Beowulf: Král barbarů

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

• Mi Nü-Chai

Sem tam se povedl nějaký záběr na islandskou krajinu či vtipné prohlášení, jinak těžká přetěžká bída s nouzí. Celou dobu jsem nepochopila, proč je Beowulf vlastně hrdina, neb hrdinských činů se jaksi moc nedopouštěl - asi byl hrdina proto, že se to o něm povídalo. Ubohá výprava je poměrně dvojsečná; musím uznat, že co se prostředí, budov etc. týče, tak byla v kontextu doby asi nepoměrně více realistická, než mohutné hrady a drahé zbroje (ale upřímně, kdo stojí v případě mýtu o realističnost? já ani ne), ovšem masky, respektive Grendel & matinka, jsou úděsné. Grendel vypadá ze všeho nejvíc jako mírně přerostlý, lehce dementní Viking a jeho máteř měla raději zůstat ve vodě. No, jsem zvědavá na Zemeckisovu versi, horší než tahle snad být nemůže.(19.5.2009)

Vynikající syrovost, studené sluníčko, zima a chladný vzduch od moře. Pokud někoho urazilo, že v tomhle filmu hrdinové nejsou hrdiny, troll není digitální a neboří jednou ranou stovky (digitálně naklonovaných, do všech stran se rozprsknuvších) válečníků.... že postavy nedělají namachrovaná gesta a netváří se jako největší tvrďáci... že Beowulf není nadčlověk a Dánští reci působí spíš jako banda spiťarů...pak je mi strašně líto. Tohle totiž není žádná hollywoodská limonádová velkoprodukce. O to víc ale film působí jako něco, co se skutečně mohlo udát, a dokonce si chytře pohrává s myšlenkou záměrného zveličování a překrucování seběhlých událostí... a následného vzniku hrdinských eposů. 85% Velký tleskanec. Ano, dokážu si plně představit, že na základě těchto událostí vznikla jedna z mnoha známých legend. P.S. - pochopitelně jsem fandil sympaťáku Grendelovi. Já už jsem prostě takovej...(6.10.2010)

U me moc dobry, krasne naturalisticky a realne se tvarici, spravny celky a la National Geographic. Jen skoda, ze si ke konci rejza nepohlidal scenar, napriklad veci s matkou/carodejnici uz tam rozhodne nemusely bejt, jsou navic a pusobej zbytecne epizodne. Ale v celku velmi prijemnej dojem. A moc chvalim hudbu, bajecna. A je moc fajn konecne poznat, odkud kradl Crichton pri psani Pojidacu mrtvych.(30.5.2008)

• Z0oMb3E

Kde nič nieje ani smrť neberie! Film na ktorom sa jednoznačne podpisuje nedostatok prostriedkov. Veľa vecí sa dá zamaskovať veľmi peknými exteriérmi a armádou bradatých Olafov. No ak sa celý film postaví jedine na týchto veciach na obrazovke sa objaví veľká slabota. Slabota, ktorú od zlých filmov oddeľuje jedine serióznosť herecstva či snahou o zakrytie menších dejových dier aspoň surovou akciou. Drsná krajina, drsní Dáni a drsné reči však po chvíľke začnú kus nudiť a ku koncu to už nezachráni ani slušná akcia. Zaplať pánboh za vtipného bohonosiča, ktorý kde tu cez projekciu prebral moje driemoty.(8.3.2012)

Prijemne, pomaly sa odvijajuce fantasy, v ktorom hlavnu ulohu hra uzasna severska krajina, snimana pokojnou, takmer statickou kamerou, vdaka ktorej su prirodne scenerie naozaj dychberuce. Necakajte ziadne velke dejove zvraty, ziadne bombasticke bitky, ziadne drahe efekty. Ale verte mi, ze vam nic z toho ani chybat nebude. Mozno aj koli tomu, ze cely film posobi velmi realne a uveritelne a ziadna pompeznost a rozsafnost by sa tu proste nehodila. Posobiva alternativa k hollywoodskym filmom. (8/10)(18.7.2008)

• - Vo filme sa niekoľkokrát spomína slovo Kelt. Avšak slovo Kelt, označujúce obyvateľa Britských ostrovov, sa až do osemnásteho storočia nepoužívalo. (misterz)

• - Filmový štáb se po celou dobu natáčení potýkal s velkými finančními problémy a nepřízní severského počasí. O všech strastech tohoto projektu nakonec vznikl dokument s názvem Hněv bohů (2006), který posbíral na filmových festivalech hned několik ocenění. (Ajka1)

• - Film je volně inspirován anglo-saskou epickou básní o Beowulfovi. (Ajka1)