Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kyjevská Rus, konec 10. století. Po smrti vládce Kyjevské Rusi Svjatoslava I. vypukl bratrovražedný boj mezi jeho syny. Z něj vychází vítězně Jaropolk. Oleg je mrtev a mladý kníže Vladimir prchá do Švédska. Zde během let shromáždí vojsko vikingských žoldáků a v jeho čele se vrací, aby dobyl Kyjev a sjednotil říši. (Bohemia MP)

Diskuze

leon06

leon06 (hodnocení, recenze)

Zo zaciatku zaujimave, potom to upadalo postupne. Skoda, ze si nedali zalezat na lepsom prepracovani bitiek, mal som z toho celého pocit, akoby sa stale bilo len nejkych 15-20 bojovnikov. :D Par ohnivych kolies zhodenych z hradieb, par vikingskych lodiek, co sa smykalo dolu brehom... Take vtipne to bolo... :D

ko33

ko33 (hodnocení, recenze)

až na tu úvodní animaci s tím bizonem, nebo co to bylo byl film vynikající

na příspěvěk reagoval Helo

Scar

Scar (hodnocení, recenze)

Dragovit

Lenže veľmi to pôsobí tak, že to filmu vyčítaš. Ako by si na to upozorňoval, že je to nesprávne, alebo divné.

Dragovit

Dragovit (hodnocení, recenze)

Scar

Tak v tom případě ti musím doporučit přečíst si můj příspěvek celý znovu. Já se v něm nezamýšlím, jak vnímali tehdy v 9. století knížete Vladimíra, jak se tehdy dostal k moci a jak se to tenkrát neřešilo. Ve svém příspěvku nemluvím o historii nebo ruských dějinách. Mluvím v něm pouze o tomto filmu, o jeho filmových postavách a scénách. Sice to porovnávám s některými základními historickými reáliemi, ale to co ve svém příspěvku popisuji není historie, nýbrž filmové zpracování a jeho věrohodnost. To co píšeš je samozřejmě pravda, ale s tím, co jsem napsal, to nijak nesouvisí.

na příspěvěk reagoval Scar

Scar

Scar (hodnocení, recenze)

Dragovit

Dragovit, ja som si to prečítal. Ale niektoré veci moc prežívaš. ;) Hlavného hrdinu nikto nebral ako svätého. Zamýšľaš sa nad tým, ako ho vnímali, ako sa dostal k moci a ako sa to neriešilo. Ale kto riešil Mojmíra keď vyhnal Pribinu? Rastislav sa taktiež pokúšal zabiť Svätopluka. Ten ho však zajal a dal ho oslepiť a vydal ho nepriateľom. Ľud nerieši ako sa kto dostal k moci. Nasleduje ho, pretože je silnejší. Dobrí panovníci sú iba v rozprávkach, pretože dobrí panovníci sú väčšinou slabí. Ak má svorka vlkov bojovať o svoj revír, nasleduje najsilnejšieho vlka. Je to prirodzené.

na příspěvěk reagoval Dragovit

Dragovit

Dragovit (hodnocení, recenze)

Yoshitsune

To je smůla, protože sám ses takto dobrovolně zřekl některých zajímavých postřehů, na které jsem při sledování filmu přišel, a pak bys možná zjistil, že nejsem úplně takový debil, za kterého mě pokládáš. Jenže ty asi raději zaslepeně žiješ ve svých lžích a iluzích, a s tím já nepochodím.

na příspěvěk reagoval Scar

Dragovit

Dragovit (hodnocení, recenze)

Já jsem docela spokojený. Přesně podle očekávání mě film příjemně překvapil. První polovina filmu je pro mě jasný nadprůměr, a to až do (SPOILER!!!) pohanské slavnosti v Kyjevě, ta se nese v duchu ponurého středověku, čili šera, krve, bláta a do kůže zažrané špíny. Překvapily mne nadmíru vymazlené scény a detaily jako třeba šlapání v blátě a krvi, lepkavé slámy, špíny za nehtama a smradlavého oblečení atd. Pro změkčilý zženštilý Západ poměrně neznámé věci, dosud neprobádaný svět zahlodaný hluboko v duši ruského mužika. Přesně tohle tady chybělo. Objevily se tu i scény šokující jako zabíjení a znásilňování. Do toho nepočítám ruský mráz. Prostě život komplet na hovno, který nejde přežít bez láhve ruské vodky. Druhá polovina filmu však už co se týče nápaditosti a kvality klesala strmě dolů. Na povrch tu vylezly nějaká zaběhlá klišé, hojně se vyskytující zřejmě také ve východní kinematografii. Dochází tedy k tomu, že z hlavního hrdiny se stává typicky kladný jeliman, který jedná v duchu obecného blaha všech. Ke slovu se hlásí jakási odlehčující nadsázka; na mol zpití vikingové tu brázdí se svými loděmi po souši trávou porostlou step kdesi u Černého moře a přitom sekyrami kosí hordy sebevražedně útočících nomádů na koních! Vytrácejí se určité motivy k jednání jednotlivých postav. Stepní nomádi zvaní Pečeněhové vedení svým kaganem opakovaně útočí proti chrabrým Ukrajincům, přestože předtím dostali od nich na prdel u Kyjeva a nepochopitelně nastavují krk, a to zřejmě jenom kvůli bratrovi Vladimíra, beznadějnému ztroskotanci, který má, kromě svých teoretických nároků na kyjevský trůn, holou prdel a nemá nic, co by mohl zabedněným mongoloidům nabídnout. Chybí tu vysvětlení, v čem je Vladimír se svou smradlavou tlupou vikingů lepší než jeho bratr těšící se podpoře obdobně páchnoucích Pečeněhů. Nad míru čistotná křesťanská šlechtična Irina se tváří stejně smutně jako předtím a z neznámých důvodů chová sympatie k pohanovi Vladimírovi, aniž by došlo k přeskočení jiskry, k milostnému vzplanutí, nebo jen pouhému přátelství. Vladimír s dobráckým výrazem Mirka Dušína je zkrátka sympaťák už od pohledu. I když nemá čím zapůsobit, kromě toho, že je velkokníže, který se na trůn dostal za dost podivných okolností, které nikdo neřeší, a tak nějak všichni asi ve svých srdcích cítí, že Vladimír je pravý dobrák od kosti. Všichni ho mají rádi, a je jim jedno, že předtím plenil a znásilňoval spolu s vikingy, a to dost možná i samotnou matičku Rus. Vše je prominuto a směřuje k světlejším zítřkům. Před vysokými hradbami krymského města Chersonu, jež mělo býti povstaleckou baštou byzantské opozice, se ruští bojaři z ničeho nic zřekli obléhání bohatého města. Aniž by bylo město byzantskému císaři nakloněným Vladimírem a jeho varjagy patřičně ztrestáno, je dlouho očekávanému vyplenění slovanských hord nečekaně ušetřeno a dotyčný velkokníže se v kostele po omytí hlavy voňavou vodou nejspíš zbláznil. On a stejně tak i celý jeho národ poté objevili skrze křest zalíbení v pravidelné hygieně. Vladimír najednou vysmátý zaplnila jeho prohnilou temnou duši upřímná touha po lásce a míru, což nemohl pochopitelně rozdýchat jeho dlouholetý o jednu či dvě generace starší spolubojovník a bratr ve zbrani, jež plánoval dílo zkázy rozšířit dokonce až do Konstantinopole. Všechno je najednou celé světlejší, hezčí (asi dochází ke změně ročního období). Celý film končí tím, kterak se všichni obyvatelé Kyjeva, kromě pár pohanských houmlesů, bezhlavě vrhá do Dněpru. Po této drsné zkušenosti jsou už všichni jenom čistí, voňaví a hlavně šťastní. Muži, ženy a dokonce i děti se koupou v Dněpru a smějí se. V této chvíli zřejmě také končí období temného středověku a nastupuje zlatá éra pravoslavného Ruska, na jejímž konci usedne na trůn další Vladimír. A teď troška historie: V celém filmu chybí dost zásadní historické informace, jako třeba že Vladimír byl původně nejen pohan, ale také bigamista, a jeho vztyčení idolů pohanských bohů v Kyjevě, stejně jako o jeho o deset let pozdější křest a obrácení na pravoslaví, byly dopředu a do podrobna promyšlené politické kroky. Vladimír před přijetím nové víry vybíral z široké škály různých náboženství, mezi nimiž nechyběl ani islám, ovšem ten však odmítl, protože měl rád chlast a jako muslim by už chlastat nemohl (fakt si nedělám prdel). Vladimírův pohanský pantheon byl organizovaný kult, zřejmě po vzoru jiných náboženství, a jeho hlavním bohem byl hromovládný Perun, zde však bylo jeho jméno možná taktně vynecháno, asi aby naši bratři Slované nepocítili pnutí k předkřesťanské víře. Ta je tady prostě zobrazena jako primitivní a zlá, sochy bohů hnijí a jsou prolezlý červi. Hlavní idol nemá ani jako Perun pozlacenou hlavu a postříbřený vous, jeho obličej spíše připomíná domorodou africkou masku či totem. Zkrátka Vladimír, ve skutečnosti hrdlořez a neznaboh, je tu představen jako ztělesněná ctnost. Kromě těchto drobností na mě ale film zapůsobil dosti pozitivně, konkrétně první část se mi jevila jako nad míru originální, zábavná a svěží. Nebýt těch slabších a nudnějších chvil ve druhé části, dal bych plný počet hvězd. Na ruské poměry je to jistě dost zdařilé dílo, po jehož celosvětovém shlédnutí jistě bude následovat mnoho nových konverzí k pravoslavné církvi. :o)

Yoshitsune

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

Akira777

na znásilnění seru to mně nezajímá, já chci vidět jak se třímetroví chlapi rubou ve velkolepých scénách a všude lítají končetiny, stříká krev a ta krev  hlavně ať neni GGI 

na příspěvěk reagoval Akira777

Oxymoron5

Oxymoron5 (hodnocení, recenze)

anglanek

Taky tak. Trailer byl napumpovanej slow-mo a epickou hudbou, ale zbytek byl takovej divnej.. i tak .. na Ruskou tvorbu je to parádní..

na příspěvěk reagoval anglanek

Oxymoron5

Oxymoron5 (hodnocení, recenze)

Dragovit

Já jsem to sem ale psal, že se to překládá, ale bude to slovensky... Sice rusky neumím, ale někdy je to přeložený trochu se špatným významem.

Helo

Helo (hodnocení, recenze)

Dragovit

Tvl, vždyť je to skoro stejný jak čeština... dokonce i tý mluvený ruštině je tam chvílema dost rozumět, páč to zní skoro stejně :D

na příspěvěk reagoval konvicce, konvicce

Reklama

Reklama