Rusové se plácli přes kapsu a nutno přiznat, že tyhle rubly jsou dobrá investice. Je sice pravda, že pokud dojde na nějaký souvislejší děj a dialogy, tak to kapánek hapruje, ale o tom to tady není. Viking je luxusní středověká rubačka s parádní výpravou, potoky krve, masovými scénami a výborným hereckým obsazením. Navíc vikingové a jejich slovanští souputníci vypadají přesně tak, jak by měli vypadat a Vikings prominou, ale o podobných kostýmech se jim může jenom zdát. Zdolávání hradeb a bitky vůbec mají svojí úroveň a i když se tvůrci nevyhnuli jistým lapsům (pěší pronásledovaní jízdních Pečeněhů, lodě) působí i tyhle chybičky zábavně. Co se střetu pohanů a křesťanů týče, není to tak hrozné, jak je tu občas podáváno a ta v pravdě křesťanská agitka přijde až v samotném závěru, ale to se dá vzhledem k dosavadnímu ději snadno přejít. Takhle by to šlo a vůbec bych se nezlobil, kdyby se Kravčuk v podobném stylu pustil třeba do Alexandra Něvského. 85%(8.4.2017)

Konečne slovanskí bojovníci zobrazení tak, ako naozaj vyzerali. Ich vojenský um, ani výbava nezaostávala za vikingami. Chválim slušné dobové reálie, vrátane zbraní. Prkotiny v štýle nátepníkov ala Hercules nemám potrebu spomínať. Dobovejšia mohla byť hudba, ktorá však ale vôbec nebola zlá. Pre všetkých, ktorý tu v komentároch spomínajú nejaké vikingské prostredie - preberte sa. Toto je slovanská prostredie, s pár vikingami. Nemusíte si to vo svojich hlavičkách nijak zamieňať. Naši predkovia boli obávanejší bojovníci ako vikingovia a zvesti o ich zverstvách sú pomerne dobre písomne zaznamenané. Viac takýchto filmov a ideálne aj seriálov.(15.4.2017)

Spíš než klasickým filmem o třech aktech je Viking roztříštěnou koláží epizod. Má problémy s dramaturgií, u nepříliš dobře zvládnuté expozice a dokonce i u návaznosti scén. Jakoby se vystříhala další hodinu materiálu... čemuž napovídají i vystřižené scény, z nichž bych přinejmenším dvě okamžitě vrátil zpátky (a kdo ví kolik dalších jich ještě skončilo na podlaze střižny nebo vyhozených ze scénáře). To má za výsledek chabé motivace a prokreslení postav, divák se nemůže do příběhu pořádně ponořit (nemluvě o tom, že moc není s kým se ztotožnit) a film tak působí trochu odtažitě. Na druhou stranu ale Viking vypadá fantasticky - interiéry i exteriéry, kostýmy, rekvizity, na tom všem si někdo dal hodně záležet. A třeba úvodní scéna na sněhu je na oko vyloženě nádherná. Stejně tak se nešetřilo ani na výpravných bojových scénách. S učesanějším scénářem to mohl být vynikající film, i tak ale nabízí dostatek působivých scén i výjevů, kvůli kterým stojí za vidění.(9.4.2017)

• flanker.27

Ti křesťani to mají fakt jednoduché. Trocha olejíčku, jedna svíčka, okázale se vyplakat a pšá, jejich duše je čistá jako pramenitá voda, jak to Vladimírovi předvádí pan křtitel. Bůh nás totiž miluje (proto nás křížkem navštěvuje, jak praví staré přísloví). Tak čím to, že pak křesťani vesele válčili, vraždili a co se tak při takových taženích dělá dál, i s posvěcením církevních autorit. To mi vážně chtějí namluvit, že se křestem něco mění? ne, jedna z mála filmových replik, kterou bych podepsal, padla na konci filmu od Svenelda. Lidi se nemění. No, tak co k filmu samotnému. Výprava do posledního detailu propracovaná, kostýmy, zbroje, zbraně, interiéry i exteriéry. Ano, takhle nějak to skutečně mohlo vypadat. Jenže děj je strašně zkratkovitý, události deseti let vypráví jako kdyby se odehrály během roku, a to ještě ne moc přesně, Vladimírovi notně zdvihá charakter a občas není úplně jednoduché se v těch přeskocích v čase a změnách postojů orientovat. Jak už tu bylo uvedeno, působí to jako sestříhané z mnohem většího celku (mimochodem, v mé verzi byly i vystřižené scény a všechny mi přišly lepší, než to co bylo ve filmu). Skoro mám chuť dát jen dvě sluníčka, navzdory několika nepopiratelným (zvláště řemeslným) kladům filmu. A vůbec, já je dám.(22.4.2017)

Dlouho očekávaný biják od Ivanů sice neobstál kvality traileru, ale stále se jedná o parádní podívanou z prostředí vikingů, která nepočítajíc seriály( Last Kingdom, Vikings) nemá téměř konkurenci. Vizuálně se jedná zřejmě o nejlepší záležitost, kterou kdy Rusové natočili. Veškeré barvy, prostředí, kostýmy a celá výprava bere dech. Herecký cásting se také povedl, akce je docela dost a je správně drsná, přehledně natočená a velkolepá. Vytýkám snad jen delší stopáž a né příliš zajímavé story, které mě nevtáhlo,tak jak jsem očekával, ale přesto klobouk dolů. 75%(13.4.2017)

• - Okrem Ruska, kde prebiehala väčšina natáčania, pracovali filmári aj v talianskej Ravenne. (MikaelSVK)

• - Film se natáčel 6 let. (Cheeter)

• - Kostýmoví dizajnéri v rámci príprav na film navštívili viacero miest a krajín ako Čínu, Indiu, Fínsko, Švédsko, lotyšskú metropolu Riga či bieloruský Minsk. (MikaelSVK)