Kníže Svjatoslav měl dva syny a jednoho bastarda. Všichni tři to byli době poplatná násilnická hovada, a tak není divu, že hned poté, co papá vystrčil kopyta, brutálně se mezi sebou semleli o to, kdo bude náčelníkem Ukrajiny. Zatímco se Oleg a Jaropolk vzájemně mydlili, bastard s příznačným jménem Vladimir emigroval do Švédska, odkud si přitáhl bezskrupulózní a ještě hovadštější bandu Vikingů, ukázal tehdy již jedinému žijícímu bratrovrahovi Jaropolkovi, zač je toho temný středověk, a stal se neomezeným majitelem Veliké Rusi. Načež bývalý zapálený pohan kvůli udržení moci jasnozřivě prohlédl, nasoukal se do prdele Byzanci a přitáhnul do země nejhorší morovou ránu všech dob zvanou křesťanství, protože roztříštěné heretické kulty neuměly nikdy to stádo ovcí tak krásně masově ovládat. Jeho jmenovec, současný car Vladimír, bývalý zapálený agent KGB a nyní po prudkém názorovém prozření pravičák jako poleno, co však naprosto, ale naprosto bezelstně strčil hlavu zpět do lůna pravoslavné církve, neboť byl dozajista neochvějně přesvědčen, jaké je to dobro, se rozhodl dát lidu velkolepý historický příklad, téměř analogický vlastnímu počínání. A báťuška rozhodně nešetřil, svatořečení mu ve sbírce stále chybí. Vzniknul tak kurevsky velkolepý spektákl „Jak byl pokřtěn Kyjev“, po technické i herecké stránce v každém detailu vypydlený k dokonalosti, který ovšem disponuje poněkud, řečeno odborně, pičoidními bitvami. Pečeněhové sice byli skoro mongoloidi, ovšem od téměř dobytých hradišť by snad bez příčiny z ničeho nic neodtáhla ani armáda downů. Ale také je možné, že scénárista se střihačem jen dost neúměrně experimentovali se samohonkou, o čemž by svědčila i přinejmenším diskukokotabilní návaznost některých scén. Globálně je to ale skutečně velkopanská podívaná, srovnatelná s nejvýpravnějšími holyúdskými počiny, vcelku špinavá a brutální, jíž však dost ubližuje digitální kamera a ten zbuznělý Čurila Kenovič v hlavní roli, jež ji vtiskávají tak trochu umělohmotnou homopatinu. Nezbývá, než doufat, že si tento Fico vezme příklad ze svého velkého vzoru, taky chytí za gule těch pár zbylých maďarských Babitchů, kteří se ještě nevydali vykrádat Evropu, a nechá konečně natočit nějakého pořádného Červenáka. Třeba v Bivojovi bylo vynikající prase! Nejdříve ale ať dá pro jistotu upálit Deanu Horvátovou, aby zase náhodou nepřinutila toho svého senila ukájet své umělecké ambice.(22.3.2017)

Historické drama z počátků Ruské státnosti.Je zjevné, že v pozadí filmu je i silný politický podtext naroubovaný na pohanské mýty a přerod k christianizaci Kyjevské Rusi což se po rozpadu SSSR,úpadku ideje komunismu, náramně hodí jako nová mantra ovládaní společnosti současného Ruska.Snímek samotný není až takovým filmovým ternem jak si leckde můžeme přečíst. Vladimir,necharizmatický až unylý bastard knížete Svjatoslava který se půl filmu potácí jak pod vlivem konzumace lysohlávek ještě ke všemu ztvárněný Danilou Kozlovskim který moc hereckého kumštu nepobral, se vrací v doprovodu Varjažských Vikingů aby uplatnil svůj nárok na knížecí stolec.Po úvodní pasáži lovu na zubra která je velmi zdařilá se celý film posouvá do roviny intrik, žvanírny a všeobecné zrady.Vladimir se však díky mečům Varjagů stává knížetem ale musí odrazit ůtok na Kyjev vedený zbytky Jaropolkových mužů s množstvím mongoloidních nájezdníku stepního Kagana.Pokud zatím snímek nebyl extra výživný přijde akčnější pasáž. Ovšem jako neoriginální vykrádačka nejméně tří filmů .Mongolové se snaží překonat díky žebříkům opevnění města a tak jsme svědky toho jak se obráncům podaří jeden srazit a ostatní padají přesně jako obléhací věže ve filmu Království nebeské. Záhy je veden protiútok ze strany obránců pevnosti kteří se však dostanou do obklíčení mongolů a tak podle vzorce z Gladiátora tvoří čtverec proti jízdnímu útoku.Následně jeden z nich , hromotluk s obrovskou sekyrou je proklán šípy a oštěpy jako přes kopírák z Ohněm a mečem . Jde zde však i vlastní invence tvůrců když v závěrečné bitevní scéně , sice už za jiných okolností než před Kyjevem ,je použito lodí v boji na souši ze svahu...Bohužel ve filmu je až příliš úlisností, žvatlání a jakýchsi vnitřních polemik hlavních postav na úkor akčnosti a zajímavého příběhu. Na Rusy však v celku zajímavý počin včetně obsazení do role Vikinga Joakima Nätterqvista kterého známe jako Arna templáře.K podívání určitě ano jako něco světoborného, to zase tedy ne.(1.4.2017)

Čo sa týka vizuálneho zobrazenia historického sveta ( výprava, kostýmy ) a technického prevedenia bojových scén, ide o jeden z najlepších historických spektáklov posledných rokov. Lenže snímok obsahuje aj dialógové scény a tie akoby vypadli z nejakého slovenského televízneho seriálu plného intríg a umelej romantiky. Viem si preto predstaviť, ako by taká pocta nejakému ( ako spomína Cervenak ) Slovanskému kráľovičovi dopadli. Malo by to všetko, okrem tých bojov. A šup s tým rovno na TV Šľachtičná.(11.2.2018)

Mě osobně se film líbil, ačkoliv jsem čekal poněkud něco jiného. Celou dobu člověk nevidí nic jiného, než boje. Trochu se to podle zbabralo tím, jak způsobem je vylíčeno přijetí křtu. Na to, co o christianizaci vím, se mi to prostě nějak nezdá. Jinak je jasné, že spousta věcí je fabulací autorů. Ovšem líbilo se mi, že film je v podstatě konzistentní, řekl bych, že věci technického rázu, jsou provedeny dobře, a to se málokde vidí.(13.4.2017)

Neskutečně povedená výprava, kostýmy i výběr herců. Vypadá to sakra dobře. Kde vše kulhá (a to je opravdu jediné) je scénář. Psali ho Rusové a proti je vše tskové "rusky toporoné a přiblblé". Kamera i triky jsou věrohodné (krev stříká proudem) a pak příjde blábolení a hledání Boha... 3,5 hvězdičky zaokrouhleno nahoru.(9.6.2017)

• - Film byl natočen ve dvou verzích, jedné „rodinné“ a jedné „nepřístupné“. (Stoka)

• - Popravdě není známo, že by Oleg (Kirill Pletňov) přijal křesťanství. (deLaFere)

• - V době uvedení se jednalo o druhý nejdražší ruský film všech dob. Tím prvním byl Unaveni sluncem 2: Odpor (2010). (Punisher)