Plumbum - nebezpečná hra

Плюмбум, или Опасная игра

• slovenský

Plumbum - nebezpečná hra

Sovětský svaz, 1986, 90 min

Mladej zmetek se stane ochráncem veřejného pořádku a tak se infiltruje mezi podvratné živly, udává a s ničím se nesere. Dokonce zvládne ovládat jednu ženskou nebo vyslýchat vlastního otce. A tak mu moc dále stoupá do hlavy až....ach ten konec. Jinak ten kluk je hezky zahranej hajzlík.(16.12.2010)

Nepočítám-li poslední záběry, tvářila se tato nebezpečná hra jako podařená parodie, u které ale divák smí přemýšlet pouze o zásádních životních tématech. Problém je, že Ruslan i film samotný sebe berou velmi vážně. Ocenit zaslouží především zařazení filmu do projekčního bloku s výtečným dokumentem Je lehké být mladý?, které předkládá podobné otázky. Juris Podnieks ovšem ve výsledku jen potvrzuje můj názor, že výchova bez lásky nemá smysl. Což se Ruslana netýká, přes veškerou nadsázku, kterou jsem viděla, je tento nedospělý egomaniak jen děcko hnusné a morálně posunuté. Vlastně mi ho bylo po celou dobu líto.(10.12.2014)