Reklama

Reklama

I na královském dvoře se chodí do školy. Yul Brynner a Deborah Kerrová v hlavních rolích slavného amerického muzikálu, oceněného pěti Oscary... Proslulý americký herec Yul Brynner (1920–1985) je u nás patrně nejznámější postavou pistolníka Chrise z legendárního westernu Sedm statečných. Pravdou ovšem je, že jeho nejslavnější rolí byl siamský panovník Mongkut v muzikálu Král a já dvojice Richard Rodgers-Oscar Hammerstein II. Jeho premiérové nasazení se odehrálo na Broadwayi v letech 1951–54 a obnášelo celkem 1246 představení. Mimořádný divácký úspěch této inscenace korunovala i různá ocenění, mj. pět prestižních cen Tony (z nichž jedna byla i pro hlavního představitele). Brynner se s touto rolí na broadwayské jeviště ještě dvakrát vrátil (1977; 1985) a samozřejmě byl prakticky jediným kandidátem i do připravované filmové verze. Ta vznikla v produkci hollywoodského studia 20th Century Fox v roce 1956 ve scenáristické úpravě Ernesta Lehmana a v režii zkušeného specialisty Waltera Langa, který vedle Brynnera použil i další tvůrce z jevištní verze (mj. choreograf Jerome Robbins a kostýmní výtvarnice Irene Sharaffová). Jeho partnerku ve filmu hrála britská herečka Deborah Kerrová, neboť divadelní představitelka Anny Leonowensové, známá diva Gertrude Lawrenceová, už v době natáčení nežila. 
(Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Jako mocný vládce Siamu a přilehlých vesmírů si dovoluji tvrdit, že musím mít hlavu nejvýš ze všech, že Lincolnovi chybí k úspěšnému vedení války sloni a že Britové nejsou dost na úrovni, aby jedli hůlkami. A taky si troufnu tvrdit, že Yul Brynner je jako vědecky mazaný král prostě dokonalý - i v těch srandovních pumpkách. Jenže to kolem jedinečného krále je celkem průměrné - děj, písničky, neposlušná Anna, více či méně poslušné manželky, jejich 106 dětí, et cetera, et cetera, et cetera. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pozrite si Kráľa a ja po sérii experimentálnejších filmov, alebo aspoň francúzskej novej vlny. Film je totiž ukážkou pravého opaku. Neviditeľný kontinuálny strih, anti-autorstvo, prirodzene neprirodzená načančanosť. A tróni tu Yul Brynner. Hlavne to neberte ako faktografický historický film, naivita podporená a motivovaná pesničkami je súčasťou hry. Podstatná je chémia medzi hlavnými predstaviteľmi a tá je vďaka rozdielnosti ich názorov takmer dokonalá. Vrcholom filmu je Hamletovské divadlo. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Krásný a celkem i úspěšný hudební film natočený podle broadwayského muzikálu Anna a siamský král. Není to jen čistě hudební film na které jsme u většiny podobných snímku zvyklí, ale film je i humorný což si myslím že bylo veliké plus a velice to tomuto snímku prospělo. Jinak film je krásný a úžasný i po barevné stránce, barvami to v něm přímo hýří. Kostýmy jsou též pěkně pestrobarevné a ten Yulluv červeno-puntíkový je také moc fajn. Trochu málo s děje filmu: Despotický siamský král (Yul Brynner) zaměstná na svém dvoře anglickou vdovu (Deborah Kerrová) jako dvorní vychovatelku. Po počátečních nesnázích se velice energické ženě podaří naučit krále civilizovaným způsobům. Později si tím získá nejen velké uznání, ale i jistou náklonnost. Královy názory a jeho způsob vládnutí jsou den po dni, aniž by to panovník postřehl, stále více ovlivňovány vychovatelkou. Yul je v tomto filmu velice přesvědčivý, a sehrál doopravdy parádní roli, podobně jako na muzikálové scéně kde tuto roli ztvárnil také. Moc milé překvapení. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Je pomerne málo muzikálov, ktoré si ma získali a tento medzi ne nebude nikdy patriť. V mojich očiach predstavuje rozmáchnuté honosné predstavenie, ktorých sa Hollywood dopúšťal v povojnových rokoch. Chabý dej ani nevýrazná hudba ma nezaujali a tak priemerné tri hviezdičky zachránil iba dobre hrajúci Yul Brynner. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Velkofilm své doby, dnes působící na diváka poněkud kulisovitě divadelně, o to víc zde však září Yul Brynner. A kdo se chystá navázat poznámkou o bleskovce, říká si o ránu. Siamská inscenace Chaloupky Strýčka Toma je svojí "šíleností" nezapomenutelná. Více než dvouhodinová stopáž je snesitelná - pro mě osobně daleko lépe než třeba u My Fair Lady. Mimochodem Anna A Král s Jodie Foster a Chow Yun-Fatem trvá ještě o čtvrt hodiny déle, za což ale nemohou hudební čísla, ale akční scény;) 80% především za Yula a jeho nechtěný humor, pro nové zpracování v době prolezlé politickou korektností zřejmě nevhodný. ()

Galerie (76)

Zajímavosti (12)

  • Roli Anny Leonowens měla původně ztvárnit Maureen O'Hara, ale Yul Brynner výslovně požádal o obsazení Deborah Kerr, kterou předtím viděl ve hře „Tea And Sympathy“. On sám se neucházel o hlavní roli ve filmovém zpracování, ale o jeho režii. (vesper001)
  • Natáčení trvalo šest měsíců za stálých rozporů mezi režisérem Walterem Langem a Yulem Brynnerem. (vesper001)
  • Místo Deborah Kerr zpívá ve filmu zpěvačka Marni Nixon. (vesper001)

Reklama

Reklama