poster

Mladý Billy Young

 • anglický

  Young Billy Young

 • slovenský

  Mladý Billy Young

Western

USA, 1969, 89 min

 • rikitiki
  **

  Název je zavádějící, protože o nějakého mladého Billyho Younga tu vůbec nejde. Děj se soustředí na stárnoucího pistolníka, který vezme v Zapadákově místo šerifa, jen aby si vyřešil osobní vendetu a překlenul hluboké trauma. Snímek začíná přepadením vlaku a rychle dokonanou vraždou na objednávku (což později ve filmu nehraje vůbec žádnou roli), ale už tady to začíná drhnout. Nájemní vrazi se schovají do vlaku za denního světla, před zraky mexických vojáků, ale nikdo si jich nevšimne. Pak provedou vraždu, ve vlaku, kde opět jede půlka mexické armády a nikdo je nedokáže zastavit? _____ Takže už pět minut od úvodních titulků bylo jasné, že příběh napsal neumětel a zrežíroval ho neschopa. Nebo prostě neměli zrovna dobré období. ____ Nesmysly se dál už jen hromadí, hrdina se schová pod násep, přes který jede mexické vojsko a opět ho nikdo nezaznamená, i když tam vesele pobíhá kůň bez jezdce, ze kterého spadnul. _____ Stárnoucí pistolník si vezme mladého desperáta pod svůj patronát, ale vůbec není jasné, proč to udělal. Chová se jako blázen a mladík taky, protože oba mění svá rozhodnutí snad scénu od scény. Leda zoufalý úšklebek pak může vzbudit následující děj, kdy v Zapadákově vlastně všichni šerifa, nově přivandrovalého odkudsi z daleka, znají a dobře vědí i o jeho dávné tragické ztrátě – což se prezentuje například takto: „Víte, vy už si mě asi nepamatujete, ale tehdy před lety jsem v tom městečku pracovala v baru, když se to stalo,“ nebo „Sice jste mě nepoznal, ale u těch událostí jsem tehdy zasahoval jako lékař.“ A podobné bláboly. ____ Finálová přestřelka patří k tomu nejhoršímu, co jsem kdy ve westernu viděla, protože kladný hrdina střílí ze střechy dostavníku na ostřelovače rozmístěné po střechách domů, a zatímco on jich pár dostane, oni jeho ne (no jistě, když se díváte na svoji kořist ze střechy baráku dolů, je jistě těžší ji trefit, než z jedoucího dostavníku, kde nekrytý střílíte na chlapy, kteří stojí nad vámi a schovávají se za komíny a světlíky). Navíc asi zapomněli natočit záběr z podhledu, takže tam dali ten, který našli. Tudíž při scéně, kdy dostavník projíždí prašnou městskou ulicí tu najednou máme jeden prostřih na dostavník jedoucí stezkou a uprostřed hor. Aby se k dílu zkázy připojili úplně všichni, doprovází snímek i extrémně příšerná hudba, která nedokáže nabídnout zajímavou melodii ani pro kankán tančený v saloonu. Za takhle nudnou podívanou by na divokém západě ty holky i pianistu vyváleli v dehtu a peří! /25. 5. 15./(25.5.2015)

 • Mirokukii
  ****

  Velmi dobrý western se spoustou, bohužel né zrovna dobrých, přestřelek. Mitchum využívající k vykonání pomsty odznak šerifa, si na cestě pomsty přibírá na pomoc mladého pistolníka, kterému pomůže z trablů, a totéž očekává od něj. Ten má ale svoji hlavu a zvratů tedy přibývá. Vše zjemňuje krásná tanečnice v podání Dickinson, která s příjezdem Mitchuma zatouží změnit svůj, nepříliš lichotivý život. Závěr napínavý. Zajímavá hudba.(13.6.2013)

 • RHK
  **

  Příjemný, spíše podprůměrný western postrádající v klíčových okamžicích dostatek napětí. Spravedlivý Kane (Robert Mitchum) se nechá jmenovat šerifem Lordstownu, když si předtím vzal trochu pod ochranu mladého pistolníka Billyho Younga (Robert Walker), který mu připomíná zabitého syna. Nyní se Kane musí vypořádat s novými i starými protivníky, především s vrahem svého syna Jesse Boonem a jeho muži. Mladý Billy Young nového šerifa nejprve opustí, ale když vidí obrovskou přesilu protivníků, tak mu znovu pomůže. Trailer: nenalezen.(4.5.2009)

 • gogo76
  ***

  Viac ako o mladého Billy Younga sa režisér zaujíma o postavu sebavedomého B. Kanea, ktorého hrá R. Mitchum. Hlavne z tohto dôvodu je film potom tak nejak o ničom. Úvod s mexičanmi a atentátom vo vlaku bol pritom veľmi dobrý a čakal som, že film bude v tomto duchu pokračovať. Celkom slušne sa ukázal mladý D. Carradine, chcelo to jeho charizmu iba viac zužitkovať. Nájdeme tu takmer všetko, čo robí western westernom, ale ako celok to nefunguje. Medzi hlavnými postavami a bandou po ktorej idú, nie je žiadne napätie ani iskrenie, preto záverečná prestrelka i odstrelenie hlavného protivníka vyšumí do prázdna a diváka nedokáže zasiahnuť. 60%.(23.6.2013)

 • špaček421
  **

  Další western od Burta Kennedyho s Robertem Mitchumem v hlavní roli a Davidem Carradinem tentokrát jako vedlejším záporákem. Bohužel se řadí spíše k těm slabším - jednoduchý příběh zpracovává několik témat, jako pomsta za zavražděného syna a vztah stárnoucího šerifa a mladého psance, bohužel ani jedno není úplně dotaženo do konce. Přijde mi, jako by občas nějaké scény chyběly, takže kolikrát chybí logická návaznost. Pokusy o humor vycházejí naprázdno, stejně tak předčasně ukončená závěrečná přestřelka, která nepůosbí dostatečně dramaticky a osudově, jak by měla. Hlavní záporák se jenom mihne a je to nula. Nevhodná hudba je dalším negativem.(20.10.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace