La Maldición de la Llorona

The Curse of the Crying Woman

Horor / Mysteriózní / Thriller

Mexiko, 1963, 74 min

Snímek kráčející jak ve stopách Hammeru, tak italských gotických horrorů. Jistě ho ale neovlivnily klasické snímky A.Margheritiho uváděné Karlosem80 vzniklé o rok později, ledaže by tvůrci viděli do budoucnosti. Žena s očima černějšíma než noc držící mohutné psy (ano, připomíná daleko krásnější B.Steelovou z Masky démona), mrtvý les znetvořených stromů, mlha, úplněk, táhlé vytí, kočár, koně se plaší... Dávné prokletí, které chce zlomit tajemná žena, jejíž neteř s manželem přijali pozvání, má být naplněno. Podzemní místnosti, chodby, pavučiny a probodnutá mrtvola v kole. Zatímco Amelie postupně zjišťuje, proč byla pozvána, její teta chystá vše na vzkříšení temnoty. Výborná šerosvitná kamera, úderná orchestrální hudba a konec inspirující se dozajista v Cormanově Zániku domu Usherů (1960). Ledacos by mohlo vzbudit úsměv - gumoví netopýři, psi, co místo, aby oběti trhali, je přátelsky olizují (to Fulci jinak ukázal prokousnutí hrdla), až příliš kašírované kulisy i poněkud odbytý model strašidelného domu. Jenže jako celek je tohle pravé ořechové pro milovníky starých gotických horrorů, co rádi drobné maličkosti přehlédnou.(26.7.2013)

Film, který na nic nečeká, už úvodní minuty totiž svou nesmlouvavostí předznamenávají vskutku děsuplné věci... Myslím, že "The Curse of the Crying Woman" by si neměl nechat ujít žádný nadšenec do gotických hororů. A dovolím si ještě jednu poznámku na okraj, to hororové Mexiko mě vážně začíná bavit...(1.3.2019)

Mexické filmy jsou snad všechny zajímavé a tento černobílý gotický horor taktéž. Ze začátku to vypadalo na jasných pět, skvěle brakové se všemi klasickými atributy a vynikající hudbou, závěr mne trošičku zklamal hodně naivním (dlouhodobým) sesuvem prokletého domu. Ale rozhodně se v žánru jedná o nadprůměrné dílo se skvělou atmosférou, které může konkurovat např. i britským hammerovkám.(3.6.2011)

Nádherný gotický příběh plný klasických propriet a úžasné atmosféry. Přiznaná silná inspirace Mariem Bavou potěší, stejně jako povedené masky v čele s plačící ženou. Více: http://blog.obitus.cz/2008/06/la-maldicin-de-la-llorona.html(28.6.2008)

Parádní ukázka toho, jak má vypadat správný gotický horor. Tentokrát z Mexika a silně inspirovaný Maskou démona. Budiž důkazem už samotný začátek, kde uprostřed mrtvého lesa stojí Plačící žena se svými zabijáckými psy a hladově čeká na blížící se kočár. Po solidním masakru se přesouváme na starobylou usedlost, kam přijíždí mladá žena s mužem, aby navštívila svou podivnou tetu. Tady už to jde podle klasického mustru. Přivítá je zohavený sluha, z domu se ozývají strašidelné zvuky, teta si schovává ve sklepení mrtvolu a samozřejmě nesmí chybět rodinné prokletí. Snímek má pár masařek (nepřesné odrazy v zrcadlech, útočící netopýr a mrtvola zavěšená na provazech), ale ty, po přehlídce nádherného vizuálu a působivé atmosféry, brzy vyletí oknem. Skvělý kousek ze staré dobré školy.(18.5.2011)