Velký žal

• slovenský

Veľký žiaľ

Dobrodružný / Válečný / Drama

USA, 1966, 141 min

Je to trošku romantický, chvílemi naivní a chvílemi americky přepjatý, ale i tak velmi kvalitní film. Už to herecké obsazení stojí zato. Hlavní zásluha filmu však vězí v historickém, poměrně věrném popisu událostí kolem vzniku státu Izrael, o kterých se toho moc neví a u nás dlouhá léta ani vědět nemělo. Zahřeje zmínka o tom, že téměř jediné zbraně, které měla vznikající izraelská armáda v roce 1948 k dispozici byly československé.(8.7.2012)

Velmi příjemné překvapení. Válečný a zároveň trochu romantický film z doby vzniku státu Izrael a arabsko - izraelské války z roku 1948. Celá plejáda hereckých hvězd - Kirk Douglas v roli legendárního židovského amerického plukovníka a velitele izraelské armády Mickey Marcuse, dále Yul Brynner, John Wayne, Frank Sinatra - a k tomu vděčný námět bojů jen puškami a dynamitem ozbrojených nevycvičených izraelských vojáků s arabskou přesilou. Nezapomenutelná je scéna zastavení egyptských tanků pancéřovanými džípy, zamaskovanými děly a leteckým bombardováním láhvemi sodovky. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=L8OhCxnHuKI(26.1.2012)

Zajímavé, jak někteří v hodnocení filmu akcentují především svůj politický názor- takže abych to trochu vyvážil: dodávky zbraní a techniky Izraelcům v této kritické době považuju za jednu z mála věcí (a možná jedinou), na kterou můžeme být jako stát po roce 1945 hrdí. A nic na tom nemění fakt, že za tím stáli Rusové se svou (naštěstí mylnou) vidinou nového státu indoktrinovaného bolševismem. Ad Zazie: Ve své autobiografii "Hadrářův syn" vzpomíná Kirk Douglas na natáčení s tím, že syn Joel mu dělal osobního strážce a Michael jednou zaskočil jako řidič ve scéně, kdy měl džíp vyjet "krkolomnou rychlostí" horským úbočím.(12.3.2010)

Libové. Politické pasáže za mě trochu drhnou, ale akce je napínavá, film nenudí a Kirk baví, protože jednou za čas nasolí hodně stylovej výrok. Navíc vzácně zpracovávané téma Izraelské války je přesné, atraktivní a informativní. K režijní stránce Velkého žalu mám akorát otázku proč, když Shavelson měl k dispozici ty prostory co měl, cítil potřebu natočit zbytečný záběry ve studiu před plátnem??(5.12.2010)

Podle mého je tento snímek malinko podceňovaný. Film je z období ( osamostatnění Izraele ), které se tak často, jestli vůbec, neobjevuje na filmovách plátnech ani na televizních obrazovkách, takže filmaři prostě neměli kde brát. Ale přesto je to celkem slušně zvládnuto, herecké obsazení je přímo vynikající ( Douglas, Brynner, Wayne... ) a o zajímavé situace taky není nouze. 70%(24.2.2010)

• - Michael Douglas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Michael Douglas působil u filmu jako herec a asistent produkce. (Locksley)

• - Československá republika poslala v rámci pomoci do Izraela nielen streľné zbrane, ale i lietadlá a tanky. Jednalo sa vo veľkej miere o koristnú techniku wermachtu. (andykovac)