playboxguest

Moje oblíbená partička novodobých monťáků tentokrát vytvořila celkem jednotný seriál, který svou celistvostí ohýbá přičernalý a skečovitý humor Jamu, Big Trainu, nebo Brass eye o absurdní komedii tak typickou v Mighty Boosh, které zrovna mě moc neoslnilo. Na půl cesty, jo? Ale mé oblíbené tváře je zase jednou radost vidět na jednom místě, jo? 60% ()

Willy Kufalt

Tak, mám se radovat nebo proklínat, že jsem to viděl...? Ne vždy jsem měl jasno, co si mám o tak divoké generační výpovědi plné moderních pseudotrendů a přízemního humoru myslet, ale od konce druhého dílu jsem začínal mít jasno, že mě Nathan Barley baví, přestože se u jeho sledování leckdy až stydím. Po víc než dvou a půlhodinové jízdě (...zvládl jsem na dva zátahy) jsem však zůstal ohromen nápaditým pojetím závěru a cítil, že snad aspoň desetina z toho, co mi tvůrci sdělit chtěli, ke mně dorazila... i pokud náhodou ne, stále mám za sebou jedinečný zážitek z velké undergroundové komedie současnosti s velmi neotřelou mediální formou přesně padnoucí ke zvolenému tématu. Už jen některá hudební čísla mě přikovala natolik, že jsem zíral s otevřenou pusou. Reflexe vlivních a populárních ničemů dělající na sociálních sítích zábavu toho nejspodnějšího ražení je zde tak svérázná, že ji místy můžete brát jako zvrácenou poctu, rafinovanou kritiku i parodii zároveň, každopádně i po 20ti letech hýří nadčasovostí. Titulní postava mě svými šílenými výplody stejně tak střídavě bavila a jindy (zvláště ke konci) štvala, ale naštěstí měl Barley po ruce spolehlivého kolegu novináře, který mi byl s posledními kapkami rozvahy v tom hampejzu řítících se hodnot i sympatický, včetně zábavného výkonu Juliana Barratta. Samotný humor tu střídá vtipy opravdu pestré úrovně, což se vzhledem k tématu dá i očekávat, nicméně více hlodů mě pozitivně dostalo a závěr – nejdřív krutým depresivním odkazem, při níž zůstane divákovi rozum stát a poté zmiňovanou poslední scénou, která mě svým stylizovaným vtipem plně utvrdila o jisté důstojnosti tohoto dílka – mi převládající pozitivní dojmy podtrhl. [75%] ()

Thomick

Slovy senzačního šéfredaktora Suga Rape: That's hilarious and co. Zároveň je to taky dost hlasitý, po vizuální stránce přímo wrightovsky zmaštěný a v neposlední řadě ukrutnym způsobem vizionářský. Jen škoda, že zatim nevyšla žádná PC hra s názvem "Labour Party Conference" - na tu bych si i poctivě vystál frontu. --- Ode dneška mám mimochodem docela jasno, od koho se Jack Whitehall učil hrát. (Od Nicholase Burnse.) --- "Can you take the glove off? Please." ()

PanCitron

Sitcomová spolupráce Chrise Morrise a Charlieho Brookera je asi přesně taková, jak by člověk čekal. Kritický pohled do světa generace ovlivněné moderními technologiemi a trendy. Samozřejmě, tohle všechno se od té doby posunulo o slušný kus dopředu, přesto tenhle "vzestup idiotů", představovaný především titulní postavou Nathana Barleyho, působí ve své podstatě stejně aktuálně jako v roce 2005. Od toho se odvíjí i specifický humor většiny postav, který je často velice primitivní, ale celé je to podáno takovým způsobem, že jsem se stejně docela bavil. Jako bonus jsou pak snad všechny postavy hrány nějakou více či méně známou stálicí britského komediální scény, které zde vytvořili vcelku zajímavou plejádu zábavných postaviček. Mě osobně hlavně pobavila docela netypická role Richarda Aoyadeho. Rozhodně další skvělý britcom. ()

honajz2

"Jste generace idiotů!" Seznamte se - Nathan Barley. Arogantní blbec s mozkem velikosti hrášku, který předběhl dobu a je influencerem ještě předtím, než to bylo in, dělal to každý puberťák a malé děcko a dokonce i předtím, než vůbec vznikl YouTube, který tohle vlastně stvořil. Oproti němu je tu druhá hlavní postava - Dan Ashcroft. Redaktor undergroundového časopisu Suga Rape, který neustále píše o lidech typu Nathan Barley jako o generaci idiotů (a kterému patří i úvodní citát, který jsem tu psal) a který je povahou někde úplně jinde, než jeho vrstevníci a kolegové. A protože dluží peníze svojí sestře Claire, kývá na nabídky, které mu jsou naprosto proti srsti. Vítejte ve světě mladých začátku nového tisíciletí, kteří dělali cokoli šíleného a vymykajícího se normálu jen proto, že je to podle nich in a úžasné, i když je to už v základu absolutně debilní. Vždyť už samotný Suga Rape na titulní stránce v jednom z dílů má rozsáhlý pochvalný článek o někom, kdo točí "humorná" videa o tom, jak chčije na náhodné lidi. Nathan Barley je seriál, který tak výrazně předběhl dobu, že mám až pocit, že čas na jeho docenění možná ještě nenadešel a teprve přijde. Nedivím se tomu, že to tak strašně propadlo i v Británii - je to hodně kousavá, silně svérázná satira, jejíž humor pochopí (a teď si tu nechci honit ego, ale myslím si to), tak 1 z 500 lidí. Není totiž postavený na akcích, které tu drtivá většina postav dělá a sama se jim směje, naopak, je postavený na dělání si srandy z tohohle jednoduchého hloupého humoru. A abyste se tímhle humorem bavili, ještě musíte projít "zkouškou" - a to tou, jestli vám vše viděné nebude připadat spíš strašně depresivní, protože ono to depresivní určitě je. Danův boj proti idiotům je marný, ale čím blíže konci seriál jde, tím více se obě hlavní postavy dostávají do stále větších sraček a vyhraje jen jeden. SPOILER A připravte se na to, že tenhle britcom má asi nejdepresivnější konec v dějinách seriálů vůbec, ale není to jen tak, on je bohužel pravdivý a velmi dobře vymyšlený. Jen vás asi pořádně vytočí... KONEC SPOILERU Pilotní díl mi přišel příšerný a kdyby to tu bylo rozdělené na epizody, dal bych mu sotva dvě za oblíbené herce a nezávislost, ale už od druhého dílu jsem začal chápat ten koncept, stále více se do něj dostával a poslední dvě epizody ho rozjedou takovým způsobem, že už je naprosto jasný. Původně jsem nechápal to zdejší přirovnání k Mighty Boosh, protože kromě Barrett a Fieldinga to nemá absolutně nic společného (dějově, postavami a humorem), ale později mi došlo, že oba ty seriály jsou natolik svérázné a šílené (byť každý jiným způsobem), že jsou si v tomhle slova smyslu vlastně podobné. Mimo pilotní díl jsem to zhlédl s chutí a až zase někdy narazím na takového Nathana Barleyho, budu pro něj mít aspoň trefné přirovnání (protože mladých blbců potkáte všude hromadu), jen si nejsem jistý, kolik tomu dát. Čtyři hvězdy by adekvátně odrážely mé dojmy z toho, jenže plný počet by si to zasloužilo už jen kvůli tomu, jak moc nadčasové to je a jak moc to předběhlo dobu. Až si říkám, že podnětem pro vznik tohoto seriálu je kult Jackass, který z tohohle hloupého humoru těží dodnes a má obrovské množství fanoušků i následovníků... Jednou se na něj i přímo ironicky odkazuje, takže bych se tomu ani nedivil. Je to prostě zapadlý klenot, ale není zrovna lehké si ho oblíbit a zvládnout ho... Zatím dávám silné čtyři a uvidím časem, jak to ve mě bude rezonovat. Rozhodně mě ale těší, že Julian Barrett tu má kladnou roli, Noel Fielding zase totálně šílenou (byť hodně vedlejší), Ayoade je skvělý snad ve všem a rozhodně není jen Mossem z Ajťáků, Claire Keelan je pro mě určitě velice zajímavý objev, který se vyplatí sledovat a fanoušci Cumberbatche ho tady uvidí ještě jako mladé ucho, které v té době ani nesnilo o tom, že se proslaví rolí Sherlocka a Doctora Strange. Jen škoda, že to ani nemělo mít možnost druhou sérii, protože ta by mě, byť třeba jen potenciální, hodně zajímala. Silné 4* () (méně) (více)

Splasher

Doufám, že se tento Morrisův kousek zachová pro příští generace, aby měli přehled o nástupu 21. století i s jeho nástupem Idiotů, kteří přetváří své okolí. Občas ovšem Chris tlačí až moc na pilu. ()

matolas

Originálna zmes Čierneho zrkadla a Jam s perfektne obsadenými postavami, prazvláštnym (ne)humorom a technoidným spracovaním, na ktoré si budete zvykať polovicu seriálu, ale potom vám príde úplne normálne. V konečnom dôsledku od dvojice Brooker a Morris nemohlo ani nič iné vzniknúť. Fuck you later! ()

IvcaSammet

Tak si říkám, jestli mi chybí smysl pro humor a nebo jestli je Nathan Barley tak stupidní, že to ani není vtipné. Já jsem se totiž zas až tak nebavila. Pár vtipných scén se sice povedlo, reputaci seriálu ale nakonec zachránily až poslední dva díly. Pilotní verze mě sice taky nijak zvlášť neuchvátila, ve finále ale nakonec byla daleko lepší než celý seriál. To, že nebyli tvůrci schopní přetočit scény z pilotu, které znovu použili v seriálu, mluví za vše. Herecké výkony byly sice skvělé, celkově mi ale ušla nějaká hlubší pointa a primitivní humor založený na sprostých slovech mi taky nic moc neříká. Na druhou stranu jsem se ale naučila velký počet anglických nadávek, to se musí uznat. ()

Sowa

Při sledování tohoto podivného díla jsem absolutně nechápal, ale v konečném důsledku mě to nadchlo. Především Julian Barrett v roli "chudáka" chyceného ve světě "Nathanů Barleyů"... "They're all fuckin' idiots!". ()