Smrtící triky

• slovenský

Smrtiace triky

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1986, 109 min

My máme Šaldu, Američané Smrtící triky.. Překvapil vážnější tón (vždycky jsem to měl spíše za komedii) i skutečnost, že užití filmařských triků k eliminaci zloduchů nešetří naivitou, ale to koneckonců bývá i podstata podobně laděných snímků z daného období. Nejzajímavější shledávám prostřední část s Rolliem na útěku (takový The Fugitive light), kdy děj má spád a vstoupí do něj bodrý fízl Dennehy, mocný to pomocník k udržení pozornosti až do chvíle, kdy se půjde do ženevské banky vyzvedávat důchod. Škoda, že pokračování je už jen nevydařený speciální efekt..(22.6.2015)

Celkem rutinní thriller s několika bezvadnými nápady (trik v chodbě na konci filmu stoprocentně okopíroval Brad Bird do Mission Impossilble 4 :)) Snímek už dnes působí v některých chvílích naivně, ale závěrečná scéna, kdy hrdinové odjíždějí autem a kamera začne přeletovat na švýcarskou nádhernou krajinou za doprovodu výborné písničky zvedla můj palec z vodorovné pozice nahoru. Klasický 80´s ending. Ty už se bohužel nevrátí....(9.2.2012)

Taká osemdesiatková trilerová pohodička. Kto iný by tu mohol byť vyšetrovateľom, ak nie Brian Dennehy. Spočiatku solídne mysteriózne, potom sa mi však už zvraty a triky zdali dosť prekombinované a ono čaro z filmu postupne odchádzalo. To nahradila akcia. Pre nás, čo sme počiatkom 90. rokov spoznávali na videokazetách tú "skazenú" americkú produkciu, ktorá nám bola väčšinou odopieraná, to v sebe nostalgiu bude mať vždy. Kľudne si v rámci oddychu (ako od práce, tak od "umeleckých" filmov) pozriem aj dvojku.(16.4.2015)

Celkem povedený akčňák z osmdesátých let. Hlavní postava, mistr filmových triků, vtipálek, ale jinak celkem ňouma, se během filmu vypracuje na neohroženého hrdinu, který zneškodní všechny nepřátele pomocí svých až McGyverovských schopností. Zarazil mě jenom úplný závěr, který byl jaksi podivně našroubovaný, ale zřejmě to bylo pod vidinou Smrtících triků 2, které už si asi raději nechám ujít. Tři a půl hvězdy z nostalgie zaokrouhluji nahoru.(6.1.2011)

Velká škoda, že se neotřelej nápad v podobě boje pomocí filmovejch triků nedaří uplně prodat. Na vině je předevšim malej počet scén, který na tricích stojej (v podstatě jen úvodní "vražda" DeFranca a krátký finále). Akce s napětim mohlo být taky o něco víc a uplně jsem postrádal nějaký správně oldschoolový hlášky. I tak se však F/X dá označit za sympaticky průměrnej béčkovej thriller z osmdesátejch let z kategorie "neurazí, nenadchne". Za náznaky slušný atmosféry a dobrej casting třetí hvězda. PS: Po projekci jsem si řikal, že by to byl slušnej námět na seriál a on skutečně po letech vzniknul :)(30.1.2016)