Beowulf: Král barbarů

• Kanada Beowulf & Grendel (více)

Krvavý příběh o bitvě válečníka Beowulfa s obrem Grendelem. V této moderní verzi anglosaské epické báje vede norský hrdina Beowulf (Gerard Butler) svou družinu na pomoc starému příteli, dánskému králi Hrothgarovi (Stellan Skarsgaard), jehož království je pustošeno Grendelem (Ingvar Sigurdsson). Jakékoli Beowulfovi pokusy o bitvu jsou však mařeny jeho odmítnutím bojovat. Poté, co se hrdina setká s tajemnou čarodějkou Selmou (Sarah Polley), začíná chápat, že obrova zuřivost je jen odpovědí na bezpráví, kterého se vůči němu král dopustil. Beowulf, který jako voják není vůbec zvyklý váhat, už ale není přesvědčen, že by obr měl zemřít. Bouřlivý příběh o pomstě, loajalitě, soucitu a odpuštění. (oficiální text distributora)

Trailer

Superpero

Mám rád atmosférické příběhy z dávných dob, a Beowulf atmosféru určitě má. Vizuálně to taky není špatné (nádherná krajina) a hudba je přesná. Navíc Gerard Butler je pro heroické role stvořen. Háček je bohužel v tom, že děj je dost chabý. Parta vojáků loví trolla, toť vše, nic víc, takže jsem se chvílemi trochu nudil. Btw Stellan Skarsgård mi tam neuvěřitelně vadil. ()

Viktooorka

Všichni příznivci Zemeckisova Beowulfa prominou, ale dívat se tuto verzi, nebylo pro mě takové utrpení. Sice zde byla malá (téměř žádná) výprava, akčních scén velice poskromnu, masky úděsné.. ale krásná krajina a pro mě to nejdůležitější, Beowulf nebyl takový vůl. Celý film stojí na Butlerovi, který má neskutečné charisma (to mi nikdo nevymluví) a dokazuje, že je podceňovaným hercem (to už mi vůbec nikdo nevymluví). Škoda jen, že neodhalil své tělo, jako Zemeckisův Beowulf.. Nevýhodou toho filmu je evidentně malý rozpočet, jinak by se z Beowulfa mohl stát hrdina i u nás. ()

Malarkey

Zpracovat historickou látku severských zemí není žádná legrace, už jen proto, že se do ní dříve málokdo odvážil a tak se není co divit, že právě tento film si snaží vzít příklad a pokouší se o zfilmování největší severské legendy Písně o Beowulfovi, která vznikla někdy kolem 8. století a vypráví jednoduchý příběh o králi, který se chystá zabít trola Grendela. Příběh samotný je vcelku jednoduchý a tak jsem nečekal žádnou epickou výpravu, ale skromnou hrst válečníků, což se podepisuje hlavně na filmové výpravě, která za moc nestojí a i bitek je pomálu. Právě proto mě to tak nudilo až jsem v půlce filmu nadobro usnul a nakonec to dokoukaval toho večera nutno dodat z donucení. Sice z donucení, ale také rozhodně ze zájmu k severským legendám a k nádherným kulisám Islandu. --- Štěstí stálo při mně - Štěstí může být i děfka ()

DaViD´82

Skvělé, byť značně komorní, zpracování eposu o Beowulfovi. Ubírá mu však, že v úvodu jsou jednotlivé linie dosti nekonzistentní a jaksi zmatené - moc tomu nepřidává, že ani tempo není z největších. Ovšem pokud si na tuto podivnost zvyknete (docela pomůže znalost předlohy), tak již není co vytýkat. Herci do svých rolí sednou, výprava je více než slušná, hudba také není z nejhorších a k tomu nádherné lokality drsné severské krajiny. Především zůstala zachována poetika předlohy "evropským" způsobem, jakým by to Hollywood pravděpodobně nikdy nedokázal. ()

Fr

,,Hej! jak nádherné jsou básně o starých Dánech. Jak pokořovali své nepřátele a prolévali jejich krev. Jak krotili Severní moře.... A jaké to je být hrdinou? Posekat všechny sekerou, pořezat mečem? Není to tak trochu šílenství?"..... Aniž bych cokoliv tušil, pustil jsem se pln zvědavosti do tohoto snímku. Pocity? Rozporuplné. Nezávislý (?) snímek, ve kterém mi prostě chybí ty ,,hollywodské věci", které by jej zřejmě posunuly někam jinam. Pomalé tempo, pramalé navození atmosféry starých časů a přestože se nic neděje, tak se všichni tváří, jako by šlo o život. O ten ve skutečnosti jde, ale jde to maličko mimo mě. Kladem jsou kostýmy, masky a stavby, které spolu s reáliemi drsné krajiny trošičku přibližují obraz života na severu Evropy dávných časů. ,,Ó Velký Odine ... dovol nám vrátit se domů." (P.S.: poděkování pro Lenuse a Uzi za titule.) ()

• Vo filme sa niekoľkokrát spomína slovo Kelt. Avšak slovo Kelt, označujúce obyvateľa Britských ostrovov, sa až do osemnásteho storočia nepoužívalo. (misterz)
  • Filmový štáb se po celou dobu natáčení potýkal s velkými finančními problémy a nepřízní severského počasí. O všech strastech tohoto projektu nakonec vznikl dokument s názvem Hněv bohů (2006), který posbíral na filmových festivalech hned několik ocenění. (Ajka1)
  • Přestože se příběh odehrává na území dnešního Dánska, většina natáčení probíhala na Islandu. (Ajka1)