Reklama

Reklama

Chaplin uprchlým trestancem

  • Československo Dobrodruh (více)

Trestanec na úteku Charlie zachráni dcéru bohatej rodiny pred utopením, a dostane sa tak do jej priazne, no jej snúbenec urobí všetko preto, aby sa opäť dostal do rúk mužov zákona. (STV)

Recenze (28)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jedna z "nejhlubších" chaplinovek, které jsem měl dosud možnost zhlédnout. Vykytují se zde sice nějaké prvoplánovité gagy - tlouštíci opírající se o zábradlí, Chaplinovo nadzvednutí nosítek apod. Celkově však převažují spíše mírně rozteskněné pasáže - zmatená honička+potyčka s dozorci na pláži i v domě, kam se Chaplin vetřel, několikanásobné loučení s novou milou a vrcholem je ten ironický polibek vousáčovi. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Charlie opět prokazuje svoji pohybovou zdatnost. Zaujme úvodní využítí přírodního prostředí pro honičku (příchod hrdiny na scénu je opravdu impozantní), a i když pak sledujeme x-tou Chaplinovu variaci na téma tulák ve společnosti, pořád je zde něco nového, co v předchozích groteskách nebylo. Právě ta neustálá touha po vylepšování a překonání starého, přivedla Chaplina na groteskový Olymp. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tu si dal Chaplin poriadne záležať aj na scenári, ktorý pripravil pevnú pôdu pre sériu väčšinou vydarených gagov. Už ten prvý, kedy Chaplin vystrkuje ako uprchlík z väzenia hlavu z piesku a zbadá zbraň policajta, naznačí, že pôjde o nadčasovú zábavu. Pripája sa k tomu aj obligátny milostný trojuholník a máme tu tak aj solídnu drámu. Najviac pobavila dokreslená fotka v novinách, kde síce presne viete, čo tam Chaplin doplní, ale aj tak sa budete nahlas smiať. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

To lepší z druhého období.¬         Jedna z těch lepších grotesek natočených Ch. Chaplinem v jeho druhém období, kdy v rr. 1916–18 točil krátko- či nejvýš středometrážní grotesky. Chaplinovi se v tomto období už daří točiti i snímky lepší úrovně, než jaké dosahovaly v jeho prvním období úvodního jeho filmového vyučení v rr. 1914-15, nicméně kvalita snímků je rozkolísaná a ne všechno z tohoto období lze označiti za podařené. Ze strany Chaplina sílí tlak na kvalitu děl, což vrcholí rozvázáním smlouvy s "First National Exhibitors' Circuit" a založením vlastní podílnické společnosti "United Artist Corporation" v lednu 1919, pod jejíž záštitou vytváří prakticky všechna svá zbývající díla, od ještě krátkometrážního "Profesora" po celovečerní komediální drama "Světla ramp".¬                 [Zdroje: 1. Wikipedie, English (en.wikipedia.org/). 2. Filmová databáze IMDb (imdb.com/)] ()

Tiiso 

všechny recenze uživatele

Režisér a herec v jedné osobě. I v tomto filmu dokazuje jak přeběhl dobu. Aspoň co se kinematografie týče. Jeho obrovský potenciál a přehled vždy ze všeho na co sáhl vykukuje. V uprchlém trestanci jsem se dočkal opět několik velmi humorných scén. Snímek patří do doby kdy Chaplin ve svých dílech měl snahu pouze bavit, což se mu dařilo, a ještě na povrch tolik nevyplouvá jeho pověstná satira. Některé gagy jsou zde opravdu hodně k zasmání. Všichni herci zde dokazují jaký mají cit pro pohyb těla a jeho komunikaci s divákem. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (2)

  • Toraichi Kono, který zde hraje postavu řidiče, byl i mimo kameru osobní řidič a bodyguard Charlieho Chaplina, a to až do roku 1934. (Mr.Ocek)
  • Poslední film, kde Chaplina doprovází "obrovitý" herec Eric Campbell, proslavený rolemi různých padouchů v Chaplinových groteskách. Později v tomtéž roce se opilý vracel z večírku a zabil se v autě. (džanik)

Reklama

Reklama