Didine

• Francie

En visite

Komedie

Francie, 2008, 103 min

Didine, kromě toho, že je to jméno (tedy spíše přezdívka) hlavní hrdinky, je hlavně filmem o tom, že setrvávat nějakou dobu na stále stejném místě a neprožívat nic nového může člověka časem tak zdeptat, že ho zaujme i taková nabídka, jako dělat dobrovolníka v práci se staršími lidmi, tedy spíše starší lidi navštěvovat a dodávat jim trochu té radosti do života. A že taková práce může člověka kompletně změnit a že přehodnotí priority a náhled na život snad ani netřeba dodávat, to musí být zřejmé. Tenhle film tedy vlastně ukazuje to, jak lze změnit život vlastním přičiněním, ale i to, jaké to je, když zůstanete ve stáří sami a jste vděční za každou společnost. Toto ovšem není moralistický film, toto je film o naději, o porozumění a hlavně o optimismu. Jistě, je zde i vedlejší dějová linie o kamarádce hlavní hrdinky, která je nešťastná a řeší to radikálně, ale to je jen jako protipól k tomu, co prožívá Didine. Film je tak vlastně sympatickým a milým dílkem, které rozhodně zaujme, které má zajímavý děj a které toho má hodně co říci. Ale i přes to všechno film bohužel nemohu označit jinak než jako průměrnou francouzskou komedii, která nijak nevyniká v porovnání s ostatními, ale zároveň má co říci. Takže já uděluji této komedii tři hvězdičky.(3.1.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $711,750(4.7.2010)

Didine je holka odrostlá iluzím a snům a tak trochu zahnívá u návrhů na látky, když ji náhoda přivede k práci sociální dobrovolnice. Zasvěcena řikánkou "voni se nuděj, my se nudíme, tak je navštěvujem a votravujem se všichni jak blbci" se vrhne do nové zkušenosti a ke svému překvapení zjistí, že za dveřmi staroušků nečeká jen puch a senilita, ale objevy, které ji proberou k životu. Didine je hlavně uplně normální film a to je v době, kdy se vše tak přeřvává o pozornost, balzám na duši.(2.11.2008)