Režie:
Michael CurtizKamera:
Mario MontuoriHudba:
Alessandro CicogniniHrají:
Sophia Loren, Maurice Chevalier, John Gavin, Angela Lansbury, Isabel Jeans, Tullio Carminati, Roberto Risso, Milly Vitale, Friedrich von Ledebur (více)Obsahy(2)
Zvítězí láska, nebo smysl pro povinnost? Lehkonohá komedie podle divadelní hry Ference Molnára se odehrává v době úpadku c. a k. mocnářství – v době, která byla veselá a eroticky nevázaná, ačkoli na oko se velmi přísně dbalo na dobré mravy a čest rodiny. Setkáváme se s mladou urozenou vdovou Olympií, která si po smrti manžela neodpustila milostné eskapády a kvůli své nevázanosti byla nucena opustit Vídeň. Ve venkovském vyhnanství se setkává s mladým americkým podnikatelem Charlesem Fosterem, který jí zcela propadne. Následuje šaráda omylů a záměn, když se Foster se svou americkou naivitou a přímočarostí marně snaží proniknout do tajů dvorské etikety a vídeňských pletich... Kromě jako vždy překrásné Sophie Lorenové a ostře řezaného Johna Gavina vyniká ve vedlejší roli Olympiina otce Maurice Chevalier, v jehož podání si můžeme vyslechnout i nostalgickou píseň o zašlé slávě habsburské Vídně, a Angela Lansburyová coby jedovatá pletichářka Lina. (Česká televize)
(více)Recenze (10)
Sophia Loren v romantickém snímku dle povídky maďarského dramatika Ference Molnára, který své dílo poté přepracoval do scénáře divadelní hry, odehrávající se někde v době Rakouska-Uherska počátkem dvacátého století a je to typický příběh mladé bouřlivé ženy, která čelí důležitému životnímu rozhodnutí. Buď povinnosti hodné princezny v zájmu rodiny a mocnářství a nebo skutečná láska. Příběh nesklouzává přímo do komedie, avšak úsměvných a humorných situací, které ve vývoji děje prostě jen vyplynou, je více než dost, mají svou lehkost a pobaví. Scénář byl sepsán spíše z divadelní hry, než přímo z povídky, takže vzniká představa, jak asi tak zněla ona hra. Spleť nedorozumění, domnělých záměn a snahy o dosáhnutí svého vedoucí k nejrůznějším šarvátkám se přísně drží celkového konceptu všeho dějství, čímž je zaručen příjemný filmová zážitek. Krásný kostýmový film, s krásnou výpravou, se vším, co k tomu patří. Tedy zášť, závist, nějaké ty intriky a hlavně všudypřítomná etiketa. Příběh jako takový, obzvlášť v dnešní době, originalitou zrovna neoplývá a tak může připadat vcelku povrchně a hlavně předvídatelně. Ale je to klasický, svým způsobem, noblesní film mající na svém základu stále své kouzlo. Jen tak mimochodem, toto filmové zpracování by se mohlo považovat dokonce i za remake, neboť byl natočen už za němé éry pod názvem ´Olympia´ (1928), který se promítal i v československých kinech. ()
Pekný príbeh o krásnej princeznej, ktorú Sophia zahrala výborne a ktorú si nakoniec chlapík v tom červenom vozidle odviezol, ale z komediálnej stránky sa trocha ubralo a pridalo na romantike. Key som chcel už niečo z podobného prostredia tak Sissi. Stokrát opakovaná, ale ťažko dostihnuteľná. Už v porovnaní s týmto filmom to je vidieť. ()
Príjemná romantická komédia, kde sa všetci herci na čele so Sophiou Loren výborne zabávali a na výsledku to bolo poznať. Treba však podotknúť, že mali výbornú predlohu v texte divadelnej hry Ferenca Molnára. ()
Vydarená romantická komédia. Žiadny veľký príbeh či dramatické osudy, iba prostá zábava založená na strete lásky a povinnosti. Šarmantná Sofia Lorenová v úlohe rozšafnej (vdovy) princeznej, ktorá si na jednej strane neodoprie nejakú tú avantíru, ale na druhej strane zošnorovanej dvornou etiketou, takže keď nastane čas podriadi sa povinnosti. Samozrejme len na chvíľu, pretože John Gavin v roli amerického podnikateľa je rovnako šarmantný ako Sofia. Produkcia klape, nikde nič neškrípe a hoci sa od smiechu váľať nebudete, možno sa príjemne zabavíte. 65% ()
Jé, já viděl Angelu Lansbury i jinde než v To je vražda, napsala. Přídech skandálu je film, který nenadchne, ale ani neurazí. Historických filmů z podobného období je dost, byla tu zmíněna Sissi, která je jistě kvalitnější, alespoň co se dramatičnosti týče. Nevím ani nakolik by se romantickým duším líbilo to, co zbylo z romantiky. Podle mě toho moc nebylo. Spíše na začátku a na konci. Sophia Loren byla tradičně skvělá, kostýmy a výprava také, ale nějak to postrádá něco navíc. Nakonec i průměrně inteligentní divák přijde na to, jak celý film skončí. A nejsem si ani jistý, nakolik je film věrohodný z historického hlediska. ()
Galerie (20)
Photo © Paramount Pictures
Zajímavosti (6)
- Film měl pracovní název „Olympia“ podle divadelní hry Ference Molnára, kterou pro Brodway adaptoval Sidney Howard. První dvě verze scénáře napsal Samuel Taylor pod názvy „Love Me Tonight“ a „Lady in Waiting“. Protože scenárista Walter Bernstein z nich převzal jen minimum nápadů, požádal Taylor o vyškrtnutí svého jména z titulků. (Korsak)
- Film se natáčel ve studiích v Římě a ve Vídni, exteriéry a část interiérů pak bylo situováno na zámek Kreuzenstein v Dolních Rakousích (exilové sídlo princezny), zámek Belvedere (sídlo rodu Ballastrem-Kagran), palác Pallavicini (taneční sál), císařské zámky Schoenbrunn a Hofburg a park Prater. (Korsak)
- Roli hraběte Sandora si zahrál skutečný šlechtic, hrabě Friedrich von Ledebur, který část dětství prožil v Praze. (Korsak)
Reklama