Uvnitř tančím

Eric Fellner, James Flynn

Frances Parker

Scénografie:

Tom Conroy

Po skončení filmu som nemusel vyhadzovať zvlhnuté vreckovky a pri jeho komentovaní nemusím vystavovať na obdiv svoje pohŕdanie problémami, ktoré sa ma netýkajú. Vovnútri tancujem ma okrem vynikajúcich hereckých výkonov ústrednej trojice zaujal najmä spracovaním tejto háklivej témy. Oceňujem, že postihnutí neboli iba poľutovaniahodnými. Boli to úplne normálni mladíci s deficitom, ktorý si aj sebastredný a arogantný Rory uvedomoval omnoho skôr, ako mu malý uličník beztrestne šľohol čiapku. Nemyslím si, že film bol nakrútený ako citovo vydieračský kalkul. Veď stačilo pridať trochu viac záberov z prózy života paraplegikov a ich šance na normálny život by sa ukázali v inom svetle než problém, ktorú univerzitu si vybrať. Aj ja mám kovové koleno a som zmierený s tým, že na Téryho chatu sa už nedostanem. Ale tiež nevypisujem listy správe TANAPu, aby na Terčinu predĺžili trať zubačky.(1.1.2011)

Neuvěřitelně působivé drama o lidech, kterým nebyl osud příliš nakloněn a přesto, že dýchají ten samý vzduch jako my, ostatní smrtelníci, stále narážejí na nejrůznější bariéry a předsudky. A možná i díky tomu pak umí projevit lásku, ocenit přátelství a uznat vděčnost daleko lépe než většina "normálních" lidí. "- Rory O'Shea was here. - Rory O'Shea is here." 85%(27.10.2008)

Slzy. Dostanou se nám do očí z lítosti nad handicapovanejma lidma, nebo že i handicapovaný dokáže svým způsobem vyjádřit emoce? Věřte, že je to ten druhý případ. Film si na nic nehraje a nenutí vás litovat. Ukáže vám jejich pohled, že i oni jsou stejní jako my. Bojují s životem a překonávají překážky líp než vy. Do života nám vstoupí mnoho lidí. Někteří na delší dobu a někteří jen krátce. Přesto všichni do vás zaryjí nesmazatelnou a pozmění vás. Ve filmu Inside I'm dancing je názorná ukázka, jak vás jeden člověk dokáže vytáhnout s nudného stereotypu a ukázat vám svět z lepší stránky. Vůbec nelituji toho, že mě několikrát během filmu tekly slzy z očí, proč bych se taky měl bránit. Režísér se o to snažil a to že divák u film má slzy v očích je důkazem, že opravdu umí.(11.8.2008)

V jedné epizodě seriálu "Extras" Kate Winslet vysvětluje, že pokud chce člověk dostat oskara, musí hrát ve filmu o holokaustu, nebo eventuelně "kripla"... viz. Daniel Day Lewis v "Moje levá noha"... Na filmy o postižených lidech už si bohužel zvykám a bojím se, že i v této oblasti příjde čas klišé. "Uvnitř tančím" je přes to jak jsem začal dobrý film, herecky dokonce brilantní - jeho "poloměr průniku" někam až do mého srdce nebo hlavy ale není dostatečný. Možná si ke mně příjde (nebo přijede) později, možná ne - můj první dojem je takový, že jsem viděl docela kvalitní evropský snímeček, který je na ČSFD velice nadhodnocen... 7,5/10(6.8.2008)

Nikdy som nepochopil, pre koho sa takéto filmy točia. Najlepšie by to mohla vystihnúť scéna, keď Siobhan plačúc hovorí Michaelovi, že nemôže zato koho nemiluje. Tak to proste je, ja tiež nemôžem zato že v Somálsku hladujú, že ujovia s krížikmi znásilňujú deti a náš národ volí zlodejov. Nijak som sa o to nepričinil, tak neviem čím si zaslúžim, mať preto výčitky. Aspoň že je tu ten príjemný sebakritický humor, baví ma to hneď viacej, ako kohokoľvek Levá noha. Prvá polka za päť, zvyšok 3*(15.2.2014)

• - Snímek získal Irskou filmovou cenu a TV cenu v kategorii nejlepší scénář. (Geriel)

• - Na Mezinárodním filmovém festivalu v Edinburghu získal film v roce 2004 Cenu publika. (Geriel)

• - James McAvoy strávil během natáčení na vozíku 12 hodin denně. (D3VIL)