Lebkouni

• slovenský

Lebkáči

Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1988, 91 min

Ono je to spíš takové krimi s mutantem, který má koule v podpaží (a proto je to i takový upjatý mimoň), než sci-fi. A už vůbec ne akční sci-fi. V tom to bylo tehdy obrovské zklamání, ale nakonec stejně, ta atmosféra přítomnosti cizáků, kterou jsem si po letech vychutnal až u Districtu 9, měla něco do sebe, i když to bylo legrační, viz například z mléka ožralí emzáci. No, ha ha...(28.4.2014)

Myšlenkově nejzajímavější bad alien buddy (TAJEMNÉ ZLO, TEMNÝ ANDĚL, ZLOMEK SEKUNDY). Scénář skoro v každé scéně zkoumá rozdílnost mimozemšťanů a lidí a jejich vztahy, sbližování lidského a mimozemského poldy je náležitě vtipné, Caan a Patinkin jsou ale sympatická dvojka a má to fajn temnou atmosféru. Takže ani moc nevadí, že akce je málo a stejně jako režie je nevýrazná.(4.10.2007)

Staromódně solidní řízná kriminálka ozvláštněná střetem dvou civilizací s robustním hereckým výkonem mého oblíbence Jamese Caana v roli drsného detektiva ze staré školy. Jeden z mých oblíbených filmů v době, kdy jsem začal být pravidelným návštěvníkem videopůjčovny, který pro mě neztratil svoje kouzlo ani dnes.(17.12.2007)

V 80. letech byly populární krimi buddy.-movies o dvojicích "hodně odlišnějch poldů, co k sobě najdou cestu". Většinou byl jeden černý a druhý bílý (Policajt v Beverly Hills, Smrtonosná zbraň) nebo Američan a Rus (Rudé horko)... No a tady je jeden bílý a druhý lebkoun, což celou věc trochu háže do sci-fi. Když jsem to někdy po revoluci viděl, dost se mi to líbilo, dneska už bych byl kritičtější, ale na pěkné tři kousky to pořád je.(24.12.2012)

• Zagros

To byl zase námět… víceméně jde o klasickou kriminálku, která je ozvláštněna jen tím, že jeden z detektivů je mimozemšťan a řeší se mimozemšťané, kteří jsou opět velmi podobní lidem a ničím nezaujmou. Vzpomínám si na pár vtípků, ale asi to nemá cenu vůbec sledovat a už vůbec ne se pouštět do dalších dílů a seriálu. Jsem překvapený, že vůbec došlo na pokračování tohoto nezajímavého filmového světa. Téměř jakákoli běžná kriminálka je lepší, stejně jako většina sci-fi filmů.(17.4.2019)

• James Caan

• - V úvodní scéně, kdy hlavní hrdnové projíždějí městem, míjejí kino, kde promítají fiktivní snímek Rambo 6. (dopita)

• - Jerry Goldsmith začal skládat ústřední motiv pro tento film, ale byl odmítnut. Nakonec ten samý motiv použil ve filmu Ruský dům (1990). [Zdroj: měsíčník Cinema 12/99] (Locksley)