Zelená je tráva

Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

Komedie / Rodinný / Sportovní

USA, 2005, 90 min

"A tak jsem se rozhodl, že pokud nevyhrajeme, sníme Byong Suna !! Dobře....nesníme ho, ale musíte uznat, že vypadá k nakousnutí !!" ;) Tak jsem znovu po delší době narazil na zde neskutečně podhodnocený kousek, který však podle mého názoru patří k tomu opravdu nejlepšímu, v čem jsem kdy měl možnost vidět komika Willa Ferrella, který zde působí až neuvěřitelně civilně, moc by mě tak logicky zajímalo, kolik úsilí musel vynaložit k takto krotkému výkonu, díky němuž by snímek Zelená je tráva mohli v klidu přežít i ti Ferrellovi nejzarytější odpůrci !! Ačkoliv by sice samotný příběh mohl lehce Kicking & Screaming žánrově stahovat do vod rodinných komedií, myslím, že takové označení si snímek amerického režiséra Jesseho Dylana nezaslouží, přinejmenším scénář Lea Benvenutiho a Steva Rudnicka obsahuje velikou spoustu dost parádně ostrých a peprných replik, převážně samozřejmě z Ferrelových úst, a pak si velmi umně a s patřičným ironickým nadhledem pohrává s myšlenkou vztahu otec a syn, především pak co se týká snahy syna vystoupit z otcova stínu, s čímž musí mít zákonitě velkou spoustu vlastních zkušeností i samotný režisér Jesse Dylan, který už svoji režijní kvalitu v rámci komediálního žánru prokázal s hity jako Prci, prci, prcičky 3 či Kdo hulí, ten umí, potomek slavného Boba Dylana !! Zelená je tráva, no, opět by se dalo diskutovat o neobyčejně přehnané snaze o invenci při překladu názvu, sice staví na mnohokrát viděných motivech, které pojí neskutečné množství klišé, nicméně je však vždy dokonale postaví na hlavu nějakou vydařenou narážkou nebo opravdu nečekanou prasárnou Willa Ferrella v roli Philla Westona, ostatně herecké výkony bych vyzdvihnul, i klasik Robert Duvall jako "starý" Phillův otec si svoji roli neskutečně užívá, a to jejich vzájemné špičkování mě prostě bavilo !! Ani jejich začínající herečtí kolegové zde nepůsobí nijak otravně, což se prostě cení, a zde je třeba maximálně vyzdvihnout práci castingu, přičemž jako naprostá třešnička na dortu zde vyznívá účast Mika Ditky, který hraje sám sebe, byť jeho jméno většině Evropanů příliš neřekne, já osobně ho mám moc rád a uznávám jej, což si jistě tento bývalý hráč amerického fotbalu, trenér, komentátor a samozřejmě "herec" jako jeden ze dvou lidí, kteří dokázali vyhrát NFL z pozice hráče, asistenta i trenéra, zaslouží, a zde jsem si ho v roli cholerického souseda neskutečně užíval !! Samozřejmě se jedná o film se sportovní tématikou, kde většinou vyniknou nedostatky kameramana, to ovšem s rutinérem Lloydem Ahernem nehrozí ani náhodou, což spolu s Benvenutiho rukopisem ve scénáři činí z tohoto kousku jednu z nejlepších a pro Evropana nejstravitelnějších záležitostí tohoto typu.. Pochybuji, že bude ve Státech moc diváků vědět, kdo byl Pelé, o jímž podepsaný míč tu vlastně taky jde..;) Navíc Kicking & Screaming obdržel geniální soundtrack z dílny Marka Ishama, a tak byste si ho neměli nechat ujít, ať už patříte mezi Ferrellovy fanoušky nebo ne, protože já se skvěle bavil.. Mimochodem, kdy budete mít znovu možnost si vychutnat ryze americkou komedii, byť jakoby natočenou pro neamerické publikum, která si netyká s označením fekální ?? ;)(17.12.2013)

• Gilmour93

Will "Mourinho" Ferrell Raising.. Spíše civilnější výkon od komika se zvláštní obsesí v podobě vystavování svého do půl pasu svlečeného, ne zrovna dvakrát vysportovaného těla s ochlupením jezevce po zimním spánku a proti němu jeho věčně kritický otec R.Duvall, jenž vyměnil ranní vůni napalmu za tu čerstvě posekaného zeleného pažitu. Komedie držící se zavedených klišé, kterou pokud doma standardně používáte výroky typu "sráči", nebo "zlámejte jim klíční kosti" můžete klidně považovat i za rodinnou.(22.2.2010)

Priemerná komédia, kde niektoré scény sa míňajú komediálnym účinkom a pripadajú mi chaoticky. Taktiež aj forma rozprávania príbehu je veľmi televízna a videnie európskeho futbalu (aj keď odohrávajúca sa medzi deťmi) americkými očami tu skôr slúžilo len ako prostredie na vytvorenie už spomínaných nevydarených či vydarených gagov. O to viac ma prekvapuje účasť áčkových hercov, či už momentálne "in" komika Willa Ferrella alebo charizmatického filmového veterána Roberta Duvalla. Bez nich by táto nevýrazná komédia patriaca skôr pred televízne obrazovky na nedeľné upršané popoludnia bola sotva priemerná.(17.11.2005)

• Firebug

Podle mě se jedná spíše o rodinnou podívanou pro mladší caparty. Tedy rozhodně mladší, než jsem já. Ferrel se pořádně rozjede pouze na jeden nebo dva zápasy (zkrátka na hrozně krátkou dobu), které jsou opravdu zábavné, ale zbytek filmu pokulhává. Z výše zmíněných dvou ulítlých zápasů je navíc vytípána většina vtipných scének do traileru... Trochu škoda. Kdyby byl Ferrel takovej magor i ve zbytku filmu, byla byto mnohem větší bžunda.(22.2.2012)

Rodinná taškařice klasického (čti otravného) střihu, ve které prosakuje specifická mimózní komika Willa Ferrella. Prosakuje sice velmi opatrně (spousta pěkného materiálu byla ještě z finální verze vystřižena) a zbytečně na řídko, nicméně díky za ty dary. Bez zmíněné kontaminace by šlo o bezzubou fušeřinu. 50%(12.11.2015)

• - Dieťa, ktoré napadne Willa Ferrella počas posledného zápasu, má na drese meno Apatow. Takto sa volá Judd Apatow, výkonný producent filmu a Ferrellov častý spolupracovník. (ladko)

• - Během natáčení se herci Willu Ferrellovi narodil syn Magnus. Will se později nechal slyšet, že je tento film jeho vůbec nejoblíbenějším, ve kterém hraje, právě proto, že ho má spojený s narozením prvního dítěte. (ArsenalEagle)

• - Dieťa na začiatku filmu, ktoré má predstavovať mladého Willa Ferrella, je v skutočnosti dievčatko. (ladko)