Profil - Jan Kaplický

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2004, 52 min

Jakub Wagner

Viktor Smutný

Tak jsem si přečetl zdejší komentáře a začínám se bát o svůj vkus. Dokument se mi líbil. Naprosto jsem byl oslněný hudbou a slovem a díky tomuto jsem ochoten odpustit ostaní nedostatky. Nesnáším totiž sterilní, bezlidské, snímání architektury, a tak mi přišlo živelnější pojetí vlastně jako osvěžující.(9.11.2005)

Už jen kvůli Janu Kaplickém musím ty 4 hvězdičky dát a jsem moc zvědavá, jak se Olze Špátové podaří dokončit Oko nad Prahou. Tento dokument mě vlastně před těmi 5 lety ve větší míře J. Kaplického objevil; to, co z něho vždy vyzařovalo, charisma, skromnost, moudrost, radost ze života, to se jen tak nevidělo a já byla jeho osobností, když následně jsem již jeho práci sledovala pečlivěji, v tom nejlepším slova smyslu zasažená hluboce, takže ať je tento dokument kvalitou, jaký je, hlavně že vůbec vznikl a je.(21.5.2009)

• igi B.

Vcelku chápu, že mladý pán Wagner vzývá starého pána Kaplického. Jenom nechápu, proč tomuto >homevideu< říká "dokument". - - - P.S. "Tvořivost je podstatnou součástí každé lidské bytosti. (Jan Kaplický)" . . . No, tak tak nějak, Jakube... - - - P.P.S. Aby jasno bylo - igi B. není adorantem Jana Kaplického, leč ARCHITEKTURU má rád a líbí se mu vcelku jeho stavby - čili myslí si, že mistrem navržená a v soutěži (snad tedy čestně) vítězná novostavba na Letné by se měla realizovat v plném rozsahu a smyslu tohoto projektu. Každopádně by si pan architekt zasloužil (skutečně) dokumentární film o jeho životě a tvorbě.(2.5.2007)

Když jsem viděla tento film, říkala jsem si, že by se dal natoči úplně jinak, ale tím nechci říct, že je natočen špatně. Jsou to názory jednoho z nejúžasnějších lidí české kultury. Jan Kaplický je architekt, vizionář, milovník, demokrat. Jeho stavby jsou obdivuhodné a snad ho docení budoucí generace lépe, než to dokážeme my. Z tohoto profilu je cítit, jak se pan Kaplický cítí neuznáván ve své vlasti, kde ho a jeho práci prakticky nikdo nezná, což je velká škoda. Vyslovuje svoje názory s jasným přesvědčením, tak jak to upřímně cítí. Dává nám je jen tak, bez zbytečný příkraz a diplomatických omáček kolem, za to a za mnoho víc si ho vážím a obdivuju.(18.1.2009)

No tak je to amatérské video, no, ale s tak zajímavým obsahem, na který jinde v televizním programu nenarazíte (mně tedy tyto podstatné informace pro diskuzi o národní knihovně v tomhle médiu chybí), že jsem místo toho, abych šel spát, nemohl vypnout televizní přijímač, koukal se až do konce a pak ještě v noci a druhý den přemýšlel o tom, co všechno tu pan Kaplický říkal a ukazoval. A takhle má správný televizní dokument přece fungovat...(2.5.2007)