En compagnie d'Antonin Artaud

Drama / Životopisný

Francie, 1993, 90 min

Melancholické vyprávění o zvláštním přátelství básníků Antonina Artauda a Jacquese Prevela, na základě jehož knihy byl film natočen. Těžký, takřka nesplnitelný úkol vystihnout osobnost dvou podivuhodných umělců se snímku daří v mezích možností, na čemž má zásluhu zejména výborný Sami Frey v roli Artauda, jenž si v podstatě celý film ukradl pro sebe. Jeho bohémský, drogám a nihilismu oddaný básník neohlížející se na okolí zdařile odpovídá představě rozevlátého, až takřka šíleného umělce, jak jsou výjimečné osoby s oblibou vykreslovány a ač mi je podobně zjednodušená představa obvykle protivná, tak zde plní svůj účel na výbornou. Až téměř psí oddanost Prevela a jeho submisivní roli dodavatele laudána jsem díky tomu dokázal pochopit a v rámci snímku se s ní i ztotožnit. Film navíc představuje důkaz, že pro určitá vyprávění se mnohem více hodí černobílá forma, jelikož v barvě by příběh ztratil své posmutnělé kouzlo, na kterém má též zásluhu i krásná, bluesově laděná hudba, jenž sice zazní jen občas, ovšem vždy v ideální moment. Zajímavá sonda do života dvou slavných básníků, přičemž bych už tedy po jejich tvorbě mohl přestat pouze nesměle pokukovat a konečně si jejich díla přečíst.(18.4.2010)