Deathsport

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 1978, 82 min

• Kusko.t2

Akčné dobrodružné béčko produkované Rogerom Cormanom si skutočne s ničím nerobí starosti. S kvalitou spracovania už vôbec nie. David Carradine ako maskovaný Frankenstein preháňajúci sa po cestách vo svojom špeciálne upravenom aute z DEATH RACE 2000 (taktiež film z produkcie Rogera Cormana), presedlal tentoraz na ťažko trápne opláštené motorky s paprskometmi v DEATHSPORT-e. Paradoxne o DEATHSPORT - krvavú hru na život a na smrť v kolosálnej aréne tu skoro vôbec nejde. Carradine ako Kaz Oshay – podvyživený Barbar Conan v handrách od Tarzana, bojuje za svoju česť, slobodu a život vyhnanca v zdecimovanej spoločnosti postapokalyptickej éry, obdobia o 1000 rokov vzdialenej púštnej reality počítajúcej sa od tzv. “Neutronových vojen“. Spoločnosť je v kríze. Jediné, na čo sa od skoro úplného vyhladenia za 1000 rokov zmohla, sú hliníkovo-čelné upgrady klasických crossových motoriek, paprskomety, lízatkové meče, gladiátorské mega arény, či pozemné “STAR WARS“ súboje v duchu Georga Lucasa. Hovoril som kríza? Myslel som civilizačné dno. Predstaviteľ strany čiernych Ankar Moor (Richard Lynch) zháňa pod vedením radiáciou poškodeného mozgu Lorda Zirpolu účastníkov do tzv. hry DEATHSPORT. Nie každý má ale chuť si zahrať. ### Aj napriek tomu, že športové sci-fi béčko dvojice Allan Arkush/Nicholas Niciphor patrí do kategórie úplných hovadín, chujovín, filmových kravín apod., vďaka svojej naivite, nadmiere klasických zvratov a postupov produkcie, ktorá sa miestami ani nesnaží, aby “Deathsport“ dával vôbec zmysel, dokáže nadchnúť. Prvá tretina bola z tohto pohľadu (tak blbé, až je to dobré) prekvapivo veľmi zábavná, akčná a dobrodružná. Ono prakticky vždy sa niečo deje, kameňom úrazu ale je, prečo sa tak deje. Kiež by mi to štvorhviezdičkové nadšenie z úvodu vydržalo až do konca :/ “Deathsport“ je ale jeden z tých filmov, u ktorého pochopím škálu hodnotenia od úplného odpadu až po plný počet. PS - vo Švédsku bol “Deathsport“ dokonca úplne zakázaný istého času. Hlavy po(na)mazané :-)(15.2.2010)

• Quint

Druhá cormanovka s Davidem Carradinem, která předstírá, že je pokračováním úspěšného béčka Death Race 2000. Ve skutečnosti ale šlo jen o marketingový trik a oba filmy spolu mají společného pouze Carradina a motoristický gladiátorský sport v dystopické budoucnosti. Tentokrát jsou tu místo aut obrněné motorky s laserovými kanóny, proti kterým bojují pouštní "jediové" s velkými zmizíkujícími baterkami, zatímco všemu přihlíží kanibalští mutanti s pingpongovými míčky místo očí. Deathsport je vrchol toho, co Corman dokázal nacpat před kameru a vydávat to za film. Dokola se tu recyklují stále tytéž trikové záběry (většinou ohromné množství bezdůvodných explozí). Vedle toho se film snaží zapůsobit divnými sci-fi zvuky, které doprovázejí i ty nejvšednější pohyby (od otevírání dveří po mávnutí mečem), a avantgardním střihem, který při akčních scénách maskuje neschopnost herců šermovat s legračně obřími meči. To celé zní jako velká sranda. Problém je v tom, že zatímco Death Race 2000 byla skvělá satira, tak Deathsport se bere sucharsky vážně a chybí mu sebemenší kouzlo a důvtip. Herci prý během natáčení hodně popíjeli a kouřili marjánku, ale ne dost na to, aby to celé zachránili. Jediné, co nelze téhle zapomenuté brakovce upřít, je to, že se svými šílenými motorkáři v postapokalyptické poušti v zásadě předešla proslulého Road Warriora.(18.8.2016)

• Martin741

Presne, jaxom napisal u Krvave Mamy 1970 - Corman uz je rezisersky nbezradyn, to anjlepsie mal davno za sebou a najlespi bol v hororoch. Este tieprve ranne westerny mu jakz -takz sli, ale tu je to bieda. Plane dialogy, u ktorych som sa nudil, nudny dej, tempo priserne .... no, ledva ledva som to dopozeral : 30 %(2.1.2018)

Slabsi nez Death Race 2000, ale taky ulet... :) Pro fanousky sedmdesatkovych becek je to lahudka. :)(19.12.2015)

Velmi dobrý snímek opírající se o charisma Davida Carradinea a motorky. Akce je tu dostatek, pro výbuch se nejde daleko, nějaká nahotinka se taky objeví a celé je to takové gulášovitě béčkově roztomilé. A možná přijdou i mutanti!(25.4.2008)

• - Pre-produkcia, filmovanie a zostrihanie trvalo dokopy len 6 týždňov. (beso74)

• - Napísaním scenára bol pôvodne poverený Charles B. Griffith, ktorý dokonca prišiel s tromi rôznymi verziami. Ani jedna z nich sa nakoniec nestala tou finálnou, film sa natáčal podľa verzie, ktorú napísal Nicholas Niciphor. (beso74)

• - Podľa slov spolurežiséra Allana Arkusha vyfajčil David Carradine počas natáčania filmu veľké množstvo marihuany. (beso74)