V tom domě straší!

Monster House

V tom dome straší

Animovaný / Fantasy / Mysteriózní / Komedie

USA, 2006, 91 min

Nádherný animák. Představte si, že budete bydlet v jednom městečku a naproti vašeho domu bude strašidelná vila, ve které bydlí jeden, tak trochu prapodivný stařík. Jedná se vlastně o živý dům, který jednoho dne dostane hlad. Musím upozornit rodiče, kteří budou chtít svým ratolestem tuto pohádku pustit, že musí brát na vědomí, aby nebyli překvapeni, že jejich děti budou mít po shlédnutí noční můry, protože se jedná asi o první animovaný film, který si zaslouží žánr horor! Nebojte, žádné vraždy tam sice nejsou, ale i tak atmosféra působí děsivě. Já se nejvíce bál, když dům v druhé polovině snímku oživnul a začal chodit po městě. Děti před ním utíkaly a on je chtěl sníst...A jak to nakonec dopadlo? Neprozradím. Poněvadž bych vás připravil o skvělý zážitek, ale mohu vám doporučit, aby jste si film v nejbližsí době pustily a k opravdovému prožitku z tohoto snímku počkejte až bude tma a vy budete v místnosti sami.(20.9.2008)

• Renton

Scénář: Dan Harmon, Rob Schrab, Pamela Pettler .. Tak copak jsme to tu měli? Že je tento animák technicky precizní neznamená už v žádném případě, že sednu na zadek a vysolím dobré hodnocení. Zaujmout mohl tedy jedině příběh, jenže to se jaksi nepodařilo. Zkráceně jde o to, jak partička dětí zápasí s prokletým domem. To mě ovšem nijak neoslovilo a zůstal jsem chladný po celou táhlou stopáž. V každém směru neobjevný příběh plný nejprovařenějších hororových vějiček (a že jich tady je). Nezastírám, že snímek má téměř vše (až na větší dávku humoru a to považuji za obrovskou chybu!), co si žádá podívaná pro širší spektrum diváků s důrazem na dětské publikum - ať je to hrozivý záporák (s tím, že špatný bude nakonec "ta" druhý..), první lásku a pusu, morální ponaučení o dospívání, ale má i spoustu obecných neduhů pramenících z této jednoduché šablony, kterou do puntíku plní včetně utahaného dvojitého finále apod. Zkrátka nic pro mě! Možná to bude tím hororovým nádechem, možná je to jednoduše slabé. Vyberte si.(9.3.2007)

Hororovej animák? no ale proč ne? sice žádnej extra horor to neni, ale atmosféru to má velice slušnou a některý postavy sou docela strašidelný, jenže i tak to je přece jen takovej spíš horor pro děti. Co se týká animace, tak je řek bych spíš taková standartní, ale za to postavy jsou úplně dokonalý, škoda toho konce ala strašidelnej dům v pohádce,jinak je to ale docela povedenej animák(9.12.2006)

Velmi sympaticka rozpravka, ktora je urcena rovnako detom ako dospelym. Deti v nizsom veku vsak z domu, ktory ma velky apetit, mozu mat naozaj strach. Fim ma velmi dobry spad, animacia je pekna, avsak najviac potesi nadhlad, ktory divakovi dovoli za tych necelych 90 minut vyborne sa zabavit a pritom nekrutit hlavou nad zbytocnym moralizovanim. Takychto "rozpravok" by malo byt rozhodne viac a ano, na ukor tancujucich, stepujucich, surfujucich a inak ucich priblblych zvieratiek. 3,5/5*(9.7.2007)

Nebolo jedinej minúty filmu, kedy som neľutoval, že film je animovaný. 3D animácia je nanajvýš samoúčelná a kradne množstvo z atmosféry - ulice vyzerajú ako domaľované a chýba im život, postavy len veľmi ťažko vyjadrujú emócie a gumený vizuál bráni v prežívaní príbehu. A to je veľká škoda, keďže námet a z časti aj scenár (Chowderove skvelé hlášky), odhliadnuc od nudného vyvrcholenia, mali nábeh na halloweensky kult. Takto to skončilo len ako solídny animák.(10.9.2009)

• - Režisér chtěl, aby dům na plátně působil jako živoucí bytost s vlastní osobností. Propátral tedy předměstí Los Angeles, kde nasbíral fotky patřičně tajemných staveb. Na základě fotografií a kreseb pak animátoři stvořili dům s okny místo očí a kobercem místo jazyka. Výsledek měl 40 000 animačních prvků a animátoři na něm pracovali devět měsíců. (Cherish)

• - Kathleen Turner, která ve filmu namluvila Constance, propůjčila hlas také postavě Jessicy Rabbit ze snímku Roberta Zemeckise, Falešná hra s králíkem Rogerem (1998). (imro)

• - Celovečerní debut animátora Gila Kenana stál studio Sony 75 milionů a za první víkend (21. – 32. 7. 2006) promítání si vystrašil 22,2 mil. dolarů. Stačilo to na druhou příčku, ale snímek se držel během následujích týdnů dostatečně dobře na to, aby celkový výdělek překočil 75 milonů. (imro)