poster

Na dvoře vévodském (TV film)

Historický

Československo, 1979, 74 min

 • Skuby47
  *****

  Další z Jiráskových historických národně zaměřených románů z 19.století. Příběh ukazuje, jak museli kdysi vlastenečtí nadšenci vybojovat spoustu reforem, aby svět dospěl od feudalismu až k demokracii. V žádném případě bych v tomto díle nehledala komunistickou ideologii, jak je zde naznačováno, protože ve spojení s osobou Aloise Jiráska to snad ani nejde. Pokud by ke zrušení roboty v roce 1848 nedošlo, nevím jak by se dnešní pohodlná mládež smiřovala s prací na panském. Ještě, že byli naši předkové bojovnější než my. Navzdory tomu, že se jedná o televizní inscenaci, je to herecky skvěle obsazené i zahrané, na výpravě se nešetřilo a pochválit je třeba i hudbu, kostýmy a propracované dialogy. Líbilo se mi to a vedlo mě to i k zamyšlení nad časy, kdy se budou s odstupem hodnotit dnešní filmová díla jako podbízivé a době poplatné agitky. Snad se toho nedožiju.(21.11.2016)

 • argenson
  ****

  Neřeším Jiráska, neřeším zpracování lehce poplatné době vzniku. Pro mě je podstatné zachycení Galatíkové v době nástupu k jejímu nejlepšímu hereckému období.(19.4.2017)

 • Snorlax
  ****

  Martin Růžek jako osvícený panovník, který pod vlivem moudrého tajemníka podřezává větev, na které sedí, ví, že jen urychlí svůj pád.(26.12.2013)

 • Ironfood
  ***

  Děj mi přišel dost naivní, skoro bych řekl pohádkový (klasická zápletka s hodným vládcem, kterému zlí služebníci brání, aby byl spravedlivý na sprostý lid). Po herecké stránce Růžek a Galatíková výborní, Preiss taktéž OK, ale v některých méně hlavních rolích to nebyl až takový zázrak (Vašinka, Potměšil).(17.10.2017)

 • Marthos
  ****

  Když proti duchu doby nic nesvedeme, raději duchu doby pomáháme. Podřezáváme větev, na které sedíme, protože víme, že je jí souzeno stejně spadnout. Je to velmi vlastenecké, trochu naivní a příliš idealizované, ale také výborně napsané a skvěle zahrané. Martin Růžek a Věra Galatíková jsou ve svých rolích vskutku charmants.(3.5.2017)

 • - Ve filmu je zmíněno jméno českého spisovatele a vlastence Václava Matěje Kraméria, který byl zakladatelem Českého nakladatelství Expedice. (Winster)