Za zelenými dveřmi (festivalový název)

Behind the Green Door

Erotický / Drama

USA, 1972, 72 min

Art porno ze 70. let, které si uchovává část svého kouzla dodnes. Jak už to u experimentů s formou a žánrových průniků bývá, je poněkud problematické film zařadit či hodnotit. Pohybuje se na pomezí pornožánru a jakéhosi dramatu s kvazipříběhem, který je trošku zvláštní a v podstatě by tam nemusel být. Ale jako sexuální fantazie je možné jej akceptovat. V této podobě působí ovšem trochu amatérsky a rušivě. Více by se mi líbilo buď ještě větší zjednodušení, anebo naopak větší propracovanost (a lépe zahraná). Ale to už bych chtěl po autorech z porno-branže možná moc. Už tak se hodně snažili...:-) A s ohledem na poněkud jednostrané "herecké schopnosti" aktérů by to nakonec možná film ani nevylepšilo.:-) ______ Z výtvarného hlediska je to trochu nevyvážené a "přeplácané". Občas to připomíná studentské výtvarné cvičení, občas člověku klesne uznale čelist. Některé nápady působí svěže a vtipně i dnes. Scéna s live kytarovým sólem zahraným podle zrychlujícího se rytmu pohybů kopolující dvojice působí docela humorně. Škoda, že větší část okolního komparzu nevyvolává příliš sympatický dojem. Některé bizardnosti, které "herci" při grupen-sexu spolu ve filmu dělají, pochopitelně nemohly chybět. Já osobně bych si je ale klidně odpustil. Snímku by myslím prospěla o 15 min. kratší stopáž. ______ Pokud máte rádi netradiční filmy, umíte se nad sexuálním aktem pozastavit i jako nad čistou vizuální hrou a nevadí vám se na chvíli dostat do role voayera, určitě si film Za zelenými dveřmi nenechte ujít. Pro diváky, kteří si chtějí užít čistou erotiku, to asi nebude to pravé. ______ Titulky si k shánět není potřeba, moc se toho tam nenamluví.:-)(31.3.2012)

Mladá dívka je unesena a "za zelenými dveřmi", na pódiu exklusivního klubu, zažije nejorgasmičtější večer svého života. Stařičké filmové péčko (toho křoví! :-)) vlastně tvoří jedno dlouhé erotické vystoupení, přerůstající do masivní orgie publika (zahrnující i velice obézní paní). Tváří se až "artově", hlavně při bizarním zpomaleném vyvrcholení, vyluzujícím úsměv na rtech obrazovými efekty a gradující hudbou. Ovšem živočišné vzrušení ze sexu přenáší, přestože na současné standardy toho není přes prolínající se těla zas tolik vidět a častěji se zabírá extatická tvář Marilyn Chambers, než detail penetrace.(26.9.2018)

• Stejšn

Tak ano, pár pornofilmů jsem už viděl. Některé byly úplně stupidní dějem, o to ale v erotických filmech moc nejde. Jenže tahle "lahůdka" je teda skutečně těžko stravitelná. Celé je to v podstatě jediná hromadná šukací scéna, která je ovšem mizerně nasnímaná (většinou má mezi kamerou a objektem někdo ruku, záda, rameno nebo něco). Půl času celého filmu je záběr na obličej hlavní "hrdinky", herci jsou vyloženě odporní až slizcí a celé to nefunguje moc ani jako porno, protože záběry jsou hrozné. A výstřik zpomalený na rychlost 1 snímek za sekundu, který je pak v obraze snad 5 minut - no co to mělo být? Megabobr hlavní aktérky by mi nevadil, prostě se to v 70. letech takhle nosilo, ale ten film nedoporučuju snad nikomu ani ze studijních důvodů.(26.2.2010)

Důkaz, že i v pornu se dá dobře zahrát. Je to dáno i tím, že je tu pomalu víc záběrů na tváře než na pohlavní orgány. Aniž by to vadilo. Hvězdou tedy Marilyn Chambers v roli unešené, šukané a ráno navrácené. Nechybí ani až experimentální stříkací zpomalovačky, nevázané orgie, pěkná muzika, prostě sedmdesátkový luxus jak má být.(16.7.2009)

Tento film by se dal v českém překladu přeložit něco jako "Za Zelenými dveřmi", snímek byl jedním z prvních erotických průkopníků tzv. "uměleckého porna, nebo-li jakési ho experimentu", který si kladl za cíl zpřístupnit erotické snímky běžným popcornovým divákům, a zároveň těžil se zájmu, který ve stejném roce vzbudil snímek "Deep Throat" ( Hluboké hrdlo 1972). Co do počtu odvážných scén a tvrdosti tohoto konkurenta značně pokoří, stavěl bych ho zhruba tak na stejnou kolej s "Devil In Miss Jones". Film má plných dvaasedmdesát minut, z toho nejméně šedesát se hromadně prosouloží (divoké orgie, Gloria se třemi muži, grupáč, žaludek se mě ale zvedal při pohledu na tu asi stopadesát kilo vážící ženskou s rukou v klíně). Tak zhruba do dvacáté minuty, působí film zcela nevinně (prakticky se v něm skoro vůbec nemluví, od Glorie jsem neslyšel ani slovo) a vy si myslíte že jste přišli jen na nějaké pantomimické představení, ale pak už to bez přestávky jede a jede. Skvělá je určitě i hudba (která se stupňuje právě souloží a následným vyvrcholením), dále třeba prolínání barevných psychedelických obrázků, vzpomalené záběry při ejakulaci apod. Elegantní pornofilm jak mu také bylo přezdíváno, tenkrát nešokoval jen názornými sexuálními výjevy. Na rozdíl od provokativních a smyslných hrdinek z jiných filmů té doby ať už mladších či starších, tak hlavní představitelka Marylin Chambers (u mě zatím NO.1 pornstar, předčila tak zatím i jiné hvězdy a dnes už legendy porno filmu Lindu Lovelace i Georginu Spelvin) ze sebe vyzařovala jak svěží tak i nevinný půvab, který ji v minulosti dokonce zajistil i roli v americké reklamě, na prací prášek, na praní dětskéh prádla. Film měl pochopitelně ve své době velké problémy s cenzurou a jako jiné byl dokonce na delší dobu soudně v několika amerických státech snad až někdy do poloviny osmdesátých let zakázán.(10.12.2006)

• - Spolu s Hlubokým hrdlem odstartoval tzv „Zlaté období pornofilmů“ a stal se nestárnoucí klasikou a do jisté míry i praotcem všech pornofilmů. (Karlos80)

• - První hard-core snímek v široké americké distribuci. (Karlos80)

• - Jeden z prvních snímků distribuovaných na videokazetách pro domácí užití. (Karlos80)