Don Bosco (TV film)

Drama / Životopisný

Itálie, 2004, 102+97 min

Marco Frisina

Luca Bernabei

Film s velkým morálním apelem. Našla by se zde řada chyb (nepřesnosti v životopise, absence některých důležitých životních milníků, liturgické nepřesnosti, sem tam kulhající dialogy, v případě českého dabingu ne úplně ideální překlad a nepřesvědčivé podání některých postav...). Největším problémem by však mohlo být nahrávání nešvarům plynoucím z pokoncilních reforem v Církvi. Pokud má člověk jasno, integritu jeho víry to nenaruší; u neomodernisty však hrozí, že si z toho vybere a dokonale dezinterpretuje motivy na podporu svého pohledu na věc. Přesto se jedná o pěkný působivý film se sympatickým a věrohodným hlavním představitelem. Po technické stránce typicky televizní, avšak pečlivé, zpracování.(21.3.2011)

Dvojdielny film o veľkom človeku, veľmi dobrom, ktorý založil saleziánov a staral sa o chlapcov, ktorí skončili na ulici. Dnes by každému kňazovi starajúcemu sa o chlapcov nadávali zrejme do pedofilov, homosexuálov, keďže bolo veľa sexuálnych škandálov a cirkev stratila dôveru, no stále sú medzi nami ľudia, ktorí pomáhajú. Stále sú kňazi, ktorí trpia aj kvôli svojim nadriadeným. My na Slovensku máme momentálne kauzu Bezák, verím že sa to čoskoro vysvetlí a súčasný stav sa zmení, lebo aj on privádza ľudí k viere a nie je zlý. Tento film má chyby v tom, že je príliš jednoduchý a cukrový, až naivne spracovaný a nie je to tak úplne životopisný film. Je však veľmi pekný na televízny film, môže slúžiť ako inšpirácia, ako historická pripomienka. Zaujal ma ako film s náboženskou tematikou, no neohromil, na svoju dĺžku nemá taký zaujímavý príbeh, nejde do detailov a preto ako plytký film zostáva na priemere.(21.3.2013)

Pokud budu hodnotit čistě film, tak není na víc než tři hvězdičky. Tím se samozřejmě nechci nijak dotknout obsahové stránky ani příběhu samotného. Ale pokud chudí chlapci mají nové čistě oblečení, pokud někteří nemocní vypadají tak, že jediné, co by jim stačilo ke zdraví je vstát z postele, promiňte, ale tyhle detaily mi vadí. Málokteří z Italů dokáží natočit film o svatých aniž by z něj udělali sladkobolnou limonádu. A prvky nebo myšlenky, které byly na filmu dobré, nejsou bohužel ani v nejmenším příspěvkem autorů, ale velikána, o němž film pojednává. Kdo se zajímá o Dona Bosca, ať si o něm raději sežene nějakou dobrou literaturu.(16.2.2010)

Ano, hraje to trochu na city, ale přesto je to jeden z nej filmů, co jsem kdy viděla, podle mě to zpracovali přesně tak, jak si velikán Don Bosco zasloužil, nádhera. Tento film je skvělá alternativa oproti všem těm krvelačným či romantickým bezduchostem, je to film, který zapůsobí, který člověku rozsvítí světlo v duši, i nevěřícímu člověku. A co budu vykládat o Flavio Insinna, úžasný výkon! Díky za něj! Kdo se film teprve chystáte shlédnout, určitě neudělejte tu blbost, že byste se dívali s dabingem, italština a Flaviův hlas vás zamiluje! Bez originálního zvuku to není zdaleka ono, to je jasné u každého filmu, ale tady to dvakrát podtrhuju.(15.1.2009)

Z tohohle filmu na diváka křičí hlavně patos a prvoplánovost, což trochu ubíjí na hlavní myšlence. A nevim, jak bych to popsal, ale vadil mi tam takovej faktor typický italský televizní produkce, kdy film nevypadá vyloženě levně, ale třeba scénář působí, jako že si ho nechali napsat za 7 eur. Například zloduch ve formě prefekta je totálně nesmyslnej a hloupej, zbytečnej prvek. Je mi celkem jasný, že se léta budování důvěry u mladejch bezprizorných a plavání proti proudu nedaj věrně zachytit v jednom snímku, leda by měl 12 hodin nebo se do něj pustila hodně nadstandardně dobrá skupina tvůrců, ale tady se setkáváme s fakt úplně na hlavu postavenejma změnama charakteru postav. Kluci z ulice v jednom záběru kradou chleba a ve druhém si spolu hrajou na nádvoří jako poslušní klučinové z třídy paníčelky Sluníčkové. Důvěra postav v Bosca kolikrát vypadá i jako slepá, všechno to zkrátka působí dost zkratkovitym dojmem, což je na dvou set minutovej snímek celkem hloupý. Jak říkám, Don Bosco je možná až prvoplánově vykreslenej jako největší sympaťák a bezmála mesiáš, ale vzhledem k tomu, jakej je to lídr, mi zrovna tohle příliš nevadí. Jen bych rád viděl, že Don Bosco občas našel sílu dělat některá rozhodnutí v sobě, ne v přehršli božích znamení, dodalo by mu to na kráse charakteru. Je to ovšem poměrně koukatelnej podprůměr, není důvod řadit ho mezi dvouhvězdičkový filmy.(18.5.2014)