poster

Králové slunce

 • USA

  Kings of the Sun

Dobrodružný

USA, 1963, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lacike
  ***

  Celkom zaujimavy indiansky film z predkolumbovsekj ery. Je to sice trochu naivne jak Vinnetou, ale takym tym roztomilym spôsobom. Keby to obcas nemalo hluche miesta v ktorych sa len kecalo a nic poriadne nedialo, tak by som dal aj 4*. Ale akonahle doslo na nejake boje, tak bolo na co pozerat. Sice neboli nejak extra prepracovane, ale pacilo sa mi to mnozstvo statistov, ktore sa dnes uz tak casto nevidi. Celkovo je vyprava a technicka stranka stale pôsobiva. Z hercov tu ma najväcsi priestor ustredny milostny trojuholnik v ktorom dominuje indian Brynner. Vysledkom je prijemny indiansky film. 7/10.(17.5.2016)

 • MickeyStuma
  ****

  Mayové. Do dnešních dob velmi záhadní lidé. Naposledy se na ně v roce 2006 podíval Mel Gibson ve svém snímku ´Apocalypto´ a to víc než surrealisticky. Tady máme snímek z roku 1963 a na svou dobu neméně skvostný. Lidská úskalí a snaha o dosažení svého v zájmu svých a bohů. Mayského krále si střihl Yul Brunner a jako vždy úchvatně. Osobité charisma ve snaze pojmout svoji postavu co nejušlechtivěji z něj doslova září. Epický snímek po technické stránce typický na svou dobu, kde není nouze o plynulost děje s patřičným vývojem, dramatizace, akce a hlavně ve finále množstevní válečné scény. Studiovost je místy hodně patrná, ale oproti tomu je u exteriérových scén dobrá výprava. V 50. a 60. letech vzniklo mnoho historických snímků a tento se klade mezi ty lepší. Snad je to i vlivem účasti právě Yula Brunnera.(13.7.2018)

 • vesper001
  ***

  Mayové prchají před nepřáteli a objeví Ameriku. Jenomže místním indiánským starousedlíkům se úplně nezamlouvá představa, že by se na jejich území měla nasomrovat nějaká banda náboženských fanatiků. Náčelník Černý Orel se to mayskému králi pokusí vysvětlit ručně, leč padne do zajetí. Je raněn a v mayské osadě jej ošetřuje princezna, aby se hezky uzdravil a mohl zemřít mučednickou smrtí. Nakonec se ale bílý a rudý muž usmíří, stanou se div ne pokrevními bratry… a kdybych nevěděla, že je absolutně, ale absolutně vyloučeno, aby jeden scénárista opisoval od druhého, byla bych si to skoro myslela…:) Film trpí klasickými nešvary levnějších historických pohádek (spousta papundeklu, žádná malinovka, bitevní pole ihned po skončení válečného konfliktu dokonale uklizené...), a Yul Brynner je v podstatě jediný, kdo tu skutečně hraje – ale zato hraje tak dobře, že kvůli němu stojí film za vidění.(23.5.2012)

 • curunir
  ****

  Parádny starý veľkofilm s NEJEDNÝM veľkým klišé. Pred Gibsonom sa vyrozprávať príbeh z temer neznámej ríše Mayov podarilo snáď iba J. Lee Thompsonovi. A treba poznamenať, že i keď film v pravom zmysle slova za historický nemožno považovať, jedná sa o zaujímavý a v mnohom neošúchaný počin. Síce neustála prítomnosť tých hollywoodských tvári je každému do očí bijúca a to radšej nerozoberám spôsob dialógov, ktoré medzi sebou postavy vedú, takýmito nešvármi trpela ale vtedy aj viacej ,,serióznejšia" produkcia, takže tento handicap by som videl za jeden z menších. Odhliadnúc od tohoto všetkého, ostáva veľmi slušný príbeh, ktorý netrpí (takmer) žiadnymi hluchými miestami, príjemne napreduje a 108 minút prejde ani sa nenazdáte. Osobitne by som už len vyzdvihol skvelého Brynnera (zvlášť niekoľko scén s ním v jeho cele) a vysoko nadpriemernú hudobnú kompozíciu Elmera Bernsteina, ktorý si pár tónov požičal zo ,,Siedmych statočných". (30. hodnotenie, 4. komentár k filmu)(15.10.2010)

 • Pohrobek
  ***

  Když mladý mayský král Balam (George Chakirismit) se svým lidem uprchl před mocným protivníkem, podařilo se mu po dlouhé plavbě přistát na zdánlivě neobydleném pobřeží. Zde do jejich zajetí upadne náčelník severoamerických indiánů "Černý orel" (Yul Brynner), který má být obětován mayským bohům. Balam mu však daruje život a získá tak mocného spojence... Barvitý dobrodružný film, v němž zaujme především zajímavé prostředí, Yulova lebka a "akční" hudební doprovod.(30.3.2005)