornější snímky, které nijak citově nekolidují s jeho minulostí.(31.5.2006)

Jen několik poznámek k titulní postavě. A postavě spíše jen titulární. Oliver je totiž jen prázdným prostorem, vakuem jež je pohybováno mezi opravdovými lidmi, jimiž ostatní postavy v drtivé většině jsou. Vzdává se jakéhokoli nároku na vlastní identitu a možnost autentického konání, je zcela pasivní a téměř vždy, i v případech kdy nemusí (kromě jeho útěku od rakváře, jež ale jen restituuje počáteční stav ztracennosti) přistupuje na pravidla hry daná někým jiným (dobře to ilustruje např. průběh loupeže v domě jeho dobrodince nebo závěrečný útěk po střechách, kdy Billův pes je nepoměrně aktivnějším činitelem). Opravdu je jen tou hezkou tváří o které mluví Fagin, a od které si tolik slibuje, za kterou už ale není žádné ego a žádná osobnost.(10.3.2008)

Neviděl jsem celé, ale atmosféra viktoriánské Anglie je vystižena krásně a vynikajícím grafickým způsobem. To je tak všechno. Příběh je upřímně řečeno debilní. Debilní je ale proto, že je (upřímně řečeno) debilní i příběh předlohy, a kde nic není, nebere ani smrt, ani Polanski. Navíc má tak pomalý spád, že i ty graficky nejúžasnější scény nudí. Postavy jsou poněkud neživotné a na hranici karikatury, ale i to odpovídá předloze. Dabing je (jako téměř vždy) směšný, kdybych byl Lahola, asi bych podal na překladatele i herce trestní oznámení za kažení veřejného vkusu. Ještě detail - Dickensův význam pro anglickou literaturu a jeho literární hodnota tkví v jeho jazyce, neuvěřitelně bohatém a přirozeném zároveň. To se pochopitelně ve filmu vystihnout nedá.(5.4.2009)

Na můj vkus trošku dlouhé a místy docela nudné. Jinak ale fajn film, který mě usvědčil v tom, že Dickens nebyl žádný trulant.(15.2.2009)

Moc pěkné kulisy a kamera, výborný Ben Kingsley, jinak však nerozeznatelné od běžného televizního zpracování. Obyčejné převedení románu na filmové plátno, nijak moc zajímavé, jen průměrné.(26.4.2006)

Malý sirotek Oliver Twist (Barney Clark) je zmítán životem, až se rozhodně utéct - a kam jinam než do velkého Londýna. Zde hnedka potká zlodějíčka Lišáka, který ho vezme do tlupy pana Fagina (Ben Kingsley). Ten "zaměstnává" právě pár takových zlodějíčků, kteří pro něj dělají špinavou práci. Oliverovi se ale poštěstí bandu opustit, když si jej všimne hodný pan Brownlow, a vezme jej do své rodiny. Svět podsvětí se jen tak nedá opustit, takže brzy musí bojovat o holý život s Williamem Sykes, tajemným mužem v pozadí Faginovy bandy... Dickensův román už si vzalo na paškál nesčetně mnoho různých filmařů a divadelních tvůrců, a tentokrát se k nim přidal i Roman Polanski. Jemu se podařilo vytvořit svět, ve kterém dokonale kontrastuje špína a prach podsvětí s leskem a luxusem bohatého Londýna. Atmosféru Polanski dokreslil pověstným anglickým počasím, kdy mi například při scéně Londýnského mostu v noci v mlze běhal docela mráz po zádech. Toto parádně dokresluje i hudba Rachel Portman. Jedinou výtku bych snad měl k hereckému obsazení - hlavně malý Barney Clark je příliš obyčejný a nezapamovatelný, takže s ostatníma děckama docela splývá. Ale to naprosto nahrazuje skvělý Ben Kingsley - jen si tak říkám jestli se po natáčení byl ještě schopen narovnat :)(6.3.2009)

Přepsáno v březnu 2020. Oliver Twist je v rukách Romana Polanskiho zbaven dosti značné části tvarů a podstaty temnoty literární předlohy Charlese Dickense, je zjednodušen, nadlehčen a předložen dětskému publiku. Polanskiho Oliver Twist má výrazně stylizovanou vizuální podobu, odvrácená strana slávy a bída anglického devatenáctého století se zhmotnily z dobových obrazů v plastické představě atmosférické dokonalosti. Pozůstalost surových pohybů a myšlenek má zdůraznit ohavnost duše strany zla, nevinnost musí hledat své vykoupení v pevné víře a nezlomnosti ducha v bolestech a pokušení trýzně muk. Netřeba se pohoršovat, netřeba jásat, svůj účel to snad splní. Hlavním hrdinou Dickensovy filmové verze pro děti je Oliver Twist (Barney Clark), malý a nešťastný sirotek. Před zjevně nestydatou nespravedlností bigotně pokrytecké morálky venkova se nachází útočiště nevalné úrovně v bahně reality hlavního města a nových životních příležitostí. Osud si cynicky pohrává, aby nakonec nabízel spásu i hříšníkům skrze milosrdenství smrti. Světlo naděje ovšem neplápolá, ale prudce žhne a vypaluje. Důležitou postavou je Fagin (příjemný Ben Kingsley), přesvědčivě lichotící židovský vůdce bandy dětských zlodějů a přechovávač kradeného zboží. Laskavá šlechetnost usnadňuje udržení vůdcovské pozice. Významnou postavou zla je Bill Sykes (výhružný Jamie Foreman), zloděj a surový násilník se sadistickými sklony. Každý odpor, nebo i náznak možného nebezpečí musí být exemplárně potrestán a vymazán z přítomnosti. Hlavní ženskou postavou je Nancy (příjemná Leanne Rowe), Billova životní družka v bídnosti společně vedeného živobytí. Mateřské pudy tak doufají v naivní přesvědčení spásného rozuzlení bez zbytečně prolité vlastní krve. Výraznou postavou je pan Brownlow (příjemný Edward Hardwicke), důstojný, zámožný a velkodušný postarší obyvatel klidné londýnské čtvrti. Světlo naděje ani na malý okamžik nepřestává věřit v dobro člověka. K výraznějším postavám filmu patří také Jack Dawkins alias Artful Dodger (Harry Eden), pýcha Faginova zlodějského gangu a Oliverův uvaděč do reality londýnského života. Drzost je předpokladem k úspěchu. Z dalších rolí: věčně rozverně naladěný zlodějíček Toby Crackit (Mark Strong), laskavá Brownlowova hospodyně Bedwin (Frances Cuka), jeden ze šikovnějších Faginových svěřenců Charley Bates (Lewis Chase), smutnou tvář Olivera věcně využívající funebrák Sowerberry (Michael Heath), jeho zapškle krutá žena (Gillian Hanna), závistivý funebrákův učedník a spratek Noah Claypole (Chris Overton), nesoucitný správce sirotčince Bumble (Jeremy Swift), či vedoucí dětské dílny na rozplétání starých provazů (Andy de la Tour). Oliver Twist od Romana Polanskiho je určen především dětem, je zlehčen, je zjednodušen a dostal výrazně stylizovanou vizuální podobu. Stylové obrazy melancholie romantismu.(9.10.2009)

Krása(9.2.2011)

Já nevím, ale k tomu Dickensovi se pořád nějak nemám. A tenhle filmový počin moje cítění nějak nezměnil. Občas zábavné a milé, ale povětšinou taková divná nuda. Navíc tomu malému klučinovi by sedla pěst. 3 hvězdy.(25.12.2012)

Príjemná rozprávka na pozretie...celkom fajn... ;-)(18.6.2009)

Polanski vytvoril dobrou atmosferu. Bohuzel scenari se takove kvality nedostava. Hlavni postava je strasne nevyrazna,filmem se jakoby veze. Z vyborne knizni predlohy zbyl pouze prumerny film. Za 3....(25.11.2005)

Na začátku jsem si myslel, že to bude životopisný film (chtěl jsem se nechat překvapit a před tím jsem věděl, jen o ději se sirotkem). Klady tohoto filmu jsou správně budované napětí a stupňování, a to od chvíle, kdy dorazil do Londýna. Pokud bych to měl přirovnat charakterově, tak tento film, byl by asi Fany a Alexandr (film Bergmana), ale natočeno mnohem přívětivěji pro diváka 21. století. Atmosféra byla vyjmečná, nějak tak bych si představoval natočení nejlepší knihy, kterou jsem zatím četl (Bartimeova trilogie) s Nancy, kterou bych obsadil do jedné z rolí (Kitty). Přimhouřím oko nad začátkem a dám 5*. PS: pokud byste chtěli vidět vážnou postavu Filipovského, tak mi ho dost připomínal (jak hraním, tak i fyzicky) Fagin.(11.10.2010)

Známy Dickensonov román podaný a spracovaný presne podla knihy, nijak neprikrášľovaný s jasným zachovaním britskej filmovej školy, povedal by som dokonca starej britskej filmovej školy. Čo vidno hlavne na vykreslení historického prostredia viktoriánskeho Londýna i (za)chovania postáv. Žiadni veľkí herci, napriek tomu spĺňa výsledok po hereckej stránke vysoký štandart.(13.8.2017)

Charles Dickens je bezesporu světovou klasikou a Roman Polanski špičkovým režisérem. Je téměř jisté, že již nikdo takto kvalitně Olivera Twista nenatočí, přesto tento příběh patří spíše na stránky knih než na filmové plátno.(24.1.2006)

Nemastné, neslané zadaptování knižní klasiky.(11.4.2007)

Gangsterka pre deti o detských zlodejoch riadených šialenými dospelými kreatúrami. Chvíľami dosť násilná až brutálna, určite nevhodná pre deti do 12 rokov. Temný príbeh môže deti vystrašiť a možno sa nikdy nepokúsia nič ukradnúť. Alebo práve naopak zatúžia po nejakom zakázanom dobrodružstve?(6.7.2013)

Škoda, že Roman Polanski pristúpil k známej literárnej klasike príliš formálnym a neosobitým spôsobom, jeho OLIVER TWIST je síce rozhodne dobrým filmom, ale nedokázal vo mne vyvolať výraznejšie filmové emócie a až na pár výnimiek pôsobí skôr chladným ako vrelým dojmom. Herecké obsadenie ale poteší, Barney Clark v úlohe Olivera rozhodne nesklamal a Fagin Bena Kingsleyho je skutočne zaujímavou kreáciou. Zato Rachel Portman odviedla iba svoju rutinu, čo je škoda, pretože aspoň jeden krásny a dojemný hudobný motív ála Pravidlá muštárne alebo Legenda o slávnom návrate by sa sem nesmierne hodil. Ale taký je OLIVER TWIST, miestami pripomína málo pocukrovaný koláč; dá sa jesť, ale nie je to ono.(2.2.2006)

Vybrat si k filmovému ztvárnění literární klasiku, to je sázka do loterie. Roman Polanski je ovšem zkušený režisér, tak proč mu nevěřit. Moje očekávání však byla poněkud zklamána. Hlavní hrina bohužel postrádal charisma jako Česká republika funkční vládu a lépe zahrál jeho malý kolega Harry Eden. Příběh postrádá dominantní postavu i motiv.(15.6.2007)

Výpravnej film na kterým se nešetřilo, co ale filmu trochu chybí jsou emoce.(28.8.2009)

Na tomto filmu sem byla v kine se stredni v Brandyse nad Labem. Polanski se nezapre. Film ma naboj a ducha, ale nesmime do toho rypat detailne. Kazdopadne Dickens by se v hrobe nepretacel(24.6.2014)

Dobra adaptace školní klasiky s nádhernou výpravou skvostně odporným Kingsleym trošku sráží vaz krapek dlouhá stopáž a příliš čítankovitě pojatá režie.(2.4.2007)

Skvělé zpracování Twista od Polanského, možná jsem čekal o trochu lepší film, ale i tak je to asi nejlepší film o Oliverovi.(27.1.2008)

• Emzet

Jak mám Polanského rád, tak ho tady nevidím. Kýčovité prostředí, celkový velice nepříjemný puch průměrnosti... Námět Olivera Twista je "výhodný" - až příliš snadný ke zpracování, divácký úspěch je zaručen. Polanski, máš tohle zapotřebí?(26.12.2008)

Po krátkým zamyšlení musím své hodnocení opravit na 3*, protože se jedná o ponurý příběh, a spíš se mi to jeví jako rodinná pohádka. Takový až pohádkový příběh. Mohlo to být skvělý drama, ale málo hrocený. Režisér ani herci se nepředvedli.(22.3.2009)

Stručně: Nejprve, co se mi líbilo: Krásné exteriéri a interiéri, hezky "ošumtělé" kostými, pěkná hudba. Teď to, co se mi nelíbilo: Příběh zachycuje pouze to důležité (viz. příchod do Londýna), o Oliverovi Twistovi víme vlastně jen to, že je chudák (jestli je chytrý nebo hloupý, to už můžeme jenom hádat) a chvílemi je film poněkud roztahaný - čtyři hvězdy jsou pro film akorát :)(18.5.2011)

Super. Naprosto dokonalá atmosféra a dokonalé herecké výkony. A podmanivý příběh s jako vždy perfektními a zajímavými charaktery. Moc filmů Romana Polanského jsem neviděl, ale tenhle je z nich nejlepší. Další Dickensovská adaptace, která si získala svou magií mé srdce. Tenhle Londýn mně absolutně pohltil.(21.3.2019)

Převést notoricky známou klasiku na plátno s sebou vždy přináší velké úskalí - diváka není možno ohromit dějem, je třeba na to jít z jiné strany. Polanskemu se to daří jen částečně. Určitě ohromí výprava a ex- i interiéry, tady není co vytknout, také atmosféra je odpovídající. Už se mu ale nedaří držet tempo filmu a dynamiku postav. Film ale v každém případě (alespoň u mě) vyvolával poměrně silné emoce. Na závěr ještě jednu poznámku: Přestože se ve snímku neobjevuje přímé násilí, je poměrně hodně drastický.(6.8.2006)

Zfilmovani klasickeho dila Oliver Twist od Dicekense se dle meho mineni nemohlo dostat do lepsich rukou nez jsou ty (Roman Polanski). Mel jsem s romanem docineni ve skole a nebylo to nikterak zazivne cteni. Ale prejdeme k deni ve filmu, kde se seznamuje se zminenym chudackem, ktery se dostava do sirotcince a nasladne k neprilis vlidne rodince od ktere utika do Londyna. Utahany z daleke cesty a bez penez prijima pomoc od zlodejicku vedenych Faginem (Ben Kingsley nalicen k nepoznani). Stestena ho zavede az do domu bohateho a laskaveho samotare Brownlowa, ktery si ho oblibi, ale ruky zlocincu jsou dlouhe a dostanou neboho Olivera zpatky do sychravych ulic. Donuti ho se vloupat do Brownlowa domu, ktery se stretne ve streleckem souboji s hrubianem Billem a strelba skonci poranenim Olivera. Nasleduji dalsi eskapady, uteky i nejedno prekvapeni, az vse vyvrcholy zdarnym koncem Olivera v dome osamoceneho Brownlowa. Herci exceluji, ale z predlohy se vice vypotit neda a par lacine vypadajicich scen je takrka nemozne se vyvarovat. 60%(15.11.2006)

Zmatený Barney "Twist" Clark pobíhá křížem krážem Barrandovem a příhody, které zažívá, jsou (až na pár vyjímek) strašlivě nudné. Na vině možná bude už ta předloha (nečetl jsem), u které by ale mohla být zase plusem temnější atmosféra. Ta mi tady totiž chyběla (ikdyž se to chvílem temně tvářit snaží..). Suma sumárum vylezl z toho nejslabší Polanski, co jsem zatím viděl. 5.5/10(19.4.2010)

• Ollie235

Temnotu anglické spodiny 19. století vylíčil Polanski parádně. To je však jediné pozitivum, které mě napadá. Přišlo mi to celé tak nějak směšné. Některé scény neměly logiku a působily na mě jako nepromyšlená fraška. Navíc se mi vůbec nelíbili herci. Pořádné zklamání.(21.12.2011)

Je vidět, že Roman Polanski natáčí dobré filmy, má cit pro výběr látky a obecně umí ve filmu "chodit," to je patrné i na Oliveru Twistovi, takže dílo hodnotím velmi kladně a již nyní se těším na jeho další kousek. Všechny složky Olivera Twista jsou dokonalé, hlavně zaujme výprava a herecké výkony. Výborný film.(2.10.2005)

nic objevného, pouhé řemeslo...(11.12.2006)

Zrejme najznámejšia Dickensovka, ktorá dostala niekoľko rôznych verzií sfilmovania. Od klasických filmových rodinných drám až po animované filmy. Hlavne jeden animovaný film resp. rozprávka o Oliverovi Twistovi mi z mladosti utkvela v pamäti. Strašne sa mi páčila a veľmi rád by som si ju pozrel znovu. Avšak takto som si to mohol nahradiť očami R. Polanského ako on videl život tejto malej polosiroty. Musím priznať, že aj keď film nie je bohvie ako pútavý a občas má dosť hluchých miest, tvorcovia sa krásne pohrali s atmosférou. Toto prostredie mám veľmi rád a preto film po nočnom záťahu bol veľmi milým spestrením na poopičné stavy, ktoré mi krútili hlavou. Doslova s láskou som si vychutnal scény ako malé deti nasávajú a fajčia, mne bolo tak špatne, že ani na cígo sa mi nechcelo. A vďaka pomoci Polanského filmu som porazil opicu ako Oliver svoj nepríjemný osud.(3.3.2015)

Velmi slusny film. Povedena vyprava a kamera. Navic Fagin v podani Bena Kingsleyho je skvely.(27.11.2005)

Film na mě zapůsobil svoji výbornou atmosférou a hereckými výkony.(13.11.2006)

Dostala mě silná atmosféra, která je podle mě společně s herci hlavním pilířem filmu. Nevím co vytknout, ale prostě se někde stala chyba. Většinou jsem měl víc starostí s tím, jak si v kině sednout, než užívat si děj. Až se závěrečnými titulky jsem si uvědomil že jsem film už kdysi viděl. To o něčem svědčí.(22.1.2009)

• JM87

Je mi jasný, že se do filmu nedá narvat všechno, ale vynechat tu druhou nejhlavnější linii o tom, kým vlastně Oliver byl? A pak to vlastně upravit naprosto podle sebe, že původně děj z knížky nemá nic společnýho s filmem? To mě dost na**alo. A pokud bych zapomněl na to, že sem vůbce četl nějakou knížku, tak by mi to časem začalo připadat nudný. Jinak chválím představitele Fagina, ten byl fakt zahranej dobře.(3.7.2011)

• Toclawer

viz Matty(11.11.2007)

• dvd-L

Roman vzal knihu (originál s věnováním, vlastnoručně podepsaný Charlesem Dickensem), nalistoval stránku kde se Oliverův příběh upozaďuje a pátou stránku od konce a vše co bylo mezi tím vytrhl. Některé listy co mu zůstaly v ruce potom přilepil zpátky páskou na koberce aby mezera v číslování nebyla tak očividná.(4.12.2007)

• Radek.SCH

Barevné filtry použité u záběrů na krajinu jsou pěkné, to jo, ale ten film je až příliš obyčejný. Polanski nechtěl prostě nic jiného než "něco pro děcka" a podle toho to tak vypadá. Moc se nesnažil.(23.11.2008)

Dickensův David Copperfield by byl pro zfilmování zajímavější!(10.2.2009)

• TaanStari

Núda.(26.8.2010)

Mám rád historické filmy. I když se v tomto případě jednalo o adaptaci klasického díla, Polanski výborně vytvořil atmosféru ponurého Londýna 19. století. Skvělý Ben Kingsley.(8.2.2011)

Polanski natočil mistrovské dílo..., dech beroucí příběh!!(1.3.2011)

Dobře zpracovaná filmová verze.(16.6.2011)

Knížkou nedotčen (já vím, já vím, hodlám to napravit) jsem si užíval první půlku filmu, kdy ještě mozaika obrazů držela v kopě a bylo zajímavé seznamovat se s postavami a atmosférou Londýna. Druhá půlka, kde přebírá otěže od Dickense scénárista, je nic moc drama, kde se nikdo nechová logicky, z Olivera Twista je stojící mimoň a jediná živoucí postava umře (asi spoiler, ne?). Herecky výborně, režijně ok, ale scénárista nám jen dokázal, že kvalit autora předlohy ani zdaleka nedosahuje. Což nám mohl sdělit i méně bolestnou cestou...(2.9.2012)

Myslím, že se režisérovi pěkně podařilo vystihnout styl románové předlohy od Charlese Dickense. Oliver je už od prvních chvil naivní a roztomilý chlapeček, který to v životě nemá vůbec lehké. Jeho sentimentalita je občas až hraniční, je s ní ale zacházeno s citem – pořád jsem měl dojem, že Oliver je naivní, nikoli směšný - takže na výsledný dojem má spíše pozitivní význam. Prostředí filmu i postavy jsou hodně věrné. Pokud bych chtěl hlouběji hodnotit obsah filmu, snadno bych se dostal k hodnocení knihy…Takže pokud jste román četli, na film se můžete bez obav podívat a pokud ne, aspoň budete vědět, o čem je…(13.3.2007)

Přestože je to od Romana Polanskiho, tento příběh je opravdu dost nudný, s čímž toho asi nemohl příliš udělat. 7/10. Příliš krátké.(23.4.2008)

a půl navrch...Starší film o Twistovi byl méně infantilní a hlavně ne tolik pohádkový, proto se přikláním k menšímu bodovému ohodnocení.(14.11.2008)

Výborná adaptace. Dickensovské postavy se všemi těmi hůlkami, klobouky a plášti. Zpočátku trochu groteskní. Postupně však vystupuje krutost a sociální rozdíly té doby.(18.7.2009)

Hrál jsem kompars - dobré vzpomínky :)(8.3.2011)

Aplikace ekonomické psychologie. Parazitismus na lidské úrovni je hlavně o přesvědčování vyžíraného, že sám parazituje na parazitujícím.(2.3.2012)

Tak řekl bych, že toto pan Polanski opravdu nezvládl. Film má sice nádhernou výpravu a sympatické herecké výkony (hlavně jalo vždy vynikající Ben Kingsley) ovšem to na dobrý film bohužel nestačí. Celé se to neskutečně vleče, snímek nemá vůbec žádný spád a i na scény které by měly zvedat ze židle (závěrečný útěk pře střechu), koukáte bez většího zájmu. Přiznám se, že snad nebyla jediná scéna, jediný záběr, který by mě opravdu zaujal a uvízl mě hlouběji v paměti. Naprosto sterilní podívaná. Beru to jen jako hezký průřez do života v Londýně v 19. století. Slabé tři hvězdičky.(29.9.2006)

Čtu tady dost rozdílná hodnocení od dvou až do pěti hvězdiček a musím přiznat, že i když jsem byla ochotná dát filmu 4 hvězdičky, ostatní názory mne přivedly na vážky. Na jednu stranu jsem jiné zpracování Dickensova románu neviděla, ale četla jsem ho, takže to můžu posoudit pouze podle knihy, což si myslím taky není zrovna dobré. Ale na druhou stranu mne příběh hodně připoutal a vážně se mi líbil. Nejen pro to, že se kupodivu shodoval i s mými představami z knihy. Vždy jsem tvrdila, že Roman Polanski je opravdu dobrý režisér a za tím si stojím. Proto dávám tomuto filmu přecejen ty 4 hvězdičky.(11.3.2008)

"Rozsviť mu na cestu! Bylo by škoda, kdyby si zlomil vaz a my jsme to neviděli." Já tomu filmu nemám co vytknout, visuálně lahůdka, za kterou by se ani Tim Burton nemusel stydět.(23.12.2008)

Zajímavě vizuálně ztvárněno, ale celkově tak nějak multiplexově sterilní. Oliver Twist, jako první morálně pokrokově-osvícenské dítě, které ke svému poznání dospělo převážně vlastní zkušeností. Ten poměr pocitů spravedlnosti, soucitu a dobra na tehdejší dobu nevídaný! A možná i na tu dnešní.. To by si zasloužilo více osobitějšího pojetí!(9.10.2009)

"If he returns, I'll eat my own head. And yours."(7.12.2009)

Vlastně jsem se nato koukl hlavně abych nemusel číst knihu k maturitě a tak nějak jsem rád, že jsem to nečetl, ptž nic moc.(30.10.2011)

Tenhle film nám pustili o angličtině ve škole v originálním znění a ikdyž jsem tedy musela udržet hodně pozornost abych vůbec rozuměla, příběh se mi moc líbil. Anglie 19. století byla skvělo vyobrazená, to mě opravdu dostalo, a příběh je moc hezký (nevím, nakolik je věrný předloze Dickense, ale rozhodně je hezký). Výkon malého představitele Olivera Twista je výborný, nedokáži si představit, jak se režisérovi povedlo ho takhle donutit skvěle hrát. A i když ve filmu není mnoho akčních chvil, udrží po celé dvě hodiny pozornost a velmi zaujme, což je přesně to, co takové filmy potřebují.(20.1.2012)

Nečetl jsem knihu, ani neviděl jiný zfilmování. Tohle mi přišlo v pořádku, nic světobornýho to ale nebylo, ale krásnej příklad českýho státu v posledních několika letech.(22.3.2013)

Neni to sice spicka ale rozhodne je to film ktery ma skvelou atmosferu stare Anglie. Rodinny film podle Polanskeho je na mile vzdalene tomu co se nataci nyni a myslim si ze mensi deti by mohli mit v noci nocni mury.(17.10.2005)

Mno tak 5 * jednoznacne a to za - kamera, pribeh, rezia (Roman Polanski), a herci Ben Kingsley (Fagin) a Barney Clark (Oliver). Myslim ze toto je jedno z diel povysene z filmu na umenie.(19.4.2006)

• sledge

Asi pred polrokom som cital knihu, a bola vynikajuca. Filmove spracovanie od tak kvalitneho rezisera ma ale ktovie preco vobec nezaujalo, ba priam nudilo. Hoci cele kapitoly citania boli zachytene v par minutach zaberov, film sa mi aj tak hrozne vliekol.(17.12.2006)

Dobře zpracovaný Dickens, ale zdálo se mi, že se režisér příliš knižní podoby, alespoň kdyby zkusil trochu za experimentovat. Herci také pořádně přehrávají, důkazem přehrávání je ta scéna u pohřebáka, kdy ta ženská dostane histerický záchvat a začne předstírat, že nemůže dýchat. To se mi zdálo až moc. I ta honička v Londýně, kdy jednoho chlapce pronásleduje skoro celé město, bylo trochu moc. Ani mě nesklamo to co se dalo čekat, že se někde objeví nějaká truhla pod podlahou s penězi a šperky. I to vysvětlení, že jsou to jeho věci, bylo chabé. Každý by hned poznal, že jsou ty věci ukradené. Vždyť ta hra byla jasná, ukázka zlodějského řemesla. Navození atmosféry starého londýna 19. století bylo přímo úžasné. I přesto všechno všechno se mi tento film líbil.(20.12.2007)

• Adiemus

Co říct k fimu, který neudrží mou pozornost déle než pár minut? Jen úcta ke jménu režiséra mě nutí k aspoň nějakému hodnocení.(29.12.2007)

• Stefan_M

Este ze som na to nebol v kine. Bola by skoda za to vyhodit co i len cent.(20.2.2009)

Mě se to líbilo a navíc jsem díky tomu "zabil" jeden maturitní okruh :-) ale vážně, přišlo mi to hodně povedené, bylo to dle mého názoru dobře vyvážené a asi i dost blízké knižní předloze.(14.7.2009)

Douglasův koment vystihuje.(23.2.2011)

Kavlitní film s dobrým hereckým obsazením a takovým zpracováním, které nenechá diváka ani trochu nudit se. Ano, tento film přesně splňuje základní požadavky dobrého snímku. Režisér Roman Polanski předvedl další skvělou práci. Nezaostávali herci Barney Clark, Mark Strong či Ben Kingsley. Děj se pomalu rozvíjí a z venkovského prostředí se nakonec dostává do velkého finále odehrávajícím se v temném a chladném Londýně. Celý film pak nabízí stoprocentně dobrou podívanou, za kterou si zaslouží 95% a 5*.(3.5.2011)

Neviem, čo som vlastne očakávala od toho filmu, ale bola to dosť nuda. S hlavnou postavou sa nedokážete dostatočne vžiť..možno je to aj tým, že chlapec nemá asi dostatočné herecké vlohy, alebo minimálne v tomto filme sa mu nezadarilo. Každopádne je tam veľa rečí, dej sa vleče aku koncu človek čaká, kedy to už preboha skončí.(5.8.2011)

Obrazově působivá klasika, hezká leč trochu provařená historka, ale režijne zvládnutá a s neodolatelně slizkym B. Kingsleym...(9.2.2014)

• Zikus

Oproti knížce je to hodně slabej odvar.(25.3.2017)

Přiznám se, že jsem nikdy Olivera pořádně nedočetl, či spíše místy hodně přeskakoval řádky květnatého díla Charlese Dickense. A tak jsem měl možnost nyní vidět celek a nebyl jsem vůbec zklamán. Skutečně výborná výprava, dobrá kamera, úžasný Ben Kingsley, příjemná hudba. Velmi přijemně strávené nedělní odpoledne.(31.10.2005)

Priemerny rodinny film so silnymi momentami a genialnou kamerou(14.4.2006)

Svého času velmi očekávaný počin. Za prvé Polanski a za druhé oblíbená kniha. Bohužel, bohužel....nemohu říci špatný film to v žádném případě, ale nelze říci ani velmi dobrý. Prostými slovy-dobré. Výprava skvělá, skript taktéž, herci vybraní citlivě, kamera jako vždy pod Polanskim výborná, zvláště pak práce se světlem, ale děj je nějak podivně roztahaný a jako celek to na mě padalo a padalo. Věřím, že co se nelíbilo na sto procent mě , dostalo někoho jiného. Já pouze za 3.(1.4.2008)

Jedno z nejhodnotnějších děl klasické anglické literatury a jeden z nejlepších filmových přepisů, jaký jsem kdy viděl. Pan Polanski se knižní předlohy Charlese Dickense zhostil bez okolků na jedničku. Osekal, alespoň pro mě, všechny nepotřebné, nepodstatné a hlavně zdlouhavé pasáže, které mi v knižní podobě kazily celkový dojem. Ruku na srdce, nebýt scény, kde Sickes zabíjí Nancy (na mě až trošku moc brutální zpracování), hodnotil bych s největší pravděpobodoností pěti hvězdičkami. Ale konec konců, Oliver Twist pana Polanského (a hlavně jeho kamerového štábu) ve mně zanechal podstatně hlubší dojmy, než ten od pana Dickense.(8.10.2010)

• Mukunda

Spíše než anglický realismus v tom vidím německý romantismus, hromada pozlátka, nudné, rozvleklé, místy vyloženě klopýtající. Výprava sice pěkná, do prostředí příběhu však se nehodící, hudba, až na pár momentů byla vyloženě hrozná. Podobné adaptace by měl dělat někdo, kdo se v tom vyzná. Polanski má být dobrým režisérem. Tento snímek mě o tom ale nepřesvědčil.(29.5.2011)

Stejně jako u Pianisty mám pocit strašné průměrnosti. Polanski poslední dobou točí tak, že absolutně ignoruje jakoukoli vizuální stránku filmu, a soustředí se pouze na dialogy... Vznikne pak sice sdílný, ale nic neříkající rozvleklý chuchvalec blábolů, z nichž si musíte polovinu vyfiltrovat, aby jste z filmu vůbec něco měli... Jediný, co se musí nechat, bylo obsazení, které bylo velice povedené a důvěryhodné, narozdíl od záběrů starého Londýna, které byly kvalitou někde spíše v amatérském nízkorozpočťáku, než v kinofilmu...(13.7.2011)

Na režiséra Polanskiho formátu nedostačující výňatek z legendární knihy.Chladná,naprosto odtažitá verze,která nedokáže diváka vtáhnout a zachraňuje ji pouze skvělá výprava,výtečný Ben Kingsley a několik režijně vytříbených momentů.Těch však mohlo (a mělo) být mnohem více.(29.10.2011)

Takhle nějak jsem si to vždycky představoval. ¤¤¤ LFŠ 2013 (Slovácké divadlo)(23.10.2013)

Dobře odehraný příběh potulného chlapce napříč starou Anglii a hlavně starým, pochmurným, mlhavě temným Londýnem. Barney Clark svou dětskou roli zahrál opravdu působivě. Ben Kingsley, mistr převleků a všemožných tváří zde jak už tradičně podává vynikající herecký výkon.(16.11.2008)

• migsee

Celou dobu jsem si v kině smskovala s někým, kdo mě tehdy zajímal mnohem víc než ten film... asi tak(24.5.2010)

Nádherný film na nudný večer.(30.5.2010)

Zklamání, čekal jsem o hodně lepší zábavu...nějak se celý film táhl jako žvýkačka na botě. Nevím proč, ale málem jsem usnul....aspoň že ty dialogy nebyly hloupé. Jako mladší jsem tomuto filmu dělal kompars, tak jsem si řekl, že se na něj musím kouknout. Všechno se hold nepovede, nedá se nic dělat. Tohle byla jedna velká nuda....(3.11.2010)

• yaqwsx

Tato adaptace mě ničím nezaujala. Je sterilně natočená a nepřináší nic nového. Jako divák jsem se cítil ošizen - proč mi někdo ukazuje něco, co už dávno vím? Kde je vložen jeho pohled, jeho názor? Navíc se mi film zprotivil ještě relativně dlouhou stopáží. Ne, toto se skutečně nepovedlo.(24.1.2011)

Překvapivě sterilní adaptace,která nenabízí nic moc nového.Na Polanskiho poměry zklamání.(3.5.2012)

Příliš moc dojemný příběh bere předloze to její kouzlo. Jinak se film od předlohy tolik nemění. Přesto je tento film nejlepším ztvárněním té předlohy.(23.12.2014)

Je velmi zvlaštní porovnávat knižní předlohu a filmové zpracování. Zatímco kniha se jen hemží černobílími postavami a žid Fagin je zde vylíčen zcela zaporně, ve filmu z tímto člověkem začináte soucítit a ze zcela černobílích rysů se hned stávají rysy šedé. Film mi dal přesně to,co mi v knize chybělo, hlubší rozvinutí hlavní dějové linie,namísto vytváření stále nových,kdy by se jinak vše vyřešilo už o 100 stránek dřív. Tim však rozhodně nechci hanět knižní předlohu a skládám hold jak Charlesi Dickensovi, tak Polanskému.(21.2.2015)

Přiznám se, že ačkoliv je to povinná literatura pro střední školy, tak jsem knihu nečetl. A jsem i docela rád jelikož příběh mi připadal dost naivní a stupidní. Motivy konání většiny postav, alespoň co můžu posoudit podle filmu, jsou naprosto nepochopitelné. Tři hvězdičky dávam jen za jméno režiséra a Kingsleyho, který hrál výborně(i když to byla tak trochu variace na "miláška" v Pánovi prstenu). Natáčení v Praze je sice pěkná věc, ale už mě to neohromuje jako před lety a musím říct, že kulisy byly naprostý standard, na pár uličkách starého Londýna se snad ani nedá nic zkazit(19.1.2006)

Hezky film.(25.1.2006)

Nejkvalitnější z Polanského posledních 5 snímků. Z každého koutu jen čiší zatuchlost a starobylost Londýna předminulého století (natáčeného v Praze). Kvalitní prostředí srovnatelné snad jen z Deppovým Z pekla.(5.2.2006)

Začátek byl perfekní, pak už film pouze "plynul". Musím ale pochválit kostýmy, architekturu a atmosféru starého Londýna a sympatického mladého herce Barneyho Clarka.(29.1.2011)

Čekala jsem víc. Výprava byla sice úžasně působivá, ale scénář zase úžasně slabý, děj mě vůbec nepohltil, nekonalo se žádné napětí ani dojetí, žádná z postav si mě nezískala... Myslím, že z námětu by se určitě dalo získat víc, film o vyhladovělém sirotkovi v Londýně předminulého století by přece mohl být přímo prošpikován silnými momenty... v tomhle filmu není jediný, zaznamenala jsem jen chabé pokusy, které nevyšly. Třeba scéna, kdy Oliver, toužící se dostat do Londýna, klopýtá po venkovské cestě a je tak vyhladovělý a vysílený, že se bezvládně zhroutí na zem. Zpozoruje to babička z nedaleké samoty, vezme ho k sobě a nechá ho u sebe najíst a vyspat... Nebo scéna, v níž Bill ubije Nancy k smrti. Ať mi nikdo neříká, že by se tohle nedalo natočit tak, že by jedno (minimálně holčičí) oko nezůstalo suché. Ve scéně, kdy Bill prchá před spravedlností s Oliverem jako rukojmím bych zase čekala nějaké napětí... Já jsem ale v sobě za celou dobu nezpozorovala vůbec žádné emoce, žádný soucit s Oliverem, žádný strach o něj... prostě nic. Film je v tomto směru prázdný.(13.5.2006)

U vytržení jsem při sledování tohoto filmu rozhodně nebyl. Z námětu Olivera Twista mohl Polanski vytěžit rozhodně více....(25.12.2007)

Tohle se mi hodně líbilo, film měl skvělou atmosféru (i když nevím, zda odpovídala reálu), připadal jsem si, jako bych se po Londýně pohyboval spolu s Oliverem. také postava Lišáka byla skvěle zahraná, a Fagin? Kurevskej! Předlohu jsem četl, a tohle naplnilo moje představy, které jsem při četbě měl.(16.12.2009)

Film z roku 1982 na který jsem byl v kině ve mně zanechal daleko hlubší stopu. Tohle mě až tak nezasáhlo,pro mě pruměr i když mám Polanského rád(11.8.2011)

Tři a půl. Dickensův humor a nadhled jsem viděl v prvních dvaceti minutách, pak už jen pěkně zvládnutá, ale vlastně ne nějak napínavá historická freska. Ale nelituju, že jsem viděl.(4.9.2011)

Pěkná výprava (za tu je 4. hvězda). Vyloženě mi vadila scéna, kde OT jde do Londýna a vidíme typickou úrodnou českou krajinu... WTF!(21.4.2012)

• Hawaj

Nesmírně mi to lezlo na nervy. Zbytečně natočenej film, který po Polanským chtěla myslím jeho žena i když jeho to moc nebralo. Takto vyobrazená postava Olivera je fakt na ránu. Zase záměrně vybranej typ k zulíbání aby ho divákům bylo co nejvíc líto. S tímhle klišé ať jdou doprdele, anebo do Ameriky. I ta Kingsleyho role byla blbě pojatá. To už je lepší ta stará verze. Polanskýmu se do filmu naprosto nepodařilo dostat ten klasickej lehce drsnej duch Anglie. Asi mu do toho jeho žena moc kafrala. Stále mě tam něco rušilo, ať už to byli kulisy, postavy nebo co, iluzy Anglie mi to rozhodně nevyvolalo. Bylo to asi stejně autentické jako kdyby to dělali Rumuni. Jediný kdo mě zaujal byli ty dvě mladý štetky, tam asi Polanský věděl jak na to?(17.5.2014)

• Leegy

Byla jsem celkem dost zklamaná. Začátek mi přišel hodně rozházenej, ale to asi jinak nešlo, vzhledem ke knížce, a já jsem se těšila na druhou půlku filmu, kdy už to bude plynout plynule, stejně jako v knížce. Když se pak děj začal odvíjet tak trochu jiným směrem a vlastně ta hlavní zápletka knížky jaksi někam zmizela, zjistila jsem, že si musím najít straší zfilmování, protože tohle pro mě nestálo za nic. Líbilo se mi zobrazení starého Londýna a herec Feriny Lišáka ( Harry Eden), ale naopak Barney CClark mi do toho vyloženě nesed...(15.6.2014)

Nečetl jsem originál...zjevně bohužel, protože film byl výborný, a kniha zjevně ještě lepší. Filmu ale nemám co vytknout. Výborná režie, atmosféra, herecké výkony...film mě bavil od začátku ( který je opravdu drsný) až do konce. Za mě 5 hvězdiček a 95%.(10.1.2016)

Velice nudné zpracování skvělé knihy Charlese Dickense, kde mne zklamala i režie jindy neomylného Romana Polanského.(11.1.2007)

Po celou dobu jsem se dobře bavil a držel jsem Oliverovi palce, a vydržel jsem u něj až do konce.Myslím, že je to velmi dobře zpracovaný román.proto 8,5 z 10(27.12.2008)

Když jsem na tento film viděl poprvé ukázky v televizi, příliš jsem nevěřil jeho kvalitě, ale byl jsem i přesto zvědavý jak si s ním režisér pohrál. A právě když jsem spatřil jméno režiséra, začal se můj názor překyvovat spíše na druhou stranu. A po shlédnutí mohu říct, že jsem se na ní téměř přehoupl. Polanskemu se opět povedlo velmi pěkně popsat život mladého Olivera Twista. Fakta neznám a tudíž nemohu posoudit jak do sebe s filmem zapadají. Pouze jako divák ale mohu říci, že se mi putování chlapce líbilo a místy - resp. když to bylo vyžadováno - byla atmosféra opravdu napjatá. Film rozhodně nezapadne v šedi průměru, ba naopak, má šanci být mezi těmi lepšími. Co jiného také ale od Romana Polanskeho čekat. Velmi dobré!(30.10.2009)

Ale tak... Nebylo to natolik špatné, aby se na to nedalo dívat, ovšem na druhou stranu? Mám poněkud jiný vkus. Charles Dickens byl frajer, že vůbec dokázala takovou knihu napsat, Roman Polanski je frajer, že se vůbec do něčeho takového pustil a já... Já jsem ráda, že jsme se na to mohli ve škole dodívat do konce. Kulisy byly samozřejmě nádherné, pražáci se tentokrát fakt praštili přes kapsu :-D. Dnes silné tři ***.(25.11.2011)

Moderně zpracovaný klasický román od Charlese Dickense, který rozhodně neurazí. Hlavní postava Oliver Twist v podání Barneyho Clarka působí hodně přesvědčivě. Stejně tak Fagin. Celkově ale film působý místy křečovitě a nuceně. A nejen kvůli neúplné shodě s knihou to nakonec není nic víc, než-li průměrný film. Bohužel...(20.1.2012)

Nádherný film, viděl jsem několikrát a nebráním se podívat opět.(23.1.2012)

Škoda, že ten román poněkud zkrátili ... Pokud by se ho drželi více, mohlo to být ode mě i za 5*. Fagin (Ben Kingsley) je kouzelný. Pokud někdo četl dříve román, jakože asi skoro všichni, bude přeci jen zklamán, jako obvykle. Ale jinak je to poměrně zdařilý pokus.(12.6.2012)

Na tohohle malýho chlapečka mám prostě slabost. Je to snad poprvé, co se mi víc líbil film než kniha. Ta je na můj vkus moc roztáhlá a místy nudná (jasně, na tu dobu to ušlo). Poslední melodie filmu, což je de facto Happy end, mě dojímají k slzám ani nevím, proč. Navíc, ta pochmurná londýnská atmosféra má vždycky něco do sebe...(17.6.2012)

Bez chuti a bez zápachu...(13.8.2012)

• tereza.k

Film se mi nelíbil, nevím proč a proto ho ani nebudu hodnotit (kazit hodnocení, když nemám ponětí proč mě nebavil). Herci sympatičtí prostředí přesvědčivé i děj plynul tak nějak jak má. Mám ráda tohle prostředí tuhle dobu, ale nezaujalo mě to. Ale nebyla to vina filmu.(24.5.2015)

75% | 7/10(10.3.2019)

• play@peace

Tenhle snímek mě nezaujal naprosto ničím. Oliver Twist nikdy nebyla moje oblíbená kniha a tímhle filmem se to nezmění.(13.9.2006)

Hezké ztvárnění na knihu to samozřejmě nemá, i když tam je děj až přehnaně složitý a propleténý. Mile mě tento film překvapil. Tim co dokázal z předlohy režisér vytáhnout. doporučuju(26.6.2009)

Dívat se na to dá hlavně kvůli kulisám, že by byl děj nějak napínavý, toho jsem si nevšiml. Oliver naprosto mdlý, Kingsley jako Fagin vynikal, a to i přesto, že jsem mu rozuměl tak každé 5. slovo...zkusím verzi z r.1948, snad nebude tak vyžehlená.(12.11.2010)

Z celého filmu mi utkvěla v paměti jedna myšlenka: "Nemám na to právo." "Jenže, když to neukradneš ty, tak to ukradne nějakej jinej chmaták a ten jinej chmaták na to měl úplně stejný právo jako ty."(18.12.2010)

Na můj vkus až moc pochmurné, ale jiank svělý příběh, který nám dává smutně reálný náhled do té doby.(12.10.2011)

Myslím, že téměř srovnatelné s knihou a to je co říct.(6.3.2012)

To je film , který vás donutí myslet na to , jaký život byl v těch dobách ve kterých se odehrává tento film . Úžasné drama , které má v sobě kouzlo ,a když jsem zaslechl , že se tento film točil i tu , tak jsem myslel že omdlím , samozřejmě že , se určitě z velké části točil v Londýně , ale to že náš zaostalý stát , má co dočinění s tímto filmem , tak to jsem si pískal . Dávám 75% .(29.7.2012)

Neutichajuca dilemma, ktora sa tyka adekvatneho ohodnotenia sa zrodila priblizne po hodinke sledovania, kedy sa drama viac a viac stupnovala. Oliver je nadherny, uchvatny chlapcek a ako by povedali bratia cesi - k zulibání. Tie krasne ocka, nevinna tvaricka, proste anjelik, vo mne vyvolali pocit, ze raz chcem mat presne takeho syna! Nielen kvoli vyzoru, aj kvoli povahe. A predsa mal tak tazky zivot. Niekedy si pripadam ako ON a to ma trocha odstrasilo. Ako obet sa Oli stale vyskytoval v situaciach, ktore sa zamotavali coraz intenzivnejsie. Moje srdce veru neplesalo, ani nemohlo, ked sa dostal nevinne do epicentra intrig. Fandila som mu aj napriek tomu, ze bol nuteny kradnut, aby prezil, kedze osirel a nemal peniaze, jedlo, ani ubytovanie. Uboha sirota sa stala nastrojom hnusaka Fagina, ktory snoval plany ako uspesne a hlavne rychlo prist k majetku necestnou cestou. Praktiky miestneho predstavitela zakona, ktory ho sudil za lupez, ktoru realne nevykonal, boli odstrasujuce. Priemerne hodnotenie davam vzhladom na dramaticky Oliho zivot a srdcervuci kontext. Inak fajn.(13.9.2012)

Většina kulis asi zničena,než aby zůstal Londýn jako atrakce v Praze.(16.9.2012)

• VoHe

Spisovatele 19. století rád nemám. Možná proto nedám tomuto filmu víc, jak **. Kamera, režie, scénář... to je všechno bez problému, ale jako celek prostě ne.(12.3.2013)

• Mate0

pěkné české kulisy...a dááááál ?No čekal jsem od Polanskeho mnohem víc .....(13.7.2014)

Výborně zpracovaná dobová atmosféra, kostýmy a dobře zvolené postavy filmu. Děj je každému dobře známý již ze školních lavic. Tato filmová verze je povedeným kouskem, který se hodí na příjemné pohadkové koukání. Možná je jen na škodu délka filmu při opakovaném shlédnutí.(19.2.2015)