Dvojník

The Double Man

Drama / Thriller

Velká Británie, 1967, 105 min

Brynner je nielen charizmatický herec, ale aj herec mnohých tvárí. A aj do tohoto špionážneho trileru skvele zapadne. Pekne postavená zápletka, ktorá neodkrýva svoje karty príliš skoro a záverečná pointa, ktorá prekvapuje. K tomu zaujímavé zasadenie do zasnežených rakúskych Álp, ktoré nevyznieva obohrane. Možno to chcelo menej zbytočných vedľajších postáv, možno niekde viac pridať toho napätia, ktoré sa dostáva až v závere, ale inak veľmi fajn záležitosť.(17.11.2016)

Konečně pořádný špionážní thriller! Dan Slater ovšem není zrovna 007, který v pravidelných a vyvážených dávkách střídá Martini, vodu po holení a střelný prach (dává totiž přednost whisky :), ale pořádný tvrďák ze staré školy. S pomstou v očích a výrazem „já jsem agent CIA – jsem nebezpečnej a jsem zlej“ si razí cestu k pravdě o smrti svého syna i o smyčce, která se mu pomalu stahuje okolo krku. Vše ostatní již zmínil ve svém komentáři kolega dopitak, tak už jen jedinou věc: jakkoli je Yul Brynner v tomto filmu vynikající, vzhledem k pointě a jeho fyziognomii je poněkud překvapivé, že tvůrci sáhli právě po něm. Ale dobře, že tak.(24.5.2012)

Zářivý Yul Brynner ve dvojroli a ve svých nejlepších letech, docela chytrý scénář, přiměřeně dávkované napětí, pěkná atmosféra tehdejšího horského střediska, kdy se ještě hledělo na to, aby si lidé užili společnosti a zábavy, a ne kde je sleva na vlek, moc jsem si to užil.(26.10.2014)

Spionazni film od rezisera Franklina Schaffnera (Motylek, Hosi z Brazilie, Planeta opic, Patton atd...) s Yul Brynnerem v hlavni dvoj-roli, zapletka je fajn, ikdyz pointa a jeji akteri jsou na muj vkus trochu LOL, kazdopadne pekne zahrane, krasne prostredi zimnich Alp mnohe vynahrazuje, klasika C.I.A. vs K.G.B., prijemny nadprumer v ramci zanru...(22.6.2012)

Přestože jsem na tu "tajnou" pointu přišel v padesáté minutě filmu během rozhovoru Slatera s Ginou, až do konce ze mě nadšení nevyprchalo. Tohle je přesně to, co funguje, a proč miluju film Kam orli nelétají. Akce, napětí, hromady sněhu a majestátné hory na pozadí, kabinové lanovky, technicolor, prototyp padoucha v postavě Antona Diffringa, mého oblíbeného záporáka už z mnoha filmů. Nic nevadí, že místo druhé světové jde o válku studenou, tenhle film je „Orlům“ nejblíže a zůstane v mém fanouškovském srdci na čestném místě (těch několik hloupostí ve scénáři rád odpustím: co na tom že Slater si strhnul náplast pod kuklou, a pak asi aby mu v místnosti nebyla zima, zase se namáhal kuklu si spoutanýma rukama natáhnout). Tohle dokoukáte se zatajeným dechem, anebo si naplno užijete odhalení zhruba v polovině filmu.(1.1.2012)