La Maldición de la Llorona

The Curse of the Crying Woman

Horor / Mysteriózní / Thriller

Mexiko, 1963, 74 min

Mexické filmy jsou snad všechny zajímavé a tento černobílý gotický horor taktéž. Ze začátku to vypadalo na jasných pět, skvěle brakové se všemi klasickými atributy a vynikající hudbou, závěr mne trošičku zklamal hodně naivním (dlouhodobým) sesuvem prokletého domu. Ale rozhodně se v žánru jedná o nadprůměrné dílo se skvělou atmosférou, které může konkurovat např. i britským hammerovkám.(3.6.2011)

Parádní ukázka toho, jak má vypadat správný gotický horor. Tentokrát z Mexika a silně inspirovaný Maskou démona. Budiž důkazem už samotný začátek, kde uprostřed mrtvého lesa stojí Plačící žena se svými zabijáckými psy a hladově čeká na blížící se kočár. Po solidním masakru se přesouváme na starobylou usedlost, kam přijíždí mladá žena s mužem, aby navštívila svou podivnou tetu. Tady už to jde podle klasického mustru. Přivítá je zohavený sluha, z domu se ozývají strašidelné zvuky, teta si schovává ve sklepení mrtvolu a samozřejmě nesmí chybět rodinné prokletí. Snímek má pár masařek (nepřesné odrazy v zrcadlech, útočící netopýr a mrtvola zavěšená na provazech), ale ty, po přehlídce nádherného vizuálu a působivé atmosféry, brzy vyletí oknem. Skvělý kousek ze staré dobré školy.(18.5.2011)

Další z řady Mexických filmů o čarodějnici. tentokrát mi ale tak nakopal prdel že se nebojím říct že se jedné o nejlepší Mexický film. Za prvé atmosféra zámku je neuvěřitelná a nezadá si z žádným jiným filmem. Za druhé ta čarodějnice je kurňa strašidelná a konec je nezvykle akční. Jo film má pár zaškobrtnutí a efekty nejsou zrovna nejlepší ale i tak jsem se bavil a film se hodně povedl.(3.9.2014)

Ďalší z čiernobielych kvalitne natočených filmov. Tento príbeh je inšpirovaný M.Bavom, lebo začiatok sa dosť podobal na jeho vynikajúcu Maschera del demonio. Temnou krajinou sa hnal kočiar a takých podobných scén tu bolo viacero. Potom sme sa zoznámili so zohaveným sluhoma z domom, z ktorého išiel strach a tam prichádza neter s manželom a zisťujú, že tu nie je niečo s kostolným poriadkom. A je tu i všade prítomná kliatba. Veľmi sa mi páčili tie strašidelné kulisy a aj podzemné priestory. Masky boli na vysokej úrovni a tie čierno čierne oči tej ženy boli dosť posobivé a zároveň mrazivé. Hudba bola taká na akú som pri gotických hororoch zvyknutý. Aj s tými všelijakými zvukmi, nemôžem tomuto filmu nič vytknúť. Aj tá efektná hmla,ktorá sa plížila po tej temnej krajine bola silno atmosferická. Poslednej dobe sa mi dostalo do povedomia viacero veľmi kvalitných Mexických filmov z tohoto obdobia a začínam im prichádzať na chuť a teším sa na ďalšie stretnutie s touto krajinou.(18.5.2014)

Nádherný gotický příběh plný klasických propriet a úžasné atmosféry. Přiznaná silná inspirace Mariem Bavou potěší, stejně jako povedené masky v čele s plačící ženou. Více: http://blog.obitus.cz/2008/06/la-maldicin-de-la-llorona.html(28.6.2008)