Lebkouni

• slovenský

Lebkáči

Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 91 min

Myšlenkově nejzajímavější bad alien buddy (TAJEMNÉ ZLO, TEMNÝ ANDĚL, ZLOMEK SEKUNDY). Scénář skoro v každé scéně zkoumá rozdílnost mimozemšťanů a lidí a jejich vztahy, sbližování lidského a mimozemského poldy je náležitě vtipné, Caan a Patinkin jsou ale sympatická dvojka a má to fajn temnou atmosféru. Takže ani moc nevadí, že akce je málo a stejně jako režie je nevýrazná.(4.10.2007)

Zrovna jsem Lebkouny dokoukl a nedá mi, abych se jich nezastal. Kdo má rád staré poctivé kriminálky a nebojí se trochu příměsi SF, určitě si přijde na své. Lebkouni jednoduše dojeli na to, že první jeden dva kometáře tady byly špatné, a pak se to už s nimi vezlo. Nedá mi to, abych na dva komentáře nereagoval: Radio, já osobně bych se na film, který se mi líbil na 40 % (ani na 50 %), znovu nedival. Takové filmy se snažím vymazat z mysli a paměti. Že by ses jen překlikl a chtěl dát víc? sepp: tak je ten film docela působivý psychothriller, nebo je nedotažený a laciný? Obojí najednou nejde, aspoň podle me je to protimluv (něco jako "bylo to chutně nepoživatelné").(21.11.2008)

Neviem či to je chyba vo filme, alebo v preklade: Lebkouni pristáli v Los Angeles v roku 1991, ale počas filmu v Tv správach hlásili, že jeden bol pustený z karantény v roku 1988 (všetci boli dočasne v karanténe). Možno sa tvorcovia sami splietli, keďže film je z roku 1988 a niekto to chcel nadčasovo posunúť o tri roky, aby bol film akože aktuálny, alebo to je len mýlka v preklade, ale to sa mi nezdá takto preložiť rok. V tom čase sa často objavovali kadejaké banálne chyby vo filmoch, ktoré časom pri tvorbe boli odstranované, ale táto bije do očí. Film je zaujmavý a videl som ho už asi tretí možno štvrtý krát. Na tu dobu dosť dobré.(17.3.2014)

Caan hral teda v skvelých filmoch. Teda konkrétne tu sa ani nejedná o kvalitný film ale o skvele zahranú postavu práve Jamsom. James Caan ako drsňácky policajt Sykes dostáva za parťáka jedného z Lebkáčov, ktorý dostal meno San Francisco. Keď som tento film videl prvýkrát, tak som si povedal, že konečne niekoho napadlo sfilmovať, čo by sa asi stalo a ako by to asi mohlo prebiehať, keby na Zemi skutočne pristáli mimozemšťania a prišli by v mieri. Niečo podobné potom nasledovalo v Men in Black, ale to bola komédia.(10.12.2012)

V 80. letech byly populární krimi buddy.-movies o dvojicích "hodně odlišnějch poldů, co k sobě najdou cestu". Většinou byl jeden černý a druhý bílý (Policajt v Beverly Hills, Smrtonosná zbraň) nebo Američan a Rus (Rudé horko)... No a tady je jeden bílý a druhý lebkoun, což celou věc trochu háže do sci-fi. Když jsem to někdy po revoluci viděl, dost se mi to líbilo, dneska už bych byl kritičtější, ale na pěkné tři kousky to pořád je.(24.12.2012)

• James Caan

• - V úvodní scéně, kdy hlavní hrdnové projíždějí městem, míjejí kino, kde promítají fiktivní snímek Rambo 6. (dopita)

• - Jerry Goldsmith začal skládat ústřední motiv pro tento film, ale byl odmítnut. Nakonec ten samý motiv použil ve filmu Ruský dům (1990). [Zdroj: měsíčník Cinema 12/99] (Locksley)