Marebito

Horor / Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2004, 92 min

Takaši Šimizu
  • tombac

Jeden z nejatmosféričtějších a nejoriginálnějších horrorů posledních let? To tedy určitě... Člověk, namlsaný z duchařské série Ju-On, by tomu i věřil. Vzhledem k finančním prostředkům vloženým do filmu a krátké době natáčení možná nešlo čekat od režiséra zázraky, ale vzpomeňme na podařený první televizní Ju-On... Shimizu se mu bohužel moc nepřiblížil, Marebito nevyděsí, maximálně tak zaujme, ale tento dojem časem vyprchá a dostaví se nuda. Formální stránka není nejlepší, zrnivé záběry z kamer (kde všude je ten chlap proboha má?!) počnou s ubíhajícím dějem otravovat. Po čtyřech běhající potvory se dějem jen mihnou a kameramanův domácí mazlíček, chlemtající s oblibou lidskou krev, se ukáže býti jen slabou náplastí. Kultovní režisér Tsukamoto působí v hlavní roli nepřesvědčivě. A film nedotaženě.(28.3.2006)

Marebito je tak trochu filosofická variace na téma hledání zdroje opravdové hrůzy. Kameraman, který se snaží onen zdroj největšího strachu najít, se stává svým posláním doslova posedlý, tráví hodiny sledováním různých záběrů a pomalu se uzavírá sám do sebe a svého trochu šíleného světa. Zlom nastává, když v podzemí města nachází dívku v řetězech. Vezme ji k sobě domů a zatímco se dál snaží dosáhnout svého cíle, je nucen se o ni starat a to i za cenu toho, že sám někoho připraví o život... Zdá se vám, že se to poněkud odklání od původního tématu? Z velké části byste měli pravdu, protože v tento moment se to skutečně mění v tak trochu slasheroidní thriller, ale leitmotiv hledání nepoznaného zde pořád lehce prosvítá. Co se týče samotného rozuzlení, nechává režisér větší část interpretace na vás. Kdybych měla hodnotit Marebito jako horor, tak kromě pár výraznějších scén odehrávajících se například právě v podzemí zde toho moc hororového není. Jedná se spíše o takový režisérův experiment využívající pěkné kamerové záběry, podivnou hru s příběhem a fylosofii.(23.6.2011)

• Morholt

Myšlenka najít tu nejhrůznější tvář děsu byla dobrá a proto jsem se do marebita pustil, ale pak - SPOILER - hlavní hrdina najde upíra a původní myšlenka filmu se kamsi vytratí. Nebo alespoň mě to tak připadalo. Do toho neorganizovaného zmatku nudí k smrti monologová onanie, která mě celkem často nutila používat rychloposuv. Japoncům někdy prostě nerozumím. 10%(2.2.2014)

• anais

Film o člověku, který se pomocí videokamery pokusí zkoumat odvrácenou stranu skutečnosti. Co vidí člověk těsně před smrtí? Z počátku se tedy zdá, že o tom film bude Pak se to nějak zamotá, hrdina sestoupí do tokijského podzemí, najdete tam nahou dívku, přivede si ji do bytu.a tady začínají spoilery, tak přeskočte na poslední větu.dívka nechce nic jíst, kameraman nakonec zjistí, že ji chutná lidská krev. Pak zabije nějakou ženu, což prý jeho manželka, nakonec nějak vyplyne, že ten „vampír“ je jeho dcera. Do toho se setkává s člověkem, který zemřel, protože si probodl hlavu (vpich vedl okem)nakonec sám sestoupí se svou (už opět nahou) dcerou do podzemí, kde ho ona natáčí. Proč tak dlouhý popis děje? Celý film je poměrně zmatený, to se nakonec asi zdůvodňuje tím, že se vše odehrálo v hrdinově narušené hlavě. Nejsou tu žádné skutečně strašidelné momenty. Autoři sázejí na snovou atmosféru – ta by asi měla diváka pohltit a vyděsit ho. U mě k tomu nedošlo. Počáteční očekávání „přitlačení na pilu“ se mění v nudu. Do toho se celkem realistické prostředí naprosto nabourá při hrdinově sestupu do podzemí – „hory šílenství“ vypadají jak z lepenky, lacině. Ke konci je několik poměrně krvavých scén, které však působí víceméně směšně (napouštění lahví krví, závěrečný polibek). Znudění diváci už nic moc neočekávají a k smíchu jim postačí sebenepatrnější záminka. Marebito k smrti nevystraší, možná jen unudí.(27.3.2006)

• *CARNIFEX*

Masuoka Takuyoshi je kameramanom na voľnej nohe. Jedného dňa sa stane náhodným svedkom záhadnej samovraždy staršieho pána. Jeho výraz strachu v tvári zachytený na kamere ho natoľko fascinuje, že sa rozhodne preskúmať podzemné tunely pod Tokyom aby zistil čo ho natoľko vystrašilo, že si siahol na vlastný život. Tam nachádza mladú krásnu ženu, ktorú si zoberie do svojho bytu aby sa o ňu mohol starať. Odstupom času si k nej vypestuje silné city. To však nemal robiť. K životu totiž potrebuje krv - je upírkou, ktorá nikdy nemala opustiť útroby podzemia Tokya. Horor s obrovským potenciálom, ktorý končí v mojom koši, ako jeden z najväčších brakov. Tento film je po väčšinu času z pohľadu hlavného hrdinu točený monológovo. To však nie je jeho najväčší problém! Zabudnite na zázračné mastičky na bradavice. Ja som jednu mal na dlani. Už ju, ale nemám. Ja som si ju totižto od tej neskutočnej nudy, ktorá ma žrala za živa - vyškriabal. 60 %, ktoré tu vidím je pre mňa obrovským šokom. Ja som snáď pozeral niečo úplne iné. A dosť ma prekvapujú komentáre niektorých osôb. Nemá problém dať tri hviezdičky, ale napíše, že počas sledovania tohoto filmu tri krát zaspal. Tak to ma poser. To má logiku ako k....t. Alebo ďalší, nahá japonečka. Starý môj, ale ty si si pomýlil stránky. Tukni do gúúúgela "Goldporntube" a môžeš kukať na nahotinky a šľahať hviezdičok koľko len chceš.(29.10.2012)

• - Film byl natočen za osm dní. (aknamor)