Šalamoun a královna ze Sáby

Solomon and Sheba

Drama / Romantický / Historický

USA, 1959, 139 min

• rikitiki

Zdá se mi, že snímek později posloužil jako silná inspirace pro Kleopatru s Liz Taylorovou. Zejména hýřivé kostýmy, které nosila královna Lollobrigida, včetně striptýzového modelu se zlatou podprsenkou v lehce pozměněné podobně oblékla i Liz. Ve snímku také uvidíte jihoamerického papouška coby mazlíčka starověké královny, krásně namalované blesky, které zničí jeruzalémský chrám a hříšné tance pohanů vyznačující se divokou smyslností a taky vyumělkovaností – no, fuj, fuj. Snímek je patetický a legrační, dlouho se nic neděje a pak tam napadá spousta figurek vojáků a koníčků do propasti. Pomocný štáb se musel zapotit, když tam ty hračky házel, aby z toho vznikla značně nepřesvědčivá scéna o zkáze mocného vojska.(16.5.2017)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $12,200,000Tržby Celosvetovo $12,200,000║ V rámci výpravnosti a kulís opäť úžasná práca, možno trošku viac to chcelo vystužiť dej zaujímavejšími scénami, lebo ide opäť o klasickú schému plnú intríg, zákulisných ťahov a pomsty ale aj tak slušný priemer. /60%/(27.3.2010)

,,TVOJ KRÁĽ SKUTOČNE STAVAL VEĽKORYSO. TAKÉ STAVBY NIE SÚ ANI V EGYPTE ... A TO VŠETKO, PRE BOHA, KTORÝ ANI NEVIDÍ.“ __ Prvá polovica filmu je kvalitou veľmi diskutabilná a to tiež vzhľadom k tomu, akým bol King Vidor gigantom amerického filmového priemyslu. Všetko je samozrejme chybou slabšieho scenára, ktorý svoje kvality ,,rozvíja“ práve tu a tu ponúka aj niekoľko vyložene trápnych scén. Najhoršou z nich je bezpochýb smrť kráľa Dávida (Finlay Currie – v ten istý rok si zahral Baltazára v megaoscarovom Wylerovom Ben-Hurovi.) – je zbytočné ju rozoberať; kto film uvidí, pochopí. Posledná hodina ale ponúka predstavenie snažiace sa ísť na plné pecky a to zachraňuje film z vôd priemernosti a u mňa sa postarala o 4*. Sú tu hneď dve zapamätateľné scény, jednak pohanské orgie a následný Boží hnev (naozaj na svoju dobu úžasné nakrútené ak by sa jej o niečo neskôr chopil nebojácny režisér, mohlo by sa jednať o jednu z kultových scén kinematografie. A nemyslím tým nič v štýle Tinta Brassa.) a potom scéna s priekopou. V tejto súvislosti by sa hodilo pochváliť špeciálne efekty, ktoré v mnohom zachraňujú miestami veľmi lacno pôsobiace kulisy. A Gina tu hrá presne tak, že vtip so zvesením obrazu buď jej alebo Husáka, by až tak humorný nebol... (59. hodnotenie, 6. komentár k filmu)(17.4.2010)

Zub času v případě Šalamouna ohlodal nejvíce trikové scény, což je pochopitelné. Po stránce dějové je však film stále perfektní, potěší herecké výkony Yula Brynnera (to je nezvyk vidět jej s vlasy!) a Giny Lollobrigida, hudba a interiéry. Co stojí také za obdiv proti dnešním historickým velkofilmům, jsou davové scény, neboť tehdy to opravdu byli komparzisté, lidé z masa a kostí, a žádné digitální triky. :)(29.5.2014)

Prvé prekvapenie bolo,že kráľ Šalamún-hral ho starý známy Yul Brynner,mal vlasy.Ešte nikdy som nevidel takto,len s holou hlavou.Kráľovnú zo Sáby hraje Gina Lollobrigida,v 60.rokoch veľmi obľúbená a hodne žiadaná a obsadzovaná herečka.A treba priznať,že bola veľmi pekná.Ako to už v takýchto filmoch býva,treba dej brať s veľkou rezervou,pretože o týchto osobách sa dokopy nič nevie,len čo píše biblia.Či ozaj bola kráľovná zo Sáby taká zvodkyňa,alebo dokonca špiónka,to sa už asi nikdy nedozvieme.Historických bojov bolo pomenej,ktoré ale nemajú žiadny historický základ.Veľmi pekná bola pohanská slávnosť a orgie s ňou spojené.Nadpriemerný historický veľkofilm,aj napriek praktický vymyslenému deju.(5.3.2010)

• - Během natáčení historického velkofilmu ve Španělsku utrpěl herec Tyrone Power masivní infarkt. Okamžitě byla zavolána sanitka, ale herec zemřel cestou do nemocnice ve věku pouhých 44 let. (Stoka)