Velký žal

• slovenský

Veľký žiaľ

Dobrodružný / Válečný / Drama

USA, 1966, 141 min

Libové. Politické pasáže za mě trochu drhnou, ale akce je napínavá, film nenudí a Kirk baví, protože jednou za čas nasolí hodně stylovej výrok. Navíc vzácně zpracovávané téma Izraelské války je přesné, atraktivní a informativní. K režijní stránce Velkého žalu mám akorát otázku proč, když Shavelson měl k dispozici ty prostory co měl, cítil potřebu natočit zbytečný záběry ve studiu před plátnem??(5.12.2010)

• Streeper

Začnu hned s tím, co se mi na filmu líbilo nejvíc. Je to určitě válečné téma, jelikož tohle není tak často zfilmované, myslím tím ne v téhle části země. Další je Kirk Douglas. Je to fešák a roli zahrál skvěle, stejně jako mě těšila přítomnost Yula Brynnera. S čím se ale tvůrci filmu sekli nejvíc je délka. Je to až moc dlouhé na to, abych se vydržela koukat. Začíná to být zdlouhavé a nudné a když se objevily závěrečné titulky, tak jsem byla nadšená, že to konečně skončilo.(26.12.2014)

• kurzan

Jak psal Dárius - herce jako John Wayne opravdu nikdo nemusel přesvědčovat, aby se chovali tak jak se chovají ve filmu - byli to prostě nacionalističní idioti přesvědčení o své jediné pravdě. Těžko byste hledali fanatičtějšího obhájce amerického pohledu na uspořádání světa. Tenhle film je smutnou ukázkou glorifikace jedné z nejsmutnějších kapitol dějin blízkého východu.(8.3.2010)

Zajímavé, jak někteří v hodnocení filmu akcentují především svůj politický názor- takže abych to trochu vyvážil: dodávky zbraní a techniky Izraelcům v této kritické době považuju za jednu z mála věcí (a možná jedinou), na kterou můžeme být jako stát po roce 1945 hrdí. A nic na tom nemění fakt, že za tím stáli Rusové se svou (naštěstí mylnou) vidinou nového státu indoktrinovaného bolševismem. Ad Zazie: Ve své autobiografii "Hadrářův syn" vzpomíná Kirk Douglas na natáčení s tím, že syn Joel mu dělal osobního strážce a Michael jednou zaskočil jako řidič ve scéně, kdy měl džíp vyjet "krkolomnou rychlostí" horským úbočím.(12.3.2010)

Podle mého je tento snímek malinko podceňovaný. Film je z období ( osamostatnění Izraele ), které se tak často, jestli vůbec, neobjevuje na filmovách plátnech ani na televizních obrazovkách, takže filmaři prostě neměli kde brát. Ale přesto je to celkem slušně zvládnuto, herecké obsazení je přímo vynikající ( Douglas, Brynner, Wayne... ) a o zajímavé situace taky není nouze. 70%(24.2.2010)

• - Michael Douglas působil u filmu jako herec a asistent produkce. (Locksley)

• - Československá republika poslala v rámci pomoci do Izraela nielen streľné zbrane, ale i lietadlá a tanky. Jednalo sa vo veľkej miere o koristnú techniku wermachtu. (andykovac)

• - Michael Douglas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)