Zbojník Jurko

• angličtina Brigand Jurko (festivalový název)

Legenda o Jánošíkovi, který bohatým bral a chudým dával, patří už dávno ke klasice slovenského folklóru. Udatný zbojník, jehož chrání pás od dobré víly a který přijde a napraví všechna bezpráví, jichž se bohatě dostávalo chudým od feudálních pánů, žije v mnoha lidových písních, pohádkách a vyprávěních. Animovaný film, jenž natočil slovenský klasik tohoto žánru Viktor Kubal v roce 1976, je kouzelně osobitým převyprávěním legendy, v níž ožívají fantazie, hravost i smysl pro dramatické situace v nezaměnitelně lyrickém výtvarném pojetí. Autorem námětu, scénáře, komentáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem celého filmu, který dnes patří ke zlatému fondu slovenské kinematografie, je Viktor Kubal v jedné osobě. (Česká televize)

Anderton

Animácia nie je vtedy kvalitná, ak pôsobí čo najrealistickejšie, respektíve je čo najlepšie vyrendrovaná. Tento postoj je razený posledných 20 rokov a je chybný. Animácia je kvalitná, ak je čo najviac štylizovaná a charakteristická pre danú tému. Samozrejme ruku v ruke s príbehom. V Zbojníkovi Jurkovi všetko toto perfektne funguje. Určite je veľkým prínosom humor a nadhľad, ktoré hrané verzie mať z princípu nemôžu, v tomto Kubal uspel asi najviac. Možno mi pripadali nadbytočné pasáže s hovoreným slovom, ale to je skutočne iba malý detail, ktorý ani nepovažujem za chybu, len napríklad pri záverečnom rozsudku by mi maximálne vtipné pripadalo iba nezrozumiteľné mrmlanie. ()

Joski

Vynikajúco spracovaný PRVÍ SLOVENSKY CELOVEČERNÝ ANIMOVANÝ FILM o legende zbojníka Jurka Jánošíka. Kubal zvolil baladicko-komický uhol pohľadu. Čo je pri tak notoricky známej postave veľká odvaha! Kubalovi sa podarilo vytvoriť doslova symbol-graficky znak "supermana", ktorý má vo svojej kreslenej podobe extrémne nesmrteľné schopnosti. Každá scéna srší nápadmi a originálnymi gagmi, ktoré nepotrebujú žiaden komentár. Vizuálne vykresľujú charaktery postáv, ktoré sú zrozumiteľné na celom svete bez znalosti histórie slovenskej legendy (môžem osobne potvrdiť, na návšteve v Nórsku boli moji priatelia absolútne nadšený:-) Je to nadčasový film a určite sa stane legendou ako náš Jurko: ()

Jard

Na Slovensku sa síce nenatočilo toľko celovečerných animvaných filmov, aby som mohol prehlásiť, že ide o najlepší slovenský animovaný film, ale s určitosťou viem povedať, že ide o film, ktorý má nezastupiteľné miesto v slovenskej kinematografii. Jánošíkovská tematika vie tvorcom vždy priniesť voľnú ruku v komponovaní, keďže o najznámejšom slovenskom zbojníkovi vieme len minimum informácii. Oproti doloženým faktom sa príbeh skončí šťastne, preto tvorcovia pomenovali a aj poňali tento film plne autenticky. Pobavilo ma tu viac scén, napr. "lesný gramofón" a pod. 90% ()

nascendi

Nemám veľa príležitostí zložiť hold originalite a umeniu Viktora Kubala. Bol som dlhoročným obdivovateľom jeho kreslených vtipov a seriálov v Roháči a po dlhej dobe som sa opätovne dostal aj k jeho celovečernému filmu o zbojníckej legende, ktorý v ničom nezaostal za autorovým dovtedajším dielom. Skôr naopak, využil možnosti, ktoré animácia poskytuje a využil ich tak veľkoryso a originálne, ako naložil aj s tabuizovanou legendou o Jurajovi Jánošíkovi. A rovnako ako Janko Roháč v Troch chrobákoch, aj Viktor Kubal v Zbojníkovi Jurkovi dokázal, že nielen vtipy, ale i filmy môžu byť úspešné aj bez slov. ()

gogo76

Zaujímavý animovaný film s typickým prívlastkom "Kubalov". Neviem nakoľko to dnešné deti ocenia, ale moje si prisadli(aj keď som ich nepozval) a vydržali do konca. Je tu mnoho originálnych nápadov i vtipných momentov. Asi najviac som sa pobavil pri rabovaní chudobných, kde bandúri rozbijú hlinené prasiatko, ale namiesto peňazí v ňom leží zdochnutá mucha. Pobavila i lienka na lúke, ktorá vletí dievčatku do úst a potom vyletí cez nosnú dierku von, ale aj mnohé iné. Hudba tu má silné zastúpenie, občas zaznie aj pekný spev. Celkovo ide o zaujímavý snímok, ktorý rovnako ako Krvavú pani ocení skôr ten starší divák. 80%. ()

• Hudba k snímke sa nahrávala pätnásť dní vo Filmovom symfonickom orchestri (FISYO) v Prahe. (Raccoon.city)
  • Zbojník Jurko bol v r. 2000 vyhlásený za Najlepší slovenský animovaný film v Ankete 2000 (anketa slovenských filmových novinárov a kritikov o najlepší slovenský a zahraničný film storočia a o najlepšieho slovenského a zahraničného filmového tvorcu storočia). (corona)