Uvnitř tančím

Inside I'm Dancing

Rory O'Shea Was Here

Drama / Komedie

Velká Británie / Irsko / Francie, 2004, 104 min

"Vy mne nezatknete? - Ne! - To je diskriminace. Mám právo být zatčen." Příběh dvou vozíčkářů, kteří se snaží "postavit na vlastní nohy" obsahuje všechny atributy skvěle hodnoceného snímku - hrdinové mají dostatečný počet chorob, přesto jsou sympaticky plni života a samozřejmě přitom někdo umře. Mě to chvílemi bavilo, ale mé slzné kanálky přitom zarputile odmítaly fungovat na režisérský pokyn, takže můj výsledný dojem je spíše rozporuplný. Pro nekritické fandy "postižených" filmů je to však správná volba.(14.4.2016)

X-Men: První třída není jediným snímkem, v němž se James McAvoy objevil v roli sympatického borce na kolečkovém křesle. Před osmi lety si skotský lamač dívčích srdcí střihl roli sobeckého volnomyšlenkáře Roryho O´Shey, jemuž jeho nejbližší kamarádi denodenně pomáhají překonávat fyzické trauma, co otupuje mysl a ničí duši. Počítejte si sami, kolik doma při sledování padne papírových kapesníčků!(7.1.2014)

Pre mnohych je to iba kyc, ktory sa znasi z divaka vysmykat iba slzy, ale mne sa pacil. Film mozno nema az take kvality, aby si u mna ziskal az 5 *, nasli sa tam trosku nudne chvilky, ale bavil ma. Dokazal som sa vzit a pochopit hlavnych hrdinov a urcite by som nechcel byt na ich mieste. Predsa len byt stale na niekom zavisly, ze nemozete ist sam ani na zachod nie je nic prijemne. Jamesa McAvoya som spoznal v prvych LETOPISOCH NARNIE (2005), kde si zahral na zaciatku toho fauna alebo neskor som ho videl v akcnom fantasy filme s Angelinou Jolie WANTED (2008). ________ James McAvoy - (Rory O'Shea) +++ Steven Robertson - (Michael Connolly) +++ Alan King - (Tommy) +++ Brenda Fricker - (Eileen) +++ Ruth McCabe - (Annie) +++ Anna Healy - (Alice) +++ Tom Hickey - (Con O'Shea) +++ Produkcia: Eric Fellner +++(27.5.2011)

Rory Gerald O’Shea, tady ho máme. Dá vám křídla a následně je přistřihne. Pro vaše vlastní dobro, abyste nespadli z příliš velké výšky. Jeho příjezd na scénu, s tím extravagantním účesem a zásobou břitkých hlášek, je famózní. S každou další minutou mi byla vzdálenější představa, že ho, člověka, připoutaného na vozík, přesto zatvrzele ignorujícího jakékoliv bariéry, budu muset opustit. Ale jak prozíravě pravil Michael, ukazuje na levou horní část své hrudi, „Rory O’Shea je tady“. Rory O’Shea je věčný, jeho podoby různorodé a já jsem neskonale rád, že mi tahle verze příběhu o obrovském lidském odhodlání připomněla jeho existenci. Apendix: Scéna, jež dala celému filmu jméno, tanec duše, má (abstinenčně věřím) stejné účinky jako pár pilulek extáze. 85%(15.4.2008)

I když by se na první pohled mohlo zdát, že se bude jednat o depresivně laděné drama o postižených lidech, kteří nemají mnoho chuti do života ve skutečnosti je celkové vyznění filmu poměrně optimistické. Celý příběh je hlavně o přátelství dvou hlavních hrdinů a o lásce, kterou jeden z nich pozná. Herci jsou výborní a dokážou si získat divákovi sympatie, i když jsou oba na vozíku a jeden z nich nedokáže mluvit. Je toho málo co by se dalo filmu vytknout ale i když se jedná o výbornou podívanou na plný počet to není.(20.3.2009)

• - James McAvoy strávil během natáčení na vozíku 12 hodin denně. (D3VIL)

• - Hlavní postava Rory O´Shea (James McAvoy) trpí svalovou dystrofií, což je genetická vrozená vada, při níž postupně ochabuje svalstvo. Většinou v letech dospívání - nebo i dříve - zasahuje srdeční a dýchací svaly. (pufina)

• - Asi v polovici vloží Siobhan (Romola Garai) do prehrávača CD so slovami "poslouchej tohle, ta písnička se mi líbí." Ide o skladbu "Hurt", ktorú spieva Johnny Cash. (metal.storm)