The X Factor (TV pořad)

X Factor UK

Reality-TV / Hudební / Soutěžní

Velká Británie, 2004, 60 min

Nat Hill

Simon Cowell, Cheryl Cole, Sharon Osbourne, Dannii Minogue, Tulisa Contostavlos, Kelly Rowland, Beyoncé, John Legend, Mariah Carey, Nicole Scherzinger, Kylie Minogue, Emma Bunton, Lady Gaga, Pixie Lott, Nicky Byrne, Kian Egan, Mark Feehily, Shane Filan, Ronan Keating, Rita Ora, Emeli Sandé, Britney Spears, Kelly Osbourne, Jesy Nelson, Perrie Edwards, Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall, Zayn Malik, Louis Tomlinson, Liam Payne, Harry Styles, Niall Horan, Cher Lloyd, Robbie Williams, Michael Bublé, Melanie Brown, Rihanna, Katy Perry, Céline Dion, Natalie Imbruglia, Geri Halliwell, Ne-Yo, Will. I. Am, Ozzy Osbourne, Paula Abdul, Tony Bennett, Lionel Richie, Björn Ulvaeus, Jennifer Hudson, Anastacia, Justin Bieber, Kelly Clarkson, Gwen Stefani, Alicia Keys, Fergie, Jon Bon Jovi, Whitney Houston, Roger Taylor, Brian May, Taylor Swift, Mary J. Blige, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Bryan Adams, P!nk, Cher, Susan Boyle, Paul McCartney, Dianna Agron, Jane Lynch, Kevin McHale, Lea Michele, Cory Monteith, Heather Morris, Matthew Morrison, Chord Overstreet, Usher Raymond, Amber Riley, Naya Rivera, Mark Salling, Harry Shum Jr., Jenna Ushkowitz, Shakira, Gloria Estefan, Janet Jackson, Rupert Grint, Daniel Radcliffe, Emma Watson, Elton John, Jessie J, Robin Thicke, James Arthur, Ella Henderson, Gary Barlow, Pharrell Williams, Adam Levine, Ryan Tedder, Sam Smith, Ed Sheeran, George Shelley, Adam Lambert, Idina Menzel, Olly Murs, Ben Haenow, Sarah-Jane Crawford, Bruno Mars, Katherine Jenkins, David Guetta, Max George, Michael Bolton, Jennifer Lawrence, Sarah Harding, Meghan Trainor, Gary Lightbody, Michelle Keegan, Crissie Rhodes, Lucie Jones, Kym Marsh, Will Young, Jess Glynne, James Blunt, Harry Hill, Charlotte Ellen Price, Professor Green, Camila Cabello, Ally Brooke, Normani, Lauren Jauregui, Dinah Jane, Rod Stewart, Betsy-Blue English, Stormzy, Labrinth, Louisa, Rowetta Satchell, Anne-Marie

Britský X-Factor je pěvecká reality show se vším všudy. Ale hlavně odtamtud vycházejí opravdové hvězdy (viz. Leona Lewis, Leon Jackson), které se dokáží prosadit i ve světě, ne vydat jedno cédéčko a zmizet v propadlišti dějin. Tohle všechno je ve srovnání s českými slátaninami, které s tímto spojuje jenom zakoupená licence na vysílání pořadu, absolutně nesrovnatelné. Čeští producenti by se měli od Britských kolegů učit, jak má show takového formátu vypadat....100%(2.2.2010)

Britové tohle fakt umí!!!! The X factor 2009 - pět hvězd!!! (I když jsem nejvíc fandila Stacey - luxusní hlas a osobnost). Musím říct že Britský X factor fakt stojí za to, umí udělat atmosféru, hudba zní skvěle, porota je super, prostě WOW!!! :D Hrozně se mi líbí že tím žije celá země (a několik jedinců z jiných zemí) :) GO SIMON GO!!! :D(7.1.2010)

Předchozí série jsem nesledoval, ale tahle poslední mě uchvátila...každý z těch finalistů by u nás byl TOP star. A když se do finále nedostal můj favorit Danyl Johnson, nechápal jsem to. Považoval jsem ho za nejlepšího zpěváka, ale musím přiznat, konkurence byla velká a navíc se sešly odlišné typy. Ze svých nejoblíbenějších jmenuji Danyla, Lucie Jones, Jamieho "Afra" a Stacey. Ostatní taky zpívali skvěle.(22.1.2010)

České pěvecké soutěže mě s výjimkou první řady SuperStar moc nebavily. Když jsem se tedy přestěhovala do Skotska, několik let spokojeně ignorovala všechny podobné britské pořady, myslíce si, že jejich kvalita bude také poměrně pochybná. Pak jsem ale jednoho večera na ITV zhlédla část jedné epizody X Factoru a od té doby jsem se stala relativně stálým divákem. Tahle britská show je totiž ve všech ohledech profesionální. Osvětlení a design pódia se prizpůsobuje každému soutěžícímu podle jeho představ. Zvukaři svou práci odvádějí bez chyby. Kostyméři se nesnaží potlačit osobní styl a identitu vystupujících. Porota je při hodnocení slušná, přímá a klidná a je si vědoma toho, že její úlohou je hlavně konstruktivní kritika. Moderátor na pódiu není proto, aby svými vtipy zaplácal třetinu vysílacího času, ale čistě proto, aby uvedl další vystupující. A co je nejdůležitější, vystupující, kteří se dostanou do živých kol, umí většinou zpívat, takže porota nehodnotí to, jestli píseň zněla falešně, ale to, jak přirozeně vystoupení působilo nebo jak autenticky celé podání znělo. A tak zatímco české hudební soutěže vymrštily na hudební scénu pouze Anetu Langerovou, finalisti britského X Factoru mají roky po své účasti v projektu poměrně slibné kariéry: důlazem budiž třeba Olly Murs, One Direction nebo Leona Lewis. A pokud mi stále nevěříte, že britský X Factor je o několik levelů výše než český, podívejte se na vystoupení některých finalistů během právě probíhající desáté řady. Tady máte třeba Rough Copy, Nicholase McDonalda, Luka Frienda a Sam Bailey.(24.11.2013)

Koncept obecně je výborný, ale začne upadat všude tam, kde to Cowell přenechal jiným. Jasně a s obřím náskokem vede Británie, pak dlouho nic, pak Austrálie, občas se vzchopí USA a ty odpadky, co vytvořili u nás, to už nestojí za zmínku. Každopádně britská verze je boží a, když právě běží, napjatě koukám na každý díl. Tohle je stránka britské verze, proto 5*.(6.1.2015)

• - Jediný porotce, který se zúčastnil prvních devíti řad, byl Louis Walsh. (..Lucas..)

• - V roce 2011 vyhrála skupina Little Mix, což bylo poprvé ve všech verzích na celém světě, kdy zvítězila skupina. (..Lucas..)