Uchovat si tvář

Will Smith, James Lassiter

Sabine Hoffman

Kostýmy:

Jill Newell

Spíš dojemné než úsměvné příhody několika Číňanek žijících v New Yorku. Ústřední dějová linie sleduje dva vztahy – mezi konzervativní matkou ctící tradiční konfuciánské zásady a její amerikanizovanou dcerou a mezi dcerou samotnou a její milenkou. Ano, je lesbička, jenže také matka skrývá jedno, pro ostatní nemilé, tajemství, totiž své nemanželské těhotenství. U citlivě, ne však sentimentálně, napsaného scénáře, se možná párkrát usmějete, ale jádro příběhu tvoří právě ony vztahy – rodičů k dětem, dětí k jiným dětem, celé společnosti k rodičům, dětem a jiným dětem. Pokud se snad zajímáte o život čínských lesbiček v Americe, můžete své studium začít tímto vesměs příjemným, nenásilným filmem. 60%(13.1.2007)

Hezký a příjemný film, který konfrontuje dva naprosto rozdílné světy. Dvě kamarádky Číňanky a New York. Obě strany jsou dost zmatené a díky tomu vzniká řada komických událostí. Nenucený film v mnoha ohldch, který jak začal, tak i skončí, bez jedné zapamatování hodné scény, ale s příjemným úsměvem na tváři.(28.6.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,187,266Tržby Celosvetovo $1,236,518(25.2.2010)

Velmi, velmi krásný film .. který každou minutou víc a víc získává tu správnou atmosféru a díváka jeho příběh pohlcuje, velmi krásně natočený lesbický příběh.(16.8.2007)

Morální kodex je podstata a vizitka každého lidského jedince. Uchovat si tvář, tak tahle formulace směřuje k potvrzování uvedeného, plus nekonečná řada otázek. Proč si uchovat tvář? Pro koho? Co je zač ten posuzovatel? Kdo je pro mě autorita a kdo směšným hmyzem líně lezoucím ve svém teritorii? Atd.(6.11.2010)

Zajímavý nápad skloubit angličtinu s čínštinou do jednoho filmu. Milý snímek.(19.6.2009)

Po dlouhé době konečně něco, co mě potěšilo, bavilo :))(14.5.2009)

Největším potěšením je film, o kterém nic nevíte, nic od něj nečekáte a on se před vámi z nenápadného poupěte rozvine do úžasného omamného květu. Tak jako neskutečně pohodový Saving Face, vybudovaný na amerických základech a využívající klasických „hollywoodských“ postupů, do nichž však vnáší tradiční prvky asijské kinematografie. Výsledek je překvapivě soudržný, poutavý a přes jistou hollywoodskou doslovnost současně asijsky jemný a civilní, střídmý v kulisách, promyšlený v detailech a nesmírně emotivní. Dojemný, přitom nesentimentální, oslovující nejen srdce množstvím emocí, ale i rozum celou řadou nahozených otázek na téma morálky, tradic, života, lásky a rodiny. Navíc se to vše daří poměrně dobře držet na uzdě v rovině uvěřitelně přirozenosti, která se zdánlivě bez námahy vyhýbá typické idealizované poloze sladké hollywoodské romantiky. A když si vezmu, že jde režisérský debut, nezbývá než smeknout.(11.11.2011)

• numi

Každá nová generace válčí s generací přechozí. Nechápe, nebo chápat nechce, její zažité a dávno zastaralé předsudky a zvyky, a pokud vezmete v potaz fakt, že navíc žijete ve velké a svobodné Americe, tak je míra pochopení nejen nulová, ale dokonce někde hluboko pod bodem mrazu. Přesto vás tam někde vzadu, ve vašem svědomí, hryže malinkatý brouček, který vás nutí k pochopení a každé rozhodnutí vzpoury je více než jen těžké. A tohle všechno zasaďte do atraktivního americko-čínského prostředí, které je alespoň pro mě, laika, dostatečně věrně zachyceno, a máte solidní téma na zábavnou oddychovku. V hlavní roli září Michelle Krusiec, která je dokonale zvrhle "free" a Joan Chen v roli její matky jí skvěle sekuduje. Samotné jednotlivé vztahy otce s dcerou, matky s dcerou a dvou žen, milenek, jsou věrně podány a mají na oko přirozený průběh. Nejsou zbytečně idealizovány a nadsazovány a vše je tak snadno uvěřitelné. Bohužel je film emočně až příliš chudý a plytký a v žánru romantické komedie, ve kterém tvoří emoce více než polovinu celkového diváckého zážitku, je fakt, že mě tento snímek nechal naprosto chladným, bohužel rozhodující. [únor 2006](19.2.2006)

Dějová šablona filmu sice není – jak už to u romantických komedií bývá – nijak originální, přesto je Uchovat si tvář velmi příjemným filmem. Může za to jednak dobrá režie, neokoukané herečky (především) a pak také to, že režisérka zariskovala a polovinu dialogů nechala v čínštině.(1.12.2005)

Daniele Steelová odohrávajúca sa v čínskej štvrti. Nevravím, že Číňanky nie sú pekné, ale týmto vzťahovým (lesbickým) filmom by viac prospel psychologicky hlbšie rozpracovaný scenár, než exotické sociálne zázemie a neopozeraná farba pleti.(25.4.2010)

Po dlouhé době velmi miloučký film.(3.4.2011)

Civilní, přirozené, hluboké, krásné.(13.1.2007)

Moc příjemná záležitost, o dvou lesbičkách a matce hledající manžela s dobrými hereckými výkony. Nádherný dojemný film, který vám rozhodně zlepší náladu. Jsem nadšen.(25.1.2006)

Pohodové, nenásilné, usměvavé, čínské. Pohodový výlet mezi čínskou komunitu v Americe, jejich generečními odstupy, pravidly a zvyky, které stále dodržují. Vztah matky a dcery je jako vystřižený z Gilmorek, čínské drbny, a trocha té lesbické lásky. Do toho opět tuny snězených čínských jídel. Film končí jak jinak než pozitivně. Herecké výkony vůbec nebyly špatné, Joan Chen je k nepoznání od své role majitelky pily. ..hmm, asi si zajdu na nějakou čínu..hodně používám slova odvozená od "Čína"..(7.11.2010)

Nástin děje byl docela zajímavej: Americkej film plnej číňanů v Americe, režírovanej číňankou, o 48 letej těhotnej vdově (odmítající říct s kým) s dcerou, která je na holky versus tradiční čínský hodnoty, který se s tímhle ani trochu neztotožňují. Absolutně neznámý film se pro mě stal velkým překvapením. Je to v podstatě romaťák, skoro až doják řekl bych, okořeněný občasným humorem, kterej mě svojí bezelstností velmi mile překvapil. Režisérka šikovně a jistou rukou skládá jednotlivé scény, až se nechce věřit, že je to její debut.(23.12.2011)

Super na relax. Zasmál jsem si a velmi mě to zaujmulo. Nwm co bych víc napsal, prostě kdo má rád romanticky, ne příliš vtipny a s trochou drma, komedie, a zaoberá se touto tématikou, tak si přijde na svoje. 75%(28.8.2011)

Bohužel skoro všichni tvůrci se narodili v USA a ne v Číně, takže jediné, co je ve filmu neamerické, je vzhled herců a hereček. Jinak průměrná vztahová banalitka, pro mě i hůře stravitelná proto, že si myslím, že film byl primárně vytvořen pro ženy. A tak mě potěšila pouze jedna hezky udělaná lesbická scéna a závěrečná katarze hlavních hrdinek.(21.3.2013)

Velice příjemný film, dobrá atmosféra, zástup krásných asiatek, hlavně Lynn Chen a Michelle Krusiec, ta druhá zmíněná neumí moc dobře hrát, ale aspoň to dohání vizáží, po celou stopáž sem se dobře bavil, ale že by film byl něčím vyjímečný to ne.(6.12.2008)

Milé, příjemné, romantické...i (melo)dramatické. Předsudky vládnou všude, natož v čínské komunitě, ale i tam čas vše napraví... P.S. Je neuvěřitelné, jak jsou ty Číňanky hezké a jak pořád vypadají mladě :-)(2.1.2013)

<< předchozí 1 2