Don Bosco (TV film)

Drama / Životopisný

Itálie, 2004, 102+97 min

Marco Frisina

Luca Bernabei

Z tohohle filmu na diváka křičí hlavně patos a prvoplánovost, což trochu ubíjí na hlavní myšlence. A nevim, jak bych to popsal, ale vadil mi tam takovej faktor typický italský televizní produkce, kdy film nevypadá vyloženě levně, ale třeba scénář působí, jako že si ho nechali napsat za 7 eur. Například zloduch ve formě prefekta je totálně nesmyslnej a hloupej, zbytečnej prvek. Je mi celkem jasný, že se léta budování důvěry u mladejch bezprizorných a plavání proti proudu nedaj věrně zachytit v jednom snímku, leda by měl 12 hodin nebo se do něj pustila hodně nadstandardně dobrá skupina tvůrců, ale tady se setkáváme s fakt úplně na hlavu postavenejma změnama charakteru postav. Kluci z ulice v jednom záběru kradou chleba a ve druhém si spolu hrajou na nádvoří jako poslušní klučinové z třídy paníčelky Sluníčkové. Důvěra postav v Bosca kolikrát vypadá i jako slepá, všechno to zkrátka působí dost zkratkovitym dojmem, což je na dvou set minutovej snímek celkem hloupý. Jak říkám, Don Bosco je možná až prvoplánově vykreslenej jako největší sympaťák a bezmála mesiáš, ale vzhledem k tomu, jakej je to lídr, mi zrovna tohle příliš nevadí. Jen bych rád viděl, že Don Bosco občas našel sílu dělat některá rozhodnutí v sobě, ne v přehršli božích znamení, dodalo by mu to na kráse charakteru. Je to ovšem poměrně koukatelnej podprůměr, není důvod řadit ho mezi dvouhvězdičkový filmy.(18.5.2014)

Nie je ľahké natočiť takýto film s tým, aby boli uspokojení diváci, ktorí si potrpia na umenie a aj tí, ktorým ide skôr o duchovné obohatenie a apsoň približné poznanie svätca. Ja považujem za dôležité oba faktory a v tomto prípade bol podľa mňa lepšie zvládnutý ten duchovný. V konečnom dôsledku ma tento film bavil a zaslúži si odo mňa 4 hviezdy.(10.1.2013)

Film s velkým morálním apelem. Našla by se zde řada chyb (nepřesnosti v životopise, absence některých důležitých životních milníků, liturgické nepřesnosti, sem tam kulhající dialogy, v případě českého dabingu ne úplně ideální překlad a nepřesvědčivé podání některých postav...). Největším problémem by však mohlo být nahrávání nešvarům plynoucím z pokoncilních reforem v Církvi. Pokud má člověk jasno, integritu jeho víry to nenaruší; u neomodernisty však hrozí, že si z toho vybere a dokonale dezinterpretuje motivy na podporu svého pohledu na věc. Přesto se jedná o pěkný působivý film se sympatickým a věrohodným hlavním představitelem. Po technické stránce typicky televizní, avšak pečlivé, zpracování.(21.3.2011)

Ano, hraje to trochu na city, ale přesto je to jeden z nej filmů, co jsem kdy viděla, podle mě to zpracovali přesně tak, jak si velikán Don Bosco zasloužil, nádhera. Tento film je skvělá alternativa oproti všem těm krvelačným či romantickým bezduchostem, je to film, který zapůsobí, který člověku rozsvítí světlo v duši, i nevěřícímu člověku. A co budu vykládat o Flavio Insinna, úžasný výkon! Díky za něj! Kdo se film teprve chystáte shlédnout, určitě neudělejte tu blbost, že byste se dívali s dabingem, italština a Flaviův hlas vás zamiluje! Bez originálního zvuku to není zdaleka ono, to je jasné u každého filmu, ale tady to dvakrát podtrhuju.(15.1.2009)

Ako saleziánsky odchovanec, aj ako študent pedagogiky nemôžem nič iné ako odporučiť. Ján Bosco nie je len katolícky kňaz a svätec, ale aj zakladateľ jednej z popredných pedagogických metód výchovy. Film je skvelou rekonštrukciou nielen zasväteného, ale vykonštruovaním aj skvelého pedagogického postupu tohto muža, ktorý neváhal ísť medzi takých delikventov, ktorých sa báli aj karabinieri a dokázal z nich spraviť slušných a vychovaných ľudí, aj keď ich spoločnosť vopred odsúdila. Herecké výkony Flávia Insinnu a jeho protivníka Charlesa Danceho sú dôvodom pozrieť si tento dvojdielny film aj pre divákov, ktorých odrádza príbeh KATOLÍCKEHO kňaza.(10.1.2009)