Zbojník Jurko

• angličtina Brigand Jurko (festivalový název)

Legenda o Jánošíkovi, který bohatým bral a chudým dával, patří už dávno ke klasice slovenského folklóru. Udatný zbojník, jehož chrání pás od dobré víly a který přijde a napraví všechna bezpráví, jichž se bohatě dostávalo chudým od feudálních pánů, žije v mnoha lidových písních, pohádkách a vyprávěních. Animovaný film, jenž natočil slovenský klasik tohoto žánru Viktor Kubal v roce 1976, je kouzelně osobitým převyprávěním legendy, v níž ožívají fantazie, hravost i smysl pro dramatické situace v nezaměnitelně lyrickém výtvarném pojetí. Autorem námětu, scénáře, komentáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem celého filmu, který dnes patří ke zlatému fondu slovenské kinematografie, je Viktor Kubal v jedné osobě. (Česká televize)

T2

Úžasná vec, kde je animácia a zábavnosť krásne spojená, plus záver potešil ale zas z druhej strany nepridá na kráse dĺžka(-20minut a bol by som úplne spokojný). /80%/ ()

gogo76

Zaujímavý animovaný film s typickým prívlastkom "Kubalov". Neviem nakoľko to dnešné deti ocenia, ale moje si prisadli(aj keď som ich nepozval) a vydržali do konca. Je tu mnoho originálnych nápadov i vtipných momentov. Asi najviac som sa pobavil pri rabovaní chudobných, kde bandúri rozbijú hlinené prasiatko, ale namiesto peňazí v ňom leží zdochnutá mucha. Pobavila i lienka na lúke, ktorá vletí dievčatku do úst a potom vyletí cez nosnú dierku von, ale aj mnohé iné. Hudba tu má silné zastúpenie, občas zaznie aj pekný spev. Celkovo ide o zaujímavý snímok, ktorý rovnako ako Krvavú pani ocení skôr ten starší divák. 80%. ()

Tom_Lachtan

Je to dobré, ale neskutečně zabité přehnanou délkou, tohle mohlo mět v klidu čtyřicet minut a naprosto by to stačilo. Je tu sice pár skvělých vizuálních vtípků, ale to nudu v ději nespasí, navíc výsledek zjednodušené animace sice není špatný (narozdíl od Krvavé pani), ale podoba rukou vypadá jako něco, co patří stvoření vzešlému ze zakázané lásky Šumavského obra, jehož předci se v Osmanském zajetí mohli po generace množit jen v kruhu rodinném se samicí mýtického poletávého netvora z hlubin jihoafrických džunglí unášející zvěř, lidi a malé automobily ve svých spárech, krom toho majitelé oněch pahnátů zpívají tak, že jim je rozumět sotva polovina slov. ()

Anderton

Animácia nie je vtedy kvalitná, ak pôsobí čo najrealistickejšie, respektíve je čo najlepšie vyrendrovaná. Tento postoj je razený posledných 20 rokov a je chybný. Animácia je kvalitná, ak je čo najviac štylizovaná a charakteristická pre danú tému. Samozrejme ruku v ruke s príbehom. V Zbojníkovi Jurkovi všetko toto perfektne funguje. Určite je veľkým prínosom humor a nadhľad, ktoré hrané verzie mať z princípu nemôžu, v tomto Kubal uspel asi najviac. Možno mi pripadali nadbytočné pasáže s hovoreným slovom, ale to je skutočne iba malý detail, ktorý ani nepovažujem za chybu, len napríklad pri záverečnom rozsudku by mi maximálne vtipné pripadalo iba nezrozumiteľné mrmlanie. ()

nascendi

Nemám veľa príležitostí zložiť hold originalite a umeniu Viktora Kubala. Bol som dlhoročným obdivovateľom jeho kreslených vtipov a seriálov v Roháči a po dlhej dobe som sa opätovne dostal aj k jeho celovečernému filmu o zbojníckej legende, ktorý v ničom nezaostal za autorovým dovtedajším dielom. Skôr naopak, využil možnosti, ktoré animácia poskytuje a využil ich tak veľkoryso a originálne, ako naložil aj s tabuizovanou legendou o Jurajovi Jánošíkovi. A rovnako ako Janko Roháč v Troch chrobákoch, aj Viktor Kubal v Zbojníkovi Jurkovi dokázal, že nielen vtipy, ale i filmy môžu byť úspešné aj bez slov. ()

Slarque

Hravé převyprávění slovenské národní legendy pomocí jednoduché animace a hudby. Sice sem tam nějaká scéna byla jednoduchá až moc a vypadala spíš jako nehotová skica, ale i tak to všechno funguje v pořádku. Dialogů je tu naprosté minimum, občas trocha zpěvu, Viktor Kubal prostě radši vyprávěl obrazem. Krvavá paní je sice ještě lepší, ale i Jurko si čtyři hvězdičky zaslouží. ()

klerik

Desivé a pritom romantické. Najviac utkvie v pamäti hlavne kvôli finále. Nabodnutie na hák bolo brutálne - ale nič nie je ako sa zdá :) Všetci vieme, že Jánošík je nesmrteľný. Stačí si zvyknúť na animáciu ignorovať rozprávkový názov a budete sa baviť... ()

NinonL

Animovaná pověst o sirotkovi Jurkovi a jak se z něho hrdina stal. Je plná hudby, krásně ozvučená a úžasně živá. Neuvěřitelné, že vznikla už v roce 1976 a je u nás tak málo známá. ()

HareS

Viktor Kubal má oproti kolegom za oceánom západne od nás jednu obrovskú výhodu. On totiž najprv vdýchne svojím filmom dušu, vypiluje scenár do posledného detailu a až na záver myslí na efekty a na kabát svojho diela, aby bola nasýtená aj tá povrchnejšia a pohyblivými obrázkami až tak ako my neposadnutá časť diváctva. V továrni na sny k filmárskemu procesu pristupujú opačne. Najskôr sa predsa musí vedieť o potenciálnom zárobku ešte nevyrobeného filmu - to je hlavné, bez toho by jednoducho hollywoodski tvorcovia nejedli chlieb ich každodenný. A až po ďalších desiatich bodoch si niekto v štábe zmyslí, že nemajú podľa čoho natáčať, nie je totiž scenár. Tak sa ho rozhodnú narýchlo uvariť, napísať čo najviac "na efekt situácií", ale otázku "Kde je to hlavné?" si nepoloží nikto. Ich animákom chýba pochopenie pre to už spomenuté, to autorovo ja, to čo Viktor Kubal zanechal vo svojom Zbojníkovi Jurkovi. Už nespočetnekrát sfilmovaná legenda o Jurajovi Jánošíkovi získava v Kubalovom podaní nádych sviežej originality a pôvodná historka nadobúda nevídanú neotrelosť. Striedanie rôznych štýlov animácií v Kubalových rukách magicky zvizualizovaných (nad všetky ostatné čnie úchvatná scénka s pootočením kamery), veľká časť záberov exponovaná do detailov tvárí svojsky nakreslených postavičiek, geniálny hudobný doprovod znejúci počas každučkej sekundy filmu (zimomriavkové boli predovšetkým prechody medzi dvomi diametrálne odlišnými hudobnými žánrami - mám na mysli dychberúce, hudobne absolútne disharmonické sekvencie s použitím slovenských ľudových piesní nerušene prechádzajúcich v čistú "hornerovčinu"). Nadmieru potešujúcim ovšem zostáva fakt, že tvorca sa rozhodol rozprávať filmový príbeh čisto iba obrazom a zvukom, žiadne siahodlhé sebaparodické dialógy, čím už aj tak každým políčkom originálny výtvor získava na atmosférickosti. Kubal prekopal známu ľudovú povesť na svoj obraz s takým zanietením a odhodlanosťou, že môžem s čistým svedomím označiť jeho Jurka za zatiaľ najlepší slovenský animovaný film a nemyslím si, že bude v blízkej dobe nejakým iným prekonaný. P.S. Výčitka americkým tvorcom samozrejme neplatila pixarovcom a ich ohromujúcim veľdielam. Náš Kubal so Zbojníkom Jurkom však nie je v ich tieni, ale čnie vysoko aj nad takým animačným kolosom, akým sa kedysi dávno stali. Žiaľ, už len v hrobe. 95% ()

topi

Kreslená legenda o Jánošíkovi a ač mám velmi rád československou animovanou tvorbu, tenhle styl malování mě vůbec neoslovil. Navíc strašlivě zdlouhavé a nudné. Hudba-Juraj Lexmann. ()

Foma

Naprosto vynikající! Úplně mě to uhranulo. Nejradši bych řek´: Kam se na to hrabou Pixarovky! Skvělá animace, styl kresby se mi hrozně líbil. Hudba taky výborná, celý je to takový magický. Hltáte každej záběr, každej záběr ma sílu. Ani nemám více slov. ()

C0r0ner

Animace je dost zvláštní a celkově se člověk na styl tohoto filmu musí naladit (což se mě ne úplně povedlo). Příběhově je to jako s Janem Sladkým Kozinou, tedy nic nového ani přelomového, a celkově tedy taktak průměr, nicméně oproti verzi z roku 2009 je to skvost. 50% ()

zette

Na prvni pohled animace mozna nezaujme, pozornym sledovanim vsak divak prave vytvarnost tohoto snimku oceni. Spolu s hudbou se velmi dobre doplnuje. Epicky daleko povedenejsi nez Krvava pani, i tak bych stopaz filmu zkratil. Nekolik hluchych mist zbytecne ubira na intenzite pribehu. ()

rudeboy

Prvý slovenský celovečerný animovaný film, ktorý nastavil latku naozaj vysoko. Niekomu sa možno nemusí páčiť Kubalova animácia, ale práve ona je podľa mňa obrovským plusom tohto filmu, pretože je vo svojej jednoduchosti skvele funkčná a treba dodať, že aj veľmi komická. Hudobná stránka filmu je takiež veľmi vydarená. Jánošík nezomrel, Jánošík žije :) ()

fefee

Klenot nad klenotmy, Kubala vie a dokazuje to... :-) Majstrovký kúsok slovenského animovaného filmu. Ten film má oproti ostatným animovaným sračkám dneška jednu výhodu... Má dušu! Nádhera. ()

mirec88

Naša animovaná klasika, ktorá netradičným a pekným spôsobom podáva legendu o našom najväčšom hrdinovi. Veľmi pekné, nenásilné a hrdo slovenské! ()

Autogram

Kubal je Kubal, nemusí sa páčiť každému a animácia je natoľko svojská, že sa dá spoznať na prvý pohľad. Jeho postavičky sú veľmi sympatické, či už kladné alebo záporné, vo filme sa nad tým ani veľmi trápiť netreba, všetko, čo sa deje, je vtipné a niektoré finty akoby prišli do filmu zo súčasnosti. Takýto modifikovaný a vylepšený príbeh o Jánošíkovi rozhodne patrí k zlatej slovenskej klasike. ()

Sdoom

No, co si budem povídat, ta animace není kdovíjak úžasná, ale zároveň není tou nejpodstatnější částí filmu. Tou je moc hezky zpracovaný příběh o Jánošíkovi, podbarvený naprosto dokonale slovenskou lidovou hudbou. Někdy se nestačím divit, jaké že skvosty skrývá československá kinematografie. ()

klúčik

Film vyvolal obrovský záujem a pamätám sa , že kino bolo plné... Je to zaujímavý film , a dnes krásna spomienka na veľkého srandistu Viktora Kubala.... 70%. ()