Král a já

Rodgers and Hammerstein's The King and I

Kráľ a ja

Muzikál / Drama / Životopisný

USA, 1956, 133 min

Oproti novšej verzii Anna a kráľ je táto muzikálová verzia svižnejšia, uvoľnenejšia a vtipnejšia. Kráľ srší vtipom a pritom je svojsky namyslený a panovačný, ale určite nie je barbar. U anglickej návštevy túto nepríjemnú fámu ľahko vyvráti, horšie je tu už so zvrátením svojho obrazu u Anny. Hudobné a tanečné čísla sú celkom jednoduché, ale nijak výnimočné. Striedajú sa emotívne silné pasáže so slabšími, medzi ktoré pre mňa patrilo aj čínske divadlo. –––– Když člověk nemá co povědět, je nejvyšší čas, aby mlčel.–––– Et cetera, et cetera, et cetera...(25.10.2014)

Jako mocný vládce Siamu a přilehlých vesmírů si dovoluji tvrdit, že musím mít hlavu nejvýš ze všech, že Lincolnovi chybí k úspěšnému vedení války sloni a že Britové nejsou dost na úrovni, aby jedli hůlkami. A taky si troufnu tvrdit, že Yul Brynner je jako vědecky mazaný král prostě dokonalý - i v těch srandovních pumpkách. Jenže to kolem jedinečného krále je celkem průměrné - děj, písničky, neposlušná Anna, více či méně poslušné manželky, jejich 106 dětí, et cetera, et cetera, et cetera.(9.9.2015)

Příběhově a herecky moc hezké a kvalitní, po muzikálové stránce však pro mně osobně o ničem. Ani jediná píseň se mi nelíbila, taneční výstup pouze jediný, a to ještě skočná polka (tedy nic vizuálně zajímavého). Filmu by spíše slušel klasický vypravěčský formát bez písní. Jsem až překvapen, jak mě to vůbec nedostalo. I přesto však určitě kvalitní film.(1.11.2014)

Pro člověka muzikálově odkojeného na Moulin Rouge! a Hairspray je tenhle výlet do pravěku dost velká facka. Režie mi přišla hrozně unylá a pomalá, co stačilo, a jistě působilo "šokantně" v roce 1956 je dnes jenom přespříliš naivní pohádka. Ale v roli krále je Yul Brynner opravdu skvělý. 50 %(4.10.2010)

Velkofilm své doby, dnes působící na diváka poněkud kulisovitě divadelně, o to víc zde však září Yul Brynner. A kdo se chystá navázat poznámkou o bleskovce, říká si o ránu. Siamská inscenace Chaloupky Strýčka Toma je svojí "šíleností" nezapomenutelná. Více než dvouhodinová stopáž je snesitelná - pro mě osobně daleko lépe než třeba u My Fair Lady. Mimochodem Anna A Král s Jodie Foster a Chow Yun-Fatem trvá ještě o čtvrt hodiny déle, za což ale nemohou hudební čísla, ale akční scény;) 80% především za Yula a jeho nechtěný humor, pro nové zpracování v době prolezlé politickou korektností zřejmě nevhodný.(22.4.2008)

• - Místo Deborah Kerr zpívá ve filmu zpěvačka Marni Nixon. (vesper001)

• - Natáčení trvalo šest měsíců za stálých rozporů mezi režisérem Walterem Langem a Yulem Brynnerem. (vesper001)

• - Snímek slavil v Americe mimořádný úspěch, v Siamu, dnešním Thajsku, byl ale zakázán. Thajcům totiž připadalo, že krále Mongkuta, kterého považují za otce vlasti, film zobrazuje jako panovačného barbara, kterého musela představitelka západní kultury přijet zcivilizovat. (vesper001)