poster

Zpěv o Jimmiem Blacksmithovi

 • Austrálie

  The Chant of Jimmie Blacksmith

 • Slovensko

  Spev Jimmieho Blacksmitha

 • Velká Británie

  The Chant of Jimmie Blacksmith

Drama / Životopisný

Austrálie, 1978, 120 min

 • Kusko.t2
  ***

  Filmová adaptácia románu Thomasa Keneallyho „The Chant of Jimmie Blacksmith“ (okrem iného aj autora novely „Schindler's List“), je rasistickým príbehom doby. Ako podklad poslúžil skutočný príbeh života Jimmyho Governora odohrávajúci sa na prelome 19-teho a 20-teho storočia. Austrálsku životopisnú drámu Freda Schepisiho v hlavnej úlohe s Tommy Lewisom (vtedy hercom bez skúseností) sa podarilo nakrútiť za cca. štyri mesiace a to aj napriek veľkorozpočtovým ambíciám. Tommy Lewis ako Jimmie Blacksmith – miešaný austrálsky domorodec snažiaci sa tvrdou prácou zarobiť peniaze na živobytie je neustále konfrontovaný s menejcennosťou svojej rasy. Náš hrdina sa ocitá vo svete, ktorý je vykreslený ako miesto, kde je azda každý biely muž rasista. Jeho čierna duša túžiaca po bielej tvári sa stále nevie rozhodnúť kam chce patriť. Tragická udalosť „vyhlásenia vojny“ už nezvratne určí pozíciu mladého vydedenca. ### Počas sledovania, inak v celku aspoň čo sa týka dialógov hrubého, rasisticky orientovaného príbehu, som si spomenul na radu filmových klasík, ku príkladu na: THE BIRTH OF A NATION (1915) – druhá strana mince (čierna špina, biely hrdina), ADDIO ZIO TOM (1971) dvojice Jacopetti/Prosperi, či na FIGHT FOR YOUR LIFE (1977) – novodobú formu konfliktu medzi bielou a čiernou rasou Roberta A. Endelsona s rovnako hrubým slovníkom, pripadne na DIVOKÉHO DJANGA (Tarantino, 2012).(28.1.2017)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(15.2.2009)

 • Terminus
  ***

  Režisér Fred Shepisi (čti: "skepsi") oslnil svým debutovým snímkem The Devil's Playground a jeho následující film dosáhl rozpočtu milionu dolarů (jedná se o druhý australský film který tuto částku překročil). Navíc byl jako první australský film nasazen v soutěži festivalu v Cannes. Nebývalý mediální rozruch okolo tohoto díla však utichl, když z Cannes odjel bez ocenění. Pro mnohé Australany tento snímek zůstal "tím, který nevyhrál v Cannes". Příběh s magickou formulkou "podle skutečné události" sleduje boj Jimmieho Blacksmithe o vlastní identitu. Jimmie je napůl běloch, napůl Austrálec, avšak z výsad bělochů se mu žádných nedostává - a pak přijde krvavá msta, která je podle dnešních standardů vcelku mírně natočená, avšak pro mnohého diváka zůstane natolik silným momentem, že se nedokáže soustředit na další část filmu. Důvodem může být i náhlý skok od lyrických obrazů přírody ke krvavému masakru (záběry přírody hrají v australských filmech výraznou roli) . Děj se odehrává v době australské federace (1901). Chant of Jimmie Blacksmith je jedním z těch děl, které se nevyrovnávají s minulostí pomocí slzavé nostalgie, ale naopak skrze nekompromisní jednoznačnost. Je však otázka, zda Schepisi nezašel v "sebekritice" příliš daleko - třeba jako Costner v indiány glorifikujícím Tanci s vlky .(2.5.2005)

 • Houdini

  Zlatá Palma - výběr(27.4.2006)

 • kaylin
  ****

  Je to dobrý film, o tom žádná, ale začínám mít pocit, že moje hranice australských filmů o rasismu a původních obyvatelích nejmenšího kontinentu, má svoje meze. Ale jsou zde opravdu scény, které hodně překvapí, mimo jiné i svou brutalitou, kterou se Austrálie v 70. letech stala poměrně hodně známou. Ale další Aborigince už asi ne.(5.11.2015)

 • - Ve své době šlo o nejdražší film rodícího se australského filmového průmyslu. (Hans.)