Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

golfista

Určitě pozoruhodný a především skvěle natočený je tenhle "pravdivý" příběh. Už úvodní sekvence - cesta kulky z podlahy továrny až do hlavy afrického mladíka - dává tušit, že nepůjde o lecjaký film..... Vzestup Yuriho kariéry byl sice pojatý až příliš "skokovitě", ale to je tak jediné, co mi vadilo. Protože hereckým výkonům, vizuální stránce a především režii nemám, co bych vytknul. Anrew Niccol jenom potvrdil, že mezi režírujícími scénáristy patří k absolutní špičce. Jeho výběr témat je sice pro investory finančně "bolavý", ale diváci jdou vždycky radši na "sen" než na "pravdu" (zvlášť když ta pravda bolí) ..... hlavně když ty "sny" vydělají tolik peněz, aby se mohly točit i takovéhle filmy ..... 90% ()

kleopatra

Nehodlám se pouštět se do politických analýz, toho už se tu zhostili jiní a nakonec se v tom ani nevyznám dost na to, abych si troufla. Děsí mě ale, cokoli je v tom filmu efektní lež a zároveň, cokoliv je suchá pravda. Počin je to záslužný, i když některé pasáže jsou tak vymazlené, až to vzhledem k bolestivému tématu není vhodné. Potěšil mě Jared Leto a vůbec jak byla jeho postava v nádherném kontrastu k bratrovi. Toť vše. ()

Cival

Každý třetí záběr vycentrovaný, každý druhý přestylizovaný a každý první cool. A i ten obsah má něco do sebe, i když toho příliš mnoho konkrétně nevyřeší. Každopádně, takhle bych si představoval Scorseseho v novém miléniu. ()

KevSpa

Naprosto úchvatné! Satirický nádech komentářů hlavního hrdiny a na druhé straně neúprosná skutečnost, jak to v nelegálním obchodu se zbraněmi chodí. Andrew Niccol stepuje mezi vtipným, odlehčeným příběhem a vážným tématem bez nejmenšího zaškobrtnutí. K tomu skvělý výběr písní, bezchybný Nicolas Cage a děj, který uběhne tak rychle, že je vám skoro líto, že tenhle atraktivní příběh inspirovaný skutečností nepokračuje dál. ()

Lima

V době, kdy nejvýnosnějším byznysem je terorismus, jsou takovéto umělecké pokusy potřeba jako sůl. Andrew Niccol opět dokázal, že je vnímavým inteligentním tvůrcem, který ví moc dobře, o čem vypráví. Lord of War sice nesděluje nic nového, ale s velkou dávkou ironie glosuje současnou mezinárodní situaci, plnou válečných konfliktů především v zemích "třetího světa" a podává spoustu bystrých a výstižných postřehů ("Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír" --- "OK, zapomeň na to. Prodáme to na Balkán, když oni řeknou, že bude válka, tak bude válka."). Škoda jen, že film občas zbytečně sklouzává do rodinného melodramatu. Nad Cageem jsem před pěti lety už lámal hůl, ale v poslední době je jakoby polit živou vodou a jde z jedné zajímavé role do druhé. Jen tak dál. ()

Galadriel

Čajkovského "Labutí jezero" hrající k převozu kalašnikovů ukradlých z Ukrajiny, úvodní scéna "ze života jedné kulky", ne-zrovna-100%-kladný hlavní hrina, skvělá vizuální stránka, dobré herecké výkony, velmi aktuální ale neprofláklé téma a snaha o téměř dokumentární styl. Nejen to dělá z Obchodníka se smrtí zajímavý film, kde ale bohužel diváka ruší všudypřítomný "vypravěč" Yuri a pár dalších detailů, které ho bohužel dělí od filmu naprosto špičkového. ()

Gemini

Andrew Niccol tentokrát nasměroval své umění směrem daleko konkrétnějším a méně filozofickým a ukázal hezky v souhrnu všechny články jednoho z těch řetězů rozsévajících smrt ve jménu tvrdé měny. Být hrdinou třeba agent Valentine, mimochodem perfektně zahraný Ethanem Hawkem, nebylo by možné vidět tváří v tvář například velké kupce i jejich oběti, a tím by film přišel o podle mého názoru právě ty nejsilnější scény. Nejen ty s Ianem Holmem, ale vůbec celá africká část zatíná dráp do svědomí "vyspělé civilizace" hezky hluboko. Kdybych ovšem byl dost naivní na to, abych věřil, že těm kdo do toho oč tu jde mají co mluvit, na tom nějak sejde:P Režisér i zde našel prostor pro humor, který je ovšem tak černý jak jen (africká) žena může být a na některých místech jsem se už opravdu nesmál. Každopádně nezbývá než pogratulovat Andrewu Niccolovi k dalšímu kusu kvalitní práce a Nicolasu Cageovi k další brzdě toho kariérního sešupu, který v posledních letech předvádí. A Bridget Moynahanové k tomu, že má světu co nabídnout, i když herecky pořád nějak nevím nevím;) A nám ostatním snad jen k tomu, že se nám pořád ještě z některých věcí dělá zle. 90% ()

Matty

Filmy podle skutečných událostí se od těch ostatních liší tím, že se v nich dějí vesměs věci dávající logiku. Pak tedy existují dvě možnosti, jak natočit film o životě reálného obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova. Buďto se můžete skutečností jen lehce inspirovat a natočit divokou – logiky zbavenou – akční jízdu, anebo se inspirovat trošku víc a tím pádem pod sebou podřezat větev „Divácká atraktivita“. Pochopitelně existuje také zlatá střední cesta, kdy jsou scény efektivní vyváženy těmi reálnými. Andrew Niccol se vydal právě tímto směrem. Už pouhé obsazení hvězdy Cageova formátu nabádá k očekávání akční pecky. Tomu napomáhá i suprový trailer. Ale nenechte se zmást. Lord of War – počínaje geniální titulkovou sekvencí – sofistikovaně klame tělem. A je docela možné, že budete celou první hodinu napjatě sedět a čekat, kdy už konečně přijde nějaká pořádná akce. Je obchodník se zbraněmi pořád jenom obchodníkem? O co jsou kulky horší než cigarety nebo alkohol? Hraje Nicholas Cage kladnou či zápornou postavu? A hraje ji dobře? Niccol se nedokázal vyvarovat přílišné popisnosti a při poctivé dvouhodinové délce nikam nespěchá, čímž paradoxně trpí víc první „čekací“ polovina filmu, která postrádá jakýkoli náznak dramatického oblouku. Yuri prostě a jednoduše prodává, nakupuje, šňupe, šuká... . Teprve, když je nucen přistát uprostřed Libérie a následně rozdat několik kilo „vzorků zdarma“, začnou události nabírat obrátky a Yuri přemýšlet o morální stránce svého bussinessu. Jenže každý dělá nejlíp to, co umí a Yuri umí obchodovat. Lord of War není tak docela obyčejným životopisným filmem. Je moc pěkně zrežírovaný, je moc dobře obsazený (např.: Jared Leto nebo Ethan Hawke) a hlavně je také o něčem jiném než o životě a smrti další zfetované celebrity. 80% P.S.: Právě jsem se dozvěděl, že titulek o pravdivosti všech událostí na konci filmu je lživý, což mne moc nepřekvapilo, ale přesto zklamalo. Zajímavé komentáře: Gemini, Marius, Lateef, choze, JohnnyD, anais, petero, TD ()

Tosim

"Cestující náboj" mě uchvátil, Yuriho vnitřní monology začnou po hodině celkem štvát. Řízné, trefné, vtipné, tragické a hrůzné zároveň. Ale NĚCO mi v tom filmu chybělo. Později TŘEBA doplním. 90%. ()

Enšpígl

Tenhle film nedělá ani skvělá kamera, ani užasná hudba, ani vynikající práce Andrewa Niccola ,dokonce ani mistrný herecký výkon Nicalase Cages a jeho satiristický komentáře.Tenhle film dělá hlavně prostý fakt, že v době psaní mého komentáře nejspíš v Sierra Leone,Libérii, Alžírsku,ČADu,Gunnea Bissau,Pobřeží slonoviny,nebo jinde v západni africe, ale nejen tam,možná umřel další člověk či dítě!!!! Proč?Protože existuje obchod se zbraněmi, protože existuje touha zabíjet a touha po moci.Ale hlavně --protože : "největší obchodníci ze zbraněmi jsou vlády USA, Velké Británie, Francie , Ruska a Číny."Někdo bere tento film jako obrovskou kritiku USA a je z toho štasten, že má zase další argumement,pro svůj antiamerikanismus, který je tak v modě nebo jak se říká COOL /pěkně americky co?/Já tento film beru jako skvěle odvedenou práci s ukázkou na závažnou věc. ()

Cervenak

Keď Cageovi nesadne úloha (Rituál, Ghost Rider), je to katastrofa. Keď sadne, je to žrádlo. Presne ako tento jeho zatiaľ ostatný dobrý film. Vravím dobrý? Výborný. Niccol skáče z miesta na miesto, na žiadnej scéne nezostane dlhšie ako minútku a vy máte dojem, že toto museli nakrúcať dva roky. Vizuálne i herecky brilantné. Druhé zhliadnutie posilnené o šokujúci slovenský dabing na Markíze, nešetriaci výrazmi ako "ty pojebaný kokot" alebo "do skurvenej piče". To som ešte v telke nepočul. :-) ()

Malarkey

Dlouho jsem neviděl tak dobrý film...... --- Nikdy jsem nic neprodal Usámu Bin Ládinovi. Ne z morálky. Prostě neproplácel šeky --- ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $24,149,632Tržby Celosvetovo $72,617,068║ Dosť trefný film z oblasti predaja zbraní na čierno, Nicolas Cage v najlepšej úlohe čo som s ním videl. Američanom asi moc takýto film nebol po chuti. /videl v kine: 90%/ ()

imf

Oscara za tuhle palčivou sondu do světa ilegálního obchodu se zbraněmi asi nikdo ze zúčastněných nedostane, ale koho to zajímá? Andrew Niccol servíruje neodolatelný mix kýčovitých záběrů, polosatirických podtónů a krutě vážných poselství a to všechno skrz zas jednou skvěle hrajícího Cage. Tenhle film není okázalý na první, ani na druhý pohled, ale zavrtá se vám do hlavy a donutí vás roztočit kolečka, bez ohledu na to, jaký vztah ke zbraním vlastně máte. Škoda té posunuté premiéry, na vánoční tabuli by to tomuhle filmu opravdu slušelo. :) ()

Djkoma

Andrew Niccol by mohl být získat přezdívku Satirický Bůh. Jeho scénáře mají vždycky ostré hrany a komentáře hlavně v tomto filmu jsou satirou přeplněné. Klidná tvář Nicolase Cage filmu dodává zvláštní nádech. Jako by jeho tvář říkala:"To je úplně normální", "Zbraně prodává každý", "Čemu se divíte?" apod. Jako herec se k Yurimu Orlovovi hodí perfektně a jeho přesný opak Ethan Hawke se vyžívá v jeho pronásledování a doufá, že jednou tohohle pacholka se zbraněmi v každém koutě světa dopadne. Jared Leto si od Reqiemu za sen neodvykl od drog a vrací se jako Yuriho bratr, kterému chutná prášek stejně jako dříve a rád skrz něj uniká do jiných světů. Pro něj určitě normálnějších. Nemohu se nepozastavit nad plakátem. Kdo vymýšlel a stvořil Nicolase z nábojnic? To je nápad za všechny prachy kdo bude mít tento plakát v jakémkoliv A1-3 at dá vědet hned ho beru :-). Film prolétne jako kulka z úvodních titulků(které jsou nejlepší za posledních 5 let filmové historie) a v hlavě budete mít příjemnou díru plnou satirického humoru a klidných pohledů (a nějaké té hezké hlášky...). PS: víte, že ty tanky "prodávané v Rusku" jsou půjčené z Česka od nějakého soukromého podnikatele? U nás si taky každý obyvatel žije s tančíkem pod postýlkou a Ak-47 pod polštářem;) ()

Renton

Scénář: Andrew Niccol .. Mezinárodní obchod se zbraněmi, je tu řekněme odjakživa a je nevyřešený dodnes.. Tento film nám nabízí výtečný pohled pod pokličku tohoto řemesla, byť z té ilegální stránky. Krystalická stylizace, hyper cool záběry, úžasné satirické hlášky plné hořké pravdy a účelových příkras. Nicholas Cage a jeho Yuri Orlov je neskutečně „šedý“ a ovládá malé zbrojní impérium vystavené z obchodního umu, vlastních lžích a cizí krve. Zaujme také Jered Leto jako Vitaly Orlov, který nejprve s Yurim spolupracuje, později ale neunese okolnosti a propadne kokainu a sexu. Andrew Niccoll vytvořil parádní scénář, přes mnohé problémy a nezájem studii sehnal peníze, opět zasedl i na režijní stoličku a zase boduje! Strefuje se do závažného problému i politiky států rady bezpečnosti, to vše s mistrnou lehkostí a grácii. Jednoduše stvořil další unikátní studii, plnou absurdit, černého humoru a .. všemocných zbraní. 90%. ()

Faye

. „Na každých dvanáct lidí na světě připadá jedna střelná zbraň. Jde o to, jak vyzbrojit těch 11 zbývajících “. Cesta jednoho náboje z výrobního pásu.ke svému cíli. Cesta jednoho muže od první prodané zbraně k arzenálu zbraní Rudé armády. „Konec studené války byl začátek rozkvětu obchodu se zbraněmi“. Konfrontace legálního obchodu, kde se prodávají zbraně oběma válčícím stranám. „Nenapadlo vás, že jsem chtěl, aby obě strany prohrály?“ a toho nelegálního „ Muslimům jsem prodával zbraně vyrobené Izraelci a náboje vyrobené komunisty zase fašistům“ .. „Proč to děláš? – Jsem v tom dobrý“. Bravurně natočený film o věcech, které se nás netýkají nebo nechceme aby s námi měly cokoliv společného, vynikající Nicolas Cage. ()

Radek99

Neobvykle strhující thriller, kterých se (alespoň poslední dobou) zase až příliš nevidí (v souvislosti s ním mi přichází na mysl skvělá satira Barryho Levinsona Vrtěti psem, ale ta už je stará skoro deset let a navíc je to komedie, nebo další satira Děkujeme, že kouříte). Režisér Andrew Niccol natočil (autentický?) příběh cynicky pragmatického obchodníka se zbraněmi, kterého bravurně sehrál Nicolas Cage, a pokládá jím neméně cynickou otázku: Do jaké míry je to jen umělecká fikce a kde už je to holá skutečnost? Symptomatická titulková scéna cesty náboje z bezejmenné západní továrny až do těla nějaké bezbranné oběti kdesi ve třetím světě zavdává další, ještě palčivější otázku, zda se ona bezejmenná západní zbrojovka nenachází možná zrovna někde u nás ... třeba v Brně či ve Vsetíně? A není podíl viny na zabíjení třeba kdesi v daleké Africe také tak trochu ... náš? Vynikající eticky se angažující snímek a sofistikovaně filmový vhled do šedé zóny ekonomiky západního světa, neštítící se zbohatnutí na ničem... Podobné filmy: Syriana, Děkujeme, že kouříte, Vrtěti psem, Země nikoho, Tichý Američan ()

DaViD´82

Netuctově zpracované ožehavé téma, které zajímavým a především navýsost funkčním způsobem kombinuje mrazivé scény s ironizujícím černočerným satirickým nadhledem. Ani zde se to neobejde bez chyb, ale klady drtivě převažují a hlavně je to ten typ snímku, který krom pobavení donutí i k zamyšlení a hned nevyprchá - což není tak málo. ()

Superpero

Opravdu hodně dobrý film, který mi trochu připomíná "Kokain" s Johnny Deppem. Velice se mi zde líbily lokace a kamera. Nicolas Cage se role zhostil skvěle, vždy jsem přesně chápal jak se jeho postava cítí atd. Ostatní herci zahráli také výborně zvlášť Jared Leto mě zaujal, když si z kokainu "poskládal" Ukrajinu. Bridget Moynahan mám hodně rád a ani zde mě nezklamala. Když v úvahu zahrnu výborný scénář, dost stírací konec a spoustu pěknejch holek vychází nám to na takovejch 90%. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)