poster

Maškaráda (neoficiální název)

 • Maskarada

Drama

Jugoslávie, 1971, 86 min

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • Flakotaso
  *****

  Slovinský režisér Boštjan Hladnik (natočil rovněž Tanec v dešti, považovaný za nejlepší slovinský film vůbec) byl v 60. letech velmi plodným tvůrcem ale i Maškaráda, přestože je z roku 1971, jakoby do novovlnných poetik 60. let zapadala. Film svou propracovanou prací s barvami, diegetickou a nediegetickou hudbou a kolážovitým střihem (vsuvky s dokumentárními záběry vesmíru a startujících raket) velmi připomíná postmoderní filmy francouzských auteurů Alaina Resnaise či Jeana-Luca Godarda. Maškaráda je také velmi otevřená co se týče zobrazování nahoty a neměla tedy v době svého uvedení na růžích ustláno - byla zakázána až do roku 1983.(18.1.2013)

 • radektejkal
  ***

  Kdyby se Maškaráda mohla promítat v sedmdesátých letech, mohla se stát kultovním filmem. Mezi tehdy a dneškem na novátorská díla tohoto a podobného kalibru navázal jednak žánr erotických či přímo porno-filmů a romantické filmy. Dokreslující, nebo možná naopak zcizující, prvky (ničení cílů na dálku, polonahé party aj.) nemají účinek jako u jiných režisérů této doby - a tak skutečnou znejišťující (zcizující) postavou je přehlížený Dinin syn se svou anální sexualitou (dle rané klasifikace Sigmunda Freuda), a nevyzrálým pojmem pro spravedlnost.(2.11.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace