Beowulf: Král barbarů

Bjólfskviða

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

V tomto snímku nenajdete ani moderní hrdiny, ani stokrát opakovaná klišé = hodně dobrý pohled na raně středověkou Skandinávii. Setkání Beowulfa s rybářem je jako vystřižené ze ság. Zápletkou není záchrana světa, nepřáteli nejsou zástupy armád, přesto to podle mě stačí na slušný film. Od půlky se ale zásluhou čarodějky vytrácí většina napětí, a to je celkem škoda. Mimochodem - líbí se mi, když bestie ze světa pohádek jsou ve skutečnosti obyčejní lidé, ze kterých monstra nadělaly báchorky a křivdy z dětství.(9.9.2008)

• kaylin

Uznávám, že i tohle trochu filosofující a moralizující pojetí je zajímavé, na druhou stranu by bylo možné k němu přistoupit trochu zajímavěji, oživit ho. Sem tam je nějaká scéna, která je dobrá, je zajímavá, ale jsou roztroušeny po celém filmu, který jako celek nepůsobí příliš silně. Přitom ten příběh silný je. Je to o porážce netvora, který je odkazem doby, byl vytvořen proto, že král příliš neřešil, jaká bude jeho vláda, jak se dostane na trůn, jaké skutky vykoná. Tahle rovina je silná, ale je zasazena do příběhu, který překvapivě vůbec nebaví. Chtělo by trochu zapracovat na scénáři, ubrat prázdných scén, více zrychlit děj, pak by si snímek zasloužil i nadprůměr. Takhle je spíše zklamáním.(19.11.2013)

Béčkové zpracování známé severské báje, které zpočátku vypadá dost katastrofálně, ale postupně nabírá na kvalitě. Moje hodnocení se tak v průběhu filmu pohybovalo mezi odpadem při úvodní scéně se zabitím Grendelova otce (po které jsem tento film při prvním pokusu o zhlédnutí dokonce vypnul) a téměř čtyřmi hvězdičkami v závěru. To, co nejprve vypadá jako ryzí amaterismus, se časem přetaví v zajímavou syrovost, která mi přijde mnohem příjemnější než digitální přeplácanost hollywoodských filmů inspirovaných bájemi. Postupně se také zlepšují dialogy i samotný příběh, navíc potěší záběry krásné krajiny.(13.2.2018)

Atmosféra filmu zďaleka presahuje tú umelú vyčačkanú veľkorozpočtovú produkciu Hollywoodu počnúc Gladiátorom končiac Kráľovstvom nebeským. Dej je jednoduchý nesúci sa v duchu 13teho bojovníka no oveľa konzistentnejší. Navyše tu máme Gerarda Butlera ako Beowulfa ktorý sa onedlho zaskvie v 300, Sarah Polley v úlohe čarodejnice zo Snyderovho Dawn of the Dead a Stellan Skarsgard v kostýme z Kráľa Artuša ako Dánsky kráľ prepadajúci beznádeji po tom čo mu neznámi známi Troll (Grendel) pozabíja 200 vojakov. Tu už prichádza na pomoc hrdina Boewulf so svojou skupinkou 13tich bojovníkov aby sa postarali o pokoj v dedine. Jednoduché ako facka a pritom rovnako účinné. Potešila i tá štioka fantasy. Ale v žiadnom prípade nečakajke nejaké veľké boje.(23.10.2006)

Neholí se od pěti let, močí na dveře, v ložnici má taťkovu lebku, s hlavami nepřátel hraje kuželky a obcuje s čarodějnicemi v jejich příbytcích (4 x tam a zpět a zapomeň na alimenty). Konečně vykreslili Grendela jako veselou trolí kopu.. Klimatické i finanční nesnáze provázející natáčení jsou více než zřetelné, přesto lze Gunnarssonovo zpracování legendárního staroanglického eposu považovat za důstojné. Střídmé, nekašírované, silné svou obyčejností, opírající se o přesný casting a úchvatné islandské scenérie. Nechlemtal jsem v Hrothgarových síních medovinu a nevískal ve vlasech fešnou Grendelovu mámu, ale ze všech těch filmových adaptací jsem měl právě u této nejsilnější pocit, že nějak takhle to kdysi mohlo být..(31.10.2014)

• - Filmový štáb se po celou dobu natáčení potýkal s velkými finančními problémy a nepřízní severského počasí. O všech strastech tohoto projektu nakonec vznikl dokument s názvem Hněv bohů (2006), který posbíral na filmových festivalech hned několik ocenění. (Ajka1)

• - Grendelův otec (Spencer Wilding), čarodějnice Selma (Sarah Polley) a Grendelův syn se v původní básni neobjevují. Tyto postavy byly vytvořeny speciálně pro film. (Ajka1)

• - Přestože se příběh odehrává na území dnešního Dánska, většina natáčení probíhala na Islandu. (Ajka1)