Beowulf: Král barbarů

Bjólfskviða

Beowulf - vikingská legenda

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Kanada / Velká Británie / Island / USA / Austrálie, 2005, 103 min

Povedený snímeček, takřka protipól sandálových popcornů typu Gladiátor. Pokud už někoho unavují megalomanské záběry na polonahé, udatné, zcela bezúhonné a čestné válečníky pronášející oblíbená patetická slova, mohl by si přijít na své! Střízlivost snímku jedině sluší a navozuje atmosféru mrazivého Dánska, kde svištící vítr naráží o ostré a rozeklané skály a kolem dokola není živáčka. Co mě osobně vadilo, byl potrhlý mnich a vtipkování na adresu "nového náboženství"...herci byli víceméně přesvědčiví, hudba velmi dobře pasovala k záběrům (nemá naštěstí podobnou zimmerovsky-nabubřelou tendenci). Kostýmy jsou opravdu krásné, stejně jako téměř autentické stavby dávných Germánů. Stellan Skarsgard nosí ovšem naprosto stejnou masku jako v králi Artušovi, jen tady víc hraje. Jeho král není ten pravý silák, i když by jím rád byl. To z něj činí lidštější a mě bližší postavu, stejně jako film je pro mě příběhově a herecky přitažlivější a živější, než opěvovaný "nadupaný" Gladiátor, který je ovšem prázdný a chluchý. Škoda jen, že Beowulf je takovej floutek a grendel na konci spáchá rescue suicide, slovo "hrdina" tak Beowulfovi trochu uniká.(2.6.2007)

Byl jsem zvědavý, jak bylo toto historické téma zpracováno. Nakonec jsem ohodnotil slabšími 4*. Filmu nemám co vytknout, ale také nemůžu nic pochválit. Prostě to bylo udělané. Je to film, který člověk jednou vidí a vzápětí na něj zapomene a už ho víckrát vidět nemusí. A od Skarsgårda jsem čekal víc - resp. jsem čekal, že bude mít lepší roli.(27.2.2008)

Neholí se od pěti let, močí na dveře, v ložnici má taťkovu lebku, s hlavami nepřátel hraje kuželky a obcuje s čarodějnicemi v jejich příbytcích (4 x tam a zpět a zapomeň na alimenty). Konečně vykreslili Grendela jako veselou trolí kopu.. Klimatické i finanční nesnáze provázející natáčení jsou více než zřetelné, přesto lze Gunnarssonovo zpracování legendárního staroanglického eposu považovat za důstojné. Střídmé, nekašírované, silné svou obyčejností, opírající se o přesný casting a úchvatné islandské scenérie. Nechlemtal jsem v Hrothgarových síních medovinu a nevískal ve vlasech fešnou Grendelovu mámu, ale ze všech těch filmových adaptací jsem měl právě u této nejsilnější pocit, že nějak takhle to kdysi mohlo být..(31.10.2014)

• kaylin

Uznávám, že i tohle trochu filosofující a moralizující pojetí je zajímavé, na druhou stranu by bylo možné k němu přistoupit trochu zajímavěji, oživit ho. Sem tam je nějaká scéna, která je dobrá, je zajímavá, ale jsou roztroušeny po celém filmu, který jako celek nepůsobí příliš silně. Přitom ten příběh silný je. Je to o porážce netvora, který je odkazem doby, byl vytvořen proto, že král příliš neřešil, jaká bude jeho vláda, jak se dostane na trůn, jaké skutky vykoná. Tahle rovina je silná, ale je zasazena do příběhu, který překvapivě vůbec nebaví. Chtělo by trochu zapracovat na scénáři, ubrat prázdných scén, více zrychlit děj, pak by si snímek zasloužil i nadprůměr. Takhle je spíše zklamáním.(19.11.2013)

Gerard Butler v roli, která mu dokonale sedne. Film je skvěle zpracován, málo soubojů a ty jsou krátké. Více je to o výborném scénáři a skvělé atmosféře. I ostatní herci jsou dobří (Sarah Polley a Stellan Skarsgård), film není hollywoodský a je to jen a jen dobře, včetně zajímavého závěru. Beowulf je lepší než 300: Bitva u Thermopyl.(17.5.2009)

• - Film je volně inspirován anglo-saskou epickou básní o Beowulfovi. (Ajka1)

• - Grendelův otec (Spencer Wilding), čarodějnice Selma (Sarah Polley) a Grendelův syn se v původní básni neobjevují. Tyto postavy byly vytvořeny speciálně pro film. (Ajka1)

• - Vo filme sa niekoľkokrát spomína slovo Kelt. Avšak slovo Kelt, označujúce obyvateľa Britských ostrovov, sa až do osemnásteho storočia nepoužívalo. (misterz)