Krev a kosti

血と骨

• angličtina

Blood and Bones

Japonsko, 2004, 140 min

Souhlas, že jde o Kitanovu životní roli, čímž na druhé straně dost vyniká skutečnost, že Kitano je dobrý "typ", ale víceméně průměrný herec (a samozřejmě velmi zajímavý režisér). Kdo si zde však bezpochyby sáhl na svůj tvůrčí vrchol, je Yoichi Sai a řekl bych, že svůj výkon ani jeden z pánů již nepřekoná. Celý ten formát výrazně evokuje pozdního Goshu, je však syrovější, přímočařejší a hybnější, bohužel však také přece jen méně sofistikovaný...(3.3.2011)

S trochou nadsázky možno Blood and Bones označiť za japonskú verziu Once Upon a Time in America. Nie v rovine formálneho spracovania (Blood and Bones maju oveľa jednoduchšiu štruktúru syžetu, kompozícia obrazu a hudby ani zdaľeka nedosahuje extázových výšin Leoneho masterpiece), ale v rovine výpovedi deja ako aj orámovania príbehu posledným záberom. Blood and Bones je tiež rozprávaním o sne utečenca v novom svete, o naplnení života podľa svojích predstáv. Leoneho Amerika má viacero ústredných hereckých partov, Blood and Bones je komornejší - stojí na jedinom hercovi (čo je vo výsledku možno aj jedinou malinkou slabinou) - Takeshi Kitanovi. Jeho výkon v zápornej úlohe je ale bezchybný a neváham tvrdiť že v doterajšej jeho kariére ide o jednu zo životných rolí.(17.4.2005)

• slunicko2

Sonda do života Korejců v Japonsku aneb Studie odcizení. 1) Koleje, po kterých nikdy žádný vlak nepřijede, symbolizují východiska filmových hrdinů. 2) Japonští tvůrci s pro mě nepříliš pochopitelnou mentalitou se snaží přiblížit jinou nepochopitelnost - Korejce. 3) Proč už neumřeš, když můžeš?(13.9.2014)

Beat Takeshi v Chi to hone opravdu strhává veškerou pozornost na sebe, jeho herecký výkon lze bez nadsázky označit za fantastický. Díky neskonalému charismatu a dokonale přesvědčivému vtělení do role necitlivého násilníka a hrubiána, jenž pravidelně znásilňuje vlastní ženu a surovým jednáním s jemu odporujícími lidmi zastrašuje své okolí, odsuzuje ostatní herce téměř ke statování. Když jedna z postav o něm mluví jako o "zrůdě", trefnější výraz snad ani použít nemůže. Za fakt, že se mi v hlavě nakonec rozleželo původně zamýšlené maximální hodnocení tohoto jímavého dramatu, nese odpovědnost jeho chladné, neemotivní vyznění. 9/10(27.3.2006)

Milujete Takeshiho?Co by starnouciho korejce v japonsku ho budete nenavidet jako Darth Vadera .Film ma hodne slabin a dost me stval,ale je to zazitek.Je to japonsky film a presto lici prostredi korejske mensiny beze snahy o zakryti katastrofalni zivotni urovne a podminek jakomu byli korejci v minulosti ze strany Japoncu vystavovani.Zaroven vsak toto prostredi rozhodne neidealizuje a nepribarvuje.V ramci Kitanovi herecke filmografie vice klasicky snimek.(19.2.2007)

• - Název filmu je odvozem z korejské písně s názvem "I got the bone from my father, and the flesh from my mother". (Terva)

• - Yoichi Sai uvedl, že na Takeshiho Kitana čekal šest let, protože odmítal natočit film s někým jiným. (Terva)