Lebkouni

• slovenský

Lebkáči

Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 91 min

„Budem ti hovoriť George.“ Neil Blomkamp nemôže mať s Districtom 9 čisté svedomie, určite ako decko videl Lebkáčov a v roku 2009 sa rozhodol nakrútiť niečo podobné, ale trikovo a maskérsky náročnejšie. Samotní Lebkáči (pardon, Návštevníci) skutočne nevyzerajú nijako extra komplikovane (rozpočet bol 16 miliónov). Sú to proste normálni chlapi a ženy, akurát majú holú lebku a namiesto vlasov podobné hnedé škvrny, aké sa vám vytvoria v šálke, v ktorej ste si zaliali čierny čaj. To, na čo nezostal rozpočet, však dostatočne zachránil scenárista, ktorý z nich urobil nakoniec prekvapivo celkom zaujímavé bytosti. Kyslé mlieko (resp. zakysanka, ehm???), morská voda, veľká sila a úplne zbytočné kopanie medzi nohy. Kto tento podozrivý fenomén pozná len zo seriálu a nasledujúcich televíznych snímok, bude možno prekvapený z toho, že film, ktorý stál na začiatku, je celkom vydarenou sci-fi buddy movie s presvedčivou ústrednou dvojkou (James Caan a Mandy Patinkin) a poriadnymi hláškami („V preklade to znamená Posratá hlava.“). Scenár ako taký je dosť veľké klišé a rozpočet bol ozaj dosť malý (prekvapivo produkovala Gale Anne Hurd, zvyknutá na stonásobne vyššie rozpočty), ale samotní Lebkáči veľa zachraňujú. Škoda, že sa z občasného vtipu (pozemšťanom v istej chvíli začala dochádzať fantázia a tak Lebkáčov začali pomenovávať VEĽMI zvláštnymi menami) neurobil poriadny running gag.(26.8.2017)

Myšlenkově nejzajímavější bad alien buddy (TAJEMNÉ ZLO, TEMNÝ ANDĚL, ZLOMEK SEKUNDY). Scénář skoro v každé scéně zkoumá rozdílnost mimozemšťanů a lidí a jejich vztahy, sbližování lidského a mimozemského poldy je náležitě vtipné, Caan a Patinkin jsou ale sympatická dvojka a má to fajn temnou atmosféru. Takže ani moc nevadí, že akce je málo a stejně jako režie je nevýrazná.(4.10.2007)

Staromódně solidní řízná kriminálka ozvláštněná střetem dvou civilizací s robustním hereckým výkonem mého oblíbence Jamese Caana v roli drsného detektiva ze staré školy. Jeden z mých oblíbených filmů v době, kdy jsem začal být pravidelným návštěvníkem videopůjčovny, který pro mě neztratil svoje kouzlo ani dnes.(17.12.2007)

Neviem či to je chyba vo filme, alebo v preklade: Lebkouni pristáli v Los Angeles v roku 1991, ale počas filmu v Tv správach hlásili, že jeden bol pustený z karantény v roku 1988 (všetci boli dočasne v karanténe). Možno sa tvorcovia sami splietli, keďže film je z roku 1988 a niekto to chcel nadčasovo posunúť o tri roky, aby bol film akože aktuálny, alebo to je len mýlka v preklade, ale to sa mi nezdá takto preložiť rok. V tom čase sa často objavovali kadejaké banálne chyby vo filmoch, ktoré časom pri tvorbe boli odstranované, ale táto bije do očí. Film je zaujmavý a videl som ho už asi tretí možno štvrtý krát. Na tu dobu dosť dobré.(17.3.2014)

Ono je to spíš takové krimi s mutantem, který má koule v podpaží (a proto je to i takový upjatý mimoň), než sci-fi. A už vůbec ne akční sci-fi. V tom to bylo tehdy obrovské zklamání, ale nakonec stejně, ta atmosféra přítomnosti cizáků, kterou jsem si po letech vychutnal až u Districtu 9, měla něco do sebe, i když to bylo legrační, viz například z mléka ožralí emzáci. No, ha ha...(28.4.2014)

• James Caan

• - V úvodní scéně, kdy hlavní hrdnové projíždějí městem, míjejí kino, kde promítají fiktivní snímek Rambo 6. (dopita)

• - Jerry Goldsmith začal skládat ústřední motiv pro tento film, ale byl odmítnut. Nakonec ten samý motiv použil ve filmu Ruský dům (1990). [Zdroj: měsíčník Cinema 12/99] (Locksley)