Na dvoře vévodském (TV film)

Historický

Československo, 1979, 74 min

Další z Jiráskových historických národně zaměřených románů z 19.století. Příběh ukazuje, jak museli kdysi vlastenečtí nadšenci vybojovat spoustu reforem, aby svět dospěl od feudalismu až k demokracii. V žádném případě bych v tomto díle nehledala komunistickou ideologii, jak je zde naznačováno, protože ve spojení s osobou Aloise Jiráska to snad ani nejde. Pokud by ke zrušení roboty v roce 1848 nedošlo, nevím jak by se dnešní pohodlná mládež smiřovala s prací na panském. Ještě, že byli naši předkové bojovnější než my. Navzdory tomu, že se jedná o televizní inscenaci, je to herecky skvěle obsazené i zahrané, na výpravě se nešetřilo a pochválit je třeba i hudbu, kostýmy a propracované dialogy. Líbilo se mi to a vedlo mě to i k zamyšlení nad časy, kdy se budou s odstupem hodnotit dnešní filmová díla jako podbízivé a době poplatné agitky. Snad se toho nedožiju.(21.11.2016)

Neřeším Jiráska, neřeším zpracování lehce poplatné době vzniku. Pro mě je podstatné zachycení Galatíkové v době nástupu k jejímu nejlepšímu hereckému období.(19.4.2017)

Martin Růžek jako osvícený panovník, který pod vlivem moudrého tajemníka podřezává větev, na které sedí, ví, že jen urychlí svůj pád.(26.12.2013)

Děj mi přišel dost naivní, skoro bych řekl pohádkový (klasická zápletka s hodným vládcem, kterému zlí služebníci brání, aby byl spravedlivý na sprostý lid). Po herecké stránce Růžek a Galatíková výborní, Preiss taktéž OK, ale v některých méně hlavních rolích to nebyl až takový zázrak (Vašinka, Potměšil).(17.10.2017)

Když proti duchu doby nic nesvedeme, raději duchu doby pomáháme. Podřezáváme větev, na které sedíme, protože víme, že je jí souzeno stejně spadnout. Je to velmi vlastenecké, trochu naivní a příliš idealizované, ale také výborně napsané a skvěle zahrané. Martin Růžek a Věra Galatíková jsou ve svých rolích vskutku charmants.(3.5.2017)

• - Ve filmu je zmíněno jméno českého spisovatele a vlastence Václava Matěje Kraméria, který byl zakladatelem Českého nakladatelství Expedice. (Winster)