Nepřemožitelné zlo

Nepremožiteľné zlo

Fragile

Thriller / Horor

Španělsko / Velká Británie, 2005, 98 min

Protetický koslivec ve skříni zla aneb psychotická Ally s děsně vážnou tváří... Někdy je čisté zlo tak blízko, že se mu dobrovolně vydáváme napospas, tak, jako Frágiles minutu po minutě přebírá plnou kontrolu nad divákovo pozorností. Je nadevší pochybnost, že Jaume Balagueró rozumí strachu, protože se ho nebojí (spolu)prožít. Při vyprávění netlačí okatě na "pilu", dává si na čas a krmí lačného strávníka náznaky zaobalenými do zájmen jako NĚCO nebo ONA - a tahle hororová mluvnice děsí. Kameraman Xavi Giménez navíc mistrně zvládá užítí prostoru i světla, tma je dráždivě zelená, hustá a vazká jako pryskyřice. Roque Baños míchá hudebně tradiční (hororové) motivy se (zne)pokojivě intimním klavírem, charatery postav i herecké výkony jsou překvapivě přímé a sugestivní (hlavně u toho děvčátka v podání Yasmin Murphy) a k tomu všemu ještě ten (ne)skutečně napínavý závěr (!!!) Už dlouho jsem neprožil toliko bizardní těšení se na konfrontaci s tváří a podobou zla. Frágiles je nenápadný horor s nápadně strhující atmosférou. Ortopedická noční můra s prozaicky lidskou pointou. [final rate: 75%](20.4.2011)

Španělská duchařina od Jaume Balaguera (zombie série Rec). Příběh o holčičce Mandy s nemocí křehkých kostí. Ve 2. patře polorozpadlé nemocnice straší bývalá zdr. sestra Charlotte. Super!(10.5.2012)

Začínám si zvykat na to, že mě Španělé umí vyděsit......a že to fungovalo :)(14.8.2012)

Doba kdy se ještě Jaume Balagueró rozjížděl, ale už tady prokazuje svůj talent a nadání k tomu točit mistrovské horory. Jednoznačně největší plus tohoto filmu je atmosféra. Stará nemocnice v noci, skvělá práce se zvukem a výborné lekačky. Duch vypadal také děsivě. Mínus za pár hluchých míst ve filmu a za konec ve kterém mohl Balagueró klidně přidat. I tak se však Frágiles řadí mezi to lepší. A rozhodně jeho sledování nelituji.(18.9.2012)

• FREEWHEELER

Prestávam pozerať duchariny.. Bojím sa už len predstavy, že odjebem ďalšieho poldruha hodiny svojho života.(26.10.2012)

Nevyužitý potenciál. Lepšie vyťažiť z minima maximum ako z maxima polovičku a že, aké maximum to mohlo byť! Prvá polka ponúka priamo áčkový potenciál a atmosféru, povedzme strachu z neznámeho, s veľkofilmom. Lesk veľkofilmu tomu dodáva najmä kamera Xavi Giméneza, ktorá je urobená úplne profesionálne. Charaktery sú dobre napísané, ALE, keď dôjde na lámanie chleba - to jest pokračovať v započatom, tak má fragile veľký problém. Miestami potom nemocnica pripomína ordináciu v ružovej záhrade a nie kvalitný thriller/horror. Premárnený potenciál je práve v hororovej časti, kde si niektoré scény priamo pýtajú ľakačku - prievan, kroky, čokoľvek, ale čo by sa jeden divák naprosil. Takže vylepšiť scenár, obsadiť presvedčivejšiu hlavnú herečku, nepočítať s naivnými divákmi a naservírovať stabilný thriller. Základ charakterov tam je, stačí sa toho držať. Záverečný look tej potvory by závidel nejeden metalový spevák.(4.11.2013)

Tady dost možná dojde i na lámání kostí! Takže pozor: Křehké!(19.3.2017)

Menej známy, no vcelku pôsobivý horor so zaujímavou zápletkou a prekvapujúcim koncom. Záporná postava vykreslená dokonale.(8.9.2018)

Toto me opravdu dostalo, Balaguera budu urcite dobre sledovat. Skvely horor nepostaveny na lekackach s jednim z nejlepsich "bubaku", co jsem v hororech videl.(26.10.2006)

• blekekeke

Mechanická lamačka kostí, k tomu divný sestry, ujetej doktor, zmatený děti a to celé v depresivním prostředí. Po pár minutách to vypadalo, že z toho něco bude. No, nakonec nebylo, bylo by bylo, kdyby lepších postav bylo? Trocha svižnější? Méně nudnější? Více akce? Děj hladce obrace? Ally McBealová mi tam dost neseděla, vlastně mi tam nesedlo více postav.......(23.3.2010)

Veľa som od toho nečakala - teda, čakala som normálny 2,5 - 3 hviezdičkový a nechutný horor. Premohla som sa kvôli mojej obľúbenej Ivane Baquero. Tento film ma však prekvapil a ja mu vzdávam poctu, že prekonal moje očakávania. Fragile nie je "čistokrvný" horor, čo je ale veľmi dobre. Má dobrú myšlienku, ktorá sa vo filme krásne rozvíja, postupne budovanú atmosféru, prekvapivo celkom dobrý výkon mojej neobľúbenej herečky Calisty Flockhart, ktorá sa na tú rolu dobre hodila. Detičky sú milé a malá Maggie sa mi tiež veľmi páčila a na konci mi jej bolo ľúto. Stará nemocnica vo večne upršanom Anglicku odtrhnutá od sveta, poschodie ktoré sa roky nepoužíva, zvuky a slová tvorené z kociek, zaujímavá pointa a pekný záver robia z tohto thrilleru - hororu film, ktorý síce nebude patriť medzi moje obľúbené, ale istotne naň nezabudnem a uchovám si ho. Dobrá práca, pán režisér. 70%.(7.6.2010)

Povedené, i když se nemůžu zbavit mírně rozporuplných pocitů. Což o to, atmosféra a celkové prostředí nemocnice nebylo špatné, ale tak nějak mě přišlo, že se ve filmu prakticky nic moc neděje. Jaume Balagueró naštěstí není amatér, céčkař či kdo ví co ještě, každopádně už jen samotný scénář minimálně béčkem zavání. Zpracování to však tahá nahoru. Líbilo se mě, že tvůrci vsadili na něco o čem se vlastně pouze mluví a samotné "nepřemožitelné zlo" je ukázáno až na závěr. A opravdu, co se skrývá v druhém patře (kdo viděl, ví) je působivé a první záběr na toto "zlo" je skoro až dechberoucí. Bohužel se divák musí prokousat sice né nudnou, ale docela namáhavou a né moc zajímavou první půlkou. Takže, za podívání stojí, za víc jak 3* ani omylem. Mírně nad 50 %. P.S.: Jaume Balagueró ukázal až za dva roky po uvedení tohoto filmu, že patří do AAA třídy. A já doufám, že v ní vydrží.(20.7.2010)

Možná ne tolik kvalitní scénářem, ale vše nahrazuje atmosférou a taky hlavní bad girl. Ten večer jsem se bát chtěl a svou porci jsem dostal. Na nějakých 70% by to u mě asi dosáhlo, to přiznávám. Ovšem na Películas para no dormir: Para entrar a vivir nebo nedejbože REC to určitě nemá.(20.7.2010)

Začiatok veľmi zdĺhavý... až nudný, s malou zápletkou... stred filmu, keď sa všetko vyjasňovalo a dej vrcholil, tak to malo aj atmosféru... bohužiaľ uletený koniec v podobe ducha, ktorý pobozká mŕtvolu a tá následne ožije.(18.12.2010)

Začátek je poměrně dost klišovitý, ale jako celek působí snímek dobře. Potěší také zajímavější závěr, než tomu bývá u tohoto žánru zvykem. Jediné co mi dost vadilo, bylo obsazení hlavní hrdinky. Flockhart se na tuto roli příliš nehodila, natož pak její upištěný a věčně ublížený hlas, kterým byla předabována.(18.2.2012)

• Swingie

Nie že by ten film nebol dobrý. On dobrý bol. Ale moje očakávanie duchárskych scén bolo oveľa vyššie a nakoniec z toho vlastne nič nebolo. Dej nenudil, nemôžem povedať, že nie. Miestami trošku absurdné a prapodivné, ale ten koniec bol veľmi milý a páčil sa mi. No určite by som tento film už nechcel vidieť znovu. A do žánru horor by som ho asi neradil. Ze by som sa pri ňom nejak bál, to nemôžem povedať. Možno iba dvakrát. A to len tak na minútku. -_-(19.3.2013)

• Maiken Algren

Podradná, nesympatická a neoriginálna ducharina kde je všetko z niekade ukradnuté a pritom aj tak nefunguje ani jediná scéna. Zároveň ďalší dôkaz toho že Calista Flockhart nevie hrať a niekto by jej mal zakázať stavať sa pred kameru. Vôbec, možno by bolo lepšie rovno zakazovať filmy v ktorých rozmýšľajú že pre ňu majú dobrú rolu. A ten koniec a pán Hajánek, to ani radšej nebudem komentovať..(16.4.2013)

Je to presne medzi hviezdickami, ale priklonim sa k lepsej po tom co som dnes videl otrasny horor Bezmocni /2006/, Nepremozitelne zlo je minimalne o tie dve triedy lepsie. Je vzdy prijemne vidiet v titulnej ulohe niekoho sympatickeho, to sa potom film pozera naozaj s radostou, cely cas som vedel ze ju odniekial poznam, na konci som zistil ze to je Ally McBealova. Krasne posobive prostredie tmavej nemocnice, mily nemocnicny personal, nevinne deti a jedno zavrete poschodie.. Nenudil som sa skoro vobec, pozeralo sa mi na to dobre, aj ked som videl lepsie horory a hlavna pointa filmu sa dala velmi skoro uhadnut, pacilo sa mi.(27.6.2013)

Super děj, viděla jsem už podruhé a věřím že ještě někdy shlédnu, až se budu chtít zase trošku bát :) Poutavé, dobrý námět a dotažené do konce. Tento snímek je ukázkou toho, že se dá natočit parádní horor i bez krvavých záběrů a řvoucích polonahých pipinek, který to mají za pár.(2.10.2013)

Slušná duchařinka, s celkem slušnou pointou a celkem dobrým tempem. Hodnocení:68%(22.11.2013)

Byl jsem trochu namlsaný vysokým hodnocením tady, a tak musím říct, že mě film ve výsledku trochu zklamal. Nebylo to špatné, začátek byl hodně slibný, ale pak se z toho vyklubala průměrná a nepříliš originální duchařina s nesympatickou Ally McBealovou v hlavní roli a se strašidlem, které když se objeví, je spíš k smíchu, podobně jako ten bubák ze Sinister. Jo a taky by mě zajímalo, kdo vymyslel ten debilní, s filmem absolutně nekorespondující, český název.(27.8.2014)